Προς το περιεχόμενο

Reverb: μόνο εμένα με χαλάει να υπάρχει ενσωματωμένο στον ενισχυτή?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Αρχικά να δηλώσω ότι είμαι φανατικός χρήστης του reverb!! :D Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δε μου αρέσει όταν βρίσκεται ενσωματωμένο σε έναν ενισχυτή και προσωπικό το θεωρώ ένα μεγάλο μείον του ενισχυτή! Γιατί?

 

1ον) Συνήθως υπάρχει απλά ένα knob για τον έλεγχό του το οποίο προφανώς σε περιορίζει αρκετά ως προς το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις..

 

2ον) Πολλές φορές δεν υπάρχει καν footswitch για τον έλεγχό του!

 

3ον) Για τους παραπάνω λόγους, η χρήση πεταλιού reverb είναι συνήθως απαραίτητη, με αποτέλεσμα το reverb του ενισχυτή να είναι ένα άχρηστο feature, που αρκετές φορές οδηγεί και σε tone sucking (σπανίως βέβαια αντιληπτό)... Πέρα του ότι το πληρώνεις παραπάνω...

 

Γιατί ανοίγω όμως αυτό το θέμα? Γιατί βλέπω σε 1002 reviews ενισχυτών που δεν έχουν reverb χρήστες να παραπονιούνται γι αυτό, θεορώντας το αρνητικό για τον ενισχυτή...

 

Εσείς πώς το βλέπετε το θέμα? Θα με ενδιέφεραν πραγματικά οι απόψεις σας... Μόνο εγώ είμαι άραγε που ξενερώνω όταν βλέπω ενισχυτές με reverb?

 

 

..γενικοτερα καταλαβαινω οτι μαλλον το reverb που χρησιμοποιεις εσυ ειναι λιγακι πιο συνθετο δηλαδη πιο βαθυ και τα λοιπα και μαλλον παιζεις με καποιο πεταλι..απο κει και περα προσωπικα πιστευω οτι το reverb στους ενισχυτες δεν ειναι και τοσο αχρηστο καθως εαν το προσθεσεις σε λογικα επιπεδα αποκτας καλυτερο γεματο ηχο επισης πιστευω οτι και αναλογα το χωρο μπορεις να το χρησιμοποιησεις με θετικα αποτελεσματα π.χ. εγω θα το βαλω στο 3 η 4 το πολυ και οχι παντα και παντου οπως προαναφερθηκα πιο πανω..αλλα σιγουρα δεν θα το χρησιμοποιησω σαν effect οπως με τα αλλα εφφε μου απλα θεωρω οτι χρωματιζω καλυτερα με ελαχιστο reverb παιζωντας..

 

γενικα το βλεπω 'χαζο σκαλωμα' να χαλιεσαι επειδη καποιος amp εχει reverb πανω του,δεν υπαρχει λογος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αυτουνου δεν του αρεσει καθολου το reverb

 

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτουνου δεν του αρεσει καθολου το reverb

 

 

 

;D

 

Τρελός ο ήχος από το τρενάκι στο 1:48 ;D.

 

Ένας λογικός άνθρωπος χωρίς συναισθηματικούς λόγους θα έπαιρνε έναν re-issue αντί για έναν blackface ή silverface εποχής? Μάλλον όχι αλλά γιατι?

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λογικός άνθρωπος χωρίς συναισθηματικούς λόγους θα έπαιρνε έναν re-issue αντί για έναν blackface ή silverface εποχής? Μάλλον όχι αλλά γιατι?

 

ενας λογικος ανθρωπος θα επαιρνε σιγουρα εναν silverface (κανουν περιπου οσο οι RI) & ενας ΠΛΟΥΣΙΟΣ  λογικος ανθρωπος θα επαιρνε εναν blackface.... ;D

 

(αν βεβαια ειχε και εναν καλο μαστορα για να τους επαναφερει στην αρχικη τους δοξα).

 

οι RI ειναι θαυμασιοι ενισχυτες αλλα δυστυχως οι bf & sf ακουγονται καλυτερα και ειναι απιστευτα καλυτερα κατασκευασμενοι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας λογικος ανθρωπος θα επαιρνε σιγουρα εναν silverface (κανουν περιπου οσο οι RI) & ενας ΠΛΟΥΣΙΟΣ  λογικος ανθρωπος θα επαιρνε εναν blackface.... ;D

 

(αν βεβαια ειχε και εναν καλο μαστορα για να τους επαναφερει στην αρχικη τους δοξα).

 

οι RI ειναι θαυμασιοι ενισχυτες αλλα δυστυχως οι bf & sf ακουγονται καλυτερα και ειναι απιστευτα καλυτερα κατασκευασμενοι.

Κατ αρχιν με βριζετε που με λετε λογικο. ;D Πλουσιος σε ευρω δεν ειμαι αλλα στο συναισθημα για fender και γενικα κ@@@@δος που βρικα ακρη για 101% γνησια ανακατασκευη των σιλβερ & βλακ που εχω. Δε πιστευα οτι ετσι ηταν ο ηχος τοτε. Κατ αρχιν δε υπαρχει ηχος τωρα. Τωρα ειναι τοι θες εκτος απο ΗΧΟΣ. ιφ γιου νοου γουαραμιν.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος κλασσικός ήχος επίσης ήταν η... κλωτσιά στο unit.  ;D

Είχα τρελαθεί όταν το ανακάλυψα αυτό το "εφφέ"...  ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου