Προς το περιεχόμενο

Artwork εξωφύλλου CD (από diy ως vasipap)


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και επειδή ανεφερες και το Photoshop...το συγκεκριμένο προγραμμα, απευθύνεται (κυρίως) σε 4 επαγγέλματα (με απίστευτο βαθος και εξειδικευμένες γνώσεις), γραφιστες, φωτογράφους, διαχωριστες, τυπογραφους...υπάρχουν φυσικά και οι υπολοιποι...εσυ που ανήκεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν όντως καλό αλλά το κάνω σε μισή ώρα στο photoshop.

Και πόση ώρα σου χρειάστηκε για να σκεφτείς να κάνεις κάτι τέτοιο;

Να επιλέξεις μία από τις 200+ φωτογραφίες;

Να βρεις την κατάλληλη γραμματοσειρά;

Να ρυθμίσεις τις χρωματικές και τις ισορροπίες της εικόνας;

Να κάνεις το ρετούς;

Να βρεις ένα στήσιμο που να ανταποκρίνεται α) στον καλλιτέχνη, β) στη μουσική του, γ) στο αγοραστικό του κοινό, δ) στην εταιρεία που το προμοτάρει;

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, σας παρακαλώ. Καλοί οι υπολογιστές, καλά τα εργαλεία που σου δίνουν, μπορείς να κάνεις παπάδες, αλλά πάνω απ' όλα η εξειδίκευση. Γιατί, πραγματικά όταν μου λες "αυτό το κάνω σε μισή ώρα στο photoshop" και εγώ έχω 20 χρόνια που ασχολούμαι με αυτό, προσβάλλομαι.

 

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος του λέγειν ήταν παιδιά. Δυστυχώς μέσω γραπτού λόγου "ο τρόπος του λέγειν" είναι μάλλον δύσκολο πράμα, οπότε δικό μου λάθος.

Οσο για το τόπικ δεν θα αναφερθώ άλλο, όλοι έχουν άλλη άποψη και σεβαστή. Μπορεί να έχω άδικο αλλά δεν βρίσκω λόγο να το αναλύσω άλλο, το έχω αναλύσει. Άλλοι θεωρούν ότι το artwork ειναι το α και το ω, εγώ όχι. άλλοι θεωρούν το diy ουτοπία άν μιλάμε για ποιότητα ταυτόχρονα, εγώ όχι.

Εξακολουθώ να λέω ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά παραδείγματα ανεξάρτητων μπαντών με εκπληκτικό artwork είτε από φίλους είτε από freelancers.

:-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου δεν έχω κάτι να πω όταν τίθενται σαν κανόνες τα παρακάτω :

 

Μην προσβάλετε τους γραφίστες, πληζ. Με ένα κατοστάρικο παίρνεις εξώφυλλο δίσκου της Vasipap, ok?

 

Και επειδή ανεφερες και το Photoshop...το συγκεκριμένο προγραμμα, απευθύνεται (κυρίως) σε 4 επαγγέλματα (με απίστευτο βαθος και εξειδικευμένες γνώσεις), γραφιστες, φωτογράφους, διαχωριστες, τυπογραφους...υπάρχουν φυσικά και οι υπολοιποι...εσυ που ανήκεις?

 

Ανήκω σε αυτούς που έχουν φίλους καταπληκτικούς freelancer γραφίστες/σκιτσο/οτι θες που δημιουργούν ότι γουστάρουν με 100-200-300 ευρώ. Τώρα αν υπάρχει μεταξύ σας κάποιος κανόνας θεμιτού ανταγωνισμού για να αποφευχθεί το μονοπώλιο άλλο αυτό, βρείτε τα.

υπάρχει η εξής απλούστατη διαφορά.

Εγώ δέχομαι και επαυξάνω ότι υπάρχουν επαγγελματικές δουλειές που αξίζουν και κοστίζουν και 5.000 ευρώ, ότι υπάρχει σαφώς εξειδίκευση και δεν ειναι απλά τα πράγματα γιατί έτσι υποτιμάται η δουλειά του άλλου. Εγώ συμφωνώ σε αυτά.

Ομως θεωρώ ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά, αν θυμαστε η κουβεντα ξεκίνησε για φτηνή παραγωγή, προσωπικές κυκλοφορίες, αντίτυπα σε εργοστάσιο και τέτοια. Υπάρχει λοιπον και η μεριά που κοστίζει ελάχιστα χρήματα και βγαίνει κάτι τέλειο πολλές φορές, άθλιο πολλές άλλες, εξαρτάται. Υπάρχει όμως και ΑΞΙΖΕΙ.

Εσείς δεν το δέχεσται. Σε κάτι που αφορά δημιουργηκότητα και ταλέντο και μυαλό λέτε "ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ" λες και μιλάμε για ποιότητα κλωστής lacoste σε μπλουζάκι. Και όχι! Δεν ειναι το ίδιο, δεν είναι το ίδιο με την κλωστή το αν εσένα κόβει το μάτι σου στο artwork και στην χρηση phoptoshop, στο αν εχεις ταλέντο και στο αν παιρνεις λιγα ή πολλά. Είναι ιδιαιτερότητα ενός ανθρώπινου όντως σε ένα ελέυθερο σύμπαν.  Εγώ πιστέυω λοιπόν οτι υπαρχει το φτηνο καλό και το ακριβό καλό και δεν ξερω αν αξίζει η διαφορά ή και σε πολλές περιπτώσεις όπως έδειξα έιναι και κατώτερα τα ακριβά, για κάποιον που τα κάνει όλα μονος του. Απλό. Απλούστατο θα έλεγα.

Δεν ανήκω πουθενά για να μην εχουμε αντιπαραθέσεις και ειρωνία.

Δεν προσβάλω κανέναν λέγοντας την γνώμη μου τεκμηριωμένα. Δεν φταίω εγώ άν δεν λαμβάνουμε τόσους παράγοντες υπόψιν μας και μιλάμε απλά για "εμπειρία" και "εξειδίκευση". Σαφώς παίζει ρόλο. Ανέφερα κάπου το αντίθετο;

Anyway αυτά από μένα όσο μπορώ να το αναλύσω.

 

ΥΓ. κάπου αναφέρθηκε ότι "αφου ειναι τόσο καλοί αυτοί που λες (freelancers / φίλοι) , γιατί δεν τα πουλάνε πανάκριβα;".

 

Απάντηση : δεν πιστεύουνε όλοι στο καπιταλιστικό σύστημα. Το ότι ζεις σε αυτό το σύστημα δεν σημαίνει ότι το σπίτι που απέκτησες από τον μπαμπά σου όταν πέθανε πρέπει να το νοικιάσεις 550 ευρώ, επειδή τόσο νοικιάζονται τα διαλυμένα τριάρια στην Αθήνα. Μπορείς να το νοικιάσεις και 400 ευρώ.

Κοινώς αυτό είναι άλλο θέμα και είναι άθλιο σαν επιχείρημα το να λες γιατί δεν τα δίνουν ακριβά. Δεν έχει καμία βάση.  πάει να υποστηρίξει από κάτω ότι "δεν ειναι καλοί, για αυτό". Εϊναι εντελώς καπιταλιστικό επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι εντελώς καπιταλιστικό επιχείρημα.

Kαι δεν το έλεγες από την αρχή?...Τώρα μάλιστα, συμφωνούμε απόλυτα!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικιο εχει ο φιλος...τα εξωφυλλα απο κορυφαια album ηταν αντικειμενικα κατι οχι τι πολυ σπουδαιο...πχ black album, back to black, κλπ...εγω εφτιαξα αυτο σε 1 ωρα και μου αρεσει για το εξωφυλλο της μπαντας μας και αρεσει και στους υπολοιπους....

 

pio_med2.gif.36d99b392de4a9ee28cfea290a8e94f6.gif

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου