Προς το περιεχόμενο

vst plugins κατα την ηχογραφηση


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ας βάλω και γω την μικρή μου πινελιά.

 

1) το Monitor το έχεις ανοιχτό για να ακούς τι παίζεις την ώρα που το παίζεις (αυτό για κάποιο λόγο δεν ακούστηκε καλό) μέσα απο τα vst.

στο playback δεν χρειάζεται Monitor αρκεί να είναι ενεργό το vst.

 

άρα: δεν θες να ακούς το vst την ώρα που παίζεις? απενεργοποίησε το Monitor.

      δεν θες να ακούς το vst την ώρα που πατάς Play για να ακούσεις τι έγραψες? απενεργοποίησε το vst

 

2) αν κατάλαβα καλά ζητάς να ηχογραφείς μέσα από το vst και να μένει ο ήχος του vst χωρίς αυτό να είναι ενεργοποιημένο? γιατί αν είναι αυτό φοβάμαι πως δεν γίνεται. ηχογραφείς καθαρό ήχο και στο playback γίνεται συνεχής επεξεργασία του ήχου από το vst. Εξού και

και η CPU/RAM να φτάνει στο full.

 

αν γίνεται,πείτε το μου και σε εμένα έχω κάτι RAM να ελευθερώσω :P

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά θέλω να ακούω κάποιο vst effect την ώρα της ηχογράφησης αλλά να γράφεται dry το σήμα και φυσικά να βάλω τα όποια εφφέ στη μίξη. Απλά προς διευκόλυνση του τραγουδιστή, μπασσίστα, κτλ Ίσως τελικά δεν γίνεται σας ευχαριστώ anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να ακούω κάποιο vst effect την ώρα της ηχογράφησης αλλά να γράφεται dry το σήμα και φυσικά να βάλω τα όποια εφφέ στη μίξη. Απλά προς διευκόλυνση του τραγουδιστή, μπασσίστα, κτλ Ίσως τελικά δεν γίνεται σας ευχαριστώ anyway!

 

το σήμα πάντα dry γράφεται. σταματάει να είναι dry από τη στιγμή που βάζεις και τα "πειράγματα" σου. άρα γίνεται αυτό που θες.

 

Απλά αυτό που γράφεις με μπερδεύει λίγο:

Βασικά θέλω να ακούω κάποιο vst effect την ώρα της ηχογράφησης αλλά να γράφεται dry το σήμα και φυσικά να βάλω τα όποια εφφέ στη μίξη.

 

Εφέ έχεις ήδη βάλει αφού είπες πως θες να ακούς κάποιο vst effect. Όπως επίσης μπορείς να βάλεις κι άλλα και μετά στην μίξη ή να βγάλεις και αυτό που έβαλες κατα τη διάρκεια του recording.

 

Αρά γίνεται αυτό που θες :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, αυτό που ζητάει ο φίλος δεν γίνεται απευθείας.

Κάτι που μπορεί να γίνει ακούει στη λέξη bounce. Μπορούμε να κάνουμε solo το συγκεκριμένο κανάλι. Ανοίγουμε ένα νέο audio κανάλι και το βάζουμε να ηχογραφεί το master bus, άρα το συγκεκριμένο κανάλι που έχουμε κάνει solo. Το νέο audio κανάλι θα ηχογραφήσει τον επεξεργασμένο ήχο του solοed καναλιού. Απενεργοποιούμε το solo και κάνουμε mute στο αρχικό κανάλι.

Με αυτό τον τρόπο έχουμε ελευθερώσει και CPU, εφόσον όλα τα VST εφέ που είχε το αρχικό κανάλι έχουν γραφτεί ως audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις το effect στο insert του audio track που ηχογραφείς και, όπως κι εσύ είπες, θα έχεις

το monitor του καναλιού ενεργό και ανενεργό το direct monitoring

 

έτσι θα ακούς αλλά δεν θα ηχογραφείς το effect.

 

(με μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν έχω cubase εδώ τώρα και τα λέω από μνήμης.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ψάχνω, παραθέτω κάποιο link που βρήκα ελπίζω να βοηθήσει και άλλους.

 

http://www.tweakheadz.com/how_to_setup_a_vocal_session.htm

 

Εστιάστε στο Ways to patch a reverb into the Monitoring Chain τμήμα του κειμένου έχει

παραδείγματα για αρκετά setup.

 

Κάθε πρακτική εφαρμογή ευπρόσδεκτη γιατί το έψαχνα καιρό το feature πως γίνεται σε DAW και πραγματικά πολλοί τραγουδιστές έχουν θέμα να ακούν χωρίς βάθος τη φωνή τους...

 

Thx και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις το effect στο insert του audio track που ηχογραφείς και, όπως κι εσύ είπες, θα έχεις

έτσι θα ακούς αλλά δεν θα ηχογραφείς το effect.

 

(με μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν έχω cubase εδώ τώρα και τα λέω από μνήμης.. )

Ακριβως

 

Δηλαδη.

1. Στο insert του track οχι στο insert του input

2. πατας το κουμπακι του μονιτορ για την επιστροφη

3. Εχεις απενεργοποιιμενο το direct monitoring

4. Τι καρτα ηχου εχεις??

 

Edit:  Ελπιζω μετα απο την ηχογραφηση να σβηνεις το insert σου γιατι αν εξακολουθει να υπαρχει φυσικο ειναι να περναει το σημα απο το plugin

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αλλά χμ δεν αρκεί νομίζω :-( Εάν το βάλω insert στο input όπως στη δική σου περίπτωση (vst effect πχ compressor ή reverb αντί Guitar Gig όμως) τότε θα το γράψει. Απλά δεν θα το ακούω την ώρα της ηχογράφησης εκτός αν έχω το monitor του καναλιού ενεργό και ανενεργό το direct monitoring, σωστά; Εγώ θέλω να το ακούω (προς διευκόλυνση του τραγουδιστή πχ) αλλά να μη το γράφω μάλλον σε μπέρδεψα ή δε κατάλαβα καλά...

 

 

Σενάριο:

 

"Θέλω να γράψω φωνή. Ο τραγουδιστής να ακούει με reverb, ενώ το σήμα που καταγράφεται να είναι dry".

 

Βάζω: Direct monitoring off. Monitor ON. Ως insert στον mixer του DAW, βάζω ένα reverb plugin.

Arm-rec και είμαστε έτοιμοι.

 

Υπάρχουν και πιο περίπλοκα σενάρια με κάρτα ήχου με multiple-outs. Εκεί καλά είναι να φτιάχνουμε ένα sub-mix με τα κανάλια στις σχετικές εντάσεις που χρειάζεται να ακούει ο performer, τυχόν μετρονόμους...

 

ΥΓ. Με πρόλαβε ο nickel και ο koxcygr.

 

Με το direct monitoring off, εμποδίζεις το σήμα να περάσει από τα inputs του interface κατευθείαν στα outputs, ενώ με το monitor on, επιτρέπεις το σήμα να περάσει από το όποιο route έχει οριστεί μέσα στο daw. Στην δικιά μας περίπτωση, από το in της κάρτας, πάει στον δίσκο (λόγω REC). Από τον δίσκο πάει για επεξεργασία (εντάσεις, pan, VSTfx όχι κατ'ανάγκη σ'αυτή την σειρά). Τέλος πάει στα main outs.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή απάντηση στην αρχική ερώτηση του πόστ, είναι αυτή που έδωσε ο ffmakis, η υπόλοιπη κουβέντα είναι περιττή.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή απάντηση στην αρχική ερώτηση του πόστ, είναι αυτή που έδωσε ο ffmakis, η υπόλοιπη κουβέντα είναι περιττή.

 

Μπερδεψαμε τα μπουτια μας.

Στην αρχικη ερωτηση ηθελα να μαθω το ακριβος αντιθετο δηλαδι πως να γραφω το σημα μαζι με το plugin οπου τελικα μπορει να γινει οταν βαζεις το vst plugin insert στο input chanel και οχι στο audio track (Δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα σωστο ακουγεται).

 

Στην επομενη ερωτηση που εθεσε ο decadence ηθελε να μαθει πως γραφουμε το σημα dry αλλα να μπορουμε να το ακουμε μεσο καποιου plugin το οποιο και απαντηθηκε. βλ. nickel, ghen. koxcygr 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου