Προς το περιεχόμενο

Reverb: μόνο εμένα με χαλάει να υπάρχει ενσωματωμένο στον ενισχυτή?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aμα ειναι καλο το ενσωματωμενο γιατι οχι???

Εχεις ακουσει reverb απο...twin reverb?απολαυση.το βαζεις καπου και γουσταρεις...

Το βγαζεις...ξαναγουσταρεις..

Εγω παλι σιχαινομαι τα πεταλακια και τα πεταλουδια και τα charleston...

Και επειδη παιζω και distorted...o 6100(marshall)που χω,δεν εχει reverb.

Αλλα δεν χρειαζεται...

 

ΣΩΣΤΟΣ. Εχω τουιν ρεβερμπ(προσεξτε τι λεει : REVERB) το χω καρφωμενο στο 4 - 4 & κατι και εφυγα. Απο κει και περα επειδη και μενα δεν αρεσει το ταρλεστον, υπαρχει και το βαθος του ντιλει.Τελος.

Αν και αυτοεξαρτατε απ τη μουσικη που παιζεις.(μολις γυρισα απο Π ΑΜΜΟ- ΑΙΟΛΟΣ ;))οφ τοπικ

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι να μην υπαρχει?  καποια στιγμη θα χρησιμευσει κι αυτο...αρκει να μην ειναι ξεβιδωμενο το ριβερμπ τανκ με το ελατηριο και νομιζεις πως χαλασε ολος ο ενισχυτης  ::) :P :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι οχι απλα δεν με χαλαει, αλλα με φτιαχνει κιολας και το θεωρω αναποσπαστο κομματι του ηχητικου χαρακτηρα του καθε ενισχυτη με καθαρο καναλι.

Δεν ξερω αν φταιει για αυτο ο πρωτος μου ενισχυτης που ηταν ο deluxe reverb του πατερα μου και αν μου δημιουργησε παιδικα τραυματα αυτο, αλλα τρωω ξενερωμα οταν βλεπω ενισχυτη χωρις ενσωματωμενο reverb.

Επισης ως ηχοληπτης εχω βαρεθει τις δεκαδες παραμετρους μιας εξωτερικης μοναδας,θελω οταν παιζω κιθαρα να γυρναω ενα κουμπι για το reverb και τελος,απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι οχι απλα δεν με χαλαει, αλλα με φτιαχνει κιολας και το θεωρω αναποσπαστο κομματι του ηχητικου χαρακτηρα του καθε ενισχυτη με καθαρο καναλι.

Δεν ξερω αν φταιει για αυτο ο πρωτος μου ενισχυτης που ηταν ο deluxe reverb του πατερα μου και αν μου δημιουργησε παιδικα τραυματα αυτο, αλλα τρωω ξενερωμα οταν βλεπω ενισχυτη χωρις ενσωματωμενο reverb.

Επισης ως ηχοληπτης εχω βαρεθει τις δεκαδες παραμετρους μιας εξωτερικης μοναδας,θελω οταν παιζω κιθαρα να γυρναω ενα κουμπι για το reverb και τελος,απλα πραγματα.

 

Σωστός....

Λές και δεν έχουν επιλογή OFF τα ενσωματωμένα Reverb....

Βρε λες να λείπει σε κανέναν και να το έχει απωθημένο????

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το reverb οταν ειναι αξιοπρεπες (δηλ.με driver λυχνιας οπως στους περισσοτερους ακριβους ενισχυτες) οχι μονο δεν κανει tone sucking αλλα κανει ...tone enhancing.... ;) (μια ακομα λυχνια στο κυκλωμα δεν πειραξε ποτε κανεναν ;D ;D)

 

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω ποτε μου reverb αλλα δε με χαλαει και ολας η υπαρξη του,φυσικα υπαρχουν και ενισχυτες που απλα δεν "παιζουν" χωρις reverb (ολοι οι bf & sf Fender ας πουμε χρειαζονται να το εχεις εστω και στο "2" για να ακουγονται καλα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν του reverb για λογους διαφορετικους απο αυτους που περιγραφεις. Προτιμω αντι του reverb να χρησιμοποιω delay που δινει αναλογα με τη χρηση μια αισθηση βαθους αλλα κανει και πιο "fat" τις νοτες που παιζεις χωρις να «θαμπωνει» τοσο πολυ οσο το reverb.

 

Tα μονα δυο reverb με τα οποια ποτε δεν ειχα προβλημα και μου αρεσαν, (που μεταξυ τους ομως δεν εχουν κανενα κοινο σημειο) ειναι αυτα των παλιων fender ενισχυτων (δυστυχως ο HRD μου παροτι ειναι ενισχυταρα, εχει τραγικο reverb) και φυσικα οτιδηποτε φερνει πανω του το σημα της Lexicon.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε με χαλάει το να έχει reverb. Σε κάθε κανάλι το ρυθμίζω διαφορετικά και το ελέγχω και απο το footswitch  :)

Είναι και tube driven  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω γεμιζουμε τα πατωματα με χιλια δυο πεταλακια και γκουμουτσοπεταλιερες ωστε να μπορεσουμε να εχουμε το κατι παραπανω στον ηχο μας και μεγαλητερη ποικιλια στις επιλογες μας,το πεντεσιομετρακι του reverb θα μας χαλασει τωρα.Αν και θα δηλωσω μη χρηστης αυτο του εφφε γιατι παντα καπως μου τα χαλαει τα πραγματα προτιμω και εγω καποιο delay αντι του reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου