Προς το περιεχόμενο

Join the "Bass improvisation experiment"


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι κακό να πούμε και μια δυο πληροφορίες παραπάνω...

 

Λοιπόν παίζω μπάσο 5 χρόνια τώρα (να τα χιλιάσω thank you thank you) σε ΩΔΕΙΟ με γκρουπάκια το παλεύω επίσης τόσα χρόνια. Πριν από αυτό έπαιζα βιολί ως παιδί (7 χρόνια) και κοπάνησα και ένα πιάνο για 2 3 χρόνια με άθλια αποτελέσματα, το παλεύω και τώρα και συνεχίζουν να είναι απαράδεκτα τα αποτελέσματα.

Από ακούσματα είμαι κυρίως στον ροκ ήχο, έχω περάσει από alternative, metal, κλασσικό παλίο, hard rock και ότι να ναι ροκ, και ακούω πότε πότε και κανένα ξέμπαρκο κλασσικοτζαζοφανκοσοουλμπλουζ κάτι. Τώρα πλέον δεν έχω ιδέα τι ακούω, μάλλον ροκ, αλλά είναι λίγο ακατάσχετη η κατάσταση, και έχω λιώσει να παίζω ρεγκε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε αμα πηγαίνεις σε ΩΔΕΙΟ νταξει.  ;D

 

Εγγύση :P

 

ReCoC,πολύ καλή η ιδέα σου,bravo!

+1000 και αν έχεις και τίποτα σκέτα ντραμς πες, εγώ αντιμετωπίζω κάτι θέματα με το groove agent και δε μπορώ να ακούσω κάποια που έχω ή να το χρησιμοποιήσω... :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ορίστε και το πρώτο από εμένα... Είναι One Take σε φάση "τζαμάρω με την μπάντα μου" και είπα να μην το πρήξω το συγκεκριμένο... Έρχονται και τα υπόλοιπα... Λίγα λόγια για εμένα λοιπόν έτσι για να πω ότι τα είπα!!!

Παίζω μπάσο 7 χρόνια χωρίς ωδείο (δεν έχω πάει ούτε μία μέρα) και την παλεύω με μπάντες από τότε... Το μπάσο το ξεκίνησα επειδή είχαμε δεν βρίσκαμε μπασίστα στην μπάντα οπότε ανέλαβα αυτό τον ρόλο μετά από προτροπή του τυπά που είχε το στούντιο και από τότε κόλλησα και παράτησα την κιθάρα στην ησυχία της και εγώ βρήκα την υγειά μου... Ακούω τα πάντα με έφεση στο stoner/alternative/grunge ήχο και κυρίως να προέρχεται από την άλλη μεριά του Ατλαντικού...

01_D7_Funky_Vamp_Bassman.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και το ροκ!!!

(παιδιά σόρυ που τα ανεβάζω ένα ένα αλλά θέλω να γίνεται ο διαχωρισμός)

01_G_Bb_C_Leonard_Skinner_Rock_Out_Bassman.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recoc θεωρώ πως μπορώ πχ να ακούσω το ροκ του μπασμαν (το άκουσα ήδη χιχιχι). Το φανκι το αφήνω όταν έχω κάνει κ εγώ το δικό μου αν κάνω :)

 

@FB έχεις μερικές ωραίες ιδέες εκεί μέσα αν τις ακούσεις μεμονωμένα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FB έχεις μερικές ωραίες ιδέες εκεί μέσα αν τις ακούσεις μεμονωμένα. :)

Και εγώ άκουσα το rock το δικό σου!!! ;D ;D ;D

Και εγώ άκουσα το δικό σου... Μου άρεσε πολύ το 3ο και το 1ο μέρος... Ειδικά το 3ο όμως γκρούβαρε ωραία!!!!

Thanks για τα καλά λόγια...Το grunge δεν το έχω ακούσει ακόμα... Σε 10 λεπτά που θα ανεβάσω το δικό μου!!!

Ανεβάσω και άλλο ένα επί τη ευκαιρία για να μην πρήζω το θέμα στα ποστ!!!

P.S: αυτό δεν είναι ολόκληρο το τραγούδι!!!

02_G_Let_the_Marching_Band_Go_Bassman.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και το τελευταίο από εμένα... Είδα το ποστ μόλις γύρισα από πρόβα οπότε ήμουνα μπριζομένος!!! Αυτό είναι το πιο χαρακτηριστικό για αυτά που γουστάρω εγώ οπότε είναι και αυτό που σίγουρα έχει τα πιο πολλά λάθη παιχτικά γιατί μου άρεσε πιο πολύ να παίζω παρά να σκέφτομαι ΤΙ θα παίξω...

07_C_Grunge_Unplugged_Bassman.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να αυτοσχεδιασω κι εγω λιγάκι... έτσι τα τρακς είναι ολόκληρα και one-take, με διάφορες ιδέες, αυτοσχεδιασμούς, πειράματα και λάθη, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια...  ;D

 

Το funk είναι με άταστο και τελείως ξερό, το άλλο με "ταστάτο" και περασμένο από λίγο beefing - και τα δύο καρφί στην κονσόλα, ούτε καν DI (από τη νύστα βαριέμαι να συνδέω DI τώρα  :D ). Πάντως τα backing tracks δε μου άρεσαν ιδιαίτερα γι αυτό δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

rockout.mp3

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου