Προς το περιεχόμενο

Τζίμης Πανούσης στα βραβεία STATUS


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

''κανω σατυρα γιατι εχω να πληρωσω την δοση του στεγαστικου μου και αυτο το ατιμο το λουνα νταρκ δεν γεμιζει με τιποτα''!

 

Απλά νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά στοιχεία που μπορούν να προκαλέσουν κακές σκέψεις σχετικά με τις προθέσεις του Τζιμάκου.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά καταρχάς εγώ όταν είδα το βιντεάκι γέλασα όχι γιατί είπα "θέλει @@ για να το κάνεις" αλλά γιατί είχε πλάκα...

Showman είναι ο άνθρωπος και μάλιστα καλός... Ξεκίνησε το 80 ως ψευτοαυτόνομος και ιστορίες επειδή εκείνη την εποχή ήταν μόδα (καλώς ή κακώς) και μεγαλωμένος σε εκείνη την περίοδο απέκτησε μια Α πολιτικοποίηση/τοποθέτηση την οποία δυστυχώς σήμερα οι περισσότεροι 20αρηδες (και κρίνω από τους γνωστούς μου) δεν την έχουμε... Παντρεύτηκε μία πλούσια γυναίκα και βρήκε και τα λεφτά για να κάνει το χαβαλέ του και να βγάζει και φράγκα... Ούτε ο ίδιος το αρνήθηκε ποτέ... Τον έχω πετύχει και σε πορείες και του έχω μιλήσει... Δεν διαφέρει σε τίποτα από εσένα ή εμένα που πάμε στη δουλειά μας το πρωί και μασκαρευόμαστε βάζοντας κοστούμι και στρώνοντας πίσω το μαλλί να μην πετάει, βγάζουμε τα σκουλαρίκια κλπ... Αυτός κάνει άλλη δουλειά... Και λόγω δουλειάς έχει ίσως και το άλλοθι να πει ΟΧΙ και να πει και την μ@λ@κιούλα του On air...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν περιμένω από τον Πανούση να εκφράσει εμπεριστατωμένη και σοβαρή άποψη για πολιτικά, κοινωνικά, οικονομικά κλπ. θέματα δημοσίως. Μπορεί να το κάνει με την οικογένειά του ή τους φίλους του. Δημόσια εμφανίζεται για να ασκήσει το επάγγελμά του που είναι κωμικός και μουσικός. Αυτά που λέει και ο τρόπος που τα λέει με κάνουν να γελάω. Πολύ.

 

2. Οποιοσδήποτε επαγγελματίας εξαρτάται από την αποδοχή του κοινού προκειμένου να βγάλει το ψωμί του (ασχέτως αν για κάποιους είναι φρατζόλα 3 κιλών και για άλλους κουλούρι) είναι εξαρτημένος από κάποιους. Δε γίνεται αλλιώς. Είτε είναι δημοσιογράφοι, είτε είναι καναλάρχες, είτε είναι πολιτικοί. Αν δεν τα έχει καλά με κανέναν, δε θα βγάλει λεφτά. Τουλάχιστον όχι αρκετά για να ζει από αυτό και μόνο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, μια δόση (της δικής μου) αλήθειας υπάρχει σε όλα αυτά που λέτε.

 

Ο Τζιμάκος ήταν ένα μεγάλο κεφάλαιο της μικρής πονεμένης ιστορίας που λέγεται Ελληνικό ροκ (με όσους αποδέχονται την ύπαρξη κάτι τέτοιου). Αντέδρασε σε μια τελματωμένη μουσική κατάσταση και δημιούργησε κάτι διαφορετικό. Τώρα αν ήταν ματσό άρα εκ του ασφαλούς σατύριζε, ποσώς με ενδιαφέρει. Δηλαδή τα χει και συμβιβάζεται είναι Λάκης, τα χει και αντιτίθεται μας κοροϊδεύει.

Άρα, να τα δώσει και να πεινάσει για να δεχτούμε την σάτιρά του στο στερεοφωνικό απ τον καναπέ του σαλονιού μας χωρίς ενοχές ;

Δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά πάμε παρακάτω.

Ο Τζιμάκος είχε τους πολλαπλούς ρόλους του leader/τραγουδιστή μιας ξεχωριστής (πολύ καλής) μπάντας, του στιχουργού (από τους καλύτερους αν όχι ο -μακράν- καλύτερος στο είδος του), performer (ίσως o καλύτερος από τους 2-3 πραγματικούς νεότερους stand up κωμικούς που είχε ποτέ η Ελλάδα και δεν συμπεριλαμβάνω Λαζόπουλο με τίποτα).

Και λόγω ταλέντου, κουλτούρας και αναμφισβήτητης ευφυϊας τα κατάφερνε πολύ καλά σε όλους τους τομείς. Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλούς τέτοιους εν Ελλάδι (και εξωτερικό for that matter).

 

Φαίνεται (ειδικά μετά την καρδιά), οι λογαριασμοί άρχισαν να φουσκώνουν και αρχίσαν οι παραστάσεις με ξαναζεσταμένα και πρόχειρα αστεία, με προεμφανίσεις σε κανάλια και ραδιόφωνα για την διαφήμιση του show απαντώντας στις στημένες ερωτήσεις των γνωστών τηλεπαρουσιαστών με ατάκες από παρλάτες της σεζόν, η χρέωση με τα μπουκάλια και τους ξηρούς καρποί, κλείσιμο στα τραπέζια και τα τζιπάκια με τις γουνάτες κυρίες.

 

Και καλά κάνει και λογαριασμό δεν μου δίνει (ούτε και πρόκειται να του τον πληρώσω) και ο καθείς με τις επιλογές / προτεραιότητές του.

Απλώς δεν είναι ο Τζιμάκος της εφηβείας μου.

Βέβαια ούτε εγώ είμαι ο Κώστας της εφηβείας μου.

Αλλάξανε τα πράγματα, άλλαξαν τα αυτιά μου, άλλαξε και η βαρύτητα του λόγου του.

 

Από την άλλη, ο Τζιμάκος ποτέ δεν είχε, και καλώς έπραττε ως καλλιτέχνης αυτής της μορφής, άμεση ή συγκεκριμένη πολιτική τοποθέτηση.

Και πιστέψτε με όταν λέω ότι κάτι τέτοιο, επ' ουδενί δεν του λείπει.

 

"Κρίμα", θα ξαναπώ.

Γιατί μπορούσε καλύτερα;

Γιατί πιστεύω ότι μπορούσε καλύτερα;  

Γιατί "τόλμησε" να μείνει εκεί και να μας θυμίζει οτι μεγαλώσαμε και "κάτσαμε";

Γιατί μας έδειξε ότι οι εφηβικοί μας ήρωες είναι και αυτοί ευάλωτοι στα καθημερινά προβλήματα του ζειν;

Γιατί όντως το "τραβάει" ανέμπνευστα για λίγα εισιτήρια παραπάνω;

'Ισως γιατί με μία λέξη αποποιούμαι τα παραπάνω ερωτήματα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To έχω πει και το ξαναλέω: "οφείλουμε να προσέχουμε ΠΟΙΟΣ λέει αυτά που λέει, ή μόνο ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ;"

 

Υπάρχει μέτρο σε όλα. Φυσικά αλλιώς ακούς τον μέγα δάσκαλο, κι αλλιώς το 12χρονο. Άλλη σημασία έχει ο λόγος του yameth, άλλη ο δικός μου και άλλη του ΑΪ και του kotrgigianoskati με 3 ποστ!

 

Αλλά τα παραπάνω ισχύουν μόνο για την αρχή και για μία ψιλοπροκατάληψη! Μετά έρχετε το ΤΙ ΛΕΕΙ ο καθένας.

 

Κι εδώ, λοιπόν, έχουμε τον Τζιμάκο (τον πέτυχα στο σινεμά να πάει να δει το Avatar πριν 2-3 βδομάδες...). Ο γνωστός Τζιμάκος με τα 20+ χρόνια εμπειρίας. Δεν περίμενα τίποτε παραπάνω απο αυτόν. Καυστικός, άκαιρος, και μη-do it (αναφορά σε παλαιότερο τραγούδι του). Δεν πράτει, μιλάει. Και φυσικά καλά κάνει. σιγά μην πήγαινε και έξω από την βουλή να την πει στο "χοντρό".

 

Αυτά που είπε, βέβαια, ο καθένας τα κρίνει αλλιώς. Τα βρήκα χλιαρά, ψιλογνωστά, βασικά αυτονόητα και... άχρηστα εν τέλη. Κάποιος άλλος μπορεί να μάθει κάτι, να σκεφτεί κάτι αλλιώς, αλλα εμένα δε λειτούργησε έτσι.

 

ΥΓ. Όποιο βραβείο και να μου δώσει κανείς... είτε θα έχω λάβει μέρος σε διαγωνισμό (άρα προσυμφωνήσει σε αυτό) είτε θα είναι το νόμπελ (σαχλόφωνου που λέει και ο Μάραθων). αλλιώς το βραβείο να το βάλουν στον... *αχεμ*... Βραβεία από τον ουρανό, από το κοινό, κτλ, δεν υπάρχουν εκτός αν βάλεις υποψηφιότητα... άρα; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βραβεία από τον ουρανό, από το κοινό, κτλ, δεν υπάρχουν εκτός αν βάλεις υποψηφιότητα... άρα; ;)

 

Είσαι ωραίος και πολύ σωστός.

 

Πάντως σόρυ κιόλας εγώ ποτέ δε συγκινήθηκα με τον Πανούση, βέβαια δε μεγάλωσα μ αυτόν. (Αν μου επιτρέπετε πάντως... ευτυχώς λέω :) )

 

To έχω πει και το ξαναλέω: "οφείλουμε να προσέχουμε ΠΟΙΟΣ λέει αυτά που λέει, ή μόνο ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ;"

 

Υπάρχει μέτρο σε όλα. Φυσικά αλλιώς ακούς τον μέγα δάσκαλο, κι αλλιώς το 12χρονο. Άλλη σημασία έχει ο λόγος του yameth, άλλη ο δικός μου και άλλη του ΑΪ και του kotrgigianoskati με 3 ποστ!

 

Παρεπιπτόντως σε αυτό διαφωνώ. Γιατί στα λόγια άλλος είναι καλός άλλος όχι. Ο τρόπος μετράει αλλά πάντα φτάνεις να ψάχνεις την ουσία. Και φυσικά έχει σημασία ποιος είναι αυτός που λέει ότι λέει, και όχι μόνο στην αρχή. Δεν πάει ότι με μια δυο ωραίες ατάκες έχεις πει ότι είναι να πεις και μετά όλα δεκτά και αξιοσέβαστα.

 

Η βαρύτητα του λόγου, η εγκυρότητα και ο όποιος σεβασμός κερδίζεται κάθε μέρα, και με κάθε λέξη και πράξη.

 

Οπότε σόρυ κιόλας, αλλά εμένα με πειράζει ο βολεμένος που πουλάει επανάσταση. (και το τονίζω το πουλάει. Μπορείς να κάνεις εποικοδομητική κριτική, αν έχεις κάτι να πεις. Αυτό ναι είναι αξιοσέβαστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι...

 

"αλλα τα παραπάνω αποτελούν μια ψιλοπροκατάληψη και μετά έρχετε το ΤΙ λέει ο καθένας"...

 

Μη μου κόβεις το ποστ στη μέση και μου αλλάζεις το νόημα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σόρυ κιόλας, αλλά εμένα με πειράζει ο βολεμένος που πουλάει επανάσταση. (και το τονίζω το πουλάει. Μπορείς να κάνεις εποικοδομητική κριτική, αν έχεις κάτι να πεις. Αυτό ναι είναι αξιοσέβαστο)

ΠΟΤΕ δεν πούλησε επανάσταση (που εξάλλου ήταν μία λέξη που πάντα σατύριζε).

Εναλλακτική "ροκ" πρόζα πούλαγε και πουλάει.

Απλώς το έκανε πολύ καλά και original και το κάνει μέτρια και ανέμπνευστα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αλλα τα παραπάνω αποτελούν μια ψιλοπροκατάληψη και μετά έρχετε το ΤΙ λέει ο καθένας"...

 

Μη μου κόβεις το ποστ στη μέση και μου αλλάζεις το νόημα! ;)

 

Απλά διαφώνησα και στο ότι είναι μόνο για την αρχή. Τέλος πάντων, όντως το μπέρδεψα λίγο.

 

(Εν τω μεταξύ μήπως τον ρώτησες τον Πανούση να σου συγκρίνει αβαταρ με lotr? :P)

 

ΠΟΤΕ δεν πούλησε επανάσταση (που εξάλλου ήταν μία λέξη που πάντα σατύριζε).

Εναλλακτική "ροκ" πρόζα πούλαγε και πουλάει.

Απλώς το έκανε πολύ καλά και original και το κάνει μέτρια και ανέμπνευστα.

 

Πιθανόν... ούτως ή αλλως όπως είπα δε μεγάλωσα με Πανούση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτήρες/περσόνες/καλλιτέχνες/δημόσια πρόσωπα σαν τον Πανούση πάντα είχαν και πάντα θα έχουν απεναντί τους αλλά και δίπλα τους διάφορους ανθρώπους. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που τους υποστηρίζουν αλλά και αυτοί που τους κατακρίνουν και τα επιχειρήματα των δύο πλευρών (αν όντως είναι δύο) πάντα θα φαίνονται λογικοφανή.

 

Εξού και η τρέχουσα συζήτηση.

 

Ως εκ τούτου, προσωπικά δεν θα εκφέρω άποψη για το αν ο Πανούσης πράττει καλώς ή κακώς και γιατί.

 

Δεδομένου όμως ότι τα media πουλάνε, διόρθωση, εξαναγκάζουν σε αποβλάκωση, τα σχόλια αυτού του τύπου μόνο καλό μπορούν να κάνουν αν τα θεωρήσουμε κάτι σαν την Σωκρατική αλογόμυγα. Και μην ξεγελιέστε, το αυτονόητο για μερικούς δεν βρίσκετε καν στο μυαλό κάποιων άλλων. Και δυστυχώς, αυτοί οι άλλοι είναι πολλοί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου