Προς το περιεχόμενο

Σύστημα Αγγελιών 2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+100 για την διατηρηση της αξιολογησης.

Αν βρεθει ενας τροπος να συνδιαστουν οι δυο λογαριασμοι θα ηταν τελειο.

Προς το παρον μπορουμε μεσα στην αγγελια στο καινουριο section να βαζουμε το λινκ απο τις αξιολογησεις μας στο φορουμ.

 

Προσωπικα εγω οχι απλα κοιταω αξιολογησεις οταν προκειται να αγορασω κατι εκτος θεσσαλονικης (που δεν μπορω να το δοκιμασω δηλαδη), κοιταω ακομη και αν καποιος γνωστος (να γραφει συχνα στο φορουμ, να τον θεωρω αντικειμενικο) εχει αγορασει κατι απο τον πωλητη. Ειναι πολυ χρησιμο feature. Ειδικα με τοσες ρεπλικες γυρω μας...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κ γω το ιδιο φανταζομαι, αλλα τουλαχιστον να μην χρειαζεται να κανεις ξανα Login για να δεις αγγελιες.. τελειως ανουσιο..

 

Υ.Γ αυτο ειναι για την προηγουμενη δηλωση του Spy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αυτή η πρόταση,αλλά γιατί να μην παραμείνει η αξιολόγηση ως έχει και ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος να κάνει ελεγχο στο φόρουμ προτού το αγοράσει/πουλήσει/ανταλλάξει στο site των αγγελιών.Έχω την εντύπωση πως η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών κράτησε το ίδιο nickname...οπότε δε θα είναι και τόσο δύσκολο(απλά θα θέλει πιο πολύ ψάξιμο)

 

+1

 

όταν το όνομα είναι ίδιο, μπορείς να έχεις μια άποψη για το τι άνθρωπος είναι ο πωλητής/αγοραστής, μέσα από τον τρόπο που γράφει στο φόρουμ

 

επίσης όσο πιο γνωστός είναι κάποιος στο φόρουμ, τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνει "κόλπα" σε μια συναλλαγή, γιατί θα εκτεθεί. Διαφορετικά αν έχει άλλο username στο site των αγγελιών,  κανείς δεν τον ξέρει, είναι απλά ένα username.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

όταν το όνομα είναι ίδιο, μπορείς να έχεις μια άποψη για το τι άνθρωπος είναι ο πωλητής/αγοραστής, μέσα από τον τρόπο που γράφει στο φόρουμ

 

επίσης όσο πιο γνωστός είναι κάποιος στο φόρουμ, τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνει "κόλπα" σε μια συναλλαγή, γιατί θα εκτεθεί. Διαφορετικά αν έχει άλλο username στο site των αγγελιών,  κανείς δεν τον ξέρει, είναι απλά ένα username.

 

αυτή είναι η πρώτη φαινομενικά προφανής λύση στο πρόβλημα, αλλα επειδή απαιτείται εκ νέου εγγραφή στο smart, δεν είναι δυνατόν να ελεγχεται αν πχ εγώ προλάβω να γραφτώ ως gdevelek. Kαι ενώ η απάντηση σε αυτό είναι οτι γίνεται με μεγάλο κόπο να ελέγχονται μέσω ip οι διπλοεγγραφές και η κλοπή του nickname (:D) , το πιθανότερο θα ήταν να υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το σύστημα αρνείται να δεχτεί οτι εγώ είμαι όντως ο blue γιατί μπήκα από διαφορετική σύνδεση (πχ ιντερνετ καφε) ή έκανα signup από διαφορετικό λογαριασμό mail, από αυτόν που χρησιμοποιώ για το noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα στη δικιά μου πρόταση ΔΕΝ υπάρχει δεύτερη εγγραφή, διατηρείται  το ίδιο όνομα, όπως γίνεται ως τώρα στις αγγελίες... ενιαίο σύνολο μελών για το site αγγελιών και το φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα στη δικιά μου πρόταση ΔΕΝ υπάρχει δεύτερη εγγραφή, διατηρείται  το ίδιο όνομα, όπως γίνεται ως τώρα στις αγγελίες... ενιαίο σύνολο μελών για το site αγγελιών και το φόρουμ...

 

η δικιά σου πρόταση δεν συνυπολογίζει οτι το νέο σύστημα αγγελιών απαιτεί την εκ νέου εγγραφή ενός μέλους ή την εγγραφή ενός χρήστη που δεν ασχολείται με το φόρουμ. Μια πρόταση, για να ευσταθεί, οφείλει να διατυπώνεται μέσα στους όρους του ζητήματος. Εδώ λοιπόν, δεν ισχύει το ίδιο, προτείνεις μια λύση σε ένα διαφορετικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το πρωί μία αγγελία στο "Μουσικός Εξοπλισμός", "Ζήτηση" και δεν έχει εμφανιστεί ακόμα.

Έκανα εγώ καποιο λάθος? Στις αγγελίες μου φαίνετε και με βγάζει εδώ

http://smart.noiz.gr/details.php?id=315 , αλλά δεν εμφανίζεται στις αγγελίες.

 

 

Edit: Θενκξ, όποιος το έφτιαξε!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικιά σου πρόταση δεν συνυπολογίζει οτι το νέο σύστημα αγγελιών απαιτεί την εκ νέου εγγραφή ενός μέλους ή την εγγραφή ενός χρήστη που δεν ασχολείται με το φόρουμ.

 

δεν γνώριζα πως υπήρχε τέτοια απαίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει ένα πρόβλημα ίσως συμβατότητας με τους browsers ή κάποιο λάθος στην java ή δεν ξέρω κι εγώ τί χρησιμοποιούν οι "μάστορες" που φτιάχνουν τις νέες σελίδες του νόιζ. Αν χρησιμοποιείς Explorer δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία της αγγελίας σου, το λινκ μένει ανενεργό. Ενώ με τον Firefox δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει επειδή έχω ΧΡ κι όχι Vista ή Win7. Ίσως στα συστήματα αυτά να μην έχει πρόβλημα, αλλά ο Explorer που έχω είναι ο 8. Στο παλιό όμως νόιζ τα αρχεία σηκώνονται με ότι browser και ότι σύστημα έχεις. Το είπα στα παιδιά του νόιζ κι επιμένουν ότι δεν έχω κάνει καλά τις ρυθμίσεις μου. Μα πώς είναι δυνατόνννννννν;;;;;!!!!!! Επί 18 χρόνια πάνω στα PC, να κάνω κι επισκευές και να μην ξέρω να σετάρω έναν explorer;;;;

Κι επειδή έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα, συνιστώ στα μαστόρια (που έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά) για να μην ταλαιπωρούνται στο μέλλον ούτε εκείνοι ούτε εμείς, απλά να κάνουν ένα copy-paste στον html κώδικα που έχουν στο παλιό και να τον φέρουν ως έχει στο καινούριο. Έτσι θα λυθούν τα πάντα. Όσον αφορά την αξιολόγηση, δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει. Όποιος δεν σε γουστάρει σου βάζει ένα μείον κι άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Για το ebay καλό είναι, για εδώ δεν νομίζω. Παράδειγμα, λες σε κάποιον από επαρχία: "Φίλε δεν θέλω αντικαταβολές γιατί την έχω πατήσει, κάνουν φάρσες και δεν παραλαμβάνουν το δέμα, λένε ότι έχει γίνει λάθος, ή βάζουν επίτηδες ψεύτικη διεύθυνση και μετά είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω τα χρήματα για την επιστροφή." Και σου χώνουν ένα μείον επειδή μίλησες αντικειμενικά. Εδώ έχω παραγγείλει ουκ ολίγα πράγματα από Αθήνα και είτε τάδωσαν αλλού στον κοντογείτονα ας πούμε, ή βαριόνται να τα φέρουν. Τους λες ότι είσαι στο μαγαζί όλη μέρα και δεν μπορείς να κουνήσεις ρούπι, λεφτά θα πάρουν αν στα φέρουν και το ταξί πληρωμένο από την τσέπη σου και σε γράφουν στα...... ξέρετε. Τις προάλλες άφησα την δουλειά και πήγα στην Αθήνα με κλεισμένο ραντεβού να πάρω ένα Triton και ο πωλητής έλλειπε. Τί του κάνεις τότε; Του βαράς ένα μείον; Οπότε λέω καλό είναι να μην υπάρχει αξιολόγηση, όχι γιατί δεν χρειάζεται αλλά γιατί σαν λαός δεν έχουμε ακόμη βρει αυτό που εδώ και 10ετίες έχουμε χάσει. Δεν το λέω γιατί θα γίνω κακός. Καλημέρα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τίθεται το ερώτημα: "Τόσο καιρό βλέπω το νέο νόιζ να μένει στάσιμο και ελάχιστοι του ελαχίστου ανεβάζουν αρχεία. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν έχει πιάσει αφού όλοι προτιμούν το παλιό. Γιατί λοιπόν να αλλάξει σε smart.noiz και να μην μείνει όπως είναι σε noiz.gr, απλά να αλλαχτεί το interface?" Κι έτσι όπως είναι όμως δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, όπως αλλαγή σέρβερ, πώληση ονόματος κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου