Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί στην Ελλάδα!!??


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά... γιατί να ζήσεις στην ελλάδα σαν μουσικός? (θέλω να πω... το εξωτερικό το αποκλείεις?)

 

Παιδια καλα ολα αυτα αλλα μην ξεχνατε οτι πολλοι απο εμας δεν γινονται πρωτα ονοματα επειδη δεν ειναι τοσο καλοι οσο νομιζουν.Επισης δεν ειναι ροδινα τα πραγματα στα αλλα μερη.Στο Λονδινο πχ παιζουν αθλιοι μισθοι για μουσικους αφου υπαρχει υπερβολικη ζητηση.Η αποψη μου ειναι οτι ειναι πιο ευκολο να πετυχεις στην Ελλαδα αν εισαι Ελληνας παρα στο Λονδινο,στην Καλιφορνια και στην Γουαδαλουπη.Το ειπε ο Σουπερφανκ πολυ σωστα:''δημοσιες σχεσεις''.Στην Ελλαδα εχεις τους συγγενεις,τους φιλους και τους γνωστους σου,στην Αγγλια πρεπει να αρχισεις απο την αρχη και δεν παιζει το σκηνικο να σε παρει μια εταιρεια απο το χερακι και να σε κανει αστερι ουτε εκει ουτε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει όμως και το θέμα πως εδώ ΜΟΝΟ αν έχεις τους συγγενείς και φίλους μετράει να κάνεις κάτι. Έξω έχεις και τη δυνατότητα αν αξίζεις κάτι και δε σε ξέρει η μάνα σου να πετύχεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τράπεζες δεν παίρνουν προμήθεια

 

αυτο ειναι το μονο λαθος που εκανες,δυστυχως γδερνουν κανονικα (τουλαχιστον εδω στο Βερολινο) 5 ευρω/μηνα εξοδα...τηρησης λογ/μου (και φυσικα για να ΑΝΟΙΞΕΙΣ λογ/μο μονο χαρτι απο τον Παππα δεν ζητανε,και φυσικα πολυ καλα κανουν....ειπε κανεις τιποτα για...παταξη της φοροδιαφυγης? ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το μονο λαθος που εκανες,δυστυχως γδερνουν κανονικα (τουλαχιστον εδω στο Βερολινο) 5 ευρω/μηνα εξοδα...τηρησης λογ/μου (και φυσικα για να ΑΝΟΙΞΕΙΣ λογ/μο μονο χαρτι απο τον Παππα δεν ζητανε,και φυσικα πολυ καλα κανουν....ειπε κανεις τιποτα για...παταξη της φοροδιαφυγης? ;D)

Δε το κανουν για φοροδιαφυγη φιλε μου. Οσο για τα χαρτια τωρα τα κανουμε και στο γκιχλαντ με καθυστερηση ετων κατοπιν επανηλημενων προστιμων, που φυσικα πληρωσαν οι.... ;D ;D ;D ;D ;D τραπεζες( θυμαστε το 1.20 στη καταθεση?)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το μονο λαθος που εκανες,δυστυχως γδερνουν κανονικα (τουλαχιστον εδω στο Βερολινο) 5 ευρω/μηνα εξοδα...τηρησης λογ/μου (και φυσικα για να ΑΝΟΙΞΕΙΣ λογ/μο μονο χαρτι απο τον Παππα δεν ζητανε,και φυσικα πολυ καλα κανουν....ειπε κανεις τιποτα για...παταξη της φοροδιαφυγης? ;D)

 

χαχα ξυπνήσανε κι οι Γερμανοί;;; μη μου πεις όμως ότι έχει και ΔΙΑΣ στα ΑΤΜ και πληρώνεις για να βάλεις την κάρτα σου σε αλλο μηχάνημα. Πάντως στη Μεγάλη Βρετανία δεν έχει τέτοια :) (κάρτες, επιταγές, πάγιες εντολές, ΑΤΜ, όλα δωρεάν)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ διαβαζω και ξαναδιαβασω αυτα που μου ειπατε..αν κανω μια γενικη περιληψη οσων συμφωνουν οι περισσοτεροι, η καλυτερη δυνατη λυση θα ηταν, εγω να ψαχτω με μια υποτροφια (μιας και τα χρηματα για σπουδες εξω ειναι πολυ δυσκολα να τα αντεξει η οικογενεια μου), οταν και αν με το καλο την παρω να παω να σπουδασω ΕΞΩ, μακρια απο εδω (που καθε αλλο παρα με χαλαει), να λιωσω στις σπουδες, να ιδρωσω πολυ οπως ανεφερε και ο Nicolas (θελω πολυ να το κανω αυτο), και απο κει και περα οσο ειμαι ΕΞΩ, θα υπαρχουν πολλες και καλες ευκαιριες για μενα να δειξω τουλαχιστον αυτο που αξιζω, σιγουρα πολυ περισσοτερες απ'οσες θα ειχα εδω!!

ΑΝ βεβαια θα ηθελα να μεινω εδω, θα σπουδαζα σε ενα απ τα 3 μουσικα Πανεπιστημια που εχουμε, τα οποια δεν ειδικευονται σε οργανα ειναι καθαρη θεωρια (που και παλι δε με βρισκει αντιθετο), και μετα με πολλες γνωριμιες, πολυ δουλεια και μια δοση τυχης (παντα χρειαζεται), θα μπορεσω να ζησω, με μεγαλη πιθανοτητα οχι σταθερα.

Η βεβαια θα μπορουσα παντα να σπουδασω ΕΞΩ, και μετα (βλ.Nicolas), να γυρισω στη μαμα πατριδα να συνεχισω να δουλευω εδω!!

 

Φιλε skantzos, καταφερες πραγματικα με ενα ποστ να εκμιδενισεις την Ελλαδα, δηλαδη οσο το διαβαζα αυτο μεσα στο μυαλο μου η μονη λεξη που ηρθε ηταν η "καταστροφη" :P!! (δεν βρηκα πουθενα αδικο για τις τραπεζες κ.λ.π δεν εχω ιδεα)

 

Οσο για το αλλο που αναφερθηκε και απο τον Superfunk, και απο τον ndikola και οχι μονο, το να ζεις (να σπουδασεις) στο εξωτερικο οντως ειναι πολυ, ΠΟΛΥ ελκιστικο!!Τουλαχιστον για εναν ανθρωπο της ηλικιας μου, εχοντας ζησει ολα τα χρονια της ζωης μου στην Αθηνα, και στην Πτολεμαϊδα ενα μικρο διαστημα, εχω βαρεθει πραγματικα σας το λεω τη μιζερια..ειναι τροπος ζωης πια εδω, και το βλεπω οχι μονο εξω αλλα και στο ιδιο μου το σπιτι.Ο μοναδικος τροπος που βλεπω εγω μεχρι στιγμης (ηδη εχω αρχισει να ψαχνομαι), ειναι να καταφερω να παρω υποτροφια..ετσι ισως πεισω και τους γονεις μου οτι αξιζω να παω εξω, γιατι οπως επανειλημμενα μου ειπε και ο Nicolas, η στηριξη των γονεων σε ενα τοσο μεγαλο βημα οπως να φυγεις απο την χωρα σου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!

 

Αν θέλεις εγγύηση, αγόρασε μια τοστιέρα.

Clint Eastwood

ακομη αναρωτιεμαι :P

 

Υπάρχει όμως και το θέμα πως εδώ ΜΟΝΟ αν έχεις τους συγγενείς και φίλους μετράει να κάνεις κάτι. Έξω έχεις και τη δυνατότητα αν αξίζεις κάτι και δε σε ξέρει η μάνα σου να πετύχεις :P

Αυτο για μενα ειναι πολυ μεγαλο πλεονετημα σε σχεση μ'εδω, γιατι να πω την αληθεια δεν ειναι και το ονειρο της ζωης μου να κανω κατι με τη μουσικη επειδη μονο εχω γνωστους και φιλους!!Βεβαια σιγουρα δεν ειναι οσο απολυτο οσο το λες, στηριζω την αποψη οτι αν αξιζεις και αν κανεις αυτο που κανεις με ολη σου την αγαπη, που ισοδυναμει με "ξεχωριστα", τοτε θα πετυχεις σ'αυτο, απλως σιγουρα στον τομεα της μουσικης εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να "πετυχεις" στο εξωτερικο, παρα στην Ελλαδα..

 

Θα ηθελα παρα πολυ παντως να ειμαι ενα κομματι που θα κανει την αλλαγη στην Ελλαδα στα μουσικα δρωμενα, θα μου αρεσε πολυ να σπουδασω στο εξωτερικο..αλλα οσο να ναι αυτη η "σαπιλα" τον Ελληνα τον τραβαει πισω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε skantzos, καταφερες πραγματικα με ενα ποστ να εκμιδενισεις την Ελλαδα, δηλαδη οσο το διαβαζα αυτο μεσα στο μυαλο μου η μονη λεξη που ηρθε ηταν η "καταστροφη" :P!! (δεν βρηκα πουθενα αδικο για τις τραπεζες κ.λ.π δεν εχω ιδεα)

 

Φίλε Μενέλαε, άμα ψήνεσαι τώρα φύγε και το πολύ πολύ γυρίζεις σε 20 χρόνια, κι ο Οδυσσέας τόσο έκανε, και το ότι παιδευότανε έξω μ@λ@κι3ς του Ομηρου, μια χαρά πέρναγε με την Κίρκη :)

 

Να πω την αμαρτία μου, επειδή είμαι εκπαιδευτικός χαίρομαι να βλέπω έναν άνθρωπο να ψάχνει να βρει τι θέλει να κάνει και να μην κοιτάει απλώς ποια σχολή έχει πιο ψηλή βάση και αν την πιάνει. Μην ξεχνάς τι σε τράβηξε στη μουσική ακόμα κι αν γινεις ταξιτζής  ;)

 

Καλή τύχη

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα παιδια παμε ολοι εξω.Εκει που μολις σχολανε πανε ολοι σε παμπ και πινουν μπυρα,εκει που δεν εχει ηλιο,εκει που τα μπαρ κλεινουν στη 1...Εμπρος αδελφια,εγω λεω να κατσω εδω και ας ειναι μπανανια γιατι ο κρατικος μηχανισμος φτιαχνεται,κλιμα ευκρατο με ηλιοφανεια 300 μερες τον χρονο και θαλασσες δεν φτιαχνονται...Θα τα ξαναπουμε οταν γυρισετε γεροι πια και βαζετε παντου ουιντεξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπρος αδελφια,εγω λεω να κατσω εδω και ας ειναι μπανανια γιατι ο κρατικος μηχανισμος φτιαχνεται,

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

 

Καλημέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που μολις σχολανε πανε ολοι σε παμπ και πινουν μπυρα

 

απο το να σχολανε απο τη δουλεια στις 2.30 μμ (αν ειναι ΔΥ) & να γυρνανε στη παντοφλα και την τηλεοραση η να σχολανε στις 8.00μμ (αν ειναι ΙΥ) & να γυρνανε πεθαμενοι στο σπιτι τους για υπνο καλυτερα ειναι,ασε που αυτο που περιγραφεις γινεται μονο στην Αγγλια και εξω δεν ειναι μονο η Αγγλια (εξαλλου μια χαρα συνηθεια ειναι,οι ανθρωποι σχολανε στις 6.00 μμ και ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ για να διασκεδασουν στην Ελλαδα μονο τα ΣΚ βγαινουν,οσοι μπορουν να βγουν μια και δεν υπαρχει μια.....)

 

εκει που τα μπαρ κλεινουν στη 1.

 

ναι εκει ο κοσμος εχει την κακη συνηθεια να εργαζεται και να ΞΥΠΝΑΕΙ ΝΩΡΙΣ (αν και τουλαχιστον τα μπαρ τους εχουν κοσμο και κεφι τις καθημερινες και δεν ειναι σαν νεκροταφεια οπως τα δικα μας) εδω δυστυχως ολοι οι θαμωνες ειναι εισοδηματιες & ξυπνανε το μεσημερι... ::)

 

κλιμα ευκρατο με ηλιοφανεια 300 μερες τον χρονο

 

sunshine is HIGHLY overrated my friend trust me...  

 

και θαλασσες δεν φτιαχνονται..

 

καλα αλλη παραμυθα αυτη,αφου πιο ευκολα και πιο φτηνα παει ο Γερμανος η ο Αγγλος στη θαλασσα,ο Ελληνας θελει μια περιουσια.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου