Προς το περιεχόμενο

Τι ήταν η πρώτη σας κιθάρα/μπάσσο/πεταλάκι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι ήταν ήταν μία Gerley απομίμηση Les Paul που την είχα αγοράσει απο τον Αρμάο.

 

Πεταλάκι ήταν ενα MXR Distortion (πράσινο αν θυμάμαι καλά).

 

Ο γυιός του παπά, με τον οποίο είχαμε συγκρότημα, είχε βουτήξει μια ηχοκολώνα και τον ενισχυτή (λαμπάτος παρακαλώ) απο την εκκλησία και βάζαμε κιθάρες και μπάσσο εκει. Εβγαζε απίθανη "φυσική" παραμόρφωση ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βράστα κι άστα...

Late 70's....κιθάρα ταυράκι GERLEY (100% φυσικός καπλαμάς!) ,ενισχυτής ECHOLENA (100% pure transistor & επικίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια!),πεταλάκι fuzz CIMAR (απομίμηση ΜΧR το οποίο έβγαζε μοναδικά "άρρωστο" Fuzz!)

Ευτυχώς στην εποχή μας ΟΛΟΙ μπορούν να αγοράσουν αξιοπρεπη όργανα σε λογικές τιμές...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική: Aria Pro 2 με ενισχυτή Aria 30w (δεν θυμάμαι το μοντέλο)

Μπάσο: BC Rich (Kορέα) με ενισχυτή Marshall 35w (ούτε εδώ θυμάμαι το μοντέλο)

Αρμόνιο: Farfissa TS 600 δίσκαλο παρακαλώ (απαίτηση του Εθνικού)

εφε: Distortion DOD, equalizer DOD...

 

...αλλά το πρώτο μπάσο και μεγάλος έρωτας που είχα στα χέρια μου για μεγάλο χρονικό διάστημα (δυστηχώς όχι δικό μου) ένα ECO αν δεν κάνω λάθος του 60κάτι. Ο τύπος που το είχε μου είπε ότι ήταν το δευτερο ECO που είχε έρθει στην Ελλάδα... Πρίν από 2 περίπου μήνες το ξαναείδα στο σπίτι κάποιου γνωστού μετά από περίπου 12χρόνια αλλά δυστηχώς ήταν σε άθλια κατάσταση. Δεν κρύβω ότι συγκινήθηκα :cry: αλλά και τα πήρα :twisted: αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπασο fender jazzbass mexico, Κιθαρα washburn lyon. Kαι τα δυο ηταν καλα για τα λεφτα τους αλλα δεν κρατησαν και πολυ. Τωρα ευτυχως εχω το StingRay μου και δεν το αλλαζω ουτε με 500 fender. Πρωτο πεταλακι ενα qtronic της electro harmonix και για κιθαρα ενα boss distrotion. Τα ΕΚΟ ειναι τρομερα οργανα, εχει ενας φιλος μου μια δωδεκαχορδη κιθαρα, ειναι 25 χρονων και μας ειχε φυγει κιολας μια φορα απο το αυτοκινητο (μεσα στην θηκη ευτυχως) και ειναι θηριο ακομα με τρομερο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύυυμισες τώωρααααα

 

Ήταν μια κλασική κιθάρα της πλάκας στην οποία είχα βάλει

ένα σετ Ernie Ball 9ρες για να συνιθίσουν τα δάκτυλά μου.

(με το τηλεσκόπιο τότε έβλεπα τις ηλεκτρικές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια westone αν θυμάμε καλά οτι γράφεται έτσι. Ενας λαμπάτος ενισχυτής κατασκευής του πατέρα μου και ένα phaser μάρκας νομίζω elephant.

Μετα απο τρείς μήνες αγόρασα κιθάρα και ενισχυτή peavey διότι τα παραπάνω κατέληξαν με ταχύτητα στα εξω καγκελα του σπιτιου απο τον father αλα compain κατάσταση , λογω αψιμαχίας που είχα μαζί του. χαχαχα.

(τα πλήρωσε αυτός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pwpw....kalo thema..........eixa mia apomimhsh stratocaster markas CLASH(oi ponhroi tha poun κλασ..... PANTws h kithara den eixe katholou klassh)Aporw pws epaiza me auto to kausoxulo.....kai enan enisxuth 10watt squier.....effe den eixa.....no money no honey....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΑΣ ΟΡΓΑΝΑ;ΕΜΕΝΑ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ SAMICK KAI ΕΝΑΣ ΥΑΜΑΗΑ 10WATT.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ(ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΩΣΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ).Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.(VAN HALLEN KAI BRIAN MAY ΒΓΑΖΑΝ ΗΧΟ ΜΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι αυτοί οι απατεώνες είναι της πιάτσας και εύκολα ψήνουν τα παιδιά είτε να πάρουν κιθάρες και ενισχυτές που είναι για πέταμα, είτε να δώσουν πάρα πολλά λεφτά για πράγματα που δεν τους χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου