Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ κομπιουτεριστες!!!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο οτι με διαβεβαιωσαν τουλαχιστον 4 ειδικοι ΕΧΕΙ μεγαλη σχεση (εκτος και αν η προεκταση σου εχει ενισχυση η αν ταυτοχρονα το δουλευεις με τροφοδοτικο) απο χθες το δουλευω με το δικο του καλωδιο και κανενα απολυτως προβλημα,το αφησα μαλιστα ανοιχτο ολη τη νυχτα & το πρωϊ ηταν οκ!και δεν εχω φορτωσει ακομα το service pack 2......

 

τι μαθαινει κανεις! 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Usb καλώδια το μέγεθος μετράει... αρνητικά. Σε ένα zen micro που έκανα δοκιμές είδα ότι με κοντό καλώδιο συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα από ότι με μακρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δουλευει μια χαρα σου λεω,το τροφοδοτικο μου δεν εχει κανενα προβλημα ,αλλωστε το τσεκαρα και ειναι υπερ-κτηναρα!

(αλλωστε το προβλημα εξαφανιστηκε μολις αλλαξα το καλωδιο)

αν εφταιγε το τροφοδοτικο το προβλημα θα λυνονταν μολις αποσυνδεα την καρτα ηχου που εχει τη δεκαπλη καταναλωση ρευματος απο το keyboard.δεν συνεβει ομως αυτο,μονο οταν αποσυνδεα το keyboard ξεκολλαγε.Τωρα ευτυχως ολα ειναι μελι-γαλα.... :wink:

 

προσεχε παντως με το μακρυ καλωδιο usb γιατι και σε μενα δεν παρουσιαζε προβλημα για κανα μηνα που το ειχα & ξαφνικα παρουσιασε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λέω ότι έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου....απλά ότι έχει να κάνει με αυτό και το mainboard..Όταν είναι κλειστό το μηχανάκι τροφοδοτούνται αυτά??έχω με προέκταση εδώ και έναν χρόνο τον uc33 m-audio..το 88αρι το κλαβιέ,χωρίς κανένα πρόβλημα...δεν χρειάζεται καμια ενίσχυση το usb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο εννοεί όταν λέει τροφοδοσία. Είχα συναντήσει σε παλαιότερο motherboard μια επιλογή για αλλαγή της τάσης στο USB. Μη με ρωτήσεις τι και πως πάει μια 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τροφοδοτειται κανονικα ακομα & οταν ειναι κλειστο το κομπιουτερ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επί της ουσίας, το πρόβλημα που ανέφερες sf είναι πρόβλημα ρεύματος. Το γεγονός ότι η κατάσταση δυσκολεύει όταν το καλώδιο έχει κάπως μεγαλύτερο μήκος είναι επίσης ενδεικτικό προβλήματος με το ρεύμα.

 

Αν το τροφοδοτικό σου δεν στοίχισε γύρω στα 100-120 ευρώ (από μόνο του) μην είσαι σίγουρος ότι αυτά που γράφει για τα βατ του είναι όντως αληθή. Από τότε που ο κόσμος ξύπνησε και ζητάει "μεγάλα" τροφοδοτικά (καθότι παλιότερα κανείς δεν ασχολιόταν με αυτό το θέμα), όλες οι σκατο-εταιρείες που έφτιαχναν τροφοδοτικά των 200-300 βάτ, άρχισαν να κολάνε ετικετούλες που λένε ότι είναι (τα τροφοδοτικά τους) 350-450 βατ. Κολοκύθια-τούμπανα δηλαδή.

 

Ακόμη και αν όντως το συγκεκριμένο έχει τα βατ που λέει, πάλι τίθενται ζητήματα σταθερότητας τάσης κλπ, οπότε γι' αυτό σου είπα ότι η τιμή ενός καλού τροφοδοτικού είναι στα παραπάνω χρήματα.

 

Επιμένω πάνω σε αυτό το θέμα, διότι έχεις ελάχιστες μόλις συσκευές USB πάνω στο μηχάνημα, οπότε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την οριακή κατάσταση που περιγράφεις όσον αφορά το ρεύμα (τόσο οριακή που αν βάλεις λίγο μεγαλύτερο καλώδιο, αρχίζουν τα προβλήματα). Εγώ έχω πάνω στο μηχάνημά μου δύο hub, ποντίκι, πληκτρολόγιο, εκτυπωτή, firewire βιντεοκάμερα και διάφορες περιστασιακά προσαρμόσιμες κάρτες αποθήκευσης και δεν έχει βγει κανένα πρόβλημα.

 

Αντίθετα, σε έναν φορητό που έχω, είχα βάλει τις προάλες έναν από αυτούς τους σκληρούς δίσκους τελευταίας γενιάς, που υποτίθεται ότι δεν θέλουν πρόσθετη τροφοδοσία (δηλ. τρέφονται από το usb) και τα windows μου την είπαν (στα αγγλικά): οι ενεργειακές απαιτήσεις της συσκευής που προσθέσατε υπερβαίνουν τις δυνατότητες του hub ! (ναι το ξέρω ότι είναι ένα σπάνιο μήνυμα - και εγώ για πρώτη φορά το είδα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου