Προς το περιεχόμενο

Tο πιο πολύπλοκο και περιέργο συγκρότημα από progressive rock/metal?


ThePilgrim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τς τς τς τς... :)

Γιατί από το '97 και δώθε;

ΔΕΝ ξεχνούμε Parallels & Perfect Symmetry, ντε... :-\ :)

 

Έχεις δίκιο. Ανακαλώ. :)

(Είχε πολλή δουλειά την ώρα που έγραφα.) ;D

 

+1000

 

Άσε που εμένα μου άρεσαν και το awaken the guardian, No exit και spectre within :D

 

Και σου λέει μετά για το γυναικείο αισθητικό κριτήριο. ;D

 

Kyrie Eleison! ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000

Άσε που εμένα μου άρεσαν και το awaken the guardian, No exit και spectre within :D

 

Υπήρξαν ΚΑΙ αυτοί δίσκοι που ξεκίνησαν κάτι μαγικό, το οποίο ακούει στο όνομα Μουσική των Fates Warning... ;)

 

 

Έχεις δίκιο. Ανακαλώ. :)

(Είχε πολλή δουλειά την ώρα που έγραφα.) ;D

 

Ι do understand you..!! ;) 8)

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου λέει μετά για το γυναικείο αισθητικό κριτήριο. ;D

 

Κάτσε μη το διαβάσει ο γουάου και δε θα σταματάει ούτε αύριο. Εϊναι και μέταλ... απαπαπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν τους ανεφερε καποιος: pagan's mind απλα φοβεροι τσεκαρε το

 

 

 

 

Στο δημοτικο ακουγα guns n' roses, στο γυμνασιο iron maiden & queensryche, στο λυκειο dream theater, τωρα ο,τι να'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν να πω κάποια πράγματα για τους Crimson... :)

Σίγουρα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα των οποίων ο λόγος γι' αυτή τη μπάντα έχει πιο βαρύνουσα σημασία, αλλά θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ μερικές σκέψεις.

 

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος λοιπόν, και εστιάζοντας πιο πολύ στο "περίεργο", το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν οι King Crimson.

 

Η σχέση μου με την εν λόγω μπάντα είναι ιδιαίτερη. Όταν άρχισα να ασχολούμαι με αυτή τη μπάντα, αφιέρωσα κανα δίμηνο ακούγοντας αυτούς και μόνο, παίρνοντας με σειρά όλους τους δίσκους από In the court... μέχρι και Discipline. Είχα εθιστεί πραγματικά.

Στο τέλος ένιωθα ευλογημένος που κατάφερα να εξοικειωθώ με το στυλ και τον ήχο αυτού του γκρουπ σε κάθε του πόνημα ξεχωριστά, και που μπόρεσα να αφομοιώσω τη μουσική τους και να ρουφήξω ό,τι είχε να προσφέρει στον ακροατή ο κάθε δίσκος, το κάθε κομμάτι. Δε μπορώ να σκεφτώ ένα album τους (μέχρι και το Discipline), που με τη δικιά μου οπτική (ακουστική καλύτερα :P) και αντιμετώπιση προς αυτή τη μπάντα και το φαινόμενο King Crimson γενικότερα, να υπερέχει έναντι των υπολοίπων. Είναι απ' τις λίγες μπάντες για τις οποίες μπορώ να παραδεχτώ κάτι τέτοιο.

 

Αναφορικά με ό,τι έχω ακούσει (από οποιαδήποτε μουσική σκηνή), οι Crimson τόσο των 60-70's και των Discipline - Beat στα 80's, όσο και των νεότερων Thrak και Power to believe, είναι μακράν ό,τι πιο αλλόκοτο και συνάμα φριχτά εθιστικό.

Τα δημιουργήματα του Fripp και της... εκάστοτε παρέας του, αποτέλεσαν με τα δικά μου τουλάχιστον κριτήρια, ό,τι πιο αληθινά όμορφο μπορούσε να δώσει μια μπάντα μέσα από τόσο πειραματικά μονοπάτια. Και μιλάμε για τη γενικότερη φιλοσοφία που διακατείχε σε κάθε περίοδο το γκρουπ, και την οποία περνούσε ο Fripp. Από τη μουσική και τους στίχους, τον ήχο και τις παραγωγές, μέχρι τα layout των δίσκων και τις live εμφανίσεις.

 

Στα 60-70's πέρασαν κι άλλα μεγαθήρια τα οποία συγκαταλέγονται σ' αυτό που λέμε progressive rock της εποχής -εννοώντας ακριβώς το προοδευτικό τους στυλ και μουσική. Απ' τη βρετανική σκηνή και τους Yes, Camel, Genesis, ELP, Van Der Graaf Generator κλπ, μέχρι την άλλη πλευρά του Ατλαντικού και τους Kansas, Rush κλπ. Επίσης απ' τα 80's και ύστερα, είδαμε/ακούσαμε επίσης πολλά και εξαιρετικά ενδιαφέροντα ονόματα της πειραματική σκηνή και με πιο σκληρό ενίοτε.

 

Την ιδιαιτερότητα των King Crismon νομίζω δεν τη συνάντησα πουθενά. :)

 

Προσωπική άποψη του γράφοντος φυσικά όλα παραπάνω.

:)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μη γράψω κάτι τόσες μέρες, μια και δεν ακούω κανένα συγκρότημα που θα αποκαλούσα "το πιο πολύπλοκο και περίεργο" στο χώρο του progressive rock/metal. Μια και το thread όμως τελικά έγινε "ποια progressive groups σας αρέσουν;" ας πω κι εγώ δυο-τρία ονόματα! :D

 

Πρώτα απ'όλα οι Spock's Beard! Έχουν βγάλει από αριστουργήματα μέχρι απλώς ωραίες δουλειές, και μόνο για το The Light όμως είναι στη λίστα των κορυφαίων.

Προφανώς οι Fates Warning! Ειδικά το A Pleasant Shade of Grey είναι εξαιρετική δουλειά!

Απορώ που κανένας δεν έχει αναφέρει ως τώρα τους Dark Tranquillity! Προφανώς δεν είναι "progressive rock/metal", όμως έχουν κάνει καταπληκτικά πράγματα που σαφέστατα είχαν τη χροιά του progressive σε έναν πολύ πιο ακραίο ήχο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που κανένας δεν έχει αναφέρει ως τώρα τους Dark Tranquillity! Προφανώς δεν είναι "progressive rock/metal", όμως έχουν κάνει καταπληκτικά πράγματα που σαφέστατα είχαν τη χροιά του progressive σε έναν πολύ πιο ακραίο ήχο βέβαια.

 

Ομολογώ ότι δε θα τους σκεφτόμουν μέσα σε αυτή τη λίστα παρέα με Fates Warning ως King Crimson, αλλά είναι πολύ αξιόλογη μπάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δε θα τους σκεφτόμουν μέσα σε αυτή τη λίστα παρέα με Fates Warning ως King Crimson, αλλά είναι πολύ αξιόλογη μπάντα.

 

Ομολογώ κι εγώ με τη σειρά μου ότι δε βλέπω ουδεμία σύνδεση με τα ονόματα που συζητάμε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα όντως. Νομίζω όμως ότι λίγα απο τα ονόματα που έχουν αναφερθεί είναι πραγματικά "πολύπλοκοι και περίεργοι".  Μάλλον γίνονται αναφορές σε αγαπημένες μπάντες παρά σε μπάντες που χαρακτηρίζονται έτσι. Εδώ όμως υποτίθεται ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε κάποιες, κάποιες που είναι ίσως πιο ακραίες. Και δεν εννοώ ακραίες τεχνικά, αλλά ακραίες με την έννοια ότι ξεχωρίζουν αρκετά ώστε να συμπεριληφθούν σε αυτό το θρεντ.

 

Δε γίνεται ας πούμε να προσπερνάμε ποστ με μπάντες όπως οι Gentle Giant, Emerson, Lake & Palmer, Magma, Gong, Soft Machine και παράλληλα να διαβάζω τόσα ποστ για τους... Fates Warning!!  Μεγάλο λάθος!  Ευτυχώς η εκτενής αναφορά στους King Crimson με κάλυψε, γιατί αυτοί είναι πραγματικά και παράξενοι και περίεργοι και πολύπλοκοι  και ευφυέστατοι παρά ολ' αυτά.

 

Αλήθεια, πώς και δεν ανέφερε κανείς Zappa μέχρι τώρα…;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου