Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Gibson Flying V faded


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα νοιζαδες!! στο κοντινο μελλον προκειτε να παρω μια κιθαρα απο thomman και λογο τον ακουστικων μου προτημισεων(spitfire) εχω καταλιξει σε μια gibson flying v ξερει κανεις απο εδω κατα ποσο καλες ειναι?? οποιαδηποτε προταση δεκτη. Ευχαριστω.

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθούν 100% προσωπικές απόψεις:

 

Είναι πανάλαφρη. 1ο θετικό.

Την προσέγγισα με δισταγμό, περιμένοντας να με βολέψει λιγότερο κι από Stratocaster.  :P

Καμία σχέση. Πολύ-πολύ άνετη. Στο...όρθιο, τουλάχιστον. 2ο θετικό.

Το φινίρισμα της είναι πολύ ευχάριστο στο χέρι. Ήμουν και σ'άυτό διστακτικός, σαν οπαδός των...γυαλιστερών. 3ο θετικό.

 

Από πλευράς setup έχει όλα τα φόντα για να γίνει "ερπετό".

Για τους μαγνήτες κρατάω μια πισινή γιατί δεν τη έχω ακούσει στο δικό μου rig...αλλά μάλλον δε την θες για να μελετάς Wes Montgomery, σωστά? ;D

 

Συνολικά τη βρίσκω πολύ καλή κιθάρα γι'αυτή την κατηγορία (σχήματος / τιμής). ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει την flying V faded black φίλου κιθαρίστα και είναι πολύ καλή περίπτωση, ιδιαίτερα αν την πετύχεις σε καλή τιμή. Κι εγώ με προσωπικά κριτήρια: πιστέυω ότι το faded φινίρισμα καθιστά την πίσω πλευρά του μπράτσου πιο "γλυστερή" κι άνετη για γρήγορο παίξιμο. Οι μαγνήτες είναι δυνατοί και fat αλλά έχει πιο λεπιδωτό ήχο από μια LP και για hard-rock/metal είναι άριστη. 'Εχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευης και τάστων κι εύκολη πρόσβαση σε όλα τα τάστα. Με ένα σετάπ και με λίγη συνήθεια στο παίξιμο γίνεται εργαλείο. Για practice καθιστός, απλά βάζεις το δεξί "φτερό" της (αυτό με τα ηλεκτρικά) ανάμεσα στα γόνατα και η κιθάρα κάθεται στο δεξί σου πόδι (στη βάση του V). Έτσι, ανοίγοντας/κλεινωντας την απόσταση ανάμεσα στα 2 γόνατα η κιθάρα κατεβαινει για access στα πρώτα τάστα ή γίνεται πιο κατακόρυφη για γρήγορα solo στα τελευταία τάστα. 

 

edit: υπάρχει και η fadad FV με του τρεις humbuckers που δεν είναι ακριβότερη και παρέχει περισσότερους ήχους και αλα Custom εμφάνιηση!

http://cachepe.zzounds.com/media/quality,85/brand,zzounds/p45241h-3ac9bd12f8a6eb68c2ef7673d7e9a70e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τα replies εγω αυτην εχω κατα νου... http://www.thomann.de/gr/gibson_flying_v_faded.htm εαν εχετε ακουσει τιποτα για τους μαγνητες της πειτε μου!!  :)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειχα αυτη ακριβως την κιθαρα. Μαλιστα την ειχα παρει απο συμφορουμιτη σε πολυ καλη τιμη. Βγηκε πολυ καλυτερη απο οτι την περιμενα αρχικα.

Παναλαφρη, βολικη, ζυγιασμενη σωστα, δεν γερνει δηλαδη, και ωραιοι high output μαγνητες.

Τελικα την εδωσα γιατι δεν μου κολαγε τοσο πολυ το σχημα πανω μου.

 

Την προτεινω ανεπιφυλακτα, ειδικα αν την βρεις μεταχειρη απο καπου.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με το Stinky, ειμαι επισης (πρωην) κατοχος  αυτης της κιθαρας. Σαν οργανο ειναι πολυ καλο και αξιζει τα χρηματα του.

 

ψιλιαζομαι οτι πρεπει να γουσταρεις περισσοτερο την εμφανιση της ομως γιατι ηχο για να παιξεις spitfire (μπανταρα) μπορεις να παρεις απο παρα πολλες κιθαρες.

 

Αν ισχυει αυτο μη ξεχασεις να την παρεις σε μαυρο χρωμα ;D

 

(καλο το live χτες;)

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πάρτην με κλειστά μάτια.Εγώ απο τότε που την πήρα την προτiμώ απο την Les Paul.Παίζω πιό πολύ με την V.

Mπορείς να παίξεις όλα τα είδη.Εγώ να φανταστείς παίζω blues.

Δε θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με το Stinky, ειμαι επισης (πρωην) κατοχος  αυτης της κιθαρας. Σαν οργανο ειναι πολυ καλο και αξιζει τα χρηματα του.

 

ψιλιαζομαι οτι πρεπει να γουσταρεις περισσοτερο την εμφανιση της ομως γιατι ηχο για να παιξεις spitfire (μπανταρα) μπορεις να παρεις απο παρα πολλες κιθαρες.

 

Αν ισχυει αυτο μη ξεχασεις να την παρεις σε μαυρο χρωμα ;D

 

(καλο το live χτες;)

 

 

Χαχα αψωγο το live φιλε μου πραγματικα οσοι δεν ηρθαν εχασαν!!! Εγω ειπα και την Flying V γιατι και ο πανος χατζιωαννιδης και ο ηλιας λογγινηδης εχουν αυτες τις κιθαρες στην banda  ;D ;D ;D

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειχα αυτη ακριβως την κιθαρα. Μαλιστα την ειχα παρει απο συμφορουμιτη σε πολυ καλη τιμη. Βγηκε πολυ καλυτερη απο οτι την περιμενα αρχικα.

Παναλαφρη, βολικη, ζυγιασμενη σωστα, δεν γερνει δηλαδη, και ωραιοι high output μαγνητες.

Τελικα την εδωσα γιατι δεν μου κολαγε τοσο πολυ το σχημα πανω μου.

 

Την προτεινω ανεπιφυλακτα, ειδικα αν την βρεις μεταχειρη απο καπου.

 

Θα συμφωνησω με το Stinky, ειμαι επισης (πρωην) κατοχος  αυτης της κιθαρας. Σαν οργανο ειναι πολυ καλο και αξιζει τα χρηματα του.

 

ψιλιαζομαι οτι πρεπει να γουσταρεις περισσοτερο την εμφανιση της ομως γιατι ηχο για να παιξεις spitfire (μπανταρα) μπορεις να παρεις απο παρα πολλες κιθαρες.

 

Αν ισχυει αυτο μη ξεχασεις να την παρεις σε μαυρο χρωμα ;D

 

(καλο το live χτες;)

 

 

 

Όντως για την ίδια κιθάρα μιλάτε  ;D

 

++ στην Flying V faded!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου