Προς το περιεχόμενο

προβληματακι με Reverb blues junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, νόμιζα ότι άκουγες κανονικά κιθάρα σε ψηλές εντάσεις! Φαντάζομαι έχετε και οι δύο green board εκδόσεις. Σε αυτές τις εκδόσεις το reverb circuit βρίσκεται μετά το master volume. Οπότε ανεβάζοντας την στάθμη του reverb ενισχύει το κύκλωμά του ό,τι "αρπάζει" από την είσοδο.

Σε πολλούς ενισχυτές με κλειστό το volume ακούς κάτι πολύ χαμηλά. Δεν είναι ανησυχητικό!

 

To θέμα είναι ότι το reverb σε αυτή τη θέση δεν είναι και ότι καλύτερο....

 

The green board circuit picks up and reinserts the signal after the Master Volume control, so that any hum or noise in the reverb circuit is fully amplified by the power stage. Apart from noise, this is a poor design because if you turn the master volume up or down you change the drive to the reverb tank. This changes the proportion of the reverb in the post-master signal, so you generally have to adjust the reverb if you make any significant changes in the master volume. (Billmaudio)

 

Στην cream board έκδοση η ίδια η Fender άλλαξε το κύκλωμα και το έβαλε πριν το master volume. H μόνη λύση είναι το modification που προτείνει ο Bill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και οι 2 έχουμε green board (made in USA)

 

πάντως δε καταλαβαίνω πως η θέση του reverb μπορεί να προκαλεί κάτι τετοιο.

 

αν ήταν πριν απο το master δε θα άρπαζε?

 

πράγματι είναι ένα απο τα γνωστα και πιο σοβαρά μειονεκτήματα της USA έκδοσης, αλλά εντάξει, εμένα δε με πειράζει, ουτως ή άλλως το master δε το πειράζεις αρκετά :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θα "άρπαζε" αλλά δεν θα ενισχυόταν από τον ενισχυτή. Θα υπήρχε το master στην διαδρομή... Τώρα βρίσκεται κατ'ευθείαν στην είσοδο του τελικού σταδίου με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο ευαίσθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να το γράψω εδώ, αλλα αυτά που έγραψε στην αρχή ο doubletrouble μοιάζουν ως ένα σημείο με την δική μου περίπτωση.

 

Λοιπόν, έχω έναν Blues Jr. μεξικάνικο στον οποίο μέχρι κάποια στιγμή παραπονιόμουν ότι όταν έπαιζα άκουγα ένα τριξιματάκι σαν ελατήριο που συντονίζεται. Είχα διαβάσει εδω μέσα διάφορα περι συντονισμών αλλα μάλλον δεν ήταν κάτι τέτοιο. Με τον καιρό το Reverb "πέθανε" και έπαψα να ακούω και τον ήχο που λέγαμε. Εδώ και λίγο καιρό που έχει συμβεί αυτό χρησιμοποιώ reverb απο ένα πεταλάκι. Όμως υπάρχει όταν έχω το master στο τέρμα υπάρχει ένα δυνατό Hiss. Καθώς ανοίγω το volume περίπου στο 3-4 ξεκινάει ένας ήχος σαν τα παλιά χαλασμένα ψυγεία που δυναμώνει όσο ανοίγω το ποτενσιόμετρο και στο 7 μικροφωνίζει.

 

Καμιά ιδέα?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

με τον blues Jr 'μεγάλωσα'

ηταν ο μονος μου ενισχυτης για πολυ καιρο

όποτε ειχα προβλημα με reverb ηταν επειδη ειχαν βγει απο τη θεση τους το μαυρο και κοκκινο RCA που εχει το reverb tank πισω. Ελεγξε πρωτα αυτα...

Φετος πηρα την αποφαση να τον 'χειρουργησω' μονος μου , παρηγγειλα τα mods απο τον ιδιο τον Bill και εβαλα και ενα Ruby Reverb Tank και ενα Swamp thang!

Α Π Ο Κ Α ΛΥ Ψ Ι Σ ! ! !

Ο ενισχυτης ακουγεται λες και κοστιζει 1500 ευρω ,δεν αλλαξε χαρακτηρα αλλα αλλαξε 'αναπνοη' και δυναμη

απλωνει πιο πολυ , στα λαιβ με βγαζει καθαρα χαλλλαρα (σαλονικη) κλπ κλπ

oops παρασυρθηκα , τες πα πρεπει να ελεγξεις τα RCA

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου