Προς το περιεχόμενο

Ο πιο γρήγορος κιθαρίστας???


vavel80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πιο ωραίο που είδα είναι του ελληνα που είναι καθαρες νοτες χωρις παραμορφωσεις κλπ.

Παιζει μια νοτα σε καθε χτυπημα της χορδης.... Οχι σαν τους αλλους που με μια κινηση του χεριου της πενας παιζουν 10 νοτες.... (με τη βοηθεια των μηχανηματων)

 

Παντως αυτο που διαπιστωσα είναι ότι στην ελλαδα εχουμε λογω του μπουζουκιου απιστευτα γρηγορους. Ενας απλος επαγγελματιας μπουζουξης είναι πιο γρηγορος απο ολους αυτους που ειδα στις τρεις σελιδες.... και σιγουρα πιο καθαρος καθαρος...

 

Το γρηγορο παιξιμο σε εγχορδο δεν ανακαλυφθηκε πρωτη φορα στα 80's :). Υπαρχει εδω και αιωνες σε πολλες μουσικες παραδοσεις. Αυτο με τα μηχανηματα ουτε εγω το επιασα παντως. Οι μπουζουκζηδες παντως χρησιμοποιουν ειδικα οργανα για να διπλασιαζουν τις νοτες τους! ;D ;D ;D <---πλακα ειναι εβαλα και πολλα smilies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η Ελληνική απάντηση στα έγχορδα είναι μια πιστεύω...Μανώλης Χιώτης. Ακόμα και το Hendrix τρέλανε (για όσους δεν ξέρουν την ιστορία)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "με τη βοήθεια των μηχανημάτων

 

 

Δε ξερω πως να το πω

Μια φορα εχω παιξει με κιθαρα ηλεκτρικη. Εννοω ότι παιζεις μια νοτα και ο ηχος συνεχιζει. Αν το αριστερο χερι πιασει αλλο ταστο βγαίνει και αλλη νοτα.... χωρις να παιξεις με το δεξι ξανα

 

ισως βεβαια αυτο να μη γινεται απο καποιο μηχανημα εχτρα... συγγνωμη παιδια είμαι ο πιο ασχετος απο ηλεκτρικά όργανα ....

 

Εννοειται πως εχουν λιώσει οργανα βεβαια για να φτασουν σε αυτο το επιπεδο....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε ξερω πως να το πω

Μια φορα εχω παιξει με κιθαρα ηλεκτρικη. Εννοω ότι παιζεις μια νοτα και ο ηχος συνεχιζει. Αν το αριστερο χερι πιασει αλλο ταστο βγαίνει και αλλη νοτα.... χωρις να παιξεις με το δεξι ξανα

 

Εννοειται πως εχουν λιώσει οργανα βεβαια για να φτασουν σε αυτο το επιπεδο....

 

 

 

Αυτό λέγεται legato και "πιάνει" σε όλα τα έγχορδα, δεν χρειάζεσαι μηχανήματα. Τώρα αν εννοείς το sustain είναι λογικό να υπάρχει παραπάνω σε καταστάσεις με gain, αλλά sustain υπάρχει και σε ακουστικά όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως βοηθαει παρα πολυ αυτη η τεχνική - τροπος παιξιματος....

Το μεγαλο πρόβλημα τουλάχιστον στο μπουζούκι (που παιζω εγω) είναι να συνδιασεις σωστα τα δύο χερια. Αν με το "κολπο" αυτο βγαζεις απο τη μεση το μεγαλυτερο πρόβλημα για να βγουν καθαρες οι νότες φανταζομαι ότι παιζεις πιο ευκολα.

γιαυτο και είπα ότι με εντυπωσίασε η ταχυτητα του ελληνα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως οι περισσότεροι κιθαρίστες που αναφέρθηκαν τις παίζουν τις νότες που ακούγονται και δε χρησιμοποιούν μόνο legato. Στο μπουζούκι παίζουν άλλες τεχνικές, και γενικώς το όργανο καθώς και οι παίκτες του είναι γνωστά για την ταχύτητα του δεξιού χεριού με την πένα, οπότε δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση "παράκαμψης". Στην κιθάρα, αντιθέτως, δεν είναι μόνο ένα shortcut αλλά συγκεκριμένη τεχνική που έχει διαφορετικά ηχητικά αποτελέσματα, και μάλλιστα δεν είναι και τόσο εύκολη όσο την κάνουν να φαίνονται οι γνωστοί παιχταράδες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω ότι παιζεις μια νοτα και ο ηχος συνεχιζει. Αν το αριστερο χερι πιασει αλλο ταστο βγαίνει και αλλη νοτα.... χωρις να παιξεις με το δεξι ξανα

 

Αυτό είναι η λεγόμενη τεχνική του legato. Θέλει και αυτή τη μελέτη της και δεν πιστεύω πως οι κύριοι που είδαμε δεν έχουν καλή πένα και γι αυτό τη χρησιμοποιούν. Μάλιστα πολλές φορές κάποια περάσματα είναι ευκολότερα με εναλλάξ πένα παρά λεγκάτα.

Χρησιμοποιείται γιατί δίνει άλλο χρώμα στις νότες πιο smooth και όχι γιατί δεν προλαβαίνει το δεξί να ακολουθήσει.

Φιλικά πάντα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώστε φως...ο συγκεκριμένος νομίζω οτι κατέχει το ρεκορ guiness...

 

http://www.youtube.com/watch?v=THXCi3H3NzM

 

Αλλο κομματι δεν εμαθε το παιδι? ??? 

Αλλα ναι, αν καθοταν να μαθει κανα σμοουκ ον δε γουοτερ θα τον ειχαν φαει οι γκομενες και δεν θα εκανε γκινες  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου