Προς το περιεχόμενο

Reverb: μόνο εμένα με χαλάει να υπάρχει ενσωματωμένο στον ενισχυτή?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα με χαλάει το να ΜΗΝ έχει reverb.

και εγω θελω να εχει! ο πρωτος μου ενισχυτης ηταν ενα reverb 12 marshallaki ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με χαλάει το reverb μου να έχει ενισχυτή μαζί! Κανείς δε τα πουλάει σκέτα πλέον αίσχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Αρχικά να δηλώσω ότι είμαι φανατικός χρήστης του reverb!! :D Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δε μου αρέσει όταν βρίσκεται ενσωματωμένο σε έναν ενισχυτή και προσωπικό το θεωρώ ένα μεγάλο μείον του ενισχυτή! Γιατί?

 

1ον) Συνήθως υπάρχει απλά ένα knob για τον έλεγχό του το οποίο προφανώς σε περιορίζει αρκετά ως προς το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις..

 

2ον) Πολλές φορές δεν υπάρχει καν footswitch για τον έλεγχό του!

 

3ον) Για τους παραπάνω λόγους, η χρήση πεταλιού reverb είναι συνήθως απαραίτητη, με αποτέλεσμα το reverb του ενισχυτή να είναι ένα άχρηστο feature, που αρκετές φορές οδηγεί και σε tone sucking (σπανίως βέβαια αντιληπτό)... Πέρα του ότι το πληρώνεις παραπάνω...

 

Γιατί ανοίγω όμως αυτό το θέμα? Γιατί βλέπω σε 1002 reviews ενισχυτών που δεν έχουν reverb χρήστες να παραπονιούνται γι αυτό, θεορώντας το αρνητικό για τον ενισχυτή...

 

Εσείς πώς το βλέπετε το θέμα? Θα με ενδιέφεραν πραγματικά οι απόψεις σας... Μόνο εγώ είμαι άραγε που ξενερώνω όταν βλέπω ενισχυτές με reverb?

 

Οπότε ουσιαστικά αυτό που σε χαλάει είναι η ελλειπής (για σένα) υλοποίηση ενός ενσωματωμένου reverb μιας και το reverb το λατρεύεις.

 

 

 

Δώστε reverb στο λαό κι ας είναι και κονσέρβα, that's what I say.

 

 

Με αφορμή το ποστ του bluezlick παρακάτω, συμπληρώνω οτι σύμφωνα με την ελληνική παράδοση, ο σωστός ενισχυτής έχει το reverb στο τέρμα και το knob σπασμένο  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω ποτε δεν χρησιμοποιουσα μεχρι που χρειαστικα στο Group με τις διασκευες που παιζουμε γιατι πρεπει να εχω ποικιλια ηχων....

 

επισης για μενα ο σωστος ενισχυτης εχει VOLUME - TONE - PRESENCE τπτ αλο  :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως, με περισσεια χαρα προσφατος το ξεφορτωθηκα!! μαζι με το τανκ του.

Προτιμω να παιρνω reverb απο αλλους παραγοντες (προς στιγμη tonelab se) και να εχω τον ενισχυτη οσο πιο στεγνο γινεται.

Το οτιδηποτε παραπανω που δε χρειαζεται,        μονο προβληματα δημιουργει.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με χαλάει το reverb μου να έχει ενισχυτή μαζί! Κανείς δε τα πουλάει σκέτα πλέον αίσχος!

 

ε,οχι και κανενας!

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0217500000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nice! Και ο electrictabs έφτιαχνε κάποτε ένα το οποίο είχα ακούσει και σκότωνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου