Προς το περιεχόμενο

Τι ήταν η πρώτη σας κιθάρα/μπάσσο/πεταλάκι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ.......ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ HOHNER bLUES HARP. THN EXΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ.

 

Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΚΑΦΑΤΗ ΥΑΜΑΗΑ SA 1200 S ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΑΞΙΑΣ 500.000 ΔΡΧ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΗΓΕ ΣΕ ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ.

 

Η ΠΡΩΤΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΛΦΑ ΜΙΑΣ ΟΛΛΑΝΔΙΚΗΣ ΜΑΡΤΙΝ.

 

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΦΕΝΤΕΡΑΚΙ SIDEKICK 10 WATTS

 

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΑΣΣΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ FENDER MEX JAZZ ME ENA BASSMAN 100API

 

TA ΠΡΩΤΑ DRUMS ηΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΕΤΑΚΙ ΡΕΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΤΟΥ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΕΤΑΛΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΒF 2 FLANGER THS BOSS.

 

A ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ!!!!

 

ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΜΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ, ΟΡΓΑΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΚΟΣΜΟΥΝ ΕΝΑ ΧΩΡΟ....!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΛΟΙΠΟΝ:

 

1η ΚΙΘΑΡΑ ΜΙΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ YAMAHA ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 8 ΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΩΔΕΙΟ

2η ΚΙΘΑΡΑ ΜΙΑ ΗΛ/ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ TANGLEWOOD

3η ΚΙΘΑΡΑ ΜΙΑ EPIPHONE SHERATON II

 

1o ΜΠΑΣΣΟ ΕΝΑ ARIA PRO II

2o ΜΠΑΣΣΟ ΕΝΑ FENDER JAZZ MEXICO (ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ!!!!!)

 

ΑΠΟ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ? ΑΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ BEHRINGER 30W ANALOG MODELLING (ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ!) ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ

ΠΕΤΑΛΑΚΙ ΕΦΕ RP 50 ΤΗΣ DIGITECH

 

 

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια Yamaha EG-112, μεταχειρισμένη, στην οποία έβαψα μάυρο πέρλα το pickguard, άλλαξα τα κουμπιά των ποτενσιόμετρων με 2 από κάτι παραπεταμένα ηχεία Η/Υ, της πέρασα και ένα σετ Ernieball 9άρες κ ήταν έτοιμη, μαζί με το πρώτο μου πετάλι, ένα Zoom 505, που λόγω του ότι είχα πάντα τέρμα το Distortion, μου βγήκε το παρατσούκλι "Τζίτζικας".

 

2 χρόνια μετά, ήρθε η ώρα για αλλαγή, και πουλώντας τα παραπάνω και με λίγη σκληρή αποταμίευση, απέκτησα μια Ibanez RG 270 DX και ένα Peavey Bravo 112, μεταχειρισμένα και τα δύο με ελάχιστες ώρες λειτουργίας. ;)

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ MINI SYNTH CASIO (VL-1)

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΚΤΙΜΙΣΑ ΤΟΤΕ (ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ

ΟΙ ΣΤΕΡΕΟ ΝΟΒΑ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΠΡΟΤΟ ΤΟΥΣ DEMO ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙ!!!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΠΑΣΣΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ WESTSOUND ΑΡΚΕΤΑ ΦΤΗΝΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ(ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ IBANEZ SR-400)

ΕΝΙΣΧΙΤΗ ΕΝΑΝ ARIA 30W (ΤΩΡΑ ΕΝΑ TRACE ELLIOT 65W)

ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΜΠΑΣΣΟ ΝΑ ΣΠΑΩ ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ)

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ iliasbass,

 

Καλωσόρισες στο Noiz.

 

Σε παρακαλούμε, δεν γράφουμε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Οι κανόνες χρήσης είναι ΕΔΩ.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια ibanez GRX μαυρη , ουτε 300 γιουρια δεν εκανε, και ενα ενισχυτακι ibanez 15W με reverb. Πεταλακια δεν αγορασα αλλα το πρωτο μου πολυεφφε ηταν και ειναι ενα pod 2.0. Η πρωτη μου ακουστικη ηταν και παραμενει η αγαπημενη μου μια Cort. Βεβαια μαλλον εκανα το λαθος και αγορασα μια ibanez sa1260 prestise ενω με λιγα λεφτα παραπανω ενα μια SG...

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια κλασσική ADMIRA (την έχω ακόμη...)

 

  • Πρώτη ηλεκτρική: Epiphone Les Paul (ακόμη την κλαίω :cry: που την αντάλλαξα μέσω των αγγελιών του Noiz, με έναν απατεώνα που μου έδωσε ένα μπάσο Fender μαϊμού....ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΩΡΑ, NA ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ!!!! :evil: )

  • Πρώτο πετάλι Arion Distortion SD-1 (το έχω ακόμη αλλά δε το χρησιμοποιώ)

  • Ενισχυτής: ένας χειροποίητος (ο Θεός να τον κάνει ενισχυτή) με ηχείο από Hi-Fi που του κόλλησα ένα αυτοκόλλητο Marshall :lol: και ξαφνικά ένιωσα Hendrix....

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ηλεκτρική: Epiphone Les Paul (ακόμη την κλαίω που την αντάλλαξα μέσω των αγγελιών του Noiz, με έναν απατεώνα που μου έδωσε ένα μπάσο Fender μαϊμού....ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΩΡΑ, NA ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ!!!!)

 

Δεν το έψαξες ? Γουρούνι στο σακί που λέμε ? Κρίμα ! Τηλέφωνο, κάτι δικό του (του αγοραστή) δεν είχες ?

 

Ενισχυτής: ένας χειροποίητος (ο Θεός να τον κάνει ενισχυτή) με ηχείο από Hi-Fi που του κόλλησα ένα αυτοκόλλητο Marshall και ξαφνικά ένιωσα Hendrix....

 

Μου θύμισες που δεν είχα ενισχυτή, και πεταλιέρα στην αρχή και χρησιμοποιούσα ένα παλιό μονό κασσετόφωνο Dual, βάζοντας την κιθάρα στη θέση του ενός μικροφώνου (έπαιρνε 2 mic) και απολαμβάνοντας στερεωφωνική έξοδο ! ¶σε που όταν έβαζες το gain του mic τέρμα, έβγαζε μια παραμόρφωση όνομα κ πράγμα !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έψαξες ? Γουρούνι στο σακί που λέμε ? Κρίμα ! Τηλέφωνο' date=' κάτι δικό του (του αγοραστή) δεν είχες ?[/quote']

¶σε ήταν κάτι που έκανα βιαστικά και το μετάνιωσα οικτρά... Ήμουν φαντάρος και δεν μπόρεσα να πάω εγώ στη συναλλαγή τότε και έστειλα την κοπέλα μου για την ανταλλαγή. Πού να 'ξερε κι αυτή...Εντωμεταξύ εγώ είχα το κινητό του τύπου (του μ@λ@κ@ για την ακρίβεια :evil: ) και είχαμε επικοινωνήσει 1-2 φορές και μου είχε φανεί πολύ νορμάλ.

Όταν αργότερα του τηλ μου το έπαιζε...κινέζος και αρνούταν να παραδεχτεί ότι μου είχε δώσει ένα κουπί με χορδές. Μάλιστα είχε το θράσος να μου πεί ότι το είχε πάρει από ένα συγκρότημα της εποχής του, ονόματι ......... SOCRATES!!!!

 

Αααααααααααααααααααααααααααααχ, ακόμη την κλαίω :( την κιθαρίτσα μου, η οποία είχε βέβαια πολύ μεγαλύτερη συναισθηματική αξία παρά χρηματική...

Συμπέρασμα: ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΘΑ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου