Προς το περιεχόμενο

Τι ήταν η πρώτη σας κιθάρα/μπάσσο/πεταλάκι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kumika FTW... :) (στην ίδια τιμή είχα πάρει την δική μου στρατ αν θυμάμαι καλά)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

cremona κλασσική τσεχικη νομιζω, (τσεχοσλοβακα δηλαδη ;)).

squier HM με το ιμπανοκεφαλο :D :D :D :D. αυτη την ξαναγοραζα!

καλη χρονια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι μου θύμισες τώρα…

Φυσικά και ήταν Αρμάος το μαγαζί (yeaaaaahhhh) και το κούτσουρο ήταν ένα Melody απομίμηση Precision της εξωφρενικής τιμής εν έτη 1984 των… 14.000 δρχ! Είχε μαγνήτη Dimargio και είχα χεστεί από την χαρά μου. Μιλάμε ότι το είχα πάρει τέτοιες μέρες- γιορτές και αφού είχα ξηλώσει όλο το σόι . Ο ενισχυτής ήταν ένας μικρός combo Fender κιθάρας που τον είχα πάρει για μελέτη.

To μπάσο είχε περάσει τα πάνδεινα αφού τότε περνούσα την extreme heavy metal φάση μου- πιτσιρικάς τότε γαρ- και του είχα κάνει πολλά… αισθητικά update (το έβαψα μαύρο και μετά άρχισαν να κυλάνε τα… αίματα!)    

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο όργανο που πήρα ήταν ένα squier p-bass affinity που ακόμη έχω και παίζει μια χαρά με μόνη mod ένα black pearl pickguard!

Πρώτη κιθάρα μια flying V copy Κορέας.

Eνισχυτής φυσικά χειροποίητος από ράδιο αυτοκινήτου και ηχείο sub από sony hi-fi... έρε γλέντια... πλάκα είχε. Μετά πήρα behringer bx 30W...(κι αυτόν τον έχω)

Πρώτο πετάλι behringer UD-100 με καλή παραμόρφωση 4 the money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το πρωτο μου 'οργανο' ηταν καποια ξυλα τα οποια τα ειχα ενωσει και τα χα καρφωσει ωστε να θυμιζουν κιθαρα και φυσικα ειχα ζωγραφισει ταστα και χορδες δεν θυμαμαι ποσες και ποσα  :P φυσικα δεν εβγαζε καποιο ηχο αλλα εκανα οτι επαιζα οταν εβαζα το κασσετοφωνο και με ευχαριστουσε  8)

 

αγαπημενο κοματι τοτες: ''μανουλα ελλας''  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο μπάσο: Elvis (απομίμηση Fender Jazz) το οποίο μέχρι και σήμερα και μετά από 1-2 ξηλώματα και επανατοποθετήσεις τάστων (ήθελα και άταστο, τρομάρα μου, και τα ξήλωνα και τα ξαναέβαζα μόνος μου όταν νοσταλγούσα το παλιό καλό Elvis) και κάποιες διορθώσεις στο nut και το bridge (ήθελαν μετακίνηση για να έρθει σωστά το intonation) είναι για μένα το καλύτερο μπάσο μου (και το κατάλαβα πολύ αργότερα, στην αρχή δε με ενθουσίαζε). Σωστό, συμπαγές βάρος, άριστη αίσθηση ταστιέρας και με σωστό πάχος για μένα, πανέμορφο χρώμα (οlympic white με άσπρο pickguard και RW fingerboard), σωστό headstock (για τα γούστα μου, με μεγάλο "στρόγγυλο σημείο") και ωραίο punchy και γεμάτο ήχο (stock μαγνήτες και ηλεκτρικά, βελτίωσα καλωδίωση με θωράκιση για μηδέν hum). Αν μου έλεγαν να κρατήσω μόνο ένα μπάσο, αυτό θα κρατούσα. Αγορασμένο μεταχειρισμένο με θήκη, λουρί (ασορτί άσπρο), καλώδιο προς 40.000δρχ περί το 1992. Μέχρι τότε μάθαινα τα των κιθαρών με την...

 

Πρώτη (ακουστική) κιθάρα: noname ρωσοποντιακή κιθάρα, από τον καιρό που είχαν κάνει την εμφάνισή τους οι ρωσοπόντιοι μετανάστες στις λαϊκές αγορές και πουλούσαν κοψοχρονιά (για μας) προϊόντα ρωσικής κατασκευής. Ανάμεσα λοιπόν στα κυάλια, φωτογραφικές μηχανές, τηλεφακούς και φίλτρα και άλλα καλούδια, οι δικοί μου μού πήρανε και μια ακουστική κιθάρα (περί το 1990). Ευτυχώς κούρδιζε σωστά (δύσκολα, αλλά τα κατάφερνες στο τέλος). Απίστευτο slab/κούτσουρο μανίκι, ποταπά tuners και τόσο πολύ σκληρές χορδές (σύρμα) που αρκετά χρόνια μετά εκτίμησα σε βάθος αυτήν την κιθάρα γιατί χάρη σε αυτήν απέκτησα σκληρό δέρμα στα ακροδάκτυλα του αριστερού (είχαν κάνει κρούστα-καπελάκι τον πρώτο μήνα) και έκτοτε δεν είχα πρόβλημα κάλων, φουσκάλων κλπ με οποιοδήποτε όργανο. Είχα φτιάξει και αυτοσχέδιο μαγνήτη, με έξι πηνία τυλιγμένα σε βίδα με πηνιόσυρμα από παλιό μετασηματιστή (είχα φτιάξει και μηχανή τυλίγματος με μοτεράκι! χαχαχα) και καρφωμένα σε ένα κομμάτι σκληρό μπλε φελιζόλ μόνωσης τοίχου. Ναι, εγώ ανακάλυψα τους hex μαγνήτες...  ;D Την έχω ακόμα παρατημένη στο χωριό σε κακή κατάσταση (φουσκωμένο ξύλο, κάκιστη επαναβαφή κλπ). Και την παράτησα γιατί πήρα την...

 

Πρώτη (ηλεκτρική) κιθάρα: Kumika strat copy. Αγορασμένη μεταχειρισμένη προς 9.000δρχ περί το 1994, χρώμα natural με maple μανίκι (τουλάχιστον χρώμα maple, δεν ξέρω τι ξύλο έχει μέσα) και άθλιο σετάπ από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, που την πούλησε ακριβώς επειδή δεν έπαιζε καλά. Μόλις την πήρα και τη σέταρα σωστά (σε αυτήν έμαθα να σετάρω όργανα) έπαιξε όπως έπρεπε. Την έχω ακόμα σαν μόνιμη MIDI κιθάρα αφού της έχω περάσει τον GK-2 hex της Roland για την GR-30 πεταλιέρα μου. Όλα τα παραπάνω όργανα τα συνέδεα στον...

 

Πρώτος ενισχυτής: Elephant bass 40W combo τον οποίο αγόρασα για να μπορούμε να κάνουμε πρόβες σε υπόγειο με την πρώτη μου μπάντα περί το 1992. Άθλιος ενισχυτής (τιμή αγοράς 40.000δρχ), αποκλείεται να έβγαζε πάνω από 15W ισχύος. Τον έχω ακόμα παρατημένο στο πατρικό μου, αφού του είχα αλλάξει όλο το κυκλωμα και του είχα φτιάξει άλλο με 75W ισχύος. Αυτή τη στιγμή με βλάβη (καμένο εξάρτημα) που βαριέμαι να το φτιάξω. Είχα όμως και...

 

Πρώτος (λαμπάτος) ενισχυτής: χειροποίητος, χρησιμοποιούνταν σε κάποια τεχνική σχολή (νομίζω τον Ευκλείδη πριν περάσει στο Δημόσιο) με διευθυντή τον πατέρα μου σαν σύστημα ανακοινώσεων (νομίζω). Τον είχα πολύ πριν από όλα τα παραπάνω όργανα αλλά δεν τον χρησιμοποιούσα. Τελικά τον χρησιμοποίησα με τον αυτοσχέδιο μαγνήτη μου και ένα μεγάφωνο από στερεοφωνικό και είδα ότι δούλευε καλά. Point to point κατασκευή, push-pull τελικός με EL84 και 2-3 προενισχύτριες, κατασκευασμένος (υποθέτω) στα 70s. Ήταν το έναυσμα να φτιάξω έναν κανονικό λαμπάτο για κιθάρα. Τον έχω ακόμα, παρατημένο κι αυτόν κάπου (αν και έχει κάτι old stock λυχνίες μέσα που μάλλον πρέπει να τις δοκιμάσω στο δικό μου ενισχυτή)...

 

Πρώτο πετάλι: DigiPlay Distortion. Χαρισμένο από φίλο μπασίστα που το χρησιμοποιούσε στο μπάσο. Χαμένο κάτω καπάκι, πατέντα από εμένα με πλακέτα βακελίτη/χαλκό (για ηλεκτρονικές κατασκευές) σαν καπάκι. Αξιοπρεπές πεταλάκι, το έχω ακόμα αν και δεν το χρησιμοποιώ (το overdrive της λάμπας στον ενισχυτή μου είναι πολύ καλυτερο).

 

Πρώτο βραβείο σε φόρουμ: Μακροσκελέστερου ποστ ;D ;D ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ηλεκτρική κιθάρα (πραγματικά δική μου, οχι δανεικη) μια Cyclone, ασπρη super strat style, (τρεμολο, locking μπλα μπλα μπλα)...σωμα καπλαμάς, είχε και μια τρύπα σαν τις κιθαρες του Vai και καλά να την κρατάς απο εκει...χρώμα άσπρο, SSH, rosewood ταστιέρα...έτος αγοράς 1989...

 

Πρώτος κανονικός ενισχυτής κιθάρας (γιατι για καποιον καιρο επαιζα καρφί σε ενα διπλοκάσσετο κασετόφωνο) ένας Marshall Lead 12...έτος αγοράς 1989...

 

Πρώτο πετάλι ένα boss HM-2...ετος αγοράς 1989

 

(φακ...)

 

 

 

EDIT: την τελευταια φορά που την είδα την Cyclone ήταν οταν την ανταλλαξα με δεν-θυμάμαι-τι στο "Ακκόρντο", μαγαζί με μεταχειρισμένα μουσικά οργανα, αν θυμάμαι καλά το 1992...στο σώμα, διαγώνια κάτω απο τα ποντεσιομετρα είχα σκαλίσει ένα "FREEDOM" (το οποιο ο μαγαζάτορας προσπαθησε να καλύψει ανεπιτυχώς)...αν κάποιου το μάτι την έχει πάρει...αν και πολυ φοβάμαι οτι θα κατέληξε στα σκουπίδια μερικους μηνες ή βδομάδες μετα...

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν μἰα κὀπια στρατοκαστερ,fuludore, προελευσης αγνωστης,δυστυχως την πουλησα,και ημουν πολυ συνεδεμενος μαζι της,τα πρωτα σολα που εμαθα(του B.B.King), πανω της τα ειχα ανακαλυψει,και πραγματικα την νοσταλγω,αν και εχουν περασει τριαντα χρονια απο τοτε που την αγορασα.Με τα μυαλα που εχω τωρα,ουτε για πολλα χρηματα δεν θα την εχανα.Αυτο που κρατησα ομως,ηταν οντως το πρωτο μου πεταλι,ενα vintage cry-baby,σπανιο σημερα  της καλιφορνεζικιας thomas organ co.Το εχω 30 χρονια,και παιζει κανονικα.Μεταχειρισμενο απο μπουζουξη.Θυμαμαι δυο-τρια ατομα,ποσο επεμεναν να τους το δωσω εκει γυρω στα 90's.Σημερα το βρισκει κανεις στο e-bay ευκολα  8)

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι παρακαλουσα τους γονεις μου ΔΕΚΑ χρονια για να μου παρουν μια κιθαρα και τελικα εφτασε ο νονος μου, στα 17 μου, να μου χαριζει μια κλασσικα Aria, πολυ μπομπα οργανο, το οποιο το ειχε 20++ χρονια ο ιδιος και επαιζε. Την τουμπαρα, οντας  αριστεροχειρας, και αρχισα να την γρατζουναω στην εποχη του μεγαλου ξεσηκωμου! (Αντωνη ασε κατω την κιθαρα μας εχεις παρει τα αυτια!!!!! >:( >:().

Μετα απο ενα χρονο (στα γενεθλια μου νομιζω) ηρθε η πρωτη μου αγαπη, Epiphone ταυρακι. Της εχω αλλαξει τον αδοξαστο λιγο, αλλα δεν λεει να με "αφησει". Και ετσι θελω να παραμεινει!

Πρωτος ενισχυτης ηταν ενας Laney Hardcore 15W. Τοτε ειχα πωρωθει, αλλα με την παροδο του χρονου καταλαβα οτι αυτη η σαπιλα που μετεφερε απο την αλλαγη πιεσης του αερα ηταν τοσο, μα τοσο true! Ακομα παιζω με αυτον καμια φορα, ετσι για να θυμαμαι τα παλια.

Τελος το πρωτο πεταλακι μου ηταν το Phaser της ElectroHarmonix. Ουτε καν distortion δεν ειχα αξιωθει να παρω... Μετα οπως προσθεθηκε στην παρεα και το Zoom Ultra Fuzz και ειμαι ετοιμος να φαζζαρω!!!!  :P

Ωραιες εποχες...

Βεβαια και τα καινουρια μου παιχνιδια αγαπαω, αλλα τα πρωτα ειναι αλλη φαση!

Ο.ψ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΑΣ ΟΡΓΑΝΑ;ΕΜΕΝΑ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ SAMICK KAI ΕΝΑΣ ΥΑΜΑΗΑ 10WATT.

 

Αυτα ακριβως είχα και εγω!! Επικη κιθάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου