Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί στην Ελλάδα!!??


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Παρεπιμπτοντως θυμηθηκα οτι μερικα χρονια πριν, που ειχα επαφες με πολλους μουσικους απο το Ιόνιο, παραλληλα με την Ακαδημία, παρακολουθουσαν και το ωδειο του Νακα. Δεν θυμαμαι τον ακριβη λογο, αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω αν εχει αλλαξει αυτη η νοοτροπια και με ποιον τροπο.

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι στο Ιόνιο αρκετοί καθηγητές έιναι ΚΑΙ στον ΝΑΚΑ (Παπαδάτος, πχ και άλλοι), και άρα... μάλλον έχει να κάνει ΚΑΙ κάτι με αυτό...

 

Και πάλι όχι 100% σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να γράψω κ εγώ μερικές απόψεις μια που τα τελευταία 3 χρόνια ζω καθαρά από την μουσική.

 

Όταν το 1999 αποφάσισα ότι θα ασχοληθώ με την μουσική η μάνα μου αντέδρασε αρκετά(ο πατέρας μου όχι τόσο) λέγοντας τα κλασσικά “ καλά μουσικός θα γίνεις κ θα πεινάσεις κ θα…..”

Έμενα δεν με ένοιαζε όμως καθόλου μια που το μόνο που ήθελα να κάνω ήταν να παίζω μουσική οπότε τελειώνοντας το λύκειο πήγα φαντάρος κ μόλις γύρισα έπεσα με τα μούτρα στην μελέτη. Δεν έκανα τις τρελές σπουδές ένα ωδείο τελείωσα πήρα το πτυχίο στην ηλεκτρική κ της αρμονίας.

Τα πρώτα χρονιά για να την βγάζω οικονομικά έκανα κ άλλες δουλειές (γυράδικα, πιτσαρίες κ διάφορα άλλα τέτοια) Κάθε χρονιά όμως κυνηγούσα όλο κ περισσότερο την φάση με τα μαθήματα έβαζα συνεχεία αγγελίες πήγα κ σε κάποια ωδεία κ έτσι άρχισα να κάνω τον κύκλο μου ώσπου έφτασα να μπορώ βγαίνω άνετα οικονομικά. Επίσης έχοντας κάποια Group κ κάνοντας κάποια Live σε μαγαζιά της πόλης άρχισα να συμπληρώνω το εισόδημα μου.

 

Με λίγα λόγια με τα μαθήματα μπορείς να βγάλεις αρκετά καλά κ γρήγορα λεφτά.

Το μειονέκτημα είναι ότι στην ουσία έχεις για 8μηνες δουλειά κ η οποία ποτέ δεν είναι σίγουρη κ σταθερή κ κάθε αρχή της σαιζόν πρέπει να ψάχνεσαι για μαθητές Live κ τα σχετικά. Τα καλοκαιριά επίσης είναι ζόρικα τα πράγματα έκτος εάν βρεις τίποτα Live σε κανά ξενοδοχείο. Εγώ πάντως τα καλοκαίρια μέχρι πέρυσι γυρνούσα στα νησιά κ έπαιζα κιθάρα στους δρόμους. Πέρυσι έπιασα δουλειά σε ένα camping(καμιά σχέση με μουσική).Προσωπικά προτιμώ να  είμαι σε αυτήν την κατάσταση κ να κάνω αυτό που γουστάρω, να συναναστρέφομαι με μουσικός να παίζω καθημερινά μουσική κ να είμαι με μια κιθάρα στα χέρια.

 

Τώρα για κάποιον που θέλει να σπουδάσει σε επίπεδο πανεπηστιμίου πιστεύω ότι είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα μια που μπορεί να μπεί κ σε σχολεία ως καθηγητής αλλα κ να φύγει πιο έυκολα στο εξωτερικό για κάποιο μεταπτυχιακό.

 

Ναι είμαι ρομαντικός, τρελά ρομαντικός, καθώς και αφελής (πολύ αφελής).

 

αμα αυτοί που κυνηγάνε τα όνειρα τους είναι αυτα που λες Νικόλα τοτε κ εγω ειμαι σαν εσενα!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετανιωσα πολυ που εγραψα για την στρατιωτικη μπαντα, για καποιο λογο μου φανηκε καλη ιδεα οταν τη διαβασα, στη συνεχεια οταν το σκεφτηκα λιγακι παραπανω, και παλι δεν ειναι αυτο που θελω..γιατι ουσιαστικα ειναι σαν να ειμαι και σε σχολη για Σεφ (που ειναι και ο αδερφος μου) οπως λεει και ο blue, η σε μια αλλη οποιαδηποτε σχολη οπως λεει ο freerock.Ομως εγω αυτο που θελω, ειναι να τη σπουδασω τη μουσικη οπως εγραψα και πριν, θελω να μπω μεσα στα πραγματα!!

Δηλαδη, βλεπω τον καθηγητη των θεωρητικων μου, ο οποιος σα βασικο οργανο εχει το μπασο, ειναι τερας των θεωρητικων!!Δηλαδη τον θαυμαζω για τον τροπο που βλεπει τα πραγματα στη μουσικη, εχει συνδεσει απολυτως τη μουσικη με τη φυση!!Εχει δημιουργησει μια φοβερη αντιληψη των πραγματων, και πραγματικα ζηλευω τις γνωσεις του!!

 

Και freerock, θα σου απαντησω στο 1ο,

Θεωρεις οτι εισαι τετοια ταλενταρα ωστε να σε θρεψει η μουσικη με τον τροπο που το θες?(μπαμπας που σκοτωνει την αυτοεκτιμηση του παιδιου του...)

αρχιζοντας με το τελευταιο κομματι.Ολα αυτα που ειπες,και δεν σου κρυβω οτι εχεις δικιο, εγω τα εχω ακουσει οχι μονο απο τους γονεις μου, αλλα και απο συγγενεις που προσπαθουν να με αποτρεψουν απ'αυτη μου την επιλογη.Την αυτοεκτιμηση μου, κανεις μα κανεις δεν μπορει να μου την ριξει, οχι τουλαχιστον με αυτον τον τροπο, γιατι δεν το επιτρεπω στον εαυτο μου!!

Ειμαι μικρος ακομα, εχω σχηματισει καποιες αποψεις, πολυ πιθανον να ναι και λανθασμενες, αλλα θα με διορθωσετε αν ειναι.

Το ειχα ξαναπει και προηγουμενως, δεν πιστευω στα ταλεντα.Νομιζω οτι οταν οι ανθρωποι λενε ταλεντο, σαν να εχουν κατι θεοποιησει, σαν κατι να θεωρουν πολυ ανωτερο, και παλι λιγους θα ρωτησω τι ακριβως εννοουν με το "ταλεντο" και θα ξερουν να μου απαντησουν.Πιστευω πως η λεξη ταλεντο, και η εννοια ταλεντο, δημιουργηθηκε απ τους ανθρωπους λογω της "αδυναμιας" τους.Ειναι ενας τροπος να εξηγησει καποιος ανθρωπος κατι που ειναι πολυ καλυτερο του!!Πως π.χ οι αρχαιοι Ελληνες εξηγουσαν τα φαινομενα με μια θεοτητα για τον καθενα, ετσι και οταν βρισκουν κατι "ανθρωπινο", πολυ ανωτερο σε κατι απο αυτους λενε...ααα ειναι ταλεντο!!Μια πραγματικα πολυ αοριστη εννοια..για παρτε ομως το εκαστοτε "ταλεντο" στο πιανο π.χ, και ρωτηστε τον ποσες ωρες, ποσες μερες, και ποσα χρονια εχει κατσει μεσα στο σπιτι του να πεθαινει στην εξασκηση??Τελικα τι ειναι το ταλεντο??Οτι καποιος επιασε την κιθαρα στα 8 του, και μπορουσε να παιξει πιο γρηγορα απ τον Vai??Η μηπως μιλαμε για συνθετικο ταλεντο??Οτι καποιος μπορει να συνθεσει μουσικη πολυ πιο "ομορφη" απο καποιον αλλο στο 1/4 της προσπαθειας??

 

Οσο για τα παρακατω που λες, θεωρω οτι αν δεν προσπαθησω, ποτε δε θα μαθω!!Γιατι ειναι σιγουρο πως αν τελειωσω π.χ νομικη, ιατρικη, πολυτεχνειο θα βγαζω σιγουρα χρηματα??Η θα εχω ενα πιο "δυνατο" πτυχιο??Αν δεν δοκιμασω ποτε να γινω μουσικος (αυτο παει και στον blue), αν δε το κυνηγησω, θα μαθω ποτε αν θα γινω rock star??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα ξαναπει και προηγουμενως, δεν πιστευω στα ταλεντα.Νομιζω οτι οταν οι ανθρωποι λενε ταλεντο, σαν να εχουν κατι θεοποιησει, σαν κατι να θεωρουν πολυ ανωτερο, και παλι λιγους θα ρωτησω τι ακριβως εννοουν με το "ταλεντο" και θα ξερουν να μου απαντησουν.Πιστευω πως η λεξη ταλεντο, και η εννοια ταλεντο, δημιουργηθηκε απ τους ανθρωπους λογω της "αδυναμιας" τους.Ειναι ενας τροπος να εξηγησει καποιος ανθρωπος κατι που ειναι πολυ καλυτερο του!!

+1000 Συμφωνώ και επαυξάνω.

Πιστεύω πάρα πολύ σοβαρά στους ανθρώπους που θα κάτσουν να προσπαθήσουν σοβαρά και συγκροτημένα να πετύχουν και όχι στα ταλέντα :)

 

Και το βλέπω και σε εμένα πως πετυχαίνω ΜΟΝΟ όταν κάθομαι να δουλέψω και όχι ως δια μαγείας. Και πρόοδος υπάρχει επειδή εγώ προσπαθώ. Εάν δεν προσπαθήσω στα ίδια μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ αρχας,εκφραζεσαι πολυ ωραια και μπραβο σου!

Να αρχισεις να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ στο ταλεντο,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και ολοι σε κατι ''το χουμε''παραπανω απ τους αλλους.

Θες να μαθεις αν θα γινοσουν ποτε ροκ σταρ?

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ,ΜΑΖΙ ΣΟΥ 100%!!!

Και ποιος σου ειπε να μην το προσπαθησεις?

Ποιος ειπε να ξεχασεις το ονειρο?

Εχεις μυαλο και ωριμοτητα απ οτι βλεπω,αρα μπορεις να τα καταφερεις ΟΛΑ!

Τα καλα μυαλα μπορουν να κανουν τα παντα και να τα καταφερουν σε οτιδηποτε.

Επειδη ομως εδω η μια απ τις επιλογες(η κυριοτερη)ειναι η μουσικη,υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θα το κρινουν.

Μη σε κουραζω αγορι, μια λεξη:

KABATΖΩΣΟΥ με εφοδια,οσο περισσοτερα μπορεις,γιατι μυαλο εχεις.

ΠΟΤΕ μην αφησεις το ονειρο,ΠΟΤΕ μην αφησεις ολα τ αλλα γι αυτο.

(Αφου γεννηθηκες στην Ελλαδιτσα...)

Καλη τυχη σε ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Το ότι αν κάποιος προσπαθήσει σοβαρά θα φέρει αποτελέσματα είναι αλήθεια.

 

Το ότι για να γίνεις ροκ σταρ θέλει τρελό θράσος είναι επίσης αλήθεια. Ο Μικ Τζαγκερ για μένα και οι Στόουνς συνολικά δε με συγκινούν αλλά τους αναγνωρίζω τρελά κότσια για να κάνουν με τόση επιτυχία και να μπορέσουν να δημιουργήσουν αυτό το θρύλο του ροκ σταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραδειγμα κολλησες???

Παρε παραδειγμα οποιονδηποτε θεωρεις ταλεντο.

Να μην πω το αλλο...

Εχω δει εγω ταλεντα να μενουν στην απ εξω και κατι αταλαντους να ζουν με τη μουσικη....

Ευχομαι ο Μενελαος να γεμιζει τη ψυχη του και να περναει καλα οπως ο παραπανω φιλος και να του αρκει αυτο μια ζωη...

Στο κατω κατω,το ζητουμενο ειναι η εσωτερικη ευτυχια ο,τι κι αν κανουμε στη ζωη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραδειγμα κολλησες???

 

Φυσικά και στο παράδειγμα κόλλησα. Γιατί όποτε γίνεται μια κουβέντα για μουσική, δουλεία κ ξέρω γω τι άλλο, κάποιος θα ανάφέρει τους Stones και Nirvana και θα αναιρεί όλα όσα λέμε και βλέπουμε στην πράξη και θα ανοίγει όμορφα κ ωραία το κεφάλαιο πως εμπορική επιτυχία (ως Ροκ Σταρ κτλ) και μουσική δεν είναι απαραίτητα σχετιζόμενα με τις μουσικές γνώσεις αλλά όπως κάθε εμπορικό προϊόν βασίζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο πως διαφημίζεται και πωλείται.

 

Θα πάω να γράψω στο θέμα με τους εικονοκλάστες ή τους αιρετικούς τις απόψεις μου για τις συγκεκριμένες 2 μπάντες να ξεδώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες σκέψεις

 

Κανένα πτυχίο δεν σου προσφέρει εξασφάλιση επαγγελματική.

Having said that, τα πτυχία τεχνών είναι υποδεέστερα σε αυτόν τον τομέα σε σχέση με τα τα υπόλοιπα πχ. θετικές επιστήμες (στο ελλαδιστάν πάντα), όχι γιατί δεν είναι ποιότητας, απλά γιατί οι τέχνες εδώ θεωρούνται.... μην αρχίσω, καταλαβαίνεις.

 

Αν σε ενδιαφέρει να γυρίσεις την πλάστιγκα προς το μέρος της οικονομικής εξασφάλισης, επέλεξε την δεύτερη λύση.

Αν φοβάσαι ότι θα καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν θες για το υπόλοιπο της ζωής σου, επέλεξε την πρώτη λύση. Αν και εδω πρέπει να τονίσω ότι δεν υπάρχει μαύρο-άσπρο. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι στο noiz (ή έτσι νομίζω) δεν είναι επαγγελματίες μουσικοί. Αρα μπορείς να κάνεις κάποιο επάγγελμα (το οποίο δεν είναι ανάγκη να είναι π.χ. καθαριστής τουαλετών σε γκούλαγκ της Σιβηρίας... part time) και να ασχολείσαι με την μουσική όσο βέβαια σου το επιτρέπει ο διαθέσιμος χρόνος και φυσικά το διαθέσιμο χρήμα.

 

Εξασφάλιση προσφέρει μόνο το δημόσιο και τα σώματα ασφαλείας. Μακριά και από τα δύο, ειδικά το δεύτερο, όπως ο διάολος από το λιβάνι, ότι και να λένε οι άλλοι.

 

Επίσης, επειδή στο Ελλάντα είσαι ότι δηλώσεις, καλύτερα να έχεις στο οπλοστάσιό σου πτυχίο πανεπιστημίου παρά πτυχίο ωδείου. Πως να το κάνουμε, το πρώτο ακούγεται λίγο πιο large.

 

Δύο είναι οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου.

1) Πόσο πολύ το θέλω;

2) Είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω τις συνέπειες των αποφάσεών μου;

 

Γιατί όπως λένε και στο Hollywood, "if you can't do the time, don't do the crime."

 

Αφήστε καλύτερα την συζήτηση για το ταλέντο γιατί δεν οδηγεί πουθενά. Εχει ξαναγίνει άλλωστε. Άσε που δεν βοηθάει σε κάτι στην συγκεκριμένη συζήτηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου