Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί στην Ελλάδα!!??


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα αυτά βρε Νικόλα, αλλά...

 

Καλώς θες το πανεπιστήμιο. Αν και μουσικός, δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις την μεγαλύτερη δυνατή εξασφάλιση, τουλάχιστον σε χαρτιά.

 

...ΤΙ του λες του παιδιού? Έχεις μια υπερβολικά ρομαντική άποψη για το τι συμβαίνει εδώ. Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σκληρή. Συμφωνώ με ότι γράφτηκε γενικά, αλλά μέχρι στιγμής ΚΑΝΕΙΣ δεν του έδωσε να καταλάβει πως τα μουσικά επαγγέλματα στην Ελλάδα όχι μόνο είναι μια εξαιρετικά δύσκολη και ευκαιριακή απασχόληση που με πολύ πίκρα συντηρεί μια έννοια που ορισμένοι ονομάζουν "βιοπορισμό", όπως και κανείς δεν του έδωσε να καταλάβει πως μόλις μπει στο λάκκο με τα φίδια, κανένα "χαρτί" δεν πρόκειται να τον σώσει...

 

Τώρα τι να πω εγώ παραπάνω? Ότι το έχουμε σκοτώσει στη συζήτηση το θέμα και ότι βαριέμαι να ξαναγράφω? Ότι όπως σημειώνει συνεχώς πχ. ο SF πως η μουσική είναι ένα θαυμάσιο επάγγελμα στην Ελλάδα... αν είσαι εισοδηματίας? Αν ήμουν στη θέση του συνφορουμίτη θα πήγαινα κατευθείαν στο εξωτερικό, ή θα ήμουν προετοιμασμένος για έναν ατελείωτο Γολγοθά στην ημεδαπή για να κατορθώσω να πραγματοποιήσω ένα όνειρο, ασχολούμενος συνεχώς όχι με μουσική που μου αρέσει αλλά με μουσική που ίσως μισώ (καθώς έγραψε και για ροκ-μέταλ... ΡΟΚ και ΜΕΤΑΛ, Νικόλα μου! ::)) εντασσόμενος τελικά σε μια επαγγελματική τάξη που οι περισσότεροι χαρακτηρίζουν ως "γραφική".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tελικα τι πρεπει να πεις σ ενα νεο ανθρωπο που θελει να ζησει με τη μουσικη?

Ο κυνικος πλην ρεαλιστης συμφορουμιτης ειπε για μισθο απ τα 22 κι εχει δικιο...

Ο φιλος που μιλησε για πτυχια και ζει μαυτο εχει δικιο.

Ολοι δικιο εχουμε?

Ποιες δυναμεις τελικα θ αλλαξουν αυτο το τοπο που πολυυυ παλια διδαξε πολιτισμο

και τωρα διδασκει την απαισιοδοξια?

Η ρομαντικη ψυχη μας?Δυστυχως δε φτανει.Φαγαμε τα νιατα μας να προσπαθουμε

κατι ν αλλαξει αλλα παντα ηταν μπροστα μας ενα τειχος.

Απ την αλλη αν αποτρεπουμε τον καθενα να κανει κατι δε θα γινει ποτε τιποτα.

Αντε μην πω αλλα γιατι κουραζω κ πικραινομαι.

Ενας φιλος μου λεει οτι για να προσφερεις και να ζησεις με την τεχνη,πρεπει να σαι

πλουσιος...

Φιλαρακι,επειδη οι γονεις σου σε αγαπουν οσο τιποτα αλλο κι οτι λενε,εκτος απ το οτι δεν ειναι δυνατον να γνωριζουν τις προοπτικες του μουσικου,το λενε απο απεραντη αγαπη'' ακουσε τους,γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μη βρισκεις ΚΑΜΙΑ αλλη σχολη,και κανε τα μουσικα σου ονειρα πραγματικοτητα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ.Στο κατω κατω,αν εισαι τοσο απολυτος,αυτοι γιατι να μην ειναι?

Kι επειδη θεωρεις τραγικο το να περασεις τη ζωη σου με κατι που δεν ηθελες να σου πω οτι ειναι πιο τραγικο να φτασεις στο σημειο να μη μπορεις να την περασεις...

Γι αυτο...ισορροπια...βρες μια μεση λυση.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω με φαγατε ;D

 

Λοιπον Bloody_Sunday, οταν ειπα Rock και Metal νομιζω ειχα βαλει και καποια περισσοτερα, γενικα εννοουσα την Δυτικη Μουσικη, μεχρι και κλασσικη μουσικη θα θελα να συνθετω!!Τρελαινομαι γιαυτα, και δεν ειναι μονο Rock και Metal η μουσικη ωστε να θελω μονο αυτα!!

Οταν λες για λακκο με φιδια τι ακριβως εννοεις??Εχω αρχισει να πιστευω οτι μιλας για πραγματικο :P

 

Αγαπητε freerock1974, ρε μπαμπα εσυ εισαι ;D??

Χαχα πλακα κανω φυσικα!!

Εχεις πραγματικα απολυτο δικιο σε αυτα που λες, και ξερω οτι οι γονεις μου αν θελουν κατι ειναι μονο το καλο μου και τιποτε αλλο, αλιμονο αν αμφεβαλα για αυτο!!

Ολοι δικιο εχουμε?

Απ την αλλη αν αποτρεπουμε τον καθενα να κανει κατι δε θα γινει ποτε τιποτα.

Αυτες οι δυο φρασεις ειναι αυτες που κραταω απ το ποστ σου, με αντιφατικες εννοιες κατα καποιο τροπο..αν ενας εφηβος οπως εγω, αποτραπει απο το να αφιερωθει αν θες, στη μουσικη, τοτε αυτο δεν θα γινεται μονο σε μενα, θα γινεται και σε πολλους συνομιλικους μου..δινει τη λυση ομως??

Το θεμα και με τις αλλες σχολες, βρισκω οτι μου αρεσει, τουλαχιστον θα ηταν ενδιαφερον, να πηγαινα σε σχολη προγραμματισμου-υπολογιστων, ομως αυτο που θα θελα εγω ειναι να την σπουδασω τη μουσικη, δηλαδη να μπω βαθια μεσα στα πραγματα, να μη γινω απλα ενας μετριος ή καλος κιθαριστας..αν με καταλαβαινεις με αλλα λογια θελω να ξεχωρισω!!Ονειρα θα μου πεις, και δικιο θα χεις..

Οσο για το τελευταιο, λες οτι ειμαι απολυτος??Αληθεια δεν το χα σκεφτει ποτε και με εβαλες σε σκεψεις τωρα..αλλα και απο μονη της η επιλογη σχολης ειναι κατι απολυτο, δηλαδη 1 σχολη πρεπει να διαλεξω και να απορριψω τις αλλες, ετσι δεν ειναι??Δεν ξερω αν ειναι ορθος ο συλλογισμος μου..

 

Mister Stavros_d80, σε σκυλαδικα δεν επιτρεπω στον εαυτο μου, απο αξιοπρεπεια και απο σεβας στην μουσικη να μπω, ποσο μαλλον να παιξω (τωρα τα λες αυτα θα μου πεις :P)

 

Το αλλο ομως που μου ειπες, και το διαβασα πρωτη φορα, ειναι οτι μπορω να δωσω εξετασεις για την μπαντα σε στρατο ως μονιμος??Και να πληρωνομαι δηλαδη οπως αξιωματικοι η υπαξιωματικοι??Το λεω γιατι το μισο σοϊ μου, ισως και παραπανω, ειναι σκορπισμενο σε Π.Ν και Πεζικο, και ειναι σε αρκετα καλες θεσεις, που νομιζω θα μπορεσουν να βοηθησουν..Θα ηταν ιδανικο να ειμαι σε μια τετοια θεση και να μπορω ελευθερα πλεον να ασχολουμαι με τη μουσικη..με χρονο και χρηματα!!Ξερει κανεις τιποτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο ομως που μου ειπες, και το διαβασα πρωτη φορα, ειναι οτι μπορω να δωσω εξετασεις για την μπαντα σε στρατο ως μονιμος??Και να πληρωνομαι δηλαδη οπως αξιωματικοι η υπαξιωματικοι?? ... Θα ηταν ιδανικο να ειμαι σε μια τετοια θεση και να μπορω ελευθερα πλεον να ασχολουμαι με τη μουσικη..με χρονο και χρηματα!!Ξερει κανεις τιποτα??

 

Πωπω πρέπει να είναι το πιο θλιβερό πράγμα που μπορώ να φανταστώ σαν μέλλον για έναν νέο που αγαπάει τη μουσική. Ίσως από τα πιο θλιβερά πράγματα για το νεο έτος αλλά τη νέα χρονιά τη φαντάζομαι λίγο μαύρη...

 

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω ιδιαιτέρως, οι άνθρωποι που ξέρω ότι εργάζονται και ζούνε από τη μουσική, είτε έχουν κάποιο ωδείο, διδάσκουν οι ίδιοι σε ιδιαίτερα ή/και μαζεύουν επιπλέον χρήματα παίζοντας ως σεσιονάδες.

 

Εφ' όσον μπορείς να φύγεις εξωτερικό πακέταρέ τα άμεσα. Μη μείνεις ούτε λεπτό παραπάνω στην Ελλάδα ώστε να σπουδάσεις σε ένα μέρος που απαιτείται να προσπαθείς και έχεις τις δυνατότητες και τις υποδομές ενός πολιτισμένου μέρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω, μολις το εγραψα αντιληφθηκα ποσο "κρυα" ειναι αυτη η αντιληψη..αλλα αν ειναι να μεινω εδω, υπαρχει περιπτωση να βρω κατι καλυτερο, βολικοτερο απ αυτο??Επειδη εχω πολλους συγγενεις "μεσα", ε εχω δει οτι πεφτει πολυ καθισιο στους αξιωματικους οσο να ναι..ασε που θα πρεπει να κοψω και τα μαλλια..!!!

 

Το ιδανικοτερο ολων βεβαια θα ηταν να φυγω απο εδω, ουτως η αλλως λιγα πραγματα με κρατανε, αυτο ομως δεν μπορω να το κανω με καμια δυναμη δυστυχως μονος..θελω τη βοηθεια και τη στηριξη των γονιων μου, που πολυ δυσκολα, ισως να ναι και αδυνατο δηλαδη, να την κερδισω..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερο αρθρο!!

Θα κατσω να το ξεζουμιξω!!Εχει πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες μεσα!!Μπραβο ρε Νικολα!!

Σ'ευχαριστω πολυ Evilnye!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντεχω να μη σου πω οτι αφου περασε απ το μυαλο σου η σκεψη να μπεις

σε μπαντα δημοσιου,(τα ζησα ως φανταρος...την ειδα την παρακμη)

δεν εισαι και τοσο...ρομαντικος.

Εγω ημουν χειροτερος πιστεψε με...και τωρα μιλαω σα μπαμπας...και ειμαι στο δημοσιο...

Μαλλον λοιπον εισαι ενα σκεπτομενο ατομο που εχει ωραιες ανησυχιες αλλα δεν μπορει να τεκμηριωσει την αμφισβητηση,πολυ περισσοτερο να την εχει κανεικτημα του και να την στηριξει με θυσιες....(ποιος μπορει τελικα???)

Γι αυτο το λογο επιμενω να μην το δεις ως θεμα του ''θα κανω κατι που δε θελω στη ζωη μου''.Στη ζωη σου ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ αυτο που θες οταν θα ικανοποιησεις πρωτα τις βασικες σου αναγκες.Κι επειδη η νεα γενια έχουμε πολλες(δεν ειμαι δα και γέρος),

η μουσικη στην Ελλαδα δυστυχως τις καλυπτει σε λιγους.

Αλλα...να σου πω παιδι μου...(μιλαει ο μπαμπας...)

Θεωρεις οτι εισαι τετοια ταλενταρα ωστε να σε θρεψει η μουσικη με τον τροπο που το θες?(μπαμπας που σκοτωνει την αυτοεκτιμηση του παιδιου του...)

Θεωρεις οτι αν δεν το κανεις θα στερησεις την κοινωνια απο μια ανεκτιμητη καλλιτεχνικη προσφορα?(μπαμπας ειρων)

Θεωρεις οτι αυτοι που φαγαν τα μουτρα τους δεν ειχαν ταλεντο?(μπαμπας ισοπεδωτικος)

Θεωρεις πως εχεις τα κοτσια να επιβιωσεις στα κυκλωματα?(μπαμπας που χει φαει κατραπακιες απ την κενωνια)

Θεωρεις οτι με τη μουσικη θα προσφερεις στα παιδια σου οσα εγω σε σενα?

(μπαμπας που σε προοριζει για γαμο και θεωρει οτι στα δωσε ολα...)

Θεωρεις οτι παντα θα σαι 16 χρονων?(μπαμπας που θα θελε πολυ να ναι 16 και ζηλευει)

Θεωρεις οτι η ζωη ειναι ευκολη?(μπαμπας που λεει λιγα και καλα)

Τι να σου πω παιδι μου,κανε οτι θες...(μπαμπας που κουραστηκε και θα στα ξαναπει αυριο...)

 

Εγω θα θελα απαντηση μονο στο 1...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά όλα αυτά βρε Νικόλα, αλλά...

 

...ΤΙ του λες του παιδιού? Έχεις μια υπερβολικά ρομαντική άποψη για το τι συμβαίνει εδώ. Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σκληρή. Συμφωνώ με ότι γράφτηκε γενικά, αλλά μέχρι στιγμής ΚΑΝΕΙΣ δεν του έδωσε να καταλάβει πως τα μουσικά επαγγέλματα στην Ελλάδα όχι μόνο είναι μια εξαιρετικά δύσκολη και ευκαιριακή απασχόληση που με πολύ πίκρα συντηρεί μια έννοια που ορισμένοι ονομάζουν "βιοπορισμό", όπως και κανείς δεν του έδωσε να καταλάβει πως μόλις μπει στο λάκκο με τα φίδια, κανένα "χαρτί" δεν πρόκειται να τον σώσει...

Διαφωνώ καθέτως εδώ πέρα! Φυσικά είναι άλλες οι εμπειρίες, αλλά να σου πω την αλήθεια αυτό το "μισο-κάνω" κάτι γιατι δε πιστεύω ότι γίνεται... Πώς να καταφέρεις κάτι αν το "μισο-κάνεις"; Γιατί είναι διαφορετικό το να γίνεις μουσικός απο τη μουσικολογία, από το να γίνεις μαθηματικός; Δεν έπαιξε ΑΣΕΠ πριν 1-2 χρόνια για μουσικούς; Δεν υπάρχουν μουσικά σχολεία (γυμνάσια, λύκεια); Βεβαια το μουσικό επάγγελμα του session-α είναι δύσκολο, αφού δεν παίζει και καμμιά σοβαρή δισκογραφια στην Ελλάδα, αλλά και πάλι δεν ρώτησα τι έχει στο μυαλό του για επάγγελμα και ανέλυσα και αυτά; Φυσικά και είναι δύσκολο για κάποιον που "απλά ξέρει να παίζει κιθάρα". Αλλά για κάποιον που έχει χτυπίσει και κανα μεταπτυχιακό στη μουσική (από Κέρκυρα, Θεσσαλονίκη ή και έξω), μαζί με ένα πανεπιστημιακό πτυχίο; Δεν υπάρχουν περι τους 400-500 που αποφυτούν κάθε χρόνο απο τις μουσικολογίες all around? Αυτοί κάτι κάνουν: ότι και οι άλλοι απόφυτοι (μαθημ. φυσ. χημεία. ΦΠΨ κοκ)...

 

Τώρα τι να πω εγώ παραπάνω? Ότι το έχουμε σκοτώσει στη συζήτηση το θέμα και ότι βαριέμαι να ξαναγράφω? Ότι όπως σημειώνει συνεχώς πχ. ο SF πως η μουσική είναι ένα θαυμάσιο επάγγελμα στην Ελλάδα... αν είσαι εισοδηματίας? Αν ήμουν στη θέση του συνφορουμίτη θα πήγαινα κατευθείαν στο εξωτερικό, ή θα ήμουν προετοιμασμένος για έναν ατελείωτο Γολγοθά στην ημεδαπή για να κατορθώσω να πραγματοποιήσω ένα όνειρο, ασχολούμενος συνεχώς όχι με μουσική που μου αρέσει αλλά με μουσική που ίσως μισώ (καθώς έγραψε και για ροκ-μέταλ... ΡΟΚ και ΜΕΤΑΛ, Νικόλα μου! ::)) εντασσόμενος τελικά σε μια επαγγελματική τάξη που οι περισσότεροι χαρακτηρίζουν ως "γραφική".
Ο SF έχει διαφορετική άποψη για τη μουσική απ'εμένα... Εγώ είμαι 100% μουσικός και δεν το μετανιώνω (μέχρι να κάνω κάποιο ποστ που να λέει ότι απιδίασα, τα παράτησα, κλπ, αλλά για την ώρα μουσικός 100%!). Άλλες εμπειρίες, άλλα όνειρα, άλλες βάσεις!

 

Και ο Μενέλαος έγραψε για μαθήματα, για πανεπιστήμιο, για θεωρία, άρα οχι ΜΟΝΟ ΡΟΚ και ΜΕΤΑΛ!

 

Και ξέρεις τί; Είναι κρίμα, ρε γαμώτο... Δεν πάω να βάλω τον άνθρωπο να μπει και να καταστραφεί, προσπαθώ να δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ (εξου και το τηλ που ανέφερα και να μιλήσω σε γονείς κλπ). Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και πράγματι πιο 'εξασφαλισμένος' απο ένα πανεπιστημιακό πτυχίο δύσκολα παίζει. Αν ο Μενέλαος ήθελε μόνο να γίνει ο σουπερ ΟΥΑΟΥ κιθαρίστας, τότε εγώ δεν έχω τίποτα να προσφέρω και τίποτα να πώ, αλλά να που δε θέλει (όπως αποδείχτηκε μετά από το πόστ σου bloody Sunday).

 

Γιατι είναι κρίμα; Γιατί σε ένα φόρουμ μουσικής, οπού υπάρχουν μουσικοι, αντι να βοηθήσουμε με τον καλύτερο τρόπο να βρει κάποιος 1ον, αν μπορεί να γίνει μουσικός, 2ον αν υπάρχει μέλλον, και 3ον το πως θα το κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ακούμε γνώμες να πάει στην μπάντα του στρατού, να είναι εισοδηματίας, κλπ...

 

Αν εμείς, οι μουσικοί, δεν αλλάζουμε την μοίρα μας, ούτε στις συζητήσεις μεταξύ μας, αν εμείς μας έχουμε στο βούρκο, αν εμείς παραπονιόμαστε και δεν κάνουμε τίποτα, αλλά ελπίζουμε στο δυαράκι στα πατήσια για το εισόδημα, αντί να προσπαθήσουμε περισσότερο...

 

Ναι είμαι ρομαντικός, τρελά ρομαντικός, καθώς και αφελής (πολύ αφελής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι εχει καποια αξια η γνωμη μου, αλλα θα την παραθεσω :

 

Ειναι επισης κριμα να αντιμετωπιζεται το "ονειρο" με ορους επιβιωσης. Αν ο στοχος ειναι το δημοσιουπαλληλικι τοτε κανεις δεν θα επρεπε να ξεκιναει να σπουδασει κατι που αγαπαει, αλλα θα επρεπε να στοχευουμε ολοι στο να γινουμε golden boys. Συνηθως, ενα παιδι που επιλεγει τον κλαδο που θα ακολουθησει δεν εχει την ωριμοτητα να ζυγισει τα πραματα με πραγματικους ορους, καθως δεν εχει τη δυνατοτητα να διαβλεψει το τι προκειται να επακολουθησει.

 

Αν η συζητηση περιστρεφεται γυρω απο την οποιαδηποτε επαγγελματικη αποκατασταση, τοτε εχετε δικιο περι ΑΣΕΠ, ωδειων κλπ. Αλλα εχετε υποψη σας οτι ελαχιστοι φοιτητες μαθηματικων, φυσικης, χημειας κλπ μπηκαν σε αυτες τις σχολες με τετοιους στοχους. Ομοια, η επαγγελματικη απορροφηση ενος μουσικου στη συνθεση διαφημιστικων jingles ισως να μην αντιπροσωπευει τους πραγματικους στοχους που θετει ενας υποψηφιος φοιτητης μουσικης. Kαι αν κρινω σωστα, ειναι λογικο ενας εφηβος να οραματιζεται οτι θα γινει ροκ σταρ.

 

Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι οντως ενας υποψηφιος μουσικος θα επρεπε να βρει τον τροπο ισορροπίας μεταξυ βιοπορισμου και ενασχολησης με αυτο που αγαπαει. Ισως ακουγεται συντηρητικη γονικη αποψη, αλλα δεν υποστηριζω να μπει το παιδι στο Πολυτεχνειο και παραλληλα να παει στο ωδειο της γειτονιας, αλλα να ασχοληθει με κατι που ανεχεται και ισως του αρεσει (πχ να σπουδασει σεφ) και παραλληλα να ασχοληθει εκτενως με τις μουσικες σπουδες. Δηλαδη, πρακτικα, προτεινω την παραλληλη φοιτηση σε 2 σχολες.

 

Παρεπιμπτοντως θυμηθηκα οτι μερικα χρονια πριν, που ειχα επαφες με πολλους μουσικους απο το Ιόνιο, παραλληλα με την Ακαδημία, παρακολουθουσαν και το ωδειο του Νακα. Δεν θυμαμαι τον ακριβη λογο, αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω αν εχει αλλαξει αυτη η νοοτροπια και με ποιον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου