Προς το περιεχόμενο

Αταστη Bolt-on


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και είναι το πρώτο μου post θα ήθελα να χαιρετήσω τους, συμφορουμίτες.

Παρόλο που είμαι φτωχός τω πνεύματι η φαντασία μου οργιάζει.Θέλω λοιπόν να φτιάξω μία κιθάρα η οποία λίγο πολύ θα έχει ΄΄τα πάντα ολα΄΄.

Ορίστε μια περίληψη: 2 humbuckers με δυνατότητα split,killswitch, sustainer(kit της fernandes), άταστη

Διαβάζοντας διάφορα εδώ μέσα λοιπόν αυτή είναι η θεωρητική παρούσα κατάσταση του project χωρισμένη στο στυλ που προτείνει ο κκ Superfunk στο θέμα ΄΄Συναρμολογώντας μια BOLT-ON κιθάρα(strat, tele, κ.ο.κ)΄΄

 

Μπράτσο

Ebony strat neck από mighty mite.Του βγάζω τα τάστα και το τρίβω με στόκο για να γεμίσουν τα κενά.Γενικά έχω πάρει μια ιδέα για το πώς γίνεται.Όποιος το έχει κάνει θα μπορούσε να πει 2-3 κουβέντες-συμβουλές.

 

Σώμα

Sanded & Sealed  Ash Strat Body από mighty mite με τα εξής προβλήματα:

Έχει δυνατότητα για wiring και για τους 2 humbuckers?Θα μου πείτε γιατί δεν παίρνω άλλο σώμα. Σκεφτόμουνα ότι καλύτερα να τρυπάω το pickguard για όλα αυτά παρά ξύλο.Με το κενό που θα αφήσει ο μεσαίος τι γίνεται?Όχι ότι θα με πείραζε να βάλω και ένα μεσαίο αλλά σκεφτόμουνα να βάλω 5-way switch και με έναν τρόπο που δε γνωρίζω να γίνεται spilt μέσω αυτού.Με όλα αυτά που θα μπουν καλύτερα να γίνει λίγο οικονομία στα switches για να μην γίνει η κιθάρα σουρωτήρι.

POTS & Ηλεκτρονικά

Δεν έχω ιδέα.Λογικά μια μικρή κόλαση…

 

Μαγνήτες

Τον sustainer της fernandes που είπα πιο πάνω και μάλλον ένα DiMarzio Evo 2

Καλωδιώσεις και συνδέσεις

Δεν έχω ιδέα.Λογικά μια μικρή κόλαση…(again)

 

Φινίρισμα

To project είναι very low budget.Το πολύ πολύ να δώσω λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρω το ίδιο σώμα έτοιμο βαμμένο από mighty mite.

 

Hardware

Τίποτα το ιδιαίτερο λογικά.Παίρνω αξιοπρεπή κλειδιά και για τα άλλα ό,τι πιο φτηνό βρω.

Γέφυρες/Τρέμολα

Ένα standard strat είναι just fine

Συναρμολόγηση

All hell breaks loose…

 

Βέβαια κάνω εντατικά το homework μου και διαβάζω/βλέπω διάφορους οδηγούς αλλά ακόμα δε νιώθω σίγουρος για τίποτα.

Ευχαριστώ λοιπόν πρώτα όσους έφτασαν στο τέλος του Post και μία δεύτερη φορά όσους θα μπουν στον κόπο να μου δώσουν τα φώτα τους.

Bear with me…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπράτσο

Ebony strat neck από mighty mite.Του βγάζω τα τάστα και το τρίβω με στόκο για να γεμίσουν τα κενά.Γενικά έχω πάρει μια ιδέα για το πώς γίνεται.Όποιος το έχει κάνει θα μπορούσε να πει 2-3 κουβέντες-συμβουλές.

 

 

Έχει αναφερθεί ξανά οπότε κοίτα και εδώ http://www.unfretted.com/loader.php?LINK=unfretting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί ξανά οπότε κοίτα και εδώ http://www.unfretted.com/loader.php?LINK=unfretting

 

Και δες και μια δουλειά που έκανε συμφορουμίτης σε μπράτσο μπάσου, είναι και στα Ελληνικά :)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171399.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παίξει ποτέ με άταστη; Εγώ έφτιαξα ένα μπράτσο παλιό squier που είχα έτσι και ξενέρωσα... δεν παίζεται εύκολα (μάλλον καθόλου δεν παίζεται.. ::)) και έχει χαμηλή ένταση. Σε μια βδομάδα το έβγαλα και στη θέση του μπήκε ένα mighty mite για να μη πάει στράφι η κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράτσο

Ebony strat neck από mighty mite.Του βγάζω τα τάστα και το τρίβω με στόκο για να γεμίσουν τα κενά.Γενικά έχω πάρει μια ιδέα για το πώς γίνεται.Όποιος το έχει κάνει θα μπορούσε να πει 2-3 κουβέντες-συμβουλές.

Έχεις πάρει μία ιδέα, αλλά δεν το έχεις ξανακάνει (ή κάνω λάθος?). Και ένα project που θα σου πάει (minimum) κανένα 600-700 θα κάτσεις να παίζεις με το μπράτσο...

www.warmoth.com

...θα είναι τέλειο και πιό φτηνό από ότι κάνεις.

 

Μπράτσο

To project είναι very low budget.Το πολύ πολύ να δώσω λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρω το ίδιο σώμα έτοιμο βαμμένο από mighty mite.

Αυτό δεν γίνεται. Μόνο το Fernandes κάνει κανένα 250-300 (εάν δεν κάνω λάθος).

Και η φτηνότερη partcaster (που παίζει μουσική), ξεκινάει από τα 600 ευρώ...εκτός εάν έχεις ήδη έτοιμα parts

 

Μπράτσο

Ένα standard strat είναι just fine.

Υπάρχουν και με 20 ευρώ...μήπως δεν θα μπορείς να μείνεις κουρδισμένος όμως ουτε για 2 λεπτά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δες και μια δουλειά που έκανε συμφορουμίτης σε μπράτσο μπάσου, είναι και στα Ελληνικά :)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171399.0

[/q

Ευχαριστώ πολύ.Θα το διαβάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θες να βάλεις όλα αυτά τα μπλιμπλίκια και να την κάνεις και άταστη?

Σαν άταστη δεν θα έχει και πολύ sustain, για αυτό και το sustainer.

Killswitch γιατί μου αρέσουν τα πράγματα που μπορείς να κανεις με αυτό.

To split θα έλεγα ότι δεν αν δεν γινόταν δεν θα με πείραζε και πολύ.

Επίσης αυτή είναι μια partcster.Όποτε θέλω παίρνω και ένα μπράτσο με τάστα και το βάζω πάνω οπότε έχω μία κανονική κιθάρα με όλες αυτές τις δυνατότητες οι οποίες με εξιτάρουν, κυρίως συνθετικά.

Ελπίζω να κατάλαβα την ερώτηση και να απάντησα σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πάρει μία ιδέα, αλλά δεν το έχεις ξανακάνει (ή κάνω λάθος?). Και ένα project που θα σου πάει (minimum) κανένα 600-700 θα κάτσεις να παίζεις με το μπράτσο...

www.warmoth.com

...θα είναι τέλειο και πιό φτηνό από ότι κάνεις.

Αυτό δεν γίνεται. Μόνο το Fernandes κάνει κανένα 250-300 (εάν δεν κάνω λάθος).

Και η φτηνότερη partcaster (που παίζει μουσική), ξεκινάει από τα 600 ευρώ...εκτός εάν έχεις ήδη έτοιμα parts

Υπάρχουν και με 20 ευρώ...μήπως δεν θα μπορείς να μείνεις κουρδισμένος όμως ουτε για 2 λεπτά?

Ναι όντως δεν το εχω ξανακάνει και οι γνώσεις μου είναι από φτωχές έως ανύπαρκτες.Το site http://www.warmoth.com έχω αρχίσει και το μαθαίνω απ' έξω τόσες φορές που έχω μπει.Πουθενά δεν είδα να πουλάει άταστο μπράτσο.Η μηπως εκεί που λέει configure&buy αν δεν βάλεις τίποτα στο fretwire στο στέλνουν άταστο?

Όσον αφορά στο τρεμολο εσύ τι θα πρότεινες?

Τα λεφτά μου φαίνονται πολλά.Εγώ γιατί τα είχα βγάλει γύρω στα 500?

Αλλά πάλι εγώ είμαι άσχετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου