Προς το περιεχόμενο

Μπάσο για metal/grind!!!


Kafka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Spector προσωπικά δεν τα βρίσκω καθόλου μεταλλομπάσσα. Αρκετά "ουδέτερα" θα'λεγα εμφανισιακά (hint: τσέκαρε και τα streamer μοντέλα της warwick και μάντεψε ποιος έκανε τη Spector  ;)). Τώρα που ανέφερες και τα fender και το κλασσικό look, πιστεύω πως αυτό ακριβώς είναι το θέμα που ο κόσμος βλέπει κάθε μη fender μπάσσο ως "μεταλλομπάσσο" ή "μοντέρνο". Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν πάρα πολλά απίστευτα καλά μπάσσα ανεξαρτήτως image που δεν θεωρούνται μεταλλομπάσσα.

 

Το thunderbird π.χ. που αναφέρεις, εκτός απ'τον Entwistle παλιότερα, χρησιμοποιούνταν κατά κόρον στις glam/sleaze/poser μπάντες των 80's και έχει ακόμα αυτή τη ρετσινιά. ΔΕΝ σημαίνει πως είναι rock-o-μπάσσο(sic) ούτε πως κάνει μόνο για poser. Απ'την άλλη, είναι μπάσσο που είναι αρκετά μουντό και σίγουρα δεν κάνει για όλα (sensei, που'σαι να φωτίσεις?!?!?).

 

Παρεμπιπτόντως, το καινούριο Pro της epi είναι απλά απίστευτο!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασικα σιγουρα πρεπει να παω να δοκιμασω τι μου κανει στο χέρι πιο πολύ, γιατι νομίζω οτι αυτο μετράει πιο πολύ απο όλα! Για αυτό αλλωστε σκεφτόμουνα και το jazz, που απ'οτι εχω ακουσει έχει πιο λεπτό μπράτσο και ενδεχομένως να με βολευε πιο πολυ!! Με τα fender κολλησα γιατι είχα παιξει με τη us strat ενος φιλού, οπότε περιμενω και κατι αντιστοιχο από τα μπασα της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορεί η σύγχρονη βιομηχανία να έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από το 60 που ήταν κυρίως τι θα σου κάτσει (και δη η Fender νομίζω πως ο ίδιος ο Leo είχε πει πως χρησιμοποιούσαν ότι ξύλο μπορούσαν να βρουν) αλλά γενικά ισχύει ακόμα σε μικρότερο (και αρκετά μικρότερο) ποσοστό... Καλύτερα όπως είπες και εσύ να κοιτάξεις τι σου κάνει. Εμένα η δικιά μου γνώμη (που έχω Fender) είναι πως είναι υπερτιμημένα σε σχέση με τα Ibanez... Αλλά είμαι δηλωμένος Ibanezάκιας στα μπάσα... Στις κιθάρες έχω μετατοπιστεί προς Fender αλλά μπάσα καλύτερα δεν έχω παίξει... Ένα warwick μόνο μου άρεσε περισσότερο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(hint: τσέκαρε και τα streamer μοντέλα της warwick και μάντεψε ποιος έκανε τη Spector  ;)).

 

Απλα να πω οτι η Spector προυπηρχε της Warwick, η οποια οταν ηταν ακομα καινουργια εταιρια κατασκευαζε τα Streamer μοντελα με αδεια απο την Spector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό αλλωστε σκεφτόμουνα και το jazz, που απ'οτι εχω ακουσει έχει πιο λεπτό μπράτσο και ενδεχομένως να με βολευε πιο πολυ!!

Nope :-\. Eίναι πιο στενό και πιο λεπτό προς το nut αλλά το ίδιο φαρδύ κάτω, είναι

και μεγαλύτερη η διαφορά πλάτους απο το nut προς τα κάτω και αν συνηθίσεις σε

λιγότερο 'άπλωμα' των δακτύλων ψηλά στην ταστιέρα δυσκολεύεσαι περισσότερο

κάτω, ειδικά με το μικρό δάκτυλο. Και το λέω εγώ που έχω αρκετά μεγάλα χέρια.

Αν δεν έχεις μεγάλα χέρια και παίζεις κυρίως με πένα δεν είναι ανάγκη να ζοριστείς

με όργανο με πλατιά γέφυρα φτιαγμένο για παίξιμο με δάκτυλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope :-\. Eίναι πιο στενό και πιο λεπτό προς το nut αλλά το ίδιο φαρδύ κάτω, είναι

και μεγαλύτερη η διαφορά πλάτους απο το nut προς τα κάτω και αν συνηθίσεις σε

λιγότερο 'άπλωμα' των δακτύλων ψηλά στην ταστιέρα δυσκολεύεσαι περισσότερο

κάτω, ειδικά με το μικρό δάκτυλο. Και το λέω εγώ που έχω αρκετά μεγάλα χέρια.

Αν δεν έχεις μεγάλα χέρια και παίζεις κυρίως με πένα δεν είναι ανάγκη να ζοριστείς

με όργανο με πλατιά γέφυρα φτιαγμένο για παίξιμο με δάκτυλα.

 

 

α,οκ δεν το ηξερα αυτο! ευχαριστω για τις πληροφοριες! μαλλον θα πρεπει να αρχισω σοβαρα να κοιταω και τα ibanez αν εχουν τοσο βολικο μπρατσο οσο λετε!

 

ξερει κανεις τπτ για αυτο?

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr600_ntf.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω ενα Schecter stilleto studio 4 και μου φαινετε οτι πρεπει για metal.Αω σου δωθει η ευκαιρια τσεκαρε το ειναι οτι καλιτερο για τα λεφτα του και με το παραπανω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να πω οτι η Spector προυπηρχε της Warwick, η οποια οταν ηταν ακομα καινουργια εταιρια κατασκευαζε τα Streamer μοντελα με αδεια απο την Spector.

 

I stand corrected! Το θυμόμουν ανάποδα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου