Προς το περιεχόμενο

Τι ήταν η πρώτη σας κιθάρα/μπάσσο/πεταλάκι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Proto organo: Mia flogera honer.. kapos etsi legotan (apo mikros sto kourmpeti)

 

Ptori kithara mia Guernica (klasiki) (Made in Spain - 70.000 prin 13-14 xronia)

 

Protos enisxitis Peavey Envoy 40W (mapa to karpouzi)

 

Proto petalaki: Ena Delay Boss DD-3. To kavatzosa prin 6 xronia apo ton aderfo mias gkomenas mou pou to eixe alla 3 xronia alla ta ixe paratisi.

xAXaXaXaXaaXAXa

(plaka plaka doulevei akoma mia xara ke as klini opou nane 10etia).

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πρώτη κιθάρα μου ήταν μια κλασσική guernica,αγορασμένη 40.000δρχ περίπου 15 χρόνια πριν.Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια cadenga (made in korea),χάρη σε κάποιον ευσυνείδητο γνωστό μαγαζάτορα της Θεσ/νίκης :evil:

 

Ο πρώτος μου και μοναδικός ενισχυτής,αφού με αυτόν παίζω ακόμα,είναι ένας 15άρης drive που "πρότεινε" ο εν λόγω μαγαζάτορας.

 

Το πρώτο μου εφεδάκι ήταν ένα vox distortion.

 

Πάντως η κιθάρα,όταν βρώ χρόνο,θα γίνει πειραματόζωο,αφού λέω να μάθω να βάφω πάνω της....

 

Ο ενισχυτής,με την πρώτη ευκαιρία,θα πάει για καυσόξυλα!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Ibanez RX40 την οποία την πούλησα 3 μήνες αργότερα για να πάρω την RG270 με την οποία ακόμη περνάμε αρκετές ώρες παρέα προσπαθώντας να την καλοπιάσω έτσι ώστε να δεχθει το γεγονός οτι σε λίγο καιρό θα πρέπει να μοιράζεται το δωμάτιο ΜΟΥ με μια Strat '70s.....

 

Ενισχυτής, Peavey Blazer 15W που με βοηθάει ακόμη, όσο μπορει, στη μελέτη μου!

 

Πετάλ, 3 Βoss. Το Turbo Overdrive, το chorus και το Digital Delay Sampler μου τα είχε πουλήσει κάποιος γνωστός μου 44.000δρχ το (1997).

lt;P><FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, Serif" color=#000099 size=3><U><EM><STRONG>Respect </STRONG></EM></U></FONT><FONT face="Georgia, Times New Rom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια eco την αγόρασα 3.000δρχ το 1980 μεταχειρισμένη, μετά to `83 μια fender strato japan poy την άλαξα σε

fender tele usa stan....τoy `83 που με κάποιες μετατροπές σε μαγνήτες 2 διπλούς seymour d. kai με 2 διακοπτάκια για επιλογή μονού ή διπλού πηνείου είναι και η αγαπημένη μου κιθάρα μέχρι σήμερα παρότι έχουν περάσει αρκετές από τα χέρια μου.

 

πρώτη μου ακουστική μια ibanez tou `83 με maple ταστιέρα.

τώρα έχω και μια codin.

 

ενισχυτής ήταν ένας cleartor to `80 to `83 ένας marshal 30watt

to `88 και ένας 60 watt blues de ville fender.

 

πρώτο μου πετάλι ειναι ένα vox oua-oua tou `84.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σχετικά καινούριος στον κόσμο της κιθάρας.Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια ηλκτρική Ibanez (δεν θυμάμαι τύπο),η οποία δεν ήταν δικιά μου,αλλά δανεική και αγύριστη για 7 μήνες (!) μέχρι που αγόρασα μια ηλ/στική Samick με 250 ευρουλάκια,και χωρίς να ξέρω βέβαια πολλά από κιθάρες, μου φαίνεται πολύ καλή αγορά και αρκετά καλή κιθάρα.Αυτά.Εντός των ημερών μάλλον θα πάρω ένα delay της Boss....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

i prwth mou kithara itan mia squier kai enisxitis ena peavey 15w akoma exo tin kithara. tora exo mia ibanez s1625 mia gnx3 petaliera kai ena marshallako 30w.

 

Βράστα κι άστα...

Late 70's....κιθάρα ταυράκι GERLEY (100% φυσικός καπλαμάς!) ' date='ενισχυτής ECHOLENA (100% pure transistor & επικίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια!),πεταλάκι fuzz CIMAR (απομίμηση ΜΧR το οποίο έβγαζε μοναδικά "άρρωστο" Fuzz!)

Ευτυχώς στην εποχή μας ΟΛΟΙ μπορούν να αγοράσουν αξιοπρεπη όργανα σε λογικές τιμές...[/quote']

 

superfunk ithela na se rotiso gia ton echolena, exo akousei oti exei poli glika kathara ti montelo itan ? sou arese?

pla mpla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι -τελείως- καινούριος στο θέμα Κιθάρα και Μουσική γενικότερα. Γρατζούναγα μια κλασσική της πλάκας δανεική για κανά 6μηνο ώσπου αποφάσισα να κάνω την κίνηση να πάρω μια ηλεκτρική για μένα. Μετά από αρκετό ψάξιμο , στο οποίο μας δυσκόλευε το γεγονός ότι έψαχνα κιθάρα για αριστερόχειρα , κατέληξα σε μια ελαφρώς μεταχειρισμένη Ibanez RG470L με 300€.

 

Το θέμα είναι ότι ήταν λες και την είχα κάνει παραγγελία. Μαύρη και σε [οπτικό] στυλ που μου αρέσει καθώς και αρκετά καλή στα χέρια μου. Οι φίλοι μου που είχαν έρθει μαζί μου δεν πιστεύαν την ... πωποφαρδιά μου :D γιατί ήταν και στο τελευταίο μαγαζί που είχαμε να πάμε...

lt;P align=center>When the sailman's sailing away<BR>He shows that the dream of Lemuria is true<BR>A land lost he will find again<BR>Hear the call from the dept

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη κιθάρα μια ακουστική της κακιάς ώρας απο βουλγαρία(ενοείται χωρις μάρκα..) Πρώτη ηλεκτρική μια Aria pro 2 σετάκι με έναν aria 15w και πετάλι boss heavy metal , θυμάμαι οτι σχεδόν έκλαψα απο τη χαρά μου!!! :oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Το πρωτο μου οργανο ήταν ενα σκευρωμενο μπουζουκι  που ματωναν τα δαχτυλα μου  ;D μετα  το πασαρα  σε ενα γνωστο που ο αφερφος του ηταν επαγγελματιας και μου εδωσε ενα καλο μπουζουκι του το οποιο ηταν και αυτο σκευρωμενο ;D  , προσφατα πηρα αλλο ενα πολυ καλο  οργανο (να μην το ματιαξω )  απο κιθαρες πρωτη μου μια telecaster squer κρεμ χρωμα και ενυσχιτη ibanez  valvee 5 watt .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου