Προς το περιεχόμενο

Ο καλυτερος hi-gain low watt ενισχυτης της πιατσας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Από τη στιγμή που θές έναν τεράστιο lead ήχο (για 80s και metal καταστάσεις), πάρε έναν ενισχυτή με καλό pre amp section και καλό master volume για να μπορείς να τον ελέγχεις. Οι Mesa είναι κλασικά παραδείγματα.

 

Βέβαια τεράστιο ρόλο (και μου κάνει εντύπωση πως δεν έχει αναφερθεί) θα παίξει στην ένταση και η καμπίνα σου. Αν έχεις κανα κτήνος 4x12 και με 15 watt θα γίνεται της πόπης (αλλά δεν θα είναι metal ήχος, ούτε και του Koch ή του Εgnater Rebel είναι).

 

Ο καλύτερος συνδυασμός λοιπόν θα ήταν πολλά watt στον ενισχυτή για να έχει όγκο και punch και καμπίνα oversized 1x12 με μεγάφωνο που να έχει μεγάλο wattage για να αντέχει τον ενισχυτή και το μικρότερο sensitivity για να έχει το λιγότερο volume.

 

Αν μου πείς και budget, θα πρότείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μολις στο προηγουμενο ειπε

 

boogie και τα αλλα engl ειλικρινα δεν μου πολυαρεσαν (βλασφημια, το ξερω), απλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω...

 

;D

Για την καμπινα εχεις δικιο, καπου νομιζω στην αρχη ειχε πει τι καμπινα εχει.

 

edit: "soldano astroverb σε 2 Marshall 1912"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χιλια ευχαριστω...!!

 

Ο ηχος που γουσταρω ειναι ο "ζεματισμενος", γεματος αρμονικες και sustain metal lead shred ηχος...πειτε με πυροβολημενο, αλλα κατ εμε κορυφη ηχος ειναι ο john drenning (crimson glory transcendence εποχης), andy laroque (them εποχης), lars johansson (candlemass τα παντα ολα, ΘΕΟΣ) και αλλα σε αυτο το στυλ....

 

ακουει ιδεες!!!

 

ΫΓ: οπως προανεφερα παιζω στο διχιλιαρο για λαμπατη κεφαλη χωρις να χρειαστει να μετακομισω για να βγαλω tone....

φιλε μου αμα βρεις τετοιο ενισχυτη. που να ακουμπα τετοιους ηχους τον θελω και γω!!! ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μολις στο προηγουμενο ειπε

 

;D

Για την καμπινα εχεις δικιο, καπου νομιζω στην αρχη ειχε πει τι καμπινα εχει.

 

edit: "soldano astroverb σε 2 Marshall 1912"

 

...οκ, μετά από μια πιο πρσεκτική ανάγνωση λοιπόν και σ' ευχαριστώ για τη διόρθωση...

 

Tα πουλάει όλα και παίρνει έναν Bad Cat, Hot Cat 1x12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάς για τέτοιο μπάτζετ χωρίς να θες τα άπειρα watt και απ'όσο κατάλαβα θες καλασικομεταλάδικη βρώμα γιατί δεν πας μια βόλτα στον κουρμπή στη θεμιστοκλέους να ακούσεις έναν ενισχυτή που μόλις τελείωσε? δικό του μηχάνημα και μιας κ σπουδάζω κει δίπλα, περνούσα κ τον άκουγα που και που... Και παρ'ότι δεν είναι αυτό ακριβώς ο ήχος μου,πίστεψέ με, έψασα τον ύπνο μου.. κ νομίζω με 2 χήνες είσαι μέσα για 50άρη!... καλή τύχη! 8)

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάς για τέτοιο μπάτζετ χωρίς να θες τα άπειρα watt και απ'όσο κατάλαβα θες καλασικομεταλάδικη βρώμα γιατί δεν πας μια βόλτα στον κουρμπή στη θεμιστοκλέους να ακούσεις έναν ενισχυτή που μόλις τελείωσε? δικό του μηχάνημα και μιας κ σπουδάζω κει δίπλα, περνούσα κ τον άκουγα που και που... Και παρ'ότι δεν είναι αυτό ακριβώς ο ήχος μου,πίστεψέ με, έψασα τον ύπνο μου.. κ νομίζω με 2 χήνες είσαι μέσα για 50άρη!... καλή τύχη! 8)

 

Σιγά ρε παιδιά 2 χήνες για ενισχυτή που εφτιαξε ο Παναγιώτης,

Αν στην πορεία δεν σου κάτσει καλά τι θα τον κάνεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μην έχεις στο μυαλό σου τον όγκο και τις δυναμικές που ακούς στα cd δεν παίζει να τα πετύχεις ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ στο διαμέρισμα από έναν ενισχυτή(γι'αυτό υπάρχουν και τα studios εξάλλου  :P), έστω και με ένα τέρας φρεναριστό...

 

εγώ αν ήμουν στην θέση σου(αν και είπες ότι δεν θες boogie), θα έπαιρνα χαλαρά dual/triple rectifier, είναι ενισχυτές που μπορείς να κάνεις πολλά στο επίπεδο high gain...

 

τσέκαρε το βιντεάκι, είναι από τα καλύτερα demos ενισχυτών στο youtube...

 

επίσης, πάντα υπάρχει και το ebay, όπου αυτά τα τέρατα πωλούνται για 1000-1200 δολλάρια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ο όγκος που ακούμε στα cd είναι κυρίως αποτέλεσμα του οτι οι κιθάρες συνήθως ηχογραφούνται με πολλά μικρόφωνα ή/και DI μαζί επομένως για το ίδιο σόλο πχ, έχουν 2-3 ξεχωριστά κανάλια που παίζουν όλα μαζι.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Προσωπικά η μπίχλα που μπορεί να βγάλει αυτός εδώ http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_mark_v_head.htm απλά δεν περιγράφεται και καλύπτει ένα πολύ μεγάλο εύρος ήχων (low-mid-hi gain).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου