Προς το περιεχόμενο

Τζίμης Πανούσης στα βραβεία STATUS


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να γενικεύσω λίγο την κουβέντα:

 

Τα βραβεία status δεν τα είδα. Έπιασε όμως το μάτι μου το trailer. Και εκεί είδα, μεταξύ άλλων, Ρουβά και Μίκη Θεοδωράκη. Εμένα αυτή η παρέα σαν θέαμα δε μου αρέσει. Όπως δε μου άρεσε και που η Καλομοίρα εμφανίστηκε στο Ηρώδειο μέσα από την τούρτα του Σαββόπουλου και τραγούδησε, που ο Μητροπάνος φέτος κάνει πρόγραμμα με την Πέγκυ Ζήνα, που ο Θοδωράκης έγραψε δίσκο στο Ρέμο και πάρα πολλά άλλα. Αυτός ο αχταρμάς της καλλιτεχνίας που γίνεται προς χάριν δημοσιότητας και προβολής (τι στο διάλο ανάγκη προβολής έχει ο Μίκης;) μου γυρίζει τ' άντερα. Αλλά και κάτι δείχνει...

 

Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά τη μουσική με κεφαλαία δεν μπορώ να την μπλέξω με τα τσιφτετέλια και τα μπιτοπόπ της Σαββατιάτικης εξόδου. Άλλο το 'να άλλο τ' άλλο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά και κάτι δείχνει...

 

Μήπως ότι οι πραγματικά μεγάλοι είναι λιγότερο αρτηριοσκληρωτικοί από εμάς, τους πραγματικά μικρούς;;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν έτσι όπως το λες. Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν είναι θέμα ούτε ανοιχτού μυαλού ούτε μη αρτηριοσκληρωτικής αντίληψης. Είναι κομμάτι από την πίτα της δημοσιότητας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γενικεύσω λίγο την κουβέντα:

 

Τα βραβεία status δεν τα είδα. Έπιασε όμως το μάτι μου το trailer. Και εκεί είδα, μεταξύ άλλων, Ρουβά και Μίκη Θεοδωράκη. Εμένα αυτή η παρέα σαν θέαμα δε μου αρέσει. Όπως δε μου άρεσε και που η Καλομοίρα εμφανίστηκε στο Ηρώδειο μέσα από την τούρτα του Σαββόπουλου και τραγούδησε, που ο Μητροπάνος φέτος κάνει πρόγραμμα με την Πέγκυ Ζήνα, που ο Θοδωράκης έγραψε δίσκο στο Ρέμο και πάρα πολλά άλλα. Αυτός ο αχταρμάς της καλλιτεχνίας που γίνεται προς χάριν δημοσιότητας και προβολής (τι στο διάλο ανάγκη προβολής έχει ο Μίκης;) μου γυρίζει τ' άντερα. Αλλά και κάτι δείχνει...

 

Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά τη μουσική με κεφαλαία δεν μπορώ να την μπλέξω με τα

 

 

 

τσιφτετέλια και τα μπιτοπόπ της Σαββατιάτικης εξόδου. Άλλο το 'να άλλο τ' άλλο. 

 

 

 

 

 

σουρεαλισμος λέγεται ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε λίγο και την ετερόφωτη και αλληλοσυμπληρούμενη διασημότητα, κέρδος, ματαιοδοξία, ανάγκη για διαφορετικό, βαρεμάρα, αδιαφορία, κλιμακτήριο και χίλιους άλλους λόγους που δεν έχουν ανάγκη να μας τους ανακοινώσουν ή δικαιολογήσουν.

 

Βέβαια εδώ που τα λέμε, ο Μίκης μάλλον το χει ψιλοχαμένο εδώ και κάτι χρόνια.  ;)

Οχι ότι αυτό αναιρεί κάτι από το μουσικό μεγαλείο του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτήρες/περσόνες/καλλιτέχνες/δημόσια πρόσωπα σαν τον Πανούση πάντα είχαν και πάντα θα έχουν απεναντί τους αλλά και δίπλα τους διάφορους ανθρώπους. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που τους υποστηρίζουν αλλά και αυτοί που τους κατακρίνουν και τα επιχειρήματα των δύο πλευρών (αν όντως είναι δύο) πάντα θα φαίνονται λογικοφανή.

 

Εξού και η τρέχουσα συζήτηση.

 

Ως εκ τούτου, προσωπικά δεν θα εκφέρω άποψη για το αν ο Πανούσης πράττει καλώς ή κακώς και γιατί.

 

Δεδομένου όμως ότι τα media πουλάνε, διόρθωση, εξαναγκάζουν σε αποβλάκωση, τα σχόλια αυτού του τύπου μόνο καλό μπορούν να κάνουν αν τα θεωρήσουμε κάτι σαν την Σωκρατική αλογόμυγα. Και μην ξεγελιέστε, το αυτονόητο για μερικούς δεν βρίσκετε καν στο μυαλό κάποιων άλλων. Και δυστυχώς, αυτοί οι άλλοι είναι πολλοί.

 

 

+1000 συμφωνω απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο γραμμα και δεν θα μπορουσα να τα εκφρασω καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είναι κακό κάποιος να αφορίζει τα πάντα χωρίς να προτείνει τίποτε.

Ούτε και οι κάποτε "μεγάλοι" να έχουν στερέψει από έμπνευση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Το κακό είναι όταν αυτοί οι "αφοριστικοί" επιμένουν να κονομάνε σε βάρος μας και οι "μεγάλοι" έχουν τον έλεγχο της ντόπιας κουλτούρας και την επιβάλλουν σαν αυθεντίες, ενώ τα κανάλια προς τη δημοσιότητα και την επικοινωνία είναι κλειστά για οποιονδήποτε έχει κάτι να πει αλλά δυστυχώς βρίσκεται εκτός επειδή δεν είναι "σχετικός".

Αλήθεια, ποιοι ήταν αυτοί οι ανεκδιήγητοι 15/50 που εμφανίστηκαν στα βραβεία Status και από πού ξεφύτρωσαν?

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου