Προς το περιεχόμενο

RealTime Χρηση Εξωτερικου Εφφε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να παίζεις π.χ. με το delay level του εξωτερικού εφέ σου και αυτό με κάποιον τρόπο να καταγράφεται;

Το να μεταβαλεις το εφφε κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης,και να καταγραφεται νομιζω δεν γινεται ουτε με εσωτερικο-software εφφε.Ισως να γνωριζω και λαθος.

Οταν θελω να κανω κατι τετοιο,κοβω και κανω νεα τρακς και κανω την εκαστοτε επεξεργασια,αν εχω καταλαβει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μεταβαλεις το εφφε κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης,και να καταγραφεται νομιζω δεν γινεται ουτε με εσωτερικο-software εφφε.

 

Γινεται και ειναι το automation που ρωτησες νωριτερα :)

 

Επισης, με τον απλο τροπο του reamping που περιγραψαμε αρχικα, ειναι αυτονοητο οτι γινεται.

 

Αλλα, παλι μαλλον δεν εχω καταλαβει :

 

Εστω οτι εχεις ενα ηχογραφημενο dry σημα και θελεις να του προσθεσεις delay:

 

βγαζεις αυτο το σημα απο μια εξοδο, το περνας απο το πεταλι delay και απο την εξοδο του delay πας στο line in της καρτας σου. Ηχογραφείς αυτή την είσοδο σε νέο κανάλι και την ώρα που γράφεις πειράζεις και τα knobs του πεταλιού. Κατι τετοιο δεν θελεις να κανεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται και ειναι το automation που ρωτησες νωριτερα :)

 

Δλδ για παραδειγμα,μπορω σε ενα τρακ με φωνη,στο 0:50 να εχω delay με 400ms και 3 επαναληψεις και στο 1:10  800ms με 2 επαναληψεις,στο ιδιο τρακ,με 1 μονο εφφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Νικοδημος...(edit: και βεβαια αν καποιος αλλος μπορει να ριξει λιγο φως θα ημουν ευγνωμων)

Γνωριζεις πως μπορουμε να υπολογισουμε το latency των 2 μετατροπων (DA--->AD)?

H σκεψη μου παει σε καποιο impulse...ή μηπως οι μετατροπεις εχουν καποια στοιχεια στα εγχειριδια τους....(δυστυχως εχω μεσανυχτα)....

 

ΑΛΛΑ ξερω οτι προχτες ημοyn σε ena στουντιο και σε σεναριο παραλληλης επεξεργασιας με hardware ειχαμε προβλημα με το latency που ειχαν οι μετατροπες (το daw εχει latency compensation).

 

Να υπενθυμισω οτι δεν αναφερομαι στο latency του DAW αλλα στους DA/AD convertors

 

-----------------

 

μπορεις να αλλαζεις σετινγκς μεσω midi αν το FX processor δεχεται sysex.

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για παραδειγμα,μπορω σε ενα τρακ με φωνη,στο 0:50 να εχω delay με 400ms και 3 επαναληψεις και στο 1:10  800ms με 2 επαναληψεις,στο ιδιο τρακ,με 1 μονο εφφε?

Υποθέτω ότι μπορεί να γίνει, αν ελέγχεις το delay με έναν midi controller και καταγράφεις το automation. Σαν software delay plugin, δηλαδή.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για παραδειγμα,μπορω σε ενα τρακ με φωνη,στο 0:50 να εχω delay με 400ms και 3 επαναληψεις και στο 1:10  800ms με 2 επαναληψεις,στο ιδιο τρακ,με 1 μονο εφφε?

 

 

Nαι.

 

Δες ενα παραδειγμα volume automation :

 

http://video.google.com/videoplay?docid=4088219704703910798#

 

Βαλε σε ενα καναλι καποιο software delay και ακολουθησε τα παραπανω βηματα, θα δεις οτι μπορεις να το κανεις και με automation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Νικοδημος...(edit: και βεβαια αν καποιος αλλος μπορει να ριξει λιγο φως θα ημουν ευγνωμων)

Γνωριζεις πως μπορουμε να υπολογισουμε το latency των 2 μετατροπων (DA--->AD)?

H σκεψη μου παει σε καποιο impulse...ή μηπως οι μετατροπεις εχουν καποια στοιχεια στα εγχειριδια τους....(δυστυχως εχω μεσανυχτα)....

 

ΑΛΛΑ ξερω οτι προχτες ημοyn σε ena στουντιο και σε σεναριο παραλληλης επεξεργασιας με hardware ειχαμε προβλημα με το latency που ειχαν οι μετατροπες (το daw εχει latency compensation).

 

Να υπενθυμισω οτι δεν αναφερομαι στο latency του DAW αλλα στους DA/AD convertors

 

-----------------

 

μπορεις να αλλαζεις σετινγκς μεσω midi αν το FX processor δεχεται sysex.

 

Η σκέψη σου είναι σωστή  ;)

 

Το DAW ουσιαστικά δημιουργεί ένα εικονικό plugin το όποιο στέλνει ένα impulse στο I/O routing που έχεις δημιουργήσει με τον εξωτερικό επεξεργαστή και πίσω στο DAW, "μετράει" την καθυστέρηση της μετατροπής και στην συνέχεια το προσαρμόζει στο συνολικό delay compensation του project.....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue

Επομένως τα ερωτήματα που ανακύπτουν είναι τα εξής:

1) Πώς μπορεί να ελεγχθεί ένα hardware effect και το αντίστοιχο automation να καταγράφεται

2) Πώς θα γίνεται τελικά η διαδικασία αναπαραγωγής/ηχογράφησης. Φαντάζομαι η διαδικασία θα είναι κάπως όπως είπες, δηλ. θα αναπαράγεται το dry signal, το οποίο θα βγαίνει στο εξωτερικό εφέ και το σήμα θα ξαναμπαίνει στο προτζεκτ και θα γράφεται σε άλλο track. Βέβαια, κάθε φορά που θα αλλάζεις τις παραμέτρους του εφέ, ξαναγράφεις το τρακ.

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αυτό δεν το γνωρίζω καθόλου

 

2) μπακαλίστικα, εγώ αυτό θα έκανα (και το έχω κάνει). Btw ετσι έχει γραφτεί το σόλο του Paranoid Android :

 

Mutronics Mutator

An envelope filter rack unit issued in 1996. Jonny used it to record the 4th movement of Paranoid Android: he recorded the solo dry then he ran it in the Mutator twice while playing with the settings.

 

http://www.sigur-ros.it/franz/RHG/Jonny/jonnyeffects.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη σου είναι σωστή  ;)

 

Το DAW ουσιαστικά δημιουργεί ένα εικονικό plugin το όποιο στέλνει ένα impulse στο I/O routing που έχεις δημιουργήσει με τον εξωτερικό επεξεργαστή και πίσω στο DAW, "μετράει" την καθυστέρηση της μετατροπής και στην συνέχεια το προσαρμόζει στο συνολικό delay compensation του project.....

 

Δουλευα με pro tools hd2 και δυστυχως δεn υπολογισε σωστα το latency.

γνωριζω ενα plugin που κανει αυτο που λες ακριβως και νομιζω το ειχαν βγαλει για τα pro tools LE....

 

μαλλον λοιπον πρεπει ή να βρω το λογισμικο ή να κανω εγω ενα impulse kai να μετρησω ποσα samples latency.

Ηλπιζα να μου πεις ...χαζε bigbass ειναι στο μανουαλ...

 

θενκσ ε λοτ

 

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου