Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί στην Ελλάδα!!??


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνώ καθέτως εδώ πέρα! Φυσικά είναι άλλες οι εμπειρίες, αλλά να σου πω την αλήθεια αυτό το "μισο-κάνω" κάτι γιατι δε πιστεύω ότι γίνεται... Πώς να καταφέρεις κάτι αν το "μισο-κάνεις"; Γιατί είναι διαφορετικό το να γίνεις μουσικός απο τη μουσικολογία, από το να γίνεις μαθηματικός; Δεν έπαιξε ΑΣΕΠ πριν 1-2 χρόνια για μουσικούς; Δεν υπάρχουν μουσικά σχολεία (γυμνάσια, λύκεια);

 

Αυτοί κάτι κάνουν: ότι και οι άλλοι απόφυτοι (μαθημ. φυσ. χημεία. ΦΠΨ κοκ)...

Για πες μου σε παρακαλώ, τι ακριβώς κάνουν οι άλλοι απόφοιτοι? Και πώς συσχετίζεται το ένα με το άλλο?

 

Για το "μισο-κάνω"... σαν αρχή είναι σωστό, σαν εφαρμογή όχι. Δεν εννοούμε να αφιερώσεις την ψυχή σου 100% σε αυτό αλλά το χρόνο σου. Άλλο το ένα και διαφορετικό το άλλο. Και θα ήθελα να ξέρω κάτι ακόμη: θα έλεγες τα ίδια Νικόλα αν δεν είχες όλες τις προδημιουργημένες και αξιοποιημένες επαγγελματικές σου επαφές από το διάστημα που έμενες στην Αγγλία?

 

Για τον ΑΣΕΠ: πόσες ήταν οι θέσεις, πόσοι έδωσαν και πόσοι είναι οι άνεργοι/ημιαπασχολούμενοι μουσικοί στην Ελλάδα?

 

Για τα μουσικά σχολεία: ναι, υπάρχουν! Και λοιπόν? Στο ξαναλέω: θυμάσαι το Matrix με την ατάκα "you're living in a dreamworld, Neo?" Προσπάθησε να βγεις από αυτή τη θέση!

 

 

Ειναι επισης κριμα να αντιμετωπιζεται το "ονειρο" με ορους επιβιωσης.

 

Εγώ δεν είπα στον συνφορουμίτη να μην προσπαθήσει αν είναι όντως αποφασισμένος. Εγώ (κι άλλοι, ευτυχώς) απλά προσπάθησα να του δώσω με λίγες ελλιπείς αράδες να καταλάβει πόσο δύσκολο είναι, χωρίς ουτοπικές εικόνες και ελπίδες. Το "όνειρο" όμως θα σου πληρώσει πχ. τους λογαριασμούς, τα σουπερμάρκετ, τα φροντιστήρια/φοιτητική ζωή των βλασταριών σου? Αν ναι, ο πρώτος που θα χαρεί είμαι εγώ αλλά ας ζήσουμε λίγο και στο σήμερα... πχ:

 

Τωρα, guitar man on fire, σαφως και δεν επιζητω τα χρηματα στη ζωη μου, ως τωρα τα αντιμετωπιζω μαλλον με απεχθεια, ποτε δε με συγκινουσαν!!Αυτο που θελω εγω ειναι να κανω αυτο που μ'αρεσει, αυτο που λατρευω, και απο κει και περα να μπορω να ζησω αξιοπρεπως!!

 

Χρειάστηκες να βγάλεις ποτέ τα δικά σου και να ζήσεις αποκλειστικά από αυτά?

 

Φυσικά όλα αυτά τα γραφειοκρατικά, λίγο εως πολύ λίγο έχουν να κάνουν με τη μουσική, και με το πως θα ζήσει κανείς, αλλά είναι μια κάποια, έστω μικρή εξασφάλιση.

 

Xαίρομαι που το παραδέχεσαι, έστω και κάπως αργοπορημένα.

 

Ναι, αν το ψάξεις δεν έχει τεράστια διαφορά Ελλάδα με εξωτερικό στα έξοδα. Μπορεί να παίζει κάνα δυό χιλιάρικα το χρόνο, αλλά μπροστά στις 10-15 χιλιάδες που θα ξοδεφτούν ούτως ή αλλιώς, δεν είναι τεράστια η διαφορά.

 

Πες μου σε παρακαλώ σε ποιες περιοχές του εξωτερικού έχεις ζήσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειπα να μην ξαναανακατευτω αλλα το κανω για να δωσω το λογο στον bloody_sunday... :)

Συμφωνω σε ΟΛΑ μαζι του.

Συνεχισε σε παρακαλω.

Τωρα το βουλωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ξαναανακατευτω αλλα το κανω για να δωσω το λογο στον bloody_sunday... :)

Συμφωνω σε ΟΛΑ μαζι του.

Συνεχισε σε παρακαλω.

Τωρα το βουλωνω...

 

??? Σου ζήτησε κάποιος να το βουλώσεις?!?  :o  Ούτε τα άλλα που έγραψες τα κατάλαβα...

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry gia ta greeklish alla eimai se diakopes kai den exei ellinika to pc.San epaggelmatias daskalos kai mousikos pou ZO mono apo auto exo na proteino ston filo na spoudasei kati pou tou aresei pera apo tin mousiki kai na meletisei mousiki oso thelei se ena odeio i me enan kalo daskalo.Dustixos me tin mousiki den yparxei kamia sigouria.Simera bgazeis 2000 xalara apo mathimata kai aurio bgazeis 300.Antistoixa me to live.Ostoso an ta syndiaseis kai me mia alli douleia eisai polu pio xalaros kai isos apodideis kai kalutera dioti xeneroneis ligotero.Opos kai na to kaneis i douleia sou arga i grigora se allotrionei kai xaneis to pathos sou.Arxizeis sta prota live me treli xara kai agapi kai ustera apo liga xronia paizeis mixanika i prepei na peiseis kapoion katastimatarxi pou den exei idea apo mousiki oti i timi pou zitas einai logiki kai oti eisai kaluteros apo ton x pou paizei 2 xronia.Akribos to idio isxuei me ta mathimata afou paei o kathe tyxaios kai mathainei stou kasidi to kefali xreonontas exeftelistikes times.Oson afora stin sunthesi apla skepsou poioi bgazoun lefta grafontas i antigrafontas mousiki..Na xereis pantos oti i erasitexniki enasxolisi me kati den einai upodiesteri i ligotero sobari apo tin epaggelmatiki.Ego sta leo auta ustera apo 7 xronia epaggelmatikis enasxolisis alla an me rotages prin tin oikonomiki krisi tha sou elega oti tipota den einai kalutero apo to na eisai mousikos..Epimeno sto na spoudaseis kati allo kai ystera apo liga xronia apofasizeis afou ziseis ligo to oneiro sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε στη ζωη μου δεν τελειωσα κατι αλλα τωρα θα

 

...συμφωνω αγορι μου σε ολα μαζι σου,πλακα σου κανα επειδη δεν καταλαβες τις Γραφες μου...

Μα ασε με να το βουλωσω... 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν να σημειώσω πόσο με ενοχλεί το υφάκι του bloody. Να σημειώσω επίσης ότι ότι ευκαιρίες και επαφές έχω/είχα/θα έχω δεν τις τσίμπησα απ'τον μπαμπά ή τον γείτονα, αλλά τις βρήκα μόνος μου. Και αν τις βρήκα επειδή ήμουν έξω, μαγκιά μου που είχα τα αρχ%^#α να το κάνω!  >:(

 

Ο Μενέλαος ρώτησε αν ζει κανείς ως μουσικός εδώ, και τι να κάνει:

 

1. Ναι μπορεί κάποιος να ζήσει ως μουσικος. Μπορεί να κάνει τα παρακάτω:

α. Καθηγητής σε σχολείο

β. Καθηγητής σε ωδείο/ιδιαίτερα

γ. Σεσσιονας

δ. Live

ε. συνθέτης/πιανίστας/κιθαρίστας... καριερίστας

στ. κλπ

Τώρα που το σκέφτομαι ξερώ ΑΡΚΕΤΟ κόσμο που ζεί από τη μουσική.

 

Ο Μενέλαος ρώτησε τι να κάνει σχετικά με σπουδές αφού θέλει να ασχοληθεί με τη μουσική.

 

Νομίζω ότι για να κάνεις μουσική μπορείς να:

α. Σπουδάσεις σε ιδιαίτερα με τον σούπερ ουάου καθηγητή

β. Ωδείο

γ. Πανεπιστήμιο

δ. Έξω

εκ'των οποίων όλα αναλύθηκαν νομίζω.

 

Επίσης έγινε αναφορά απο εμένα, μία σχετική σύγκριση μεταξύ αποφοίτων μουσικών σχολών και άλλων σχολών και το νόημα (αφού πρέπει να τα εξηγώ όλα) είναι ότι όλοι οι απόφοιτοι έχουν κάποιες ευκαιρίες ερχόμενοι απο πανεπιστήμιο, και όλοι αντιμετοπίζουν τα ίδια προβλήματα πάνω κάτω. Να σταματήσει αυτό το music <> everything else

 

Dreamworld, Neo και αρχ%^#α: Ζώ στο Γέρακα αγαπητέ Bloody, και μάλιστα τις επαφές μου τις έχω κάνει εκτός Λονδίνου κατα κύριο λόγο, όπως και τώρα εξακολουθώ να βρίσκω καινούρια gigs. Αν νομίζεις ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας κάθετε και αναπαύεται σε αυτά που έχει κάνει γελιέσαι.

 

Ελπίδες, όνειρα, κλπ: Αν είναι δυνατόν να γίνει, δώσε κάποιο λόγο για το πως μπορεί να γίνει, από τον αποτρέχεις λέω εγώ. Γιατί στο κάτω κάτω, αν ο Μενέλαος είναι αποφασισμένος να γίνει μουσικός, δεν τον βοηθάς με τη μαυρίλα και την πικρίλα που αναφέρεις. Αντίθετα με τον Λάμπρο, δεν μίλησες για τις εμπειρίες σου. απλά αποφάσισες με έναν αρκετά εχθρικό τρόπο να μιλήσεις για τα ποστ κάποιού άλλου.

 

Κάτσε διάβασε όσα έχω γράψει, βάλε τα όλα μαζί και δες αν λέω αλήθεια, παραμύθια ή ότι άλλο... Που νομίζεις ότι χρειάζομαι εσένα να μου πεις ότι "το παραδέχομαι έστω και αργοπορημένα".

 

Όσο για το σε ποιές περιοχές του εξωτερικού έχω ζήσει, έχω ζήσει στο Λονδίνο, αλλά τυγχαίνει να έχω αγαπητούς φίλους στην Δανία, και Γαλλιά, άρα έχω και απο 'κεί κάποια εμπειρία. Μια γενικολογία ήταν (που δεν περιλαμβάνει εμπειρία απο τη ζωή στην γκάνα για παράδειγμα, ή στο L.A. που τα πράγματα είναι αρκετά πιο τραγικά ακόμη και απο Λονδίνο). Τώρα αν θες κάτι πιο αναλυτικό, μπες στο tesco.co.uk, στα αντίστοιχα Αμερικάνικα, Γερμανικά, κλπ και θα κάνεις ένα πολύ ωραίο κατάλόγο για super market. Μπες και στα δημοτικά site, Και βρήκες και τιμές, κλπ. Τώρα με το Ιντερνετ μπορείς να πάρεις μια ιδέα του τι συμβαίνει έξω (πάντα στα γενικά πλαίσια του όταν δε ζεί κανείς έξω).

 

Ειλικρινά δε θυμάμαι τι κάνεις πώς ζείς κλπ, αλλά κάτι τέτοιο δεν το περίμενα από σένα. :( Δεν έχεις κάτι άλλο να προσφέρεις από το να βασιζεις όχι ένα αλλά 2 πόστ σε πλήρεις απαντήσεις άλλων μελών εδώ; Δική σου γνώμη δεν έχεις; Μόνο με τα δικά μου ποστ θα βρείς να ασχοληθείς ή θα πιάσεις καμμιά δική σου ιστορία, εμπειρία κλπ να μοιραστείς μπας και μάθουμε και οι υπόλοιποι λίγο. Έτσι βρε αδερφέ για να αποφύγουμε τα κακά μονοπάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σημειώσω πόσο με ενοχλεί το υφάκι του bloody. Να σημειώσω επίσης ότι ότι ευκαιρίες και επαφές έχω/είχα/θα έχω δεν τις τσίμπησα απ'τον μπαμπά ή τον γείτονα, αλλά τις βρήκα μόνος μου. Και αν τις βρήκα επειδή ήμουν έξω, μαγκιά μου που είχα τα αρχ%^#α να το κάνω!  >:(

 

Δεν υπάρχει κανενός είδους "υφάκι" και θα σε παρακαλούσα να μην εκνευρίζεσαι τόσο εύκολα και γρήγορα, ούτε να χρησιμοποιείς ακατάλληλες εκφράσεις. Τις ευκαιρίες και τις επαφές άριστα έπραξες και τις βρήκες μόνος σου... ποτέ δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο, και ακριβώς επικρότησα/επισήμανα το γεγονός ότι τις βρήκες έξωθεν. Ξαναδιάβασε αργά και προσεκτικά τα προηγούμενα.

 

Dreamworld, Neo και αρχ%^#α: Ζώ στο Γέρακα αγαπητέ Bloody, και μάλιστα τις επαφές μου τις έχω κάνει εκτός Λονδίνου κατα κύριο λόγο, όπως και τώρα εξακολουθώ να βρίσκω καινούρια gigs. Αν νομίζεις ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας κάθετε και αναπαύεται σε αυτά που έχει κάνει γελιέσαι.

 

Δεν σε ρώτησα πού μένεις Νικόλα... δεν προσφέρει κάτι στη συζήτηση, ούτως ή άλλως το έχεις σημειώσει αρκετές φορές. Επίσης, ποτέ δεν είπα ούτε άφησα να εννοηθεί πως ο επαγγελματίας κάθεται και αναπαύεται.

 

Ελπίδες, όνειρα, κλπ: Αν είναι δυνατόν να γίνει, δώσε κάποιο λόγο για το πως μπορεί να γίνει, από τον αποτρέχεις λέω εγώ. Γιατί στο κάτω κάτω, αν ο Μενέλαος είναι αποφασισμένος να γίνει μουσικός, δεν τον βοηθάς με τη μαυρίλα και την πικρίλα που αναφέρεις. Αντίθετα με τον Λάμπρο, δεν μίλησες για τις εμπειρίες σου. απλά αποφάσισες με έναν αρκετά εχθρικό τρόπο να μιλήσεις για τα ποστ κάποιού άλλου

 

Ο τρόπος μου δεν ήταν εχθρικός, αλλά μιας και έχουμε δημοκρατία είσαι ελεύθερος να τον εκλάβεις και να τον παρεξηγήσεις όπως επιθυμείς. Οι εμπειρίες μου έχουν συζητηθεί σε άλλα παλαιότερα θρεντς-καρμπόν και δεν πρόκειται να επαναληφθούν εδώ. Όσον αφορά στη διαφορά εξόδων Ελλάδας-εξωτερικού, τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και μένω (με μικρές διακοπές) από το 2001 σε διάφορα σημεία του εξωτερικού (και όχι μόνο σε ένα), και δεν έχουν σχέση με το ακριβότερο μέρος της Βρετανίας που ζούσες εσύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου