Προς το περιεχόμενο

αγορά κλασσικής κιθάρας


robax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επί της ουσίας κανείς;

Δεν υπάρχει ουσία στην ερώτησή σου...εκτός εάν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά της βιομηχανικής (ανώνυμης) κινέζικης κιθάρας με της χειροποίητης (επώνυμης) ισπανικής.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υποθέτω ότι για να σκέφτεσαι να διαθέσεις 4000€ θα υπάρχει η πείρα για το τι θέλεις από μια κιθάρα και επίσης κάποια πείρα στο να αξιολογείς ένα όργανο που δοκιμαζεις. Πριν δυο καλοκαίρια κάναμε μια βόλτα Ισπανία με ένα φίλο κιθαρίστα ψάχνοντας κιθάρες και κατασκευαστές. Δοκιμάσαμε Ramirez, hermano Conde, Pedro de Miguel, Reyes, και αρκετούς άλλους που δεν τους θυμάμαι. Στην Ισπανία πολλοί άγνωστοι και καλοί κατασκευαστές βρίσκονται στη γραναδα, όπου φτάνεις εύκολα με τρένο Από Μαδρίτη η σεβιλλη. Με αυτα που διαθέτεις μπορείς να βρεις εκπληκτική κιθάρα εκει. Στους γνωστούς τεχνίτες της Μαδρίτης οι τιμές είναι πολυ πιο ακριβές.

 

Μπορείς να ξεκινήσεις βέβαια τσεκαρωντας όργανα εδώ. Υπάρχουν κατασκευαστές που αναφερθηκαν οι οποιοι χρίζουν γενικής εκτίμησης, και με ένα τηλέφωνο μπορείς να δοκιμασεις κιθάρες τους αν είσαι αθήνα. Και ίσως βρεις το όργανο που θα σου κάνει το κλικ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ισπανία πολλοί άγνωστοι και καλοί κατασκευαστές βρίσκονται στη γραναδα, όπου φτάνεις εύκολα με τρένο Από Μαδρίτη η σεβιλλη. Με αυτα που διαθέτεις μπορείς να βρεις εκπληκτική κιθάρα εκει. Στους γνωστούς τεχνίτες της Μαδρίτης οι τιμές είναι πολυ πιο ακριβές.

+100

Για αυτά τα χρήματα αξίζει να το κάνεις.

Με το Ave σε δυόμιση ώρες από Μαδρίτη στη Σεβίλλη (μία από τις ομορφότερες παραδοσιακές πόλεις της Ευρώπης) που έχει και αυτή κάποιους τεχνίτες και από κει (με λεωφορείο -3,5 ώρες και αρκετά φθηνότερα-) στη Γρενάδα.

Στο net και στα forums θα βρει ονόματα και διευθύνσεις από τεχνίτες. Και μετά ρωτώντας...

Κρίμα να μην εκμεταλλευθεί την ευκαιρία.

Άποψή μου.

 

και βέβαια δεν πρόσεξα την ημερομηνία του αρχικού ποστ..... :-[

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Αlter, μήπως θυμάσαι πόσο κάνει μια Conde? (από τα top μοντέλα)

 

οι Conde εχουν τρια μαγαζια στη μαδριτη. στο ποιο ακριβο υπηρχαν τα top μοντελα με τιμες αναμεσα στα οκτω και δωδεκα χιλιαδες ευρω (φανταζομαι θα πεφτουν καπως αν διαπραγματευτεις αγορα). ηταν παντως αρκετα ευγενικοι να μας αφησουν να τα δοκιμασουμε παρολο που ξεκαθαρισαμε απο την αρχη οτι δεν ψαχναμε για κατι τοσο ακριβο. ηταν οργανα χωρις εντυπωσιακο φινιρισμα, χωρις πολλα πολλα απο διακοσμηση, αλλα με ξυλα που δεν βλεπεις ευκολα σε κιθαρες, και πολυ ισορροπημενο, ουδετερο ηχο. κιθαρες δηλαδη που δεν χρωματιζουν με τον τροπο που χρωματιζει μια ramirez ας πουμε (που προσωπικα μου αρεσαν πιο πολυ απο ολες - στα 7000 αρχιζαν τα professional μοντελα του ramirez  :( )

 

στο μεσαιο μαγαζι βρηκα μια condes που παραλιγο να την παρω. ηταν φλαμενκο-κλασικη, στα 4000. πολυ καλη κιθαρα, αλλα με αυτα τα λεφτα, για το βαλαντιο μου, θα πρεπε να ειναι εκπληκτικα καλη (που δεν ηταν), οποτε συγκρατηθηκα  ;D

 

ενα τελευταιο, πριν απο δυο χρονια, μου εκανε εντυπωση οτι κανεις τους δεν ειχε πια λιστα αναμονης. αν εφτιαχνες κιθαρα, σε λιγους μηνες ηταν ετοιμη. σημερα, μετα απο δυο χρονια κρισης, ενδεχομενως να εχουν ριξει τις τιμες. γενικως, στην ισπανια ειδα πολλη σοβαροτητα και παραδοση στην οργανοποιια, οι κιθαρες των επωνυμων κατασκευαστων οντως ξεχωριζαν, ακομα και τα φτηνα τους μοντελα. ο φιλος μου αγορασε μια φτηνη ramirez που επειδη ηταν production model και την ειχαν στο μαγαζι μας την εδωσαν 650ευρω (και ειχε τοτε στον thomann πανω απο εναμιση χιλιαρικο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... εγώ ξέρω δυο μαγαζιά, το ένα είναι το πολύ παλιό εργαστήρι με κιθάρες που φτιάχνει ο ένας αδερφός (αυτός που έχει και το μοντέλο Paco de Lucia signature) και το άλλο ένα πιο νέο μαγαζί του άλλου αδερφού Conde κοντά στο σημείο που ήταν το νεότερο εργαστήρι στην πλατεία του θεάτρου, με πάρα πολλά μοντέλα ενώ ο άλλος έχει λίγα και κλασσικά (κάτι που προτιμώ αντί να σε βομβαρδίζουν με πάρα πολλές εκδόσεις). Οι δυο αδερφοί χώρισαν τις επιχειρήσεις τους δυο χρόνια πριν. Ποιο από τα δυο ήταν με τις ουδέτερες ηχητικά? (Φαντάζομαι και τα δυο, μιας και προφανώς είναι η κατασκευαστική φιλοσοφία της οικογένειας για περίπου έναν αιώνα...)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου... πολύ ενδιαφέρουσα!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι για να σκέφτεσαι να διαθέσεις 4000€ θα υπάρχει η πείρα για το τι θέλεις από μια κιθάρα και επίσης κάποια πείρα στο να αξιολογείς ένα όργανο που δοκιμαζεις.

 

Μπα....

 

έχω μια κλασσική κιθάρα που την έχω πάρει γύρω στα 30€! παραπάνω αποκλείεται!!

 

τι διαφορά έχει αυτή η κιθάρα από μια κλασσική κιθάρα Alhambra που έχω δει και κοστίζει 1500€?

 

Καλά με τέτοια ερώτηση του προτείνετε να πάει Ισπανία;

Έχω μία Flamenca Blanca, Vicente Carillo και έχω δει real time τι παθαίνουν κάποιοι τουρίστες-κιθαρίστες που πηγαίνουν αναζητώντας κιθάρα στην Ισπανία χωρίς να ξέρουν που πάνε τα τέσσερα..

Ότι κάνουν και κάποιοι επιστήμονες-μπουζουκοκατασκευαστές στην Ελλάδα άμα δουν

κανέναν ουρανοκατέβατο..

 

Καλύτερα να ξοδέψεις χρόνο σε μουσικο-μάγαζα δοκιμάζοντας όσες περισσότερες κιθάρες από όλες τις τιμές και μετά από ένα σημείο θα βρεις μόνος σου απάντηση στο ερώτημα που έθεσες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με τέτοια ερώτηση του προτείνετε να πάει Ισπανία;

Οι απαντήσεις του Alter (υποθέτω) και κατ' επέκταση η δική μου (σίγουρα), εσφαλμένα μεν (λόγω ημερομηνίας post), αναφερόντουσαν εδώ:

Το ανώτερο μέχρι 4000 ευρώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου