Προς το περιεχόμενο

Επαναδιατυπώνω! : Cubase & σταθερό tempo :(


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία επειδή έχω στα αλήθεια πρόβλημα με αυτό το θέμα επαναδιατυπώνω σε αυτό το topic

Δώστε τα Φώτα σας!!! Please !!!!

 

Έστω ότι έχω ένα Cubase project (SX 2), με ηχογραφημένα όργανα, κιθάρες, μπάσο, σύνθια, κτλ. κτλ. κτλ. Και έστω ότι η ηχογράφηση έγινε χωρίς να δοθεί σημασία στο τέμπο του Cubase, έστω ότι τώρα εγώ θέλω να βάλω ένα DrumSynth η Drum Machine VSTi, η ακόμα και να ηχογραφήσω midi κάποιο soft synth.

 

Ερώτηση, πος σταθεροποιώ το τέμπο για να κάνω αυτά που είπα (ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ)? αφού και να το βρω στο περίπου δεν είναι σταθερό! Σαμπλάρω το project? Πως? Μήπως να βάλω το ReCycle? Τα κάνει λίγο αποτυχία και το πετσοκόβει! Μήπως το WaveLab? To wavelab το έχω για mastering και για να αλλάζω το tempo στις λούπες (αν και το ίδιο το κάνει και το Cubase πολύ καλά και άμεσα)

 

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ότι όλα όσα ηχογράφησες είναι audio, τότε λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά αν δεν έχεις κρατήσει σταθερό μέτρο χωρίς να ξεφεύγεις, μάλλον δεν σταθεροποιείται καθόλου το πράγμα. 'Η εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις με κάποιο πρόγραμμα διαδικασία time-stretching ή κάτι τέτοιο σε όσα σημεία χρειάζεται ώστε να έρθουν όλα στα ίσα τους. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να βγάλεις τα μάτια σου μπροστά από μια κυματομορφή (άσε που προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρόκειται να βγει καλό αποτέλεσμα). Πάντως, δεν κατάλαβα γιατί να υπάρχει πρόβλημα αν ηχογραφήσεις MIDI ένα soft synth, τι σχέση έχει με το tempo; Αν θέλεις να προγραμματίσεις ένα drum synth να παίζει, τότε εντάξει.

 

Υ.Γ. Αυτά βασίζονται στην ταπεινή εμπειρία μου από Cubase, καλά θα κάνεις ν' ακούσεις και άλλους που ξέρουν πολλά περισσότερα στο θέμα editing (π.χ. yameth, feather και πολλοί ακόμα...)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες χρησιμοποιήσει μετρονόμο στα ηχογραφημένα tracks που έχεις, μπορείς να το βρεις το tempo στο περίπου... θέλει λίγο υπομονή αλλά γίνεται... (ελπίζω μόνο το Cubase, να παίρνει δεκαδικά ψηφία στην τιμή του tempo.... γιατί χλωμό να έχει πέσει σε ακέραιο το tempo σου.... γιατί ακόμα και να έχεις γράψει σε ακέραιο tempo - π.χ. 120bpm - θα είναι δύσκολο να συμφωνεί απόλυτα με το αντίστοιχο tempo του Cubase.... στο Sonar πάντως γίνεται). Τώρα αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει μετρονόμο, δεν μπορώ να σε βοηθήσω... μάλλον έχεις μπλέξει... (αν και όλο και κάποια εταιρία θα έχει αναπτύξει κάποιο super-duper plug-in που θα ανιχνεύει το tempo). Αυτά από 'μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάτι περί plug-in φίλε μου για την ανίχνευση tempo αλλά τα τελευταία προγράμματα για εφαρμογές DJ'ing (όπως το BPM Studio 4) έχουν αυτόματη ανίχνευση σε οποιοδήποτε αρχείο βάλεις να παίζει! Μαγκιά... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάτι περί plug-in φίλε μου για την ανίχνευση tempo αλλά τα τελευταία προγράμματα για εφαρμογές DJ'ing (όπως το BPM Studio 4) έχουν αυτόματη ανίχνευση σε οποιοδήποτε αρχείο βάλεις να παίζει! Μαγκιά... :wink:

 

to gnorizw ayto kai ola osa ipate, to tempo tou cubase (pes) oti leei 120 (paketooooooooo!!!!!!)

 

Alchemist ayto pou eipes to exw ypopsin mou :( :? :? :?

 

enow oti me to quantize 8a ginei panikos!

kai me efarmoges opos to microTonic kai to reason pou me boleyei na kanw ry8moys kai rpezzios oxi midi tote ta pragmata einai poly skoura..

h ena rythmic sto moog (lew ena paradigma twra)

h akoma kai ena gate efe enos synth, den yparxei periptosh na xasei to tempo opote to exeis san basiko ry8mo sthn hxografish

 

kai oso nanai den mporei kanena an8rwpino on na kratisei sta8ero tempo!

 

malon zhtaw pola... :? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Η εναλλακτικά' date=' μπορείς να κάνεις με κάποιο πρόγραμμα διαδικασία time-stretching ή κάτι τέτοιο σε όσα σημεία χρειάζεται ώστε να έρθουν όλα στα ίσα τους. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να βγάλεις τα μάτια σου μπροστά από μια κυματομορφή (άσε που προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρόκειται να βγει καλό αποτέλεσμα). Πάντως, δεν κατάλαβα γιατί να υπάρχει πρόβλημα αν ηχογραφήσεις MIDI ένα soft synth, τι σχέση έχει με το tempo;[/quote']

:!: :!: :!: :!: :!: πο πο Ήττα !!!!!!!!! το σκέφτηκα κι αυτο

Αν θέλεις να προγραμματίσεις ένα drum synth να παίζει' date=' τότε εντάξει.[/quote']

μεσα επεσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το live! της Ableton.

 

Εκτός από να βρίσκει, περίπου, αυτόματα το τεμπο του εκάστοτε κομματιού ή λούπας, έχει και functionality timestreaching για τα σημεία που "ξεφεύγουν".

 

δές στο http://www.ableton.com/

 

Φιλικά

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις export το mixdown του κομματιού, το βάζεις στο live! και το "φτιάνεις". Πάλι export το mixdown και πάλι πίσω στο sx όπου και συνεχίζεις τη δουλειά σου κύριος.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου