Προς το περιεχόμενο

Τραυματικες Εμπειριες με ''Επαγγελματιες''!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς αποφυγη παρεξηγησεων:

Η κιθαρα ανοιχτηκε οπως ειπα και στην αρχη,απλα δεν εκατσα να την ψαξω ολοκληρη εκατοστο ανα εκατοστο ρε παιδια τι γουρουνι στο σακι μου λετε??..Το ξαναρωταω:ο,τι και να πατε να αγορασετε το κανετε βιδες πριν το παρετε??Επαφιεσαι και στην εμπιστοσυνη ενος καταστηματος πολλες φορες!Μερικα πραγματα ειναι και αυτονοητα αλλωστε..Ενα αμαξι πρεπει να εχει μηχανη μεσα στο μπροστα καπω..το ελεγχετε??Ποιες οι πιθανοτητες να σας πουλησουν αμαξι χωρις μηχανη για παραδειγμα??

Οσον αφορα αστυνομιες,ΙΝΚΑ κλπ δεν ξερω να μπλεκω με τετοια πραγματα..φοιτητης ειμαι και μαλιστα σε σχολη με μηδενικο ελευθερο χρονο (ισα για να παιζω κιθαρα!)..οποτε και να αρχιζα μια τετοια προσπαθεια...δεν θα μπορουσα να την συνεχισω!

Εννοειται πως η κιθαρα δεν θα ειναι σεταρισμενη σωστα απο το εργοστασιο..δεν ειπα εγω κατι τετοιο..απλα ειπα πως το κομματι (κομματακι ετσι?) δεν επηρεαζει στο σημειο απ'οπου λειπει τιποτε!!!Μονο ειναι θεμα αμφανισης απο πισω!!πως γινεται να επηρεαζει αλλωστε??δεν καταλαβαινω..Την κιθαρα την σεταραμε με τον καθηγητη που μου κανει μαθηματα.

Το αν η επιλογη μου ηταν καλη η οχι,τι να πω..εγω αυτη την κιθαρα ηθελα αυτη πηρα!Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα..(λογω σχηματος βασικα γιατι παιζω συνηθως καθιστος και την βαζω αναμεσα στα ποδια..κλασσικες σπουδες γαρ!)Αν στο μελλον εχω προβλημα με τον ηχο κλπ(δεν ξερω τι ακριβως θα καταλαβω αργοτερα οπως λεει ο φιλος SUPERFUNK..),της βαζω ενα ζευγαρακι μαγνητες και τελειωνει η υποθεση!Και παλι βεβαια..γουστα ειναι αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν σε κρινω για αυτο (αλλωστε το εχω δει να γινεται κατ'επαναληψη) αλλα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΞΟΥΜΕ & ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

 

Και τότε τις Rockinger και τις Warmoth εσύ πώς τις αγοράζεις?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις συναρμολογω ο ιδιος δεν τις αγοραζω :wink: (η Warmoth δεν πουλαει κιθαρες)

 

εννουσα βεβαια τις κιθαρες που αγοραζουμε απο εγχωρια μαγαζια και οχι απο τα on-line (τα οποια ΞΕΡΟΥΝ τι σημαινει customer service).

 

Το απαραδεκτο φαινομενο της πώλησης "κιθαρας του κουτιου" στον ανυποψιαστο πιτσιρικα (ο οποιος συνηθως συνοδεύεται απο τον αγαθο πατερα του ο οποιος βαζει ΒΑΘΙΑ το χερι στην τσεπη) το εχω δει τοσες πολλες φορες να γινεται που εχει καταντησει κανονας.

(btw τα online μαγαζια του ebay εχουν αρχισει να κανουν & ΔΩΡΕΑΝ setup σε οσες κιθαρες πουλανε!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως η κιθαρα που αγορασα ηταν ''κιθαρα του κουτιου''.Για σενα και τις δικες σου απαιτησεις ισως..εγω αλλωστε δεν ειμαι επαγγελματιας κιθαριστας,ουτε ξερω τοσα πολλα οσα εσυ προφανως!..υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι ομως που δεν ασχολουνται ολη μερα με την κιθαρα τους!!!Καθαρα απο hobby ασχολουμαι με την κιθαρα..Οποτε αυτο που αγορασα πιστευω πως ειναι υπεραρκετο για τις δικες μου απαιτησεις!!

Αλλωστε τη συναυλια στο wembley arena την ανεβαλα!!Θα παω να παιξω οταν αγορασω αλλη κιθαρα!!

Ουτε ο μπαμπας μου ηρθε εμενα ουτε εβαλε το χερι στην τσεπη..Ο,τι επαιρνα το μηνα απο αυτα που μπορουσαν να μου στελνουν οι δικοι μου βγηκαν τα χρηματα για την κιθαρα..

Τι να κανω??Θα απολογηθω επειδη ειμαι φοιτητης??Δεν σε καταλαβαινω..

Εσυ καποτε δεν ησουν στη θεση αλλωστε του πιτσιρικα με τον αγαθο πατερα οταν επαιρνες την πρωτη σου κιθαρα??Για θυμησου λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον παρεξηγησες ΠΟΛΥ τα γραφομενα μου,η ως οπως συνηθιζει η πλειοψηφια των Ελληνων διαβασες μονο τις πρωτες 3 λεξεις & εβγαλες το συμπερασμα σου :evil: .

 

Πουθενα δεν σε κατηγορησα ισα-ισα σε υποστηριξα,και βεβαια τα περι πατεραδων ΔΕΝ αφορουσαν εσενα.

 

ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΥ "ΚΟΥΤΙΟΥ" .

Το ειπες και ο ιδιος μια και παραδεχτηκες οτι ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ (εκτος & αν δεν καταλαβα καλα)

 

Δεν σου εκανα παρατηρηση επειδη εισαι φοιτητης και βεβαια δεν σε κατηγορησα οτι τρως τα φραγκα του πατερα σου!

 

Στυλιτευσα τις απαραδεκτες πρακτικες των περισσοτερεων εγχωριων μαγαζιων....δε σου επιτεθηκα προσωπικα

 

Οσο για τη συναυλια στο Wembley ποτε δεν ξερεις... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον παρεξηγησες ΠΟΛΥ τα γραφομενα μου' date='η ως οπως συνηθιζει η πλειοψηφια των Ελληνων διαβασες μονο τις πρωτες 3 λεξεις & εβγαλες το συμπερασμα σου :evil: .

 

Πουθενα δεν σε κατηγορησα ισα-ισα σε υποστηριξα,και βεβαια τα περι πατεραδων ΔΕΝ αφορουσαν εσενα.

 

ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΥ "ΚΟΥΤΙΟΥ" .

Το ειπες και ο ιδιος μια και παραδεχτηκες οτι ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ (εκτος & αν δεν καταλαβα καλα)

 

Δεν σου εκανα παρατηρηση επειδη εισαι φοιτητης και βεβαια δεν σε κατηγορησα οτι τρως τα φραγκα του πατερα σου!

 

Στυλιτευσα τις απαραδεκτες πρακτικες των περισσοτερεων εγχωριων μαγαζιων....δε σου επιτεθηκα προσωπικα

 

Οσο για τη συναυλια στο Wembley ποτε δεν ξερεις... :wink:[/quote']

Συγγνωμη αν σε παρεξηγησα..απλα νομιζω πως μιλουσαμε για συγκεκριμενη περιπτωση (τη δικη μου δηλαδη)!!

Ποσες φορες πρεπει να το πω ακομα πως η κιθαρα ανοιχτηκε επιτοπου στο μαγαζι,απλα δεν την εψαξα εκατοστο προς εκατοστο ψαχνοντας να βρω αν λειπει κομματι!!!!!!Ουφ..!!!Δεν πηγε το μυαλο μου οτι μπορει απο καπου να ελειπε κομματι ξυλου ρε παιδια!!!Δεν ειναι και ο,τι πιο συνηθισμενο!!!

Δεν διαβασα τις 3 πρωτες λεξεις...ολο το διαβασα..απλα οταν μεγαλωνουμε αρχιζουμε και ξεχναμε τις δικες μας γκαφες (σε ολους τους τομεις)..και αρχιζουμε και χλευαζουμε τον πιτσιρικα με τον μπαμπα του που παει να αγορασει κιθαρα!!

Ετσι για την ιστορια η κιθαρα δεν ειναι η WRXT,αλλα σε σχημα WR της σειρας MG ειναι η WRMG δηλαδη...με το μαυρο hardware

Αμα παω στο Wembley θα εισηγηθω να σε παρω support!!! :lol:

χεχε..αστειακι!! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαβεβαιωνω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ εδω μεσα δεν εχει χλευασει ΠΟΤΕ καποιον "νεο συναδελφο" (αλλα & να εχει χλευασει δεν θα βρεις το ποστ του γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχει διαγραφει απο τους moderators).

 

Προσωπικα προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω καθε παιδι που εχει οποιαδηποτε απορια γυρω απο τις κιθαρες (& αυτο το κανω σε βαρος του δικου μου χρονου & με μεγαλη μου χαρα ) & βεβαια δεν εχω καμμια διαθεση να στο παιξω παντογνωστης & εξυπνακιας... :wink:

 

Το ιδιο κανουν και τα υπολοιπα πιο εμπειρα μελη του φορουμ.

 

Κατσε μαζι μας & θα τα μαθεις ολα (η σχεδον ολα) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Michael-Amott,

 

όλοι, και εσύ και εγώ και πολλοί άλλοι, την έχουμε πατήσει πολλές ή λίγες φορές. Συμβαίνει και σε κιθάρες, συμβαίνει και σε πολλές άλλες περιπτώσεις στις ανθρώπινες συναλλαγές. Αντλούμε διδάγματα και είμαστε προσεκτικότεροι στο μέλλον. Έχω τη γνώμη ότι καλά έκανες και το έθεσες το θέμα στο φόρουμ, γιατί πήρες ένα σωρό γνώμες για το τι έπρεπε να είχες κάνει, τις οποίες μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις, και εσύ και άλλοι φίλοι από εδώ, στο μέλλον και σε σοβαρότερα από μια κιθάρα θέματα που θα προκύψουν.

 

Η συμβουλή η δική μου, και δες τη και σα συμβουλή από ένα μεγαλύτερο, είναι θάρρος να απαιτούμε το δίκιο μας ως το τέλος. Και μη χαλιέσαι για μια παλιοκιθάρα. Ας τη να πάει στα κομμάτια. Στο μέλλον μην την ξαναπάθεις. Ότι έγινε έγινε...

 

Φιλικά...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά δεν καταλαβαίνω πάλι πως παίρνει σβάρνα όλους τους επαγγελματίες η μπόρα;

Και συγκεκριμμένα τους έλληνες.

ΟΚ! Κάποιοι είναι παράδειγμα προς αποφυγή.

Και καλά κάνουμε να τους δείχνουμε.

Αλλά ας μη γενικεύουμε με τη ψυχολογία του όχλου!

Τι σημαίνει αν την έπαιρνε απ' έξω θα ήταν διαφορετικά;

Και εκεί θα έπρεπε να τη στείλει πίσω και ...να μπεί σε μια διαδικασία.

 

Το θέμα είναι τι κάνει ο αγοραστής για να πάρει αυτό που ήθελε και δεν του βγήκε τελικά. Κατα λάθος θέλω να πιστεύω, καθώς υπάρχουν και αστοχίες υλικών. Εκτός κι αν ήταν προμελετημένο οπότε δεν το σχολιάζω.

Αλλά το κουτί ανοίχτηκε.

 

Εγώ θυμάμαι ότι μπροστά στο να μη πάρω αυτό που ήθελα εδώ και τώρα, έκανα... "τέρατα"!

Προφανώς μπροστά στο δίλημα: "Ναί έχει πρόβλημα, αλλά αν θες το ίδιο χρώμα θα έρθει σε ένα μήνα" κλπ. υπέκυψε ο φίλος μας.

Το πιό πιθανό πάντως είναι να έκανα κι εγώ το ίδιο.

Ας μας διαφωτίσει γιατί αυτή η λεπτομέρεια είναι πολύ σημαντική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν καταλαβαίνω πάλι πως παίρνει σβάρνα όλους τους επαγγελματίες η μπόρα;

Και συγκεκριμμένα τους έλληνες.

ΟΚ! Κάποιοι είναι παράδειγμα προς αποφυγή.

Και καλά κάνουμε να τους δείχνουμε.

Αλλά ας μη γενικεύουμε με τη ψυχολογία του όχλου!

Τι σημαίνει αν την έπαιρνε απ' έξω θα ήταν διαφορετικά;

Και εκεί θα έπρεπε να τη στείλει πίσω και ...να μπεί σε μια διαδικασία.

 

Το θέμα είναι τι κάνει ο αγοραστής για να πάρει αυτό που ήθελε και δεν του βγήκε τελικά. Κατα λάθος θέλω να πιστεύω' date=' καθώς υπάρχουν και αστοχίες υλικών. Εκτός κι αν ήταν προμελετημένο οπότε δεν το σχολιάζω.

Αλλά το κουτί ανοίχτηκε.

 

Εγώ θυμάμαι ότι μπροστά στο να μη πάρω αυτό που ήθελα εδώ και τώρα, έκανα... "τέρατα"!

Προφανώς μπροστά στο δίλημα: "Ναί έχει πρόβλημα, αλλά αν θες το ίδιο χρώμα θα έρθει σε ένα μήνα" κλπ. υπέκυψε ο φίλος μας.

Το πιό πιθανό πάντως είναι να έκανα κι εγώ το ίδιο.

Ας μας διαφωτίσει γιατί αυτή η λεπτομέρεια είναι πολύ σημαντική.[/quote']

Ειπα πως μου προτειναν να την αντικαταστησουν..αλλα δεν υπηρχε αλλο κομματι στο μαγαζι (μονο αλλη μια made in USA η οποια βεβαια εκανε κοντα 3.000 ευρω) ουτε στην αποθηκη τους..οχι μονο στο ιδιο χρωμα,αλλα ουτε καν σε αυτον τον τυπο κιθαρας (δεν ειναι και ο,τι πιο συνηθισμενο σε τυπο κιθαρας παντως)..Αυτο επιβεβαιωνεται γιατι μου το ειχαν πει απο πριν οτι ηταν το τελευταιο κομματι (πριν δηλαδη προκυψει το προβλημα).Η αλλη λυση θα ηταν να κανουν παραγγελια τον επομενο μηνα..και αν θα εβρισκαν απο εξωτερικο..και αν..και αν..κλπ

Απο το να περιμενω λοιπον κανα 2-3 μηνες προσπαθησα να καταφερω να επωφεληθω με αλλον τροπο συζητωντας ηρεμα κι ωραια..(χρυσωνοντας το πικρο χαπι δηλαδη)..δεν νομιζω πως θα κερδιζα κατι παραπανω αρχιζοντας τα βρισιδια και τα εσπαγα ολα!!

Καλως η κακως τελικα ''υπεκυψα'' στην προσφορα της πεταλιερας σε χαμηλοτερη τιμη κοντα -130 ευρω απο αυτη που μου ειχαν πει αρχικα (σε ανυποπτο χρονο πριν παω να παρω την κιθαρα)..Ας μην ξεχναμε οτι αρχισαμε απο την προσφορα 1 σετ χορδων!!!!χεχε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου