Προς το περιεχόμενο

ποιος mesa boogie ειναι καλυτερος για metal ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μικρο σπιτι στο λιβαδι

 

Συγκεκριμένα: ^

                    |

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Υ.Γ.Συγγνώμη δεν άντεξα... ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμπηρωνω τον αστραχαν, εκτοσ του λοουν σταρ και στιλλετο

 

ΨΕΜΜΑΤΑ!!!!  ;D ;D ;D

 

Εχει μπολικα γκαζια ο στιλεττο (τουλαχιστον ο stiletto ace που εχω ακουσει), απλα δεν ειναι τα κλασσικα αμερικανικα γκαζια της boogie. (ΕL34 γαρ)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω γω ??? στο σπιτι και σε κανενα στουντιο αντε λαιβ ...ειναι υπερβολη ? ενταξει μαλλον ειναι υπερβολη αλλα εμενα που μου αρεσει να παιζω πιο πολυ σε ενυσχητη και οχι με πολλα εφε με πολυ ογκο και φουλ γκαζια ???? τι να κανω ??? βεβαια και εναν 100αρι πιβι που εχω δεν τον εχω ανοιξει ποτε πανω απο το 1... τελος παντων για πειτε βρε παιδια ποιος ειναι ο πιο γκαζατος mesa ???

 

CYBERJOHNNY ΦΙΛΕ ΜΟΥ!! ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ? :D

 

Λοιπόν, να σοβαρευτούμε λίγο... δεν υπάρχει "Μesa Boogie καλύτερος για μέταλ". Η επιλογή ενός τόσο ακριβού, τόσο ογκώδη, τόσο δυνατού και τόσο εξειδικευμένου ενισχυτή ΔΕΝ γίνεται με το σύστημα "γιούργια στον ταβλά με τα κουλούρΓια", γνωστό και ως "kalo-gia-metal-antexi-sto-xrono-genika-axioprepes-xelp". Αφ'ενός ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν θα πάρεις έναν τέτοιο ενισχυτή για να μην τον ανοίγεις ποτέ πάνω από το...1, αφ'ετέρου κανείς δεν μπορεί να σου πει ποιος είναι ο πιο "γκαζάτος". Αν για κάποιο λόγο έχεις την επιθυμία και τα χρήματα να τους αγοράσεις και την πείρα να τους εκτιμήσεις, θα κάνεις την έρευνά σου προσεκτικά και θα τους ακούσεις ο ίδιος με όποιο τρόπο μπορείς, επειδή ο καθένας έχει διαφορετικό ήχο και δυνατότητες. Αλλά σε συμβουλεύω να ξεκαθαρίσεις τις προτεραιότητές σου και να "τριφτείς" λίγο πριν προχωρήσεις σε ΣΟΒΑΡΕΣ, αρκετά έως πολύ ακριβές (και πιθανόν άχρηστες) αγορές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τέρατα του τύπου Dual/Triple Rctifier και Mark V είναι too much για το σπίτι αλλά 1 rect-o-verb 50 watt πιστεύω ότι έχει και αρκετό γκάζι και μπορεί να κάνει κ live και να χρησιμοποιηθεί και στο σπίτι.

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aris 17561

 

Aν θες μπες στο myspace μας και άκου το "και γίνεσαι ζωή" για να ακούσεις dual rectifier με gibson les paul. Eίναι ο πιο heavy ήχος που μπορεί να βγάλει αυτό το setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τέρατα του τύπου Dual/Triple Rctifier και Mark V είναι too much για το σπίτι αλλά 1 rect-o-verb 50 watt πιστεύω ότι έχει και αρκετό γκάζι και μπορεί να κάνει κ live και να χρησιμοποιηθεί και στο σπίτι.

Άνοιξε τον rectoverb πάνω από το 3 και τα λέμε...

Ο Mark V "παίζει" και στα 10W  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω ότι είμαι κάτοχος mesa boogie triaxis V2 fat mod.

Παίζω στο σπίτι μου ότι ώρα θέλω με υπέροχο high gain ήχο,χωρίς τελικό, καρφί στην κάρτα ήχου & monitor,

Στο παρελθόν είχα 2 triaxis τα οποία πούλησα γιατί είχα καλύτερα μηχανήματα.

Στην αρχή απογοητεύτηκα, αλλά σε 3 μέρες το έφερα στα μέτρα μου.

Με λίγο ψάξιμο το triaxis βγάζει υπέροχους ήχους.

Επειδή είχα πεί "διάφορα" για το triaxis σε παλιά μου ποστ, το μοναδικό αρνητικό είναι η τιμή του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επειδη ειμαι κατοχος ενος dual rectifier,να πω οτι θελει μελετη ο ενισχυτης γιατι οπως ειπαν κ παραπανω,το hi gain ειναι υποκειμενικο θεμα,π.χ. εγω εχω το gain του στο 5 δλδ οχι φουλ αλλα εχω τερμα το μαστερ κ βρωμιζει απο κει οπως επισης εχω κ αρκετα τα μεσαια,δλδ στο 7 με 8 περιπου απ οπου ,στα αυτια μου παντα,εχει κ καποια βρωμα απο κει,πουσαρεται ο ενισχυτης δλδ κ απο κει.

  Επισης εχω παρατηρησει οτι ειναι ''ultra responsive''(αν μπορω να τον αποκαλεσω ετσι...) διοτι κ με το gain στο τερμα,αν χτυπας χαλαρα τις χορδες,δεν βγαζει τον ultra high gain ηχο που πιθανων να περιμενεις λογω settings.

  Επισης παιζει κ ο καμπινες ρολο  :P . Η παλια μου με 2 eminence tonker κραταγε καθαρο χαρακτηρα στα βρωμικα (χαζη εξηγηση αλλα δεν μπορω να το εκφρασω αλλιως) ενω τωρα με αλλη καμπινα με celestion V30 εχω την εντυπωση οτι βρωμιζει πιο γρηγορα ο ενισχυτης οποτε κοβω λιγο gain για να ισορροπησει ο ηχος που θελω να πετυχω. Αυτα τα ολιγα κ απο μενα!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aris 17561

 

Aν θες μπες στο myspace μας και άκου το "και γίνεσαι ζωή" για να ακούσεις dual rectifier με gibson les paul. Eίναι ο πιο heavy ήχος που μπορεί να βγάλει αυτό το setup.

μπηκα εγω και το ακουσα!!!!!ειναι χωρις πεταλι αυτοσ ο ηχος??μονο δθαλ ρεψτιφιερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου