Προς το περιεχόμενο

Interface για Mac, τουλάχιστον 2 in, portable αν γίνεται :D


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

 

Μια και έχω πάρει ένα macbook pro (για να μη μπούμε αργότερα στη συζήτηση: ΕΧΕΙ firewire) σκέφτομαι να πάρω μια ωραία καρτούλα για να μπορώ να γράφω και σε σπίτια φίλων ή αν έχω πάει κάπου ταξίδι or anything τέλος πάντων. Θέλω λοιπόν οπωσδήποτε 2 εισόδους (4 θα ήταν ακόμα καλύτερα), να είναι portable και να έχει preamps/converters που να μπορούν να χρησιμοποιηθούν, γιατί προφανώς δε θα κουβαλάω ξεχωριστούς. ;D Δε λέμε να έχω τα abbey road στην τσέπη μου, αλλά τέλος πάντων μην είναι και σκουπίδια. Βλέπω κάποιες προτάσεις από digidesign (mbox mini), m-audio και apogee (duet) αλλά δεν έχω ΙΔΕΑ ποια είναι τα υπέρ και τα κατά τους. Για δώστε τα λαμπρά φώτα σας συνοδοιπόροι!  8) Thanks ;)

 

edit: αν υπάρχει κάτι ΧΩΡΙΣ εξωτερική τροφοδοσία το προτιμώ ;)

 

ps. η ιδέα να μπορώ να τρέξω PTLE δε με χαλάει καθόλου σαν option, αλλά αν πχ η apogee μου προσφέρει καλύτερο ήχο, usability, συνδέσεις κλπ δε θα κολήσω στα PT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από "ανεξαρτήτως budget" και βλέπουμε ;)

 

(όχι, δεν είμαι βαθύπλουτος, αλλά ας ξεκινήσουμε από εκεί για να υπάρχει μια πλήρης κάλυψη του θέματος ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως Mαc User, (δηλ επειδή δεν θέλω να σκέφτομαι, να σκάω, θέλω να λειτουργώ όποτε θέλω εγώ και όχι όποτε θέλει το μηχάνημα, επειδή δεν ξέρω αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο κλπ, κλπ...) τα έσκασα και πήρα μια Motu Ultralite. Την έχω αλλάξει ήδη αυτά τα χρόνια σε 3 μηχανήματα (όλα Mac)...και προβλέπεται συνεχεια...

Εάν είχα παραπάνω φράγκα (και απαιτήσεις), θα έπερνα μια apogee...για τους ίδιους λόγους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη "παλιά" που είναι fw...είμαι της παλιάς σχολής!

 

...usb/fw powered, σωστά;

Δεν είμαι και ο σχετικότερος...αλλά υπάρχουν κάρτες που σέβονται τον εαυτό τους και είναι usb/fw powered?

 

Ρωτάμε, για να μαθαίνουμε κι όλας!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη "παλιά" που είναι fw...είμαι της παλιάς σχολής!

Δεν είμαι και ο σχετικότερος...αλλά υπάρχουν κάρτες που σέβονται τον εαυτό τους και είναι usb/fw powered?

 

Ρωτάμε, για να μαθαίνουμε κι όλας!!!!

 

Metric Halo ULN-2 και 2882. Είναι ακριβές, βέβαια...

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello! Λοιπόν... Αν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι 2 κανάλια θα σε καλύψουν, σου προτείνω να πάρεις την Duet χωρίς καμιά αμφιβολία. Την έχω εδώ και καιρό, είναι στιβαρή και φορητή όσο δεν πάει, εύχρηστη, την έχω συγκρίνει με τις καινούργιες motu και με την RME fireface 400 και μπορώ να σου πω ότι έχει πολύ πιο λεπτομερή και όμορφο ήχο. Η βασική μου κάρτα είναι η Apogee Ensemble (μεγαλύτερο και πολύ ακριβότερο μοντέλο) και πιστεύω ότι η duet, παρόλο που είναι πολύ φτηνότερη, ελάχιστα υστερεί ηχητικά απ' την ensemble. Πιστεύω ότι στο budget που ψάχνεις και με τη χρήση που σκέφτεσαι να κάνεις, είναι ό,τι καλύτερο.

ΟΜΩΣ:

Το βασικό της μειονέκτημα είναι η μηδαμινή επεκτασιμότητα. Είσαι αυστηρά περιορισμένος στα 2 κανάλια της, καθώς δεν έχει optical in ή spdif, ενώ δεν δουλεύει ως aggregated device (δηλ. ταυτόχρονα με κάποια άλλη κάρτα). Αν δηλ. κάποια στιγμή χρειαζόσουν άλλα 8 κανάλια π.χ. για να ηχογραφήσεις τύμπανα, η μόνη λύση θα ήταν να αγοράσεις μια καινούργια κάρτα ήχου.

Μία κάρτα που είναι φορητή και έχει και επεκτασιμότητα είναι η fireface 400. Είναι πιο ακριβή βέβαια και δεν έχει τόσο καλό ήχο όσο η duet, αλλά παίρνεις εξ αρχής περισσότερα κανάλια, και έχει καλύτερη ηχητική ποιότητα απ' τις motu, m-audio και τα περισσότερα budget audio interfaces της αγοράς.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου