Προς το περιεχόμενο

αγορά κλασσικής κιθάρας


robax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αναφερόμουν στις προτάσεις στυλ guernica.Πάντως κατά τη γνώμη μου στον Γύπα και τον Ευθυμιάδη θα πληρώσεις και λιγό το όνομα μιας και οι δύο είναι χρόνια στο χώρο και είναι φυσιολογικό,ενώ σε λιγότερο γνωστούς κατασκευαστές δε θα χριαστεί να πληρώσεις το όνομα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα σου πρότεινα να μην παρεις γυπα,γιατι αν και πραγματικα καλες κιθαρες ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υπερτιμημενες για το λογο του ονοματος. Προσωπικά ηθελα η καλη κλασικη που θα επαιρνα(και που πηρα)να ειναι ισπανικη.Οπως και να το κανουμε αυτοι εχουν μια ιστορια στο χωρο (συντεχνιακα)που εμεις δεν εχουμε.Οπως αν ενας ξενος ηθελε να παρει μπουζουκι,θα του ελεγα να κοιταξει για ελληνικο κι οχι πχ. για γερμανικο ή γαλλικό!

 

  Πηγαινε στον Ανδρομηδα οπως προαναφερθηκε και τσεκαρε τις AMALIO BURGUET απο τη Βαλένθια.Δοκιμασε το μοντελο ΑΒ. Απιστευτη ενταση,ογκος,χρωμα και γλυκαδα.Η ένταση και ο ογκος οφειλονται στο δευτερο καπακι απο μασιφ ξυλο που εχει στον πατο. Το οργανο σου μιλαει στ'αληθεια!

 

    Παντως θα ηθελα να τονισω οτι ΔΕΝ εχω κανενα απολυτως συμφερον απο αυτη την συμβουλη.... Απλα επιμενω στο θεμα Ισπανικης κιθαρας..... εχουν κατι αιωνες παραδοσης στο θεμα που εμεις ΔΕΝ εχουμε(λογικο),οχι μονο σαν κατασκευαστες αλλα και παικτικα σαν λαος πανω στην κλασικη και τη φλαμενκο κιθαρα.Οταν ο κοσμος παιζει ναυλον κιθαρα μαζικα,οι κατασκευαστες παρακολουθουν και προσαρμοζονται και βελτιωνονται.....Ε,δεν νομιζω οτι μπορει να το εχει αυτο καποιος κατασκευαστης σε μια χωρα που δεν εχει αυτη την παραδοση,οσο καλος και να ειναι!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην την πατάτε όλοι με τις ισπανικές.Δε λέω η Ισπανία έχει ένα όνομα αλλά η κιθάρα έχει καταντήσει τουριστικό προιόν εκεί σαν το δικό μας μπουζούκι.Είναι πολύ σπανιο να πας και να βρείς καλή κιθάρα εκεί.Τα πάντα είναι κακοφτιαγμένα και πανάκριβα λόγο του οτι και καλά είναι χειροποίητες ισπανικές κιθάρες.Όλα είνα φάμπρηκες πλέον και από πολύ βάσιμες πηγές πολλές απο τισ "ισπανικές" είναι τελικά από την Κίνα.Οι "κατασκευαστές" εκεί βάζουν μόνο την υπογραφή.Αν μονίζετε οτι θα πάτε Ισπανία και θα πάρετε ισπανική κιθάρα ειίστε γελασμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην την πατάτε όλοι με τις ισπανικές.Δε λέω η Ισπανία έχει ένα όνομα αλλά η κιθάρα έχει καταντήσει τουριστικό προιόν εκεί σαν το δικό μας μπουζούκι.Είναι πολύ σπανιο να πας και να βρείς καλή κιθάρα εκεί.Τα πάντα είναι κακοφτιαγμένα και πανάκριβα λόγο του οτι και καλά είναι χειροποίητες ισπανικές κιθάρες.Όλα είνα φάμπρηκες πλέον και από πολύ βάσιμες πηγές πολλές απο τισ "ισπανικές" είναι τελικά από την Κίνα.Οι "κατασκευαστές" εκεί βάζουν μόνο την υπογραφή.Αν μονίζετε οτι θα πάτε Ισπανία και θα πάρετε ισπανική κιθάρα ειίστε γελασμένοι.

 

Κ ετσι...

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,σε ενα βαθμο ειναι ετσι.....ΑΛΛΑ ο φιλος ενδιαφερεται για ακριβη χειροποιητη 100% κιθαρα.Σε αυτα τα οργανα και σε αυτες τις τιμες ΔΕΝ ειναι ετσι.....Ειπαμε ναι,ειναι βιομηχανια,αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο.Και δεν μιλαμε για βιομηχανικο μαθητικο οργανο,αλλα για σολιστικο.Σε αυτα τα οργανα η εμπειρια και η κουλτουρα μετραει,και ετσι κι αλλιως παραγονται σε πολυ μικρο αριθμο.

 

  Και ενταξει,μην το παρακανουμε με την ισωπεδωση περι Κινας.Συμβαινει σε μεγαλο βαθμο,αλλα οχι οπως το παρουσιαζεις.Υπαρχουν και εκατομμυρια κιθαρες που αν και βιομηχανικες,ειναι 100% made in spain.Και ειναι σαφως καλυτερες απο τις αντιστοιχες κινεζικες στα ιδια λεφτα.

 

 

Αν μονίζετε οτι θα πάτε Ισπανία και θα πάρετε ισπανική κιθάρα ειίστε γελασμένοι.

 

  Σα να τα παραλες λιγακι....Δε νομιζεις? 8)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω Ευθυμιαδης απο τους ντοπιους κατασκευαστες,την εχω λιωσει στο παιξιμο και μετα απο 11 και βαλε χρονια κραταει "χαρακτηρα"!Επισης ειχα παιξει μια κιθαρα του Λαζαριδη και για τα λεφτα της ηταν πολυ καλη επιλογη,οπως και οι κιθαρες του Antonio Picado που δοκιμασα στον Ανδρομηδα μ αρεσαν πολυ και στον ηχο τους αλλα και το  εντυπωσιακα  ευκολο  μπρατσο που διαθετουν.Παντα μιλαμε για τα χρηματα που μπορεις να δωσεις αλλιως παρε την Contreras Doble Tapa  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μιλαμε για τα χρηματα που μπορεις να δωσεις αλλιως παρε την Contreras Doble Tapa  :o

 

Μα απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο web αυτη η κιθαρα που προτεινεις ειναι μεσα στο budget του φιλου....ο αλλος λεει την πηρε 4200$ ΗΠΑ.... Μεσα δεν ειναι?

 

  Δεν γνωριζω το συγκεκριμενο οργανο,αλλα θα ειναι πολυ καλο μαλλον..... Εχει διπλο καπακι απο μασιφ ξυλο,το οποιο ανεβαζει τοσο τον ογκο και την ενταση(και την τιμη....).Ακριβως οπως η κιθαρα που σου προτεινα πριν.Την οποια εχω εδω και δυο χρονια,και δηλωνω φουλ καψουρης :-* μαζι της....Επιμενω να πας να την ακουσεις γιατι εχω ακουσει και την αποψη ανθρωπων του χωρου της κλασικης κιθαρας οι οποιοι λενε οτι αξιζει οσο πολυ ακριβοτερες κιθαρες(8000 - 9000 και βαλε.....)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδιά έχω περάσει από όλες αυτές τις κιθάρες που λέτε. Είχα μία Γύπα, τρεις Ευθυμιάδη και μάλιστα την τελευταία την πουλάω αν ενδιαφέρεται κανείς σε απιστεύτα καλή κατάσταση. Τελευταία βρήκα και αγόρασα μια κιθάρα καταπληκτική του Βασίλη Λαζαρίδη. Εγώ πιστεύω ότι αυτός ο τύπος θα γίνει μεγάλη φίρμα στο εγγύς μέλλον. Προλάβετέ τον όσο είναι νωρίς. Οι κιθάρες του είναι πάρα πολύ ποιοτικές και από ηχητικής πλευράς και κατασκευαστικής και σε πολύ χαμηλή τιμή . Κι επειδή σε υψηλό επίπεδο πια δεν πας μόνο για τον συγκεκριμένο κατασκευαστή αλλά για το συγκεκριμένο κομμάτι (κιθάρα), αυτό που θα πρότεινα είναι να παρακολουθήσεις τις φουρνιές κιθαρών του Λαζαρίδη γιατί τα καλά όργανα φεύγουν γρήγορα!!! Έγώ αυτό έκανα και είμαι πολύ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αρχίζει και θολώνει το πράγμα, ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση των ορθών απόψεων που διατυπώθηκαν.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Έχεις κάποιους πολύ συγκεκριμένους περιορισμολύς που διευκολύνουν την επιλογή σου. Θες χειροποίητη κλασσική κιθάρα (μάλλον για να την κρατήσεις καιρό) και με ανω όριο τα 4000ευρό.

 

Άρα: Ξεκινάς και πέρνεις βόλτα τους Γύπα, Ευθυμιάδη, Λαζαρίδη και ψάχνεις και τον Τριανταφύλου. Τους λές για τι ψάχνεις και ακούς με προσοχή τις κιθάρες τους.

 

Μετά απο αυτό πάς σε Παπαγρηγορίου και Ανδρομηδά, τους λες τι θές και κάνεις το ίδιο με τις κιθάρες που έχουν.

 

Γενική συμβουλή: Πάρε το χρόνο σου και μην συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο γιατί 4000 δεν είναι μικρή επένδυση. Πάρε μια κιθάρα που θα σου αρέσει εσένα και άσε για τους άλλους τις ιστορίες και τα ονόματα και τις φήμες, γιατι εσένα θα σου μείνει η κιθάρα και θα παίζεις με αυτή. Έχε υπ όψην ότι το ίδιο όργανο αποδίδει διαφορετικά σε διαφορετικους χώρους, και ότι εξαιρετικά όργανα μπορεί να μην μας ταιριάζουν στο σωματότυπο ή στην αισθητική. Αυτός είναι ο λόγος που εγώ προσωπικά έχω βρεί το holy grail σε μια ramirez ενώ άλλοι δεν μπορούν να παίξουν στην τεράστια ταστιέρα της. Ή άλλοι πετάνε την σκούφια τους για μια καλή Kohno ενώ άλλοι δεν θέλουν ούτε να την δουν...

 

Έτσι λοιπόν και ο καθένας έχει την γνώμη του και σου λέει ότι η Γύπα είναι γλυκανάλατη ή η Ευθυμιάδη in your face, η Λαζαρίδη δεν ξέρω και εγώ τι, αλλα ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά δεν έχει σχέση με εσένα και την άποψή σου... Επίσης η κάθε κιθάρα είναι διαφορετική ακόμα και απο την σκέπη του ίδιου κατασκευαστή... Πράγμα που σημαίνει ότι θα τις δοκιμάσεις όλες... ;D

 

Ελπίζω να μην σε μπερδέψαμε. Καλές αγορές.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα που κοιτούσα το ίδιο θέμα, είχα βρει χρήσιμο αυτό το θρεντ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=169472.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου