Προς το περιεχόμενο

Τζίμης Πανούσης στα βραβεία STATUS


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω και η ζωή του να είναι στο ίδιο μήκος κύματος.

Όχι μόνο η παρουσία του σε σόου!!!

 

(Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, απλά εύχομαι)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά μεταξύ μας σιγά τις εξυπνάδες που είπε πάλι ο Πανούσης. Μια ζωή για ένα θέμα δεν τον έχω ακούσει να συμφωνεί. Χωρίς να θεωρώ ότι αυτοί που μας κυβερνάνε είναι τίποτα σπουδαίο (διαχρονικά) θα ήθελα πολύ να ακούσω τη ρεαλιστική άποψη του Πανούση, του Λαζόπουλου και όλων των υπόλοιπων σατιρικών λαϊκιστών για το τι πρέπει να κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση για 5 σοβαρά προβλήματα. Και ναι, δεν είναι αυτός ο ρόλος τους, αλλά δε μπορώ να μη θεωρώ φαιδρό να κράζεις ΜΟΝΙΜΩΣ οποιονδήποτε παίρνει αποφάσεις απλώς και μόνο επειδή δεν έχεις κληθεί εσύ να βγάλεις το φίδι απ'την τρύπα. Φυσικά και έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε και να κατακρίνουμε, αλλά οι επαγγελματίες κατακριτές έχουνε αρχίσει να μου τη βαράνε στα νεύρα πλέον. Άλλο να διατυπώνεις αντιρήσεις (είτε μέσω επιχειρημάτων είτε και μέσω σάτιρας) για κάποια πράγματα που θεωρείς άδικα και άλλο ακρίτως να κλαψομ...ζεις συνεχώς. Είτε με γκρίνια το κάνουν είτε με αστειάκια εμένα εξίσου μίζερο μου φαίνεται.

 

Στο κάτω κάτω κι αυτός κράζει αυτούς που οι γύρω του δέχονται (και ακόμη περισσότερο: θέλουν) να κράξει - σιγά τη μαγκιά που χρειάζεται. Το να λες επαναστατικές μπαρούφες σε κοινό που ψοφάει να τις ακούσει, συγνώμη αλλά είναι το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο. Στην ελλάδα άλλωστε το να μιλήσει κάποιος αριστερός υπέρ κάποιας απόφασης της οποιασδήποτε κυβέρνησης είναι ΠΟΛΥ δυσκολότερο από το να τους κατεβάζει παναγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, από τον Πανούση περιμένουμε τις λύσεις στα όποια προβλήματα; Ας λέει τις ατάκες του, αν είναι καλές να γελάμε και αν δεν είναι να αδιαφορούμε. Δεν έχει νόημα ούτε να αντιμετωπίζουμε τις δηλώσεις του ως μανιφέστο (άσχετα αν το επιδιώκει ο ίδιος ή όχι) ούτε να εξετάζουμε αν αυτές είναι απόλυτα συνεπείς με το lifestyle του. Εν ολίγοις, όσο αφελές είναι να λέμε "πέστα μεγάλε, πέστα χρυσόστομε" εξίσου αφελές είναι και να λέμε "ναι, μιλάει και ο ΧΧΧ που έχει βίλα στην Εκάλη, οδηγεί Porsche Cayenne και είναι κολλητός με τον ΥΥΥ ιδιοκτήτη καναλιού".

 

Αν κάναμε το ίδιο στη μουσική, δεν θα έμεναν και πολλά πράγματα για να ακούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μαζί σου. Αυτό που εννοούσα κι εγώ ήταν αυτό με τα μανιφέστα. Απλώς με ξενερώνει η ηρωοποίηση του κάθε τύπου που βρίσκει 5 εξυπνακίστικες ατάκες να πει, στην πλειοψηφία δε των περιπτώσεων χωρίς να ενδιαφερθεί για την ορθότητα αυτών που λέει as long as they make people laugh and cheer. Προσωπικά το βρίσκω πολύ... λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, από τον Πανούση περιμένουμε τις λύσεις στα όποια προβλήματα;

 

Kι εγω ετσι νομιζα, αλλα προσφατα καταλαβα οτι οι μεσηλικες παρακολουθουν καθε περισπωμενη του Λαζοπουλου και οι μικροτεροι εισπραττουν πολιτικο λογο απο τη Ραδιο Αρβυλα. Οι ακομα μικροτεροι απο τους Going Through. Το χειροτερο ειναι οτι οι ιδιοι διαχειριστες του δημοσιου λογου συμπεριφερονται επι σκηνης σαν να κρατανε ολες τις απαντησεις ή να εκφραζουν μια γενια βαθια σκεπτομενων ανθρωπων. Αυτο διαπιστωνω οτι δεν ισχυει και ζηταω κατι αλλο.

 

Στο κατω κατω, απλα λεμε οτι δεν ειπε και τιποτα σπουδαιο ή καινουριο για να προλαβουμε τα υπολοιπα ποστς του τυπου "επιτελους, καποιος τα ειπε εξω απο τα δοντια", γιατι στην πραγματικοτητα τα ειπε απο μεσα του :).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγω ετσι νομιζα, αλλα προσφατα καταλαβα οτι οι μεσηλικες παρακολουθουν καθε περισπωμενη του Λαζοπουλου και οι μικροτεροι εισπραττουν πολιτικο λογο απο τη Ραδιο Αρβυλα. Οι ακομα μικροτεροι απο τους Going Through. Το χειροτερο ειναι οτι οι ιδιοι διαχειριστες του δημοσιου λογου συμπεριφερονται επι σκηνης σαν να κρατανε ολες τις απαντησεις ή να εκφραζουν μια γενια βαθια σκεπτομενων ανθρωπων. Αυτο διαπιστωνω οτι δεν ισχυει και ζηταω κατι αλλο.

Όντως, αλλά το κοινό φέρει εξίσου μεγάλη ευθύνη με τους εν λόγω καλλιτέχνες / παρουσιαστές. Αν περιμένεις τι θα πει ο Κανάκης ή ο Λαζόπουλος για να διαμορφώσεις πολιτική συνείδηση, είσαι άξιος της μοίρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παίδες ηταν αναμενόμενο ο Πανουσης να αρνηθεί τον τίτλο ενος lifestyle περιοδικού. Απλά και μονο για να διατηρήσει το ίματζ του.

 

Η συνέντευξη έπρεπε να είχε λήξει μετά την πρώτη πρόταση.

Από το... "Δεν έχουμε δημοκρατία... κλπ" είναι προφανές ότι κάτι άλλο προβάλει.

Τη δουλειά του; Ισως... δεν ξερω τι ετοιμάζει.

Πιό πιθανό είναι να πρόκειται για ενα προσυμφωνημένο, άσχετο "σχόλιο" (αφού γράφτηκε νωρίτερα), ίσα για να κρατήσει το ενδιαφέρον του κοινού της παράστασης κατα τον τρόπο Λαζόπουλου, αλλά και της παρευρισκόμενης, συνβραβευόμενης "ελίτ" που έτσι κι αλλιώς κι αυτοί "επαναστάτες" είναι. (Οπως λένε οι διαφημιστές των Camel, J. Walker, Rolex, κλπ) Μη ξεράσω...

Πέρα από "πλάκα", δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ να πει ο Πανούσης επί του θέματος.

 

 

Υ.Γ. Ανεξήγητα, κάποιοι θεωρούν ότι ολοι εδω μεσα (εκεί εξω δηλαδή) συμφωνούν στην ανάγκη κάποιας επανάστασης... Εδώ δεν είναι πολιτικός χώρος, ούτε μοιραζόμαστε την ιδια άποψη. Ετσι; Γι αυτό ας κρατήσουμε το θέμα εκεί που είναι. Στις διαστάσεις του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ηταν αναμενόμενο ο Πανουσης να αρνηθεί τον τίτλο ενος lifestyle περιοδικού. Απλά και μονο για να διατηρήσει το ίματζ του.

Βασικά νομίζω αυτό τα λέει όλα.

 

Παρεμπιπτόντως, +1 στα posts των blue και spy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν σας κρύβω ότι έχω παρακολουθήσει τον Πανούση από την αρχή του (Μουσικές Ταξιαρχίες στο Skylab και τη Λύδρα). Μετά από πολύ μεγάλο διάστημα (σχεδόν 20 χρόνων) πήγα να το δω στο Luna Dark πέρσι. Αυτό που είδα ήταν δυστυχώς λίγο-πολύ το ίδιο πρόγραμμα που παρουσίαζε παλιά (ναι, πριν 20 χρόνια - ίδιες ατάκες, ίδια τραγούδια) με τη διαφορά ότι οι συνθήκες έμοιαζαν περισσότερο με "πίστας". Ο ίδιος ήταν εμφανώς "κουρασμένος" και μάλλον "διεκπεραιωτικός". Βεβαίως, καθόλου δεν αρνήθηκε τα 100+ ευρώ που πληρώσαμε κατά κεφαλή (με τρία μπουκάλια για έξι άτομα).

Κατά την άποψή μου δεν διαφέρει από Λαζόπουλους και λοιπούς "επαναστάτες" παρά στο περιτύλιγμα, το οποίο δυστυχώς το "χάβει" ακόμη αρκετός κόσμος.

Επίσης έχω ακούσει (χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω) ότι είναι συνιδιοκτήτης του Luna Dark.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης έχω ακούσει (χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω) ότι είναι συνιδιοκτήτης του Luna Dark.

 

αυτο και να ισχυει δεν εχει να λεει!!

απο ποτε η ιδιοκτησια ειναι ιδεολογικα αντιθετη απο την σατυρα?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου