Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί στην Ελλάδα!!??


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε πουλακι μου,

Αν πιαναμε την κιθαρα εγω και ο μαλμστιν

Στην ιδια ηλικια,με τον ιδιο δασκαλο,ιδιες ωρες μελετης,(τρωγαμε και οι δυο μουσακα)θα γινομασταν το ιδιο?

Νταξει,καθηγητες ωδειου θα γινομασταν.

Εδω μιλαμε για ροκ σταρ...

Σταματω εδω,πρηξαμε κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Θα με φάει ο Manosx... ;D

 

Δηλαδη ολοι μπορουμε να γινουμε Mick Jagger???

παω να μελετησω....

Πήγαινε. Αν είχες γενηθεί στη θέση το Mick, δε θα ήσουν το ίδιο, αλλά μπορεί και να ήσουν πολύ πολύ κοντά... ;) Ή διαφωνείς; Μπορείς να ορίσεις ποιο μέρος του ανθρώπου είναι επίκτητο (απο την κοιλιά της μάνας του) και ποιο είναι καθαρά DNA? (μόλις έκανα τη συζήτηση να πάει τελίως OT).

 

Υπάρχει αυτό που ονομάζουν ταλέντο, κι ας είναι έφεση, κι ας είναι ροπή προς τα κάτι, κι ας είναι μακριά δάκτυλα και απόλυτο αυτί και ας είναι κάτι. Δεν είναι όμως αυτό που θα σε κάνει επαγγελματία! Είναι αυτό που πιθανώς να σε κάνει να ξεχωρίσεις, όταν είσαι επαγγελματιας, αλλά δεν είναι το απαραίτητο προσον.

 

Φυσικά κατά τη γνώμη μου, και τίποτε παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πιάνεις τα τραγικά παραδείγματα; :P

 

Αφήστε καλύτερα την συζήτηση για το ταλέντο γιατί δεν οδηγεί πουθενά. Εχει ξαναγίνει άλλωστε. Άσε που δεν βοηθάει σε κάτι στην συγκεκριμένη συζήτηση.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, πρωτα να εξηγησω πως το rock star το εβαλα ως ακραιο παραδειγμα, και γιατι αναφερθηκε στη συζητηση!!ΖΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ :P!!Αλλα και παλι δεν θεωρω τιποτε απιθανο!!

 

Απο την αλλη, freerock, νιωθω πρωτα απ'ολα πολυ θετικο που βρισκει ενας ανθρωπος βρισκει την σκεψη μου σωστη, και πανω απ ολα την εκφραση μου.

Οσο για το ταλεντο, ισως ειναι και θεμα χαρακτηρα.Στο πρωτο μου ποστ, ειχα γραψει πως ειμαι πολυ ανταγωνιστικος σε οσο αφορα τη μουσικη.Δηλαδη να το πω αλλιως, μου τη σπαει οταν βλεπω καλυτερους απο εμενα στην κιθαρα ας πουμε, αλλα και στην κλασικη αρμονια μιας και αυτο κανω!!Δεν μπορω να το δεχτω οτι καποιος στην ηλικια μου κοντα ας πουμε, η και μεγαλυτερος, παιζει καλυτερα απο μενα!!Και οταν το βλεπω αυτο, παω και παιζω με τις ωρες για να γινω καλυτερος!!Αυτο μπορει ανετα κανεις να το πει εγωισμο βεβαια..

Πιστευω πως ειναι αφελες αρκετα να λεμε με πολυ γενικους ορους, "το χει", "δεν το χει"..και τι σημαινει αυτο??Επαναπαυομαστε και λεμε, "ε ενταξει αυτος ειναι ταλεντο, που παω εγω", και ειναι αλλος ενας τροπος να μην εξασκηθουμε για να γινουμε καλυτεροι!!Εγω προσωπικα, δε λεω κατι για σενα προς Θεου, νομιζω οτι τα ταλεντα ειναι δημιουργια του ανθρωπου απο αδυναμια, επαναπαυση, ή και βαριεστιμαρα.

Επισης, θεωρω πως το "ταλεντο", ή η "κλιση", ειναι απλα οτι εγω π.χ γουσταρω πολυ τη ζωγραφικη, τρελαινομια για τη ζωγραφικη, ΠΕΘΑΙΝΩ για τη ζωγραφικη!!Θα γινω πολυ καλυτερος απο σενα που "σ'αρεσει" η ζωγραφικη..μετα εσυ ομως θα με πεις ταλεντο, επειδη εχω γινει πολυ καλυτερος απο εσενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, πρωτα να εξηγησω πως το rock star το εβαλα ως ακραιο παραδειγμα, και γιατι αναφερθηκε στη συζητηση!!ΖΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ :P!!Αλλα και παλι δεν θεωρω τιποτε απιθανο!!

 

Απο την αλλη, freerock, νιωθω πρωτα απ'ολα πολυ θετικο που βρισκει ενας ανθρωπος βρισκει την σκεψη μου σωστη, και πανω απ ολα την εκφραση μου.

Οσο για το ταλεντο, ισως ειναι και θεμα χαρακτηρα.Στο πρωτο μου ποστ, ειχα γραψει πως ειμαι πολυ ανταγωνιστικος σε οσο αφορα τη μουσικη.Δηλαδη να το πω αλλιως, μου τη σπαει οταν βλεπω καλυτερους απο εμενα στην κιθαρα ας πουμε, αλλα και στην κλασικη αρμονια μιας και αυτο κανω!!Δεν μπορω να το δεχτω οτι καποιος στην ηλικια μου κοντα ας πουμε, η και μεγαλυτερος, παιζει καλυτερα απο μενα!!Και οταν το βλεπω αυτο, παω και παιζω με τις ωρες για να γινω καλυτερος!!Αυτο μπορει ανετα κανεις να το πει εγωισμο βεβαια..

Πιστευω πως ειναι αφελες αρκετα να λεμε με πολυ γενικους ορους, "το χει", "δεν το χει"..και τι σημαινει αυτο??Επαναπαυομαστε και λεμε, "ε ενταξει αυτος ειναι ταλεντο, που παω εγω", και ειναι αλλος ενας τροπος να μην εξασκηθουμε για να γινουμε καλυτεροι!!Εγω προσωπικα, δε λεω κατι για σενα προς Θεου, νομιζω οτι τα ταλεντα ειναι δημιουργια του ανθρωπου απο αδυναμια, επαναπαυση, ή και βαριεστιμαρα.

Επισης, θεωρω πως το "ταλεντο", ή η "κλιση", ειναι απλα οτι εγω π.χ γουσταρω πολυ τη ζωγραφικη, τρελαινομια για τη ζωγραφικη, ΠΕΘΑΙΝΩ για τη ζωγραφικη!!Θα γινω πολυ καλυτερος απο σενα που "σ'αρεσει" η ζωγραφικη..μετα εσυ ομως θα με πεις ταλεντο, επειδη εχω γινει πολυ καλυτερος απο εσενα..

 

 

μην μπερδεδευεις την ικανοτητα να παιξει καποιος μουσικη η και αν θες να ειναι δεξιοτεχνης-βιρτουοζος..αυτο ερχεται αποκλειστικα και μονο με μελετη-πολυ μελετη!!!

αυτο που θα σε κανει να ξεχωρισεις ομως και μιας που το αναφερεις να κανει τους αλλους

να πουν πως εχεις ταλεντο η "τοχεις" ειναι η επιλογη σε νοτες που κανεις και ο τροπος

που τις παιζεις...ολοι τις ιδιες νοτες χρησιμοποιουμε αλλα εχει να κανει με τα συναισθημα που δημιουργεις στον ακροατη την ωρα που σε ακουει και αυτο φιλε μου εχει να κανει

με το τι εχεις να "πεις" μεσω του οργανου σου...

τεσπα γνωμη μου ειναι περι του επαγγελματικου πως ο χωρος μας σαφως και ειναι δυσκολος αλλα αν πραγματικα σε καιει να γινεις μουσικος θα το κανεις ο κοσμος να γυρισει αναποδα γιατι δεν μπορεις να ζησεις διαφορετικα...

αν κυνηγας το χρημα με την μουσικη στο λεω εκ των προτερων πως δεν θα βγαλεις

κυνηγα την μουσικη και το χρημα θα ερθει μονο του...

υπαρχουν πολλοι μουσικοι που ζουν αξιοπρεπως απο την μουσικη εδω μεσα χωρις να

χρειαζεται να παιζουν κατι που δεν τους αρεσει μεσα σε αυτους και εγω..

 

καλη μουσικη χρονια να εχεις

 

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις βλακείεεεες....

θα σε κόψει η πείναααα...

έμπα στρατιωτική μπάνταααα...

θα την φας και θα 'ναι κρύαααα!

 

άκου έμένα (3 χρόνια Manchester UK Bsc, 1 χρόνο UMIST Msc, 6 μήνες πρακτική Connecticut US και άλλους 6 δουλειά εκεί και σε London, Leeds και μετά 4 χρόνια δοαταπ (χαχαχα πάρε να χεις που ήθελες να πας έξω)

 

Δεν είναι America εντώ είναι Ellada!

 

Αλλιώς ψάξε George Gt Stergiou στο facebook που είναι London (κιθαρίστας από Γιάννενα) εδώ και 5 χρόνια και προσωπικός φίλος και τα χει μάθει καλά να στα πει... τα κάλαντα!

 

Καλή Χρονιά!

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, το θεμα με το ταλεντο, εχει δικιο και ο theoctapus, νομιζω δε βγαζει αυτη τη στιγμη πουθενα..γιατι στο κατω κατω, ολοι δικιο εχουμε!!Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω..

 

Τωρα, guitar man on fire, σαφως και δεν επιζητω τα χρηματα στη ζωη μου, ως τωρα τα αντιμετωπιζω μαλλον με απεχθεια, ποτε δε με συγκινουσαν!!Αυτο που θελω εγω ειναι να κανω αυτο που μ'αρεσει, αυτο που λατρευω, και απο κει και περα να μπορω να ζησω αξιοπρεπως!!Αντικειμενικη η αποψη του καθενος βεβαια σ'αυτο, προσωπικα θελω να μπορω να συντηρω το σπιτι μου, που χαρη στους γονεις μου εχω, και να μην χρωσταω σε κανεναν, αλλα να ειμαι απολυτα αυταρκης!!Ξεφευγει η συζητηση, η παρανθεση αυτη ειναι μονο για να σου δειξω οτι δεν ζηταω χρηματα, και πιστευω τα παντα στη ζωη ειναι πιο σημαντικα απο αυτα.!!

 

Φιλε stavros_d80, η στρατιωτικη μπαντα που λες, περνει μια τα 5 χρονια και ΑΝ ατομα.Και δεν ειναι αυτο που θελω αληθεια..!!Βλεπω οτι οι σπουδες σου ειναι φοβερες, και απ'οτι καταλαβα δε εισαι και πολυ ικανοποιημενος..

 

Γενικα ως τωρα, καταλαβα πως μουσικοι στην Ελλαδα ειναι μια αρκετα δυσκολη δουλεια, δυσκολη με την εννοια της οικονομικης αποκαταστασης.Υπαρχουν βεβαια και τα τυχερα, αλλα αλιμονο μας αν βασιστουμε σ'αυτα.!!Ομως βλεπω οτι δουλεια για οποιον θελει υπαρχει, αρκει να ΘΕΛΕΙ.Αν δεν την αγαπας τη μουσικη μαλλον δεν προκειται να καταφερεις τιποτα..

 

Freerock, εκτιμαω αφανταστα αυτα που μου χεις πει, οπως και ολων των αλλων, και καταλαβα γιατι εκανες την "απομακρυνση" απ τη συζητηση!!Το θεμα με τα ταλεντα δεν ηταν το παρον, και αυτα που ειχες να μου πεις απο την εμπειρια σου μου τα πες.Και σ'ευχαριστω πολυ για την ευχη σου!!Πραγματικα νιωθω οτι το εννοεις!!

Αυτο ζηταω και γω, εμπειριες πολλες!!Θελω να δω, να γνωρισω κιαλους ανθρωπους που ειχαν ερθει στη θεση μου!!Γιατι ο καθενας εχει ζησει διαφορετικα πραγματα και ειναι πολυ ενδιαφεροντα!!

 

Σας ευχαριστω ολους πραγματικα μεσα απ την καρδια μου για τη βοηθεια σας, και για τον τροπο που αντιμετωπιζετε το θεμα!!Να στε ολοι καλα, παντα καλα!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω κατευθείαν στον Μενέλαο.

 

Μπήκα στο μουσικών σπουδών Αθήνα το 2006. Την σχολή την έχω παρατήσει εδώ και ένα χρόνο.

 

Πέρα από τα γνωστά προβλήματα που αντιμετωπίζουν λίγο πολύ όλα τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα - ανοργάνωτες γραμματείες, αδιάφοροι καθηγητές, ελλείψεις σημειώσεων/συγγραμμάτων, κομματα, κλίκες και πολλά άλλα, θεωρώ απαράδεκτο για μια μουσική σχολή να έχει τέτοια υποχρεωτικά μαθήματα.

 

Μπορείς να δεις στο site της σχολής τα μαθήματα και θα καταλάβεις τί εννοώ: Εισαγωγή στην εθνομουσικολογία, ανθρωπολογία του χορού, ιστορία μεταβυζαντινής ψαλτικής τέχνης και πάει λέγοντας. Μπορεί να δεις και μερικα με ωραιους τίτλους, αλλά πίστεψέ με δεν είναι.

Δεν υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοιου είδους μαθήματα (ιστορικά δηλαδή) αλλά όχι να είναι ΜΟΝΟ τέτοια και μάλιστα υποχρεωτικά. Υπάρχουν και ενδιαφέροντα μαθήματα βέβαια (ή καλοί καθηγητές που το κάνουν ενδιαφέρον) αλλά αυτά είναι κυρίως ελεύθερης επιλογής.

 

Για το ζήτημα με τα μουσικά όργανα δεν το συζητώ καν. Πως γίνεται σε μια μουσική σχολή να μην διδάσκεσαι έστω και τυπικά ενα μουσικό όργανο. Το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι μερικά κομμάτια σε ταμπουρά (κατάλοιπο από τα μουσικά σχολεία)  ::)

 

Επίσης υπάρχει το "στούντιο" το οποίο έχει εξοπλιστεί με πραγματικά καλά και πανάκριβα μηχανήματα και μουσικά όργανα, αλλά δεν χρησιμοποιείται από κανέναν. Συγγράματα στην καθαρεύουσα (σε σχολή που ιδρύθηκε το 1994 ετσι;;;)

 

Αν σκεφτώ λίγο ακόμα θα θυμηθώ πολλά ακόμα, αλλά δεν θέλω να συγχυστώ. Δεν νομίζω να έχω μετανιώσει κάτι περισσότερο στην ζωή μου.

 

Ο μόνος λόγος που αξίζει να ασχοληθείς με την συγκεκριμένη σχολή είναι αν θες απεγνωσμένα να διοριστέις σε κάποιο σχολείο, αν και υπαρχουν πιο εύκολοι τρόποι για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος. ;)

Εκτός βέβαια αν δεν έχεις πρόβλημα να αποστηθίζεις οτιδήποτε μπορείς να διαβάσεις, οπότε απλώς θα τα μαθαίνεις και θα πηγαίνεις μόνο στις εξετάσεις.

 

Και οι δικοί μου γονείς έχουν αυτό το θέμα με το πανεπιστήμια και γι αυτό διάλεξα αυτήν την σχολή, διότι δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο. Με είχανε προειδοποιήσει και μένα ότι είναι χάλια, αλλά εγώ απλώς περίμενα "όχι ενδιαφέρουσα" και όχι "απωθητική"

Αν θες την συμβουλή μου βρες μια άλλη σχολή για να έχεις ένα πτυχίο απο ΑΕΙ να γλιτώσεις και το γονεικό πρήξιμο και την μουσική κάντην αλλού. Η καλύτερη λύση στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι τα ωδεία και οι φιλαρμονικές. βρες έναν καλό δάσκαλο που να σου δίνει όρεξη και δώστου να καταλάβει.

 

Αυτά από έναν "παλίό" που την πάτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, guitar man on fire, σαφως και δεν επιζητω τα χρηματα στη ζωη μου, ως τωρα τα αντιμετωπιζω μαλλον με απεχθεια, ποτε δε με συγκινουσαν!!

 

οχι ρε μαμωτο και ελεγα να σου δωδω 2-3- εκατομμυρια ευρω να καμεις δουλεια σου...αλλα αφου δεν τα θες παω πασσο. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου