Προς το περιεχόμενο

Epiphone Swingster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα έπαιζες Vai σε αυτήν την κιθάρα; Κρίμα δεν είναι; ;D

 

Καλά άλλο hard rock που λέει ο άνθρωπος κι άλλο Vai! Το ίδιο είναι το cat scratch fever με το blue powder?  ;D

 

Αν είχα το rig (και έπαιζα και στα αντίστοιχα venues βέβαια!) να παίζω με hollow θα το'κανα! Κι οι semi μια χαρά είναι!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άλλο hard rock που λέει ο άνθρωπος κι άλλο Vai! Το ίδιο είναι το cat scratch fever με το blue powder?  ;D

 

Αν είχα το rig (και έπαιζα και στα αντίστοιχα venues βέβαια!) να παίζω με hollow θα το'κανα! Κι οι semi μια χαρά είναι!  :)

 

.....I got it from some kitty next door

 

Μακάρι να μπρούσα να παίζω Vai! Blood and Tears φορέβαααααααααα !

 

If there is a new way I 'll be the first in line!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk θεωρείς 'περιοριστικά' τα 20 frets?

 

θα ρωτησω τον JOE PASS (επαιζε με παρομοια κιθαρα) & θα σου πω.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι full hollow έχουν πρόβλημα με το feedback σε μεγάλεις εντάσεις, όχι μόνο αν είσαι φάτσα στον ενισχυτή, αλλά ακόμα και στα εμπρόσθια monitors, οπότε είναι μάλλον δύσκολο να τη βγάλεις σε normal live καταστάσεις. Όσο για τις semi, προσωπικά έχω δεί πως (στις περισσότερες) είναι μύθος το feedback, εκτός πια κι αν χρησιμοποιείς τεράστιες ποσότητες gain, όπου ακόμα και solid κιθάρες βγάζουν feedback (οκ, οι ενισχυτές είναι, αλλά you get the point  :P).

 

Συμφωνώ, όμως το feedback δεν είναι μύθος στις semihollow - υπάρχει αλλά είναι μεγαλύτερο από τις solid, και πιο ήπιο και ελεγχόμενο από τις hollow. Αν μάθει κανείς να το ελέγχει και το ενσωματώσει στο παίξιμό του, αποτελεί ένα από τα ωραιότερα και πιο μουσικά κόλπα στο οπλοστάσιο ενός κιθαρίστα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στο "αρμονικό" feedback που όντως παράγουν οι semi αλλά στο ενοχλητικό - δεκαοχτώ οκτάβες και φεύγα - που βγάζουν οι full hollow όταν αρχίσουν οι... δονήσεις!  ;D

 

Προσωπικά με όσες semi έχει τύχει να παίξω κατάφερα κι έβγαλα ένα πολύ μουσικό feedback, απόλυτα ελεγχόμενο και χωρίς την "πάλη" της hollow. Ξαναλέω όμως πως δεν μιλάω για εξαιρετικά πολύ gain.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν χρειάζεται εξαιρετικά πολύ gain (κλασσικό λάθος των πιτσιρικάδων). Aν και semihollows χρησιμοποιούνται πολύ συχνά για άγριες καταστάσεις... Wolfmother, Queens of the Stone Age, Foo Fighters κλπ. Οι hollow όπως αυτή που συζητάμε δεν είχαν φτιαχτεί για τέτοιες χρήσεις (θα μου πεις, ήταν οι semis?) Aν και τίποτα δεν αποκλείεται με τις hollows - απλά ρωτήστε τον Malcolm Young...  ;)

 

Η παρούσα με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και την λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου, αν τελικά δεν πάρω μια εκ των δυο αυτών...

http://www.thomann.de/be/hoefner_hctclub_sb_contemporary.htm

http://www.thomann.de/be/hoefner_hctvth_sb_verythin_contem.htm

με τις οποίες έχω παίξει εδώ και κανένα εξάμηνο και μου άρεσαν πολύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου