Προς το περιεχόμενο

Join the "Bass improvisation experiment"


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα!  Αλλά όντως θέλει το χρόνο της.

 

Τα κομμάτια να τα ακούσουμε μόνα τους πριν παίξουμε ή απλά να πατήσουμε το rec και ό,τι βγει...???  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα!  Αλλά όντως θέλει το χρόνο της.

 

Τα κομμάτια να τα ακούσουμε μόνα τους πριν παίξουμε ή απλά να πατήσουμε το rec και ό,τι βγει...???  ;)

 

Εννοείται να τα ακούσουμε.

Χτες το βραδάκι, έγραψα μια δυο draft ιδέες για 2 από τα 4, θα επανέλθω μόλις τις τακτοποιήσω. Η μια είναι ήδη πολύ καλτ.

(Μόλις ήρθε ο ενισχυτής, :D :D :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται να τα ακούσουμε.

Χτες το βραδάκι, έγραψα μια δυο draft ιδέες για 2 από τα 4, θα επανέλθω μόλις τις τακτοποιήσω. Η μια είναι ήδη πολύ καλτ.

(Μόλις ήρθε ο ενισχυτής, :D :D :D )

 

Με γεια ο ενισχυτής! καλόπαιχτος.

Όσον αφορά για το αν θα τα ακούσετε ή όχι πριν γράψετε, αυτό είναι δικιά σας επιλογή. Όπως νιώθει ο καθένας. Εμένα με ενδιαφέρει να μην ακούσετε κάποια μπασογραμμή γιατί μπορεί να σας επηρεάσει.

 

Άντε περιμένω να ακούσω τα πρώτα κλιπακια....

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε περιμένω να ακούσω τα πρώτα κλιπακια....

 

Κάνω την αρχή λοιπόν have fun :P

Καθότι noob γενικά σε ηχογραφίσεις μίξεις κτλ, αν είναι ανισόρροπο ότι ακούτε σόρυ, απλά τα έβαλα και έπαιξα από πάνω.

 

Δούλεψα στα 2 κομμάτια, το ροκάδικο και το unplugged. Στο ροκάδικο, έβαλα στόχο να μπορέσω να γράψω μερικά διαφορετικά ριφάκια επάνω σε αυτό το ελαφρά περιοριστικό σχήμα. Έτσι το κλιπάκι που θα ακούσετε έχει 3 ριφάκια, παιγμένα από 2 φορές το καθένα, με κενό ένα κύκλο από τα ακόρντα στο καθένα. Κοινώς σας ανέβασα τις ασκήσεις μου :P

 

Στο unplugged πάλι η προσέγγιση είναι εντελώς διαφορετική και καθόλου μα καθόλου μπασιστική. Με το που το άκουσα μου θύμισε ένα γνωστοτατο τραγούδι το οποίο έκανα θέμα τη μελωδία της φωνής και παίζω με αυτή.

 

Σε κανένα από τα δυο δεν έπαιξα την πλήρη διάρκεια που δόθηκε :P

 

Ευελπιστώ να κοιτάξω και το φανκ στις επόμενες μέρες και αν έρθει καμιά ιδέα και το τελευταίο.

 

Have fun, όποια βοηθητικά σχόλια καλοδεχούμενα! Οι υπόλοιποι που θα παίξετε ΔΕΝ πρέπει να τα ακούσετε ακόμα μέχρι να θεωρήσει το παιχνίδι λήξαν ο Recoc :D

 

Με γεια ο ενισχυτής! καλόπαιχτος.

 

Thank you thank you, more info here :)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173915.msg402032#msg402032

rock_evi.mp3

unplugged_evi.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιδέα αλλά...

 

Τ'άκουσα, τα ξανάκουσα... Μόνο για root pumping με καμιά οκτάβα μου βγαίνει προς το παρόν, εκτός από το "άλλο" παίξιμο που μόνο μπασσιστικό δεν θα θεωρηθεί και θα με λένε πάλι γκαζοφονιά!  :P

 

Οπότε παραμένω απλός ακροατής! Πάντως θα'χε πλάκα να γίνει ένα ενιαίο jam (βλ. το αντίστοιχο κιθαριστικό hard rock jam κλπ.) όπου θα παίζαν όλοι σε συγκεκριμένα σημεία κάτι δικό τους, έτσι ώστε να βγεί ένα ενιαίο κομμάτι.

 

 

edit: Το ήρεμο μου κάνει μπαμ για τη μπασσογραμμή του snow των RHCP! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ'άκουσα, τα ξανάκουσα... Μόνο για root pumping με καμιά οκτάβα μου βγαίνει προς το παρόν, εκτός από το "άλλο" παίξιμο που μόνο μπασσιστικό δεν θα θεωρηθεί και θα με λένε πάλι γκαζοφονιά!  :P

 

Ψήσου, άντε. Είναι impro φάση έδώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για root pumping με καμιά οκτάβα μου βγαίνει προς το παρόν, εκτός από το "άλλο" παίξιμο που μόνο μπασσιστικό δεν θα θεωρηθεί και θα με λένε πάλι γκαζοφονιά!  :P

 

Γράψε βρε, μη κολλάς σε χαζομάρες. Αυτό ακριβώς θέλω να δω. Πόσο διαφορετικά θα το προσεγγίσει ο καθένας το κομμάτι. Που σημαίνει οτι δεν υπάρχει σωστή και λάθος προσέγγιση, απλά διαφορετική.

 

Άντε πάτα το rec!

 

@Evilnye: Ευχαριστώ για την αρχή. Θα τα ακούσω σε λιγάκι, :)

 

EDIT:

Thank you thank you, more info here :)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173915.msg402032#msg402032

 

Αυτόν ακριβώς έχω κι εγώ! Άντε καλόπαιχτος!

 

 

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψουμε μία μπασογραμή μόνο ή να δουλέψουμε όπως θα δουλεύαμε για δικά μας κομμάτια? Γιατί εγώ συνήθως γράφω 2-3 κανάλια για το μπάσο....  :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψουμε μία μπασογραμή μόνο ή να δουλέψουμε όπως θα δουλεύαμε για δικά μας κομμάτια? Γιατί εγώ συνήθως γράφω 2-3 κανάλια για το μπάσο....  :P

 

Κοίτα, κανόνες δεν υπάρχουν οπότε γράψε ότι θέλεις.

Η αρχική μου ιδέα ήταν οτι και καλά είσαι στο στούντιο με την μπάντα σου και τζαμάρετε οπότε είτε θέλεις να γράψεις μια μπασογραμμή, είτε σου έχουν κάνει χώρο να σολάρεις (και εδώ βγαίνει ο SF και κράζει! ;D ).

Αλλά δεν υπάρχει λόγος να το περιορίσουμε οπότε αν θέλεις καν'το και συμφωνία για μπάσο με 87 κανάλια.  ;D ;D

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να γράφεται και 2 λόγια για εσάς πχ. μουσικά ακούσματα, χρόνια που παίζετε μπάσο, κλπ ή καταντάει πολύ κουραστικό το θέμα???

 

;D ;D ;D

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου