Προς το περιεχόμενο

Αταστη Bolt-on


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Warmoth, μπορείς να παραγγείλεις, ότι τρέλλα κατέβει στο κεφάλι σου. Πήγαινε στο Neck Builder και φτιάξε το μπράτσο των ονείρων σου, το σύστημα θα στο κοστολογήσει κι όλας. Προσθέτεις μεταφορικά και τελωνείο...και το όνειρο αρχίζει!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στη Warmoth, μπορείς να παραγγείλεις, ότι τρέλλα κατέβει στο κεφάλι σου. Πήγαινε στο Neck Builder και φτιάξε το μπράτσο των ονείρων σου, το σύστημα θα στο κοστολογήσει κι όλας. Προσθέτεις μεταφορικά και τελωνείο...και το όνειρο αρχίζει!!!!!

Μόλις το έκανα όμως δεν με αφήνει να αφήσω κενό το field fret size.Πρέπει τουλάχιστον να βάλω No Frets, Slots Only για να προχωρήσει το neck builder.Πάντως βγαίνει 250$!

Yeah!

Καμιά ιδέα για το πόσο θα πάει συνολικά μέχρι να φτάσει στα χέρια μου?(δηλ μεταφορικά κλπ...)

Έχεις κάνει κάποια παραγγελία από αυτό το site?Και αν ναι πόσο πήγαν τα μεταφορικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site σου λέει πόσο πάνε τα μεταφορικά για μπράτσο...ψάξε λίγο. Επίσης περί τελωνείου, υπάρχει ολόκληρο άρθρο-ανάλυση του Superfunk...ψάξε λίγο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site σου λέει πόσο πάνε τα μεταφορικά για μπράτσο...ψάξε λίγο. Επίσης περί τελωνείου, υπάρχει ολόκληρο άρθρο-ανάλυση του Superfunk...ψάξε λίγο!

Ευχαριστώ πολύ για όλα.Θα μελετήσω και θα επιστρέψω κάποια στιγμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=28855

 

Τι λέτε?Φαίνεται αρκετά καλή για να αρχίσει επιτέλους το project.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εγώ μένω Αθήνα και το παιδί που την πουλάει Θεσσαλονίκη.Πάντως έστειλα ένα mail σε περίπτωση που μπορεί να κάνει κάτι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς η αναζήτηση συνεχίζεται συναντάω διάφορα προβλήματα.Αυτή τη φορά θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν ξέρει, από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη η ''ταστιέρα'' της Vigier Surfreter.Στο site κάτι λέει για Delta metal αλλά τι είναι ακριβώς αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Vigier_Surfreter

Πάντως πρώτη φορά το ακούω, αλλά εάν βοηθάει, ρίξε μία ματιά εδώ

http://www.metalnecks.com/index.php/fuseaction/about.main.htm

Πάντως, διαχρονικά, δεν είχαν και μεγάλη επιτυχία.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή έχεις αρχίσει να ψάχνεις σε "περίεργα" μονοπάτια, υπάρχει και η παρακάτω λύση. Ο φίλος μου ο Ola, παρήγγειλε ένα γραφιτένιο από τον Moses και έβαλε μετά τα δικά του τάστα.

http://guitarworks.thestrandbergs.com/2010/01/24/carbon-graphite-neck-part-1/

Και σε βεβαιώνω ότι τα Moses Νecks είναι καταπληκτικά μπράτσα (έχω 2)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή έχεις αρχίσει να ψάχνεις σε "περίεργα" μονοπάτια, υπάρχει και η παρακάτω λύση. Ο φίλος μου ο Ola, παρήγγειλε ένα γραφιτένιο από τον Moses και έβαλε μετά τα δικά του τάστα.

http://guitarworks.thestrandbergs.com/2010/01/24/carbon-graphite-neck-part-1/

Και σε βεβαιώνω ότι τα Moses Νecks είναι καταπληκτικά μπράτσα (έχω 2)

Φίλε marathon από όλα αυτά που έχω διαβάσει αυτό καιρό έχω καταλήξει στο να αποκλίσω το ξύλο ως υλικό για το fingerboard.Τα 2 υλικά που παίζουν στο μυαλό μου κατά σειρά προτίμησης είναι μέταλλο και γυαλί.

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω τι είδους μέταλλο χρησιμοποιεί η Vigier.Φυσικά και έψαξα στην wikipedia πριν ρωτήσω όμως αν δεν με απατούν οι γνώσεις μου το metal-alloy που γράφει σημαίνει κράμα μετάλλων.Ναι αλλά ποιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 υλικά που παίζουν στο μυαλό μου κατά σειρά προτίμησης είναι μέταλλο και γυαλί.

Όλα τα projects, που προσπαθούμε πραγματικά να φτιάξουμε και όχι να μείνουν σε μία θεωρητική σφαίρα, πρέπει να έχουν μία δόση "σοβαρότητας".

Βεβαίως και μπορείς να φτιάξεις γυάλινο μπράτσο (αλήθεια με τι κόστος? και με τι ηχητικές αντιδράσεις?) και να ανακυρηχθείς εφευρέτης.

Μέταλλο πάλι, όπως βλέπεις, υπάρχει προϊστορία (αλουμίνιο) και επειδή κάποια εποχή είχα ψάξει και εγώ, η μόνη λύση είναι να σκάσεις 1000-1500$ και να βρείς μια Krammer να πάρεις το μπράτσο.

Επειδή, μάλλον, και οι δύο λύσεις ξεφεύγουν από τους οικονομικούς σου σχεδιασμούς (από τη στιγμή που όλη η υπόλοιπη κιθάρα σου κυμαίνεται στην τάξη των 100-200 ευρώ), οι λύσεις σου (έστω και πάνω από το budget σου), παραμένουν η Warmoth και ο Moses. Kαλή τύχη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου