Προς το περιεχόμενο

Τι ήταν η πρώτη σας κιθάρα/μπάσσο/πεταλάκι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H πρωτη μου κιθαρα ηταν μια μαυρη στρατοκαστερ μαρκας Marina και ο ενισχυτης δε μπορω να θυμηθω παντως ηταν και αυτος noname.

Το πρωτο μου πεταλακι (αρκετα αργοτερα) ηταν το distortion της Boss

 

:'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μένα ήταν μια σάμικ....έκανα βλακεία που την έδωσα, πρώτη μου κιθάρα ήταν...αν και ήταν μαύρα χάλια  ;D

 

Επειδή όμως η ιστορία επαναλαμβάνεται, ξαναπήρα μια δανεική (και αγύριστη) ίδια ακριβώς κιθάρα(τις είχαμε αγοράσει ίδια μέρα με έναν ξάδερφο μου 14 χρόνια πριν) για τον αδερφό μου που ξεκίνησε και αυτός να παίζει.

 

Ευτυχώς τώρα τσίμπησε μια epiphone LP custom και η διαφορά τους είναι τραγική...(το αναφέρω αυτό γιατί ειπώθηκε κάπου ότι και οι 2 κιθάρες παράγονται από το ίδιο εργοστάσιο στην Κίνα)

Την σάμικ λέω να την τρίψω με γυαλόχαρτο μέχρι να είναι γυμνό ξύλο και να βάψω το πλαστικό της μαύρο, ώστε να δείχνει τουλάχιστον πιο εμφανίσιμη  :)

 

Το πρώτο μου και μοναδικό μπάσσο (δεν το πολυχρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς) ήταν ένα μεταχειρισμένο Squier P-Bass.

 

Το πρώτο μου ''πεταλάκι'' ήταν ένα....του χεριού (το Pandora της Korg)...ακόμα θυμάμαι στα πρώτα μου λάιβ που άλλαζα τους ήχους με το χέρι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια κλασική juan Martinez Made in Spain που την είχα αγοράσει 60.000 δρχ το 1996. Εννοείται οτι την έχω ακόμα και την χρησιμοποιώ καθώς βγάζει έναν πολύ όμορφο και γλυκό ήχο. Την πρώτη μου ηλεκτρική την πήρα το 1998 από τον Τριμη και είναι μια Ibanez RG 550 RBK μαζί με ένα ενισχυτή Ibanez ToneBlaster 25R προς 300κάτι χιλιάδες δραχμές. Εννοείται οτι και αυτή την έχω ακόμα και είμαι πλέον στο τελικό στάδιο βαψιματος στο σώμα (από χιλιοχτυπημένο μαύρο που ήταν σε βαθύ κόκκινο) και θα ακόλουθήσει νέο Pickguard (black mirror) και μαγνήτες με κοκκινα covers και knobs (poser!!!). Το πρώτο εφφέ που πήρα ήταν το VAMP2 και με έβγαλε μεχρι πριν δυο χρόνια μια χαρά , αυτό το πούλησα και πήρα ένα pocketpod για PC recording.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια ηλεκτροακουστικη OSMOND την οποια εχω ακομα και δεν θα πουλησω ποτε.

 

το πρωτο πεταλακι που ειχα παρει ηταν ενα metalzone :o

 

και μετα πήρα και τον fender projunior και κάηκα μη αναστρεψιμα ;D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη ηλεκτρικη μου κιθαρα ηταν μια Clear sound ( what it that)

Το πρωτο μου μπασο ηταν Eko.Δανεικα και τα δυο.

Μια μερα μπηκαν στο δωματιακι μας, που καναμε προβα και μας τα κλεψανε.

Μαθαμε οτι πουληθηκαν στο Μοναστηρακι.

Οποιος τα αγορασε να τα επιστρεψει. :P

 

Ενισχυτη ειχα ενα dublex, με ηχειο μια αποτυχημενη ντουλαπα. :'(

 

Πεταλι μου χαρισε ενας κιθαριστας, φιλος του playloud ( δεν κανω πλακα) ενα fuzz αγνωστου ταυτοτητος.Ακομη αυτο εχω. ;D ;D ;D.

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεματακι!

Πρωτο μου μπασο ενα Lyon by Washburn (30 χιλιαρικα το '94 ειχα δωσει) ή μαλλον ειχαν δωσει οι δικοι μου και ενισχυτη ενα Fender R.A.D. (made in USA) 25W αν θυμαμαι καλα αυτος ειχε 100 χιλιαρικα, αλλα τα λεφτα του τα εβγαλε και με το παραπανω. Φοβερη ποιοτητα κατασκευης και ηχου!

Τοτε δυστυχως ολα ηταν πανακριβα και το χιλιαρικο ειχε αξια...

Ευτυχως για ολους μας πλεον τα σημερινα δεδομενα ειναι διαφορετικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η πρωτη μου κιθαρα ηταν mia ibanez rgx 120 black me εναν park 10w

αθλια και τα δυο στο χρονο πανω χαλασαν και ειχα απογοητευτη για τα επομενα 5 χρονια πουπηρα αλλον εξοπλησμο.Αγορασμενα απο το ντο ρε μι στην θεμιστοκλεους, 101 χιλιαδες νομιζω 75 η κιθαρα και 26 ο ενισχυτης.

Την κιθαρα την εχει η ανηψια μου και τον ενισχυτη περιμενω ακομα να φιαχτει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρωτη μου κιθαρα ηταν μια μαυρη στρατοκαστερ μαρκας Marina και ο ενισχυτης δε μπορω να θυμηθω παντως ηταν και αυτος noname.

Το πρωτο μου πεταλακι (αρκετα αργοτερα) ηταν το distortion της Boss

 

:'(

 

Λιόλιος;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου