Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη λύση για live με drum loops !??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχώς δεν με καλύπτει η απαντησή σου , διότι ρωτάω κάτι διαφορετικό εξ αρχής απο αυτό που προτείνεις!

σχετικά με netbook!!με ποιό τρόπο να τεστάρω ? τι θα πρότεινες ?

 

σόρρυ ίσως δεν κατάλαβα... δεν είμαι και σαίνι σε αυτά...

εγώ όταν θέλω να δω αν θα την βγάλει καθαρή το pc τσεκάρω τις απαιτήσεις του προγράμματος... (όταν το βρείς)

τώρα να φοράς 1G ram και είσαι πιο χαμηλά από διπλοπήρυνο πρόγραμμα αναπαραγωγής ΔΕΝ τρέχεις-το παλιό μου πιτσι έτσι είναι γιαυτο στο λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ερωτήσεις.

 

1) Πόσες είναι συνολικά οι λούπες που θέλεις να έχεις στο live;

2) Πόση διάρκεια είναι η μεγαλύτερη λούπα που έχεις σε χρόνο (second);

3) Ποιά είναι η χωρητικότητα όλων μαζί σε MB (Megabytes);

4) Πόση είναι η απόκλιση του tempo που θέλεις να έχεις +/- από το αρχικό tempo της λούπας;

 

1)40 -50

2)10-15 sec

3)450mb

4)-80% rall.,+50% accel.

 

περίπου!! διότι μπορεί να μεταβληθούν τα δεδομένα,ανάλογα με τις ανάγκες που μπορεί να προκύψουν καθ' οδόν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1)40 -50

2)10-15 sec

3)450mb

4)-80% rall.,+50% accel.

 

1) Οι 40 με 50 λούπες, έστω και παραπάνω είναι εντάξει. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

2) Τα 10 με 15 δευτερόλεπτα ανά λούπα, έστω 20 δευτερόλεπτα ανά λούπα είναι εντάξει.

    Νομίζω ότι πολλά μέτρα είναι η κάθε λούπα εάν πρόκειται μόνο για drums. Νομίζω. Δέν ξέρω.

3) Η συνολική χωρητικότητα των 450ΜΒ που μου αναφέρεις είναι "σοβαρή" και αρκετά μεγάλη.

    Μιλάς για περίπου 84 λεπτά mono ή περίπου 42 λεπτά stereo στα 44.1 KHz.

    Και να φανταστείς ότι είναι μόνο drum loops... Ειδική και πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.

    Εδώ μάλλον θα χρειαστείς πάνω από ένα μηχανήματα εάν θέλεις να τα έχεις όλα "on board"

    χωρίς διακοπές φόρτωσης (loading) κατά την διάρκεια του live. Τουλάχιστον 42 λεπτά real non stop.

4) Οι μεταβολές σε πραγματικό χρόνο που θέλεις να κάνεις (-80% έως +50%),

    ας πούμε ότι είναι εντάξει, αν και τις θεωρώ παρατραβηγμένες αυτές τις αποκλίσεις.

    Εάν κατάλαβα καλά, θέλεις οι λούπες να έχουν τη δυνατότητα π.χ.,

    από 120 BPM να πάνε στα 180 BPM (+50%) ή

    από 200 BPM να πάνε στα 40 BPM (-80%) αυτό είναι extreme

    ή από 150 BPM να πάνε στα 30 BPM (-80%) αυτό είναι πέραν του ακραίου. Συγνώμη αλλά έτσι νομίζω.

    Ελπίζω οι λούπες σου να είναι πεντακάθαρες για το -80%, διότι θα ακούσεις και τις παραμικρές ατέλειες

    στον ήχο. Σε αυτά τα χαμηλά ποσοστά (-80%) γίνεται μεγάλο zoom στον ήχο.  Γνώμη μου, πρώτα να

    ακούσεις το αποτέλεσμα ή να διαλέξεις άλλη λούπα που να είναι πολύ πιό κοντά στα επιθυμητά BPM που

    θέλεις.

 

Τώρα στο ζουμί.

Τα μηχανήματα (hardware/rack) που μπορούν να κάνουν τέτοιο πράγμα είναι αυτά που διαθέτουν τεχνολογία Variphrase (Roland).

Απλά θα πρέπει να επιλέξεις εσύ πιό(ά), ανάλογα τις ανάγκες σου (ειδικά χωρητικότητα).

Σου αναφέρω κάποια:

VP-9000 (no comments)

VariOS (αμέσως επόμενο)

RC-50 (φθηνό με μεγάλη χωρητικότητα και no loading στο live, όχι όμως για μεγάλες αποκλίσεις)

 

Να υπολογίσεις ότι θα χρειαστείς ένα μικρό Midi Controller που να διαθέτει Clock Out (μέσω MIDI) για να αλλάζεις τις ταχύτητες.

 

Για τυχόν λούπες που δεν θα χρειαστούν αλλαγή ταχύτητας real time μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τα επόμενα:

SPD-S

SP-series

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα ♪♫♪

 

Υ.Γ.

Για τι είδος μουσικής πρόκειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι 40 με 50 λούπες, έστω και παραπάνω είναι εντάξει. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

2) Τα 10 με 15 δευτερόλεπτα ανά λούπα, έστω 20 δευτερόλεπτα ανά λούπα είναι εντάξει.

    Νομίζω ότι πολλά μέτρα είναι η κάθε λούπα εάν πρόκειται μόνο για drums. Νομίζω. Δέν ξέρω.

3) Η συνολική χωρητικότητα των 450ΜΒ που μου αναφέρεις είναι "σοβαρή" και αρκετά μεγάλη.

    Μιλάς για περίπου 84 λεπτά mono ή περίπου 42 λεπτά stereo στα 44.1 KHz.

    Και να φανταστείς ότι είναι μόνο drum loops... Ειδική και πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.

    Εδώ μάλλον θα χρειαστείς πάνω από ένα μηχανήματα εάν θέλεις να τα έχεις όλα "on board"

    χωρίς διακοπές φόρτωσης (loading) κατά την διάρκεια του live. Τουλάχιστον 42 λεπτά real non stop.

4) Οι μεταβολές σε πραγματικό χρόνο που θέλεις να κάνεις (-80% έως +50%),

    ας πούμε ότι είναι εντάξει, αν και τις θεωρώ παρατραβηγμένες αυτές τις αποκλίσεις.

    Εάν κατάλαβα καλά, θέλεις οι λούπες να έχουν τη δυνατότητα π.χ.,

    από 120 BPM να πάνε στα 180 BPM (+50%) ή

    από 200 BPM να πάνε στα 40 BPM (-80%) αυτό είναι extreme

    ή από 150 BPM να πάνε στα 30 BPM (-80%) αυτό είναι πέραν του ακραίου. Συγνώμη αλλά έτσι νομίζω.

    Ελπίζω οι λούπες σου να είναι πεντακάθαρες για το -80%, διότι θα ακούσεις και τις παραμικρές ατέλειες

    στον ήχο. Σε αυτά τα χαμηλά ποσοστά (-80%) γίνεται μεγάλο zoom στον ήχο.  Γνώμη μου, πρώτα να

    ακούσεις το αποτέλεσμα ή να διαλέξεις άλλη λούπα που να είναι πολύ πιό κοντά στα επιθυμητά BPM που

    θέλεις.

 

Τώρα στο ζουμί.

Τα μηχανήματα (hardware/rack) που μπορούν να κάνουν τέτοιο πράγμα είναι αυτά που διαθέτουν τεχνολογία Variphrase (Roland).

Απλά θα πρέπει να επιλέξεις εσύ πιό(ά), ανάλογα τις ανάγκες σου (ειδικά χωρητικότητα).

Σου αναφέρω κάποια:

VP-9000 (no comments)

VariOS (αμέσως επόμενο)

RC-50 (φθηνό με μεγάλη χωρητικότητα και no loading στο live, όχι όμως για μεγάλες αποκλίσεις)

 

Να υπολογίσεις ότι θα χρειαστείς ένα μικρό Midi Controller που να διαθέτει Clock Out (μέσω MIDI) για να αλλάζεις τις ταχύτητες.

 

Για τυχόν λούπες που δεν θα χρειαστούν αλλαγή ταχύτητας real time μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τα επόμενα:

SPD-S

SP-series

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα ♪♫♪

 

Υ.Γ.

Για τι είδος μουσικής πρόκειται;

 

Κύριε Χναράκη,

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες να ασχοληθείς με το θέμα μου και για τις προτάσεις σου!

 

Τι θα πρότεινες :

1.για πόσα μέτρα να ειναι οι λούπες ?

2.για τις παρατραβηγμένες αποκλίσεις ωστε να γίνουν τα rall και τα accel που θα χρειαστούν(δηλαδη να απορρίψω την ιδέα rall και accel?)

3.για χωρητικότητα mb ανα λούπα ? stereo η mono ?

4. ποιό Midi Controller?

5.απορρίπτεται η χρήση netbook ableton live και Midi Controller?

 

είχα προαναφέρει

περίπου!! διότι μπορεί να μεταβληθούν τα δεδομένα,ανάλογα με τις ανάγκες που μπορεί να προκύψουν.

σχετικά με την ερώτηση ποιό είδος μουσικής?(διάφορα είδη Electronic dance music).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Από 2 έως 8 μέτρα. Εξαρτάται. Στα 4 μέτρα πιστεύω ότι είναι εντάξει και ανάλογα το είδος. Ακούς και ανάλογα αποφασίζεις. Εάν χρειαστεί κάπου μεγαλύτερη λούπα μέχρι 8 ή ακόμα και 16 μέτρα για παράδειγμα γιατί όχι. Αρκεί να υπάρχει λόγος. Μουσικά πάντα.

 

2. Δεν σου λέω να απορρίψεις απολύτως τίποτα. Αρκεί αυτό που θα κάνεις να έχει λόγο να γίνει. Όσο για τις μεγάλες αποκλίσεις, νομίζω ότι τα νούμερα (ΒΡΜ) μιλάνε από μόνα τους. Όμως, εάν όντως βλέπεις ότι πρέπει να κάνεις ένα τόσο μεγάλο +/- σε κάποιο(α) σημεία όπου υπάρχει πραγματικά λόγος να γίνει αυτό (μουσικά), να το κάνεις απλόχερα. Δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος να σου περιορίσει την ιδέα. Απλά κάν'το, "ξεζουμόντας" στην κυριολεξία τις δυνατότητες της τεχνολογίας. Σου λέω και πάλι, αρκεί το αποτέλεσμα να είναι μουσικά καλό και εντός ορίων (ο καθένας έχει διαφορετικά όρια).

 

3. Ισχύει ότι και στην απάντηση [1]. Άλλωστε η χωρητικότα θα προκύψει από το [1], δηλαδή από τα μέτρα. Είναι ανάλογα. Εσύ να κάνεις αυτό που νομίζεις σωστό. Το αποτέλεσμα είναι στο τέλος. Αρκεί να είναι μουσικά σωστό και εντός ορίων. Άλλωστε θα το ακούσεις.

 

4. Υπάρχουν πολλά και διάφορα. Μπορείς να κοιτάξεις π.χ. τα M-audio, Edirol και άλλα πολλά. Αρκεί να έχουνε Midi Clock Out για τον συγχρονισμό και να σε βολεύουν στον χειρισμό. Μετά πας σε εντελώς custom controllers που είναι πιό ακριβά.

 

5. Ούτε αυτό το απορρίπτω. Ειδικά εάν είναι Mac. Απλά στο live έχει άλλη σταθερότητα το hardware. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη, αφού ο προορισμός του είναι να κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα.

 

Όμως...

όλα αυτά που σου λέω, όπως καταλαβαίνεις, είναι προσωπικές μου απόψεις. Μάλλον, και καλό θα είναι να σου πεί και κάποιος άλλος την άποψή του, από προσωπική του εμπειρία σε live.

Τέλος μα όχι τελευταίο, η καλύτερη άποψη θα είναι η δική σου όταν υλοποιήσεις την επιθυμία σου. Τότε θα μας τα διηγηθείς εσύ από πρώτο χέρι. Μέχρι τότε καλή επιτυχία.

 

Συμβουλή.

Εάν τα σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες που θέλεις να κάνεις θα είναι πάντα σε σταθερά σημεία των τραγουδιών, τότε γιατί δεν τα προ-ηχογραφείς (με τα +/- στις ταχύτητες), έτσι ώστε να μην κάνεις όλη αυτή τη φασαρία στο live και..... με άγχος εάν πετύχει.

Δηλαδή τα τύμπανα να είναι Playback και εσείς live. Δεν ξέρω, απλά ρωτάω εάν σε καλύπτει αυτό.

 

Φιλικά

Μανώλης Χναράκης

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Από 2 έως 8 μέτρα. Εξαρτάται. Στα 4 μέτρα πιστεύω ότι είναι εντάξει και ανάλογα το είδος. Ακούς και ανάλογα αποφασίζεις. Εάν χρειαστεί κάπου μεγαλύτερη λούπα μέχρι 8 ή ακόμα και 16 μέτρα για παράδειγμα γιατί όχι. Αρκεί να υπάρχει λόγος. Μουσικά πάντα.

 

2. Δεν σου λέω να απορρίψεις απολύτως τίποτα. Αρκεί αυτό που θα κάνεις να έχει λόγο να γίνει. Όσο για τις μεγάλες αποκλίσεις, νομίζω ότι τα νούμερα (ΒΡΜ) μιλάνε από μόνα τους. Όμως, εάν όντως βλέπεις ότι πρέπει να κάνεις ένα τόσο μεγάλο +/- σε κάποιο(α) σημεία όπου υπάρχει πραγματικά λόγος να γίνει αυτό (μουσικά), να το κάνεις απλόχερα. Δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος να σου περιορίσει την ιδέα. Απλά κάν'το, "ξεζουμόντας" στην κυριολεξία τις δυνατότητες της τεχνολογίας. Σου λέω και πάλι, αρκεί το αποτέλεσμα να είναι μουσικά καλό και εντός ορίων (ο καθένας έχει διαφορετικά όρια).

 

3. Ισχύει ότι και στην απάντηση [1]. Άλλωστε η χωρητικότα θα προκύψει από το [1], δηλαδή από τα μέτρα. Είναι ανάλογα. Εσύ να κάνεις αυτό που νομίζεις σωστό. Το αποτέλεσμα είναι στο τέλος. Αρκεί να είναι μουσικά σωστό και εντός ορίων. Άλλωστε θα το ακούσεις.

 

4. Υπάρχουν πολλά και διάφορα. Μπορείς να κοιτάξεις π.χ. τα M-audio, Edirol και άλλα πολλά. Αρκεί να έχουνε Midi Clock Out για τον συγχρονισμό και να σε βολεύουν στον χειρισμό. Μετά πας σε εντελώς custom controllers που είναι πιό ακριβά.

 

5. Ούτε αυτό το απορρίπτω. Ειδικά εάν είναι Mac. Απλά στο live έχει άλλη σταθερότητα το hardware. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη, αφού ο προορισμός του είναι να κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα.

 

Όμως...

όλα αυτά που σου λέω, όπως καταλαβαίνεις, είναι προσωπικές μου απόψεις. Μάλλον, και καλό θα είναι να σου πεί και κάποιος άλλος την άποψή του, από προσωπική του εμπειρία σε live.

Τέλος μα όχι τελευταίο, η καλύτερη άποψη θα είναι η δική σου όταν υλοποιήσεις την επιθυμία σου. Τότε θα μας τα διηγηθείς εσύ από πρώτο χέρι. Μέχρι τότε καλύ επιτυχία.

 

Φιλικά

Μανώλης Χναράκης

♪♫♪

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες απόψεις σου και για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου