Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα ή ενισχυτη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!!

Θελω να ανεβασω την ποιοτητα του ηχου μου επιτελους.Αλλα θα ηθελα την γνωμη σας...

Τι ειναι καλυτερο μια μετρια κιθαρα και να αγορασω εναν ποιοτικο λαμπατο ενισχυτη?

Ή να μεινω με τον practice ενισχυτη μου και να αγορασω μια αξιοπρεπη κιθαρα(μιας και στα live παιζουμε με τους ενισχυτες φιλων).Αλλα  θα ηθελα  να εχω και ενα καλυτερο ηχο στο σπιτι μου...

Η μουσικη που παιζω ειναι κυριως Classic Rock αλλα φτανει και ως Heavy metal,Thrash γενικα ακουω τα παντα απο μουσικη.Θα ηθελα να μου πειτε τι πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο απο τα 2(κιθαρα-ενισχυτης)και προτασεις για καθενα απο αυτα!!!

Το μπάτζετ μου φτανει ως τα 1000 ευρω(αντε και λιγο παραπανω αν υπαρχει κατι που να αξιζει ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πες μας τι ήδη έχεις

 

σε γενικές γραμμές πάντως, ένας καλός ενισχυτής κάνει την πιο μεγάλη διαφορά στον ήχο, όταν παίρνει τη θέση ενός practice amp πχ marshall  MG15, fender frontman κλπ

 

μια μέτρια/τιμια κιθάρα ηχητικά έχει να ζηλέψει πολύ λιγότερα απο μια πανάκριβη σε σχέση με αυτά που έχει να ζηλέψει ένας practice amp απο ένα μέτριο/τίμιο ενισχυτή

 

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα φουλ λαμπατο ενισχυτη για το σπιτι αλλα λιγα βαττ και ενα καλο σετ μαγνητες για την κιθαρα σου και εισαι ετοιμος. Θα βγαλεις ηχο λαχταριστο.

Με αυτα που ακους και παιζεις μαλλον σε marshall ή mesa boogie θα πας. Αν δεν ηταν το μεταλ, εγω θα επαιρνα στη θεση σου AC VOX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα που εχω ειναι μια Fender strat περιπου στα 400 και κατι...Ο ενισχυτης παλι ειναι ενας line 6 spider 3!Οσο για τη διαφορα που μου ανεφερες αναμεσα στις κιθαρες πραγματικα ισχυει,παιζοντας με μια stratocaster γυρω στα 500 ευρω με εναν koch ενισχυτη και στη συνεχεια με μια fender deluxe strat στα 1500 υπηρχε βεβαιως διαφορα στα πριμα και στον ογκο αλλα δεν εβλεπες τοσο μεγαλη διαφορα συμφωνα με την διαφορα στην τιμη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα φουλ λαμπατο ενισχυτη για το σπιτι αλλα λιγα βαττ και ενα καλο σετ μαγνητες για την κιθαρα σου και εισαι ετοιμος. Θα βγαλεις ηχο λαχταριστο.

Με αυτα που ακους και παιζεις μαλλον σε marshall ή mesa boogie θα πας.

 

+10

 

κοίτα καμιά κεφαλή marshall (να μπορείς να την κουβαλάς και στα live)

με καμιά μικρή καμπινούλα για το σπίτι

και βαλε ένα καλό διπήνιο μαγνήτη στη κιθάρα σου και θα δείς τεράστια διαφορά.

 

http://www.dv247.com/guitars/marshall-tsl60-guitar-tube-amplifier-head--61202

http://www.dv247.com/guitars/marshall-dsl50-guitar-tube-amplifier-head--61250

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sh4wh_jeff_beck.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα χρήματα που διαθέτεις, εάν απο την κιθάρα σου δεν έχεις παράπονο στο

feeling που έχεις όταν παίζεις, αγοράζεις έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή και ένα καλό set μαγνήτες και σίγουρα θα δείς τεράστια διαφορά στον ήχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες δεν ειναι τυρι φετα...παει το κιλο 8ευρω και τα 2κιλα 16...Να θυμασαι οτι στο χομπι μας,για αυτες τις ''μικρες''διαφορες δυστυχως πληρωνουμε τα διπλασια κ τριπλασια.

Δωστα ολα,μα ολα,για εναν καλο ενισχυτη και οταν θα ερθει η ωρα,θα δωσεις τα ολα

που θα προκυψουν αργοτερα(απο οικονομιες η το λαικο)για μια καλη κιθαρα.

Απλα,

1)μη βιαστεις και μην ακους κανεναν παρα μονο το χερι κ το αυτι σου.

2)Δοκιμασε οσους περισσοτερους μπορεις

3)μην επηρρεαζεσαι απο youtube reviews

4)ουτε απο το τι ενισχυτη χρησιμοποιει ο satriani η ο καθε ροκ σταρ.

5)μην πας σπιτι και αρχισεις να λες ''μαμακια πηρα'' άλλα ηθελα.παλεψε το μ οτι πηρες,τοτε θα γινεις παιχτης...

 

Καλη τυχη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες δεν ειναι τυρι φετα...παει το κιλο 8ευρω και τα 2κιλα 16...Να θυμασαι οτι στο χομπι μας,για αυτες τις ''μικρες''διαφορες δυστυχως πληρωνουμε τα διπλασια κ τριπλασια.

Δωστα ολα,μα ολα,για εναν καλο ενισχυτη και οταν θα ερθει η ωρα,θα δωσεις τα ολα

που θα προκυψουν αργοτερα(απο οικονομιες η το λαικο)για μια καλη κιθαρα.

Απλα,

1)μη βιαστεις και μην ακους κανεναν παρα μονο το χερι κ το αυτι σου.

2)Δοκιμασε οσους περισσοτερους μπορεις

3)μην επηρρεαζεσαι απο youtube reviews

4)ουτε απο το τι ενισχυτη χρησιμοποιει ο satriani η ο καθε ροκ σταρ.

5)μην πας σπιτι και αρχισεις να λες ''μαμακια πηρα'' άλλα ηθελα.παλεψε το μ οτι πηρες,τοτε θα γινεις παιχτης...

 

Καλη τυχη!

 

 

+ΟΛΑ.

 

και μη ξεχνας....

 

καλη κιθαρα-καλος ενισχυτης=καλος ηχος

κακη κιθαρα-καλος ενισχυτης=καλος ηχος

καλη κιθαρα-κακος ενισχυτης=κακος ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ολα σε τιμή ευκαιρίας...πάρε κόσμε!

 

Ενισχυτής: 

 

http://cgi.ebay.co.uk/MESA-BOOGIE-STUDIO-22-1x12-COMBO-AMP-MINTY-plus_W0QQitemZ170424251566QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_2?hash=item27ae13b4ae

 

Κιθάρα:

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24549

 

Και είσαι έτοιμος, με λιγότερα από 1000 ευρώ. Αν θελήσεις δε να τα πουλήσεις κάποια στιγμή, μάλλον θα βγάλεις και κέρδος....

 

(Σημ. Η αγγελία δεν είναι δική μου, ούτε και αποσκοπώ στο να διαφημίσω τον πωλητή)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου