Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 σετάκια απο αυτές, πιστεύω είναι τζάμι!!

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Ddr3-3Gb-Kit-3P1333Lv3Gk-3P1333LV3GK.htm

 

Ωραία το puzzle συμπληρώνεται σιγά σιγά, σ'ευχαριστώ... μπορώ και αργότερα (που θα έχουν πέσει και οι τιμές) να βάλω και άλλο ένα σετ των τριών και να γεμίσουν τα ram slots,

 

 

ααα... αυτό που μου έστειλες είναι σύνολο 3G ε? δεν μπορώ να βάλω 3 sticks των 2G http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Ddr3-6Gb-Kit-3P1333Lv6Gk-3P1333LV6GK.htm  για να έχω 6G ram? (και ίσως αργότερα 12) μόνο το κόστος δεν αλλάζει?

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι εγώ προτείνω να πας σε i7 860.Ίδιες επιδόσεις αλλά μικρότερη κατανάλωση τουλάχιστον 30% που σημαίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες οπότε και ανεμιστήρες να λειτουργούν σε χαμηλότερες στροφές.Συμπέρασμα λιγότερος θόρυβος.

Επίσης εγκρίνω το enermax τροφοδοτικό που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Από κουτάκια ρίξε μια ματιά στην antec.Το solo έχει εξαιρετικές επιδόσεις από την άποψη του θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το solo το είχα τσεκάρει πρώτο, δεν ξέρω αν θα χωράει η ψύκτρα εκεί όμως.. είναι ωραίο πάντως.. απλό και λιτό.

 

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το puzzle συμπληρώνεται σιγά σιγά, σ'ευχαριστώ... μπορώ και αργότερα (που θα έχουν πέσει και οι τιμές) να βάλω και άλλο ένα σετ των τριών και να γεμίσουν τα ram slots,

ααα... αυτό που μου έστειλες είναι σύνολο 3G ε? δεν μπορώ να βάλω 3 sticks των 2G http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Ddr3-6Gb-Kit-3P1333Lv6Gk-3P1333LV6GK.htm  για να έχω 6G ram? (και ίσως αργότερα 12) μόνο το κόστος δεν αλλάζει?

 

Αν έχεις σκοπό να πας σε 12 gb αργότερα τότε ναι.. μια χαρά.. πάρε σετ των 2gb/μνήμη..

 

Αν δεν έχεις σκοπό να πας σε 12 όμως, τότε η προσωπική μου γνώμη είναι 6*1GB και όχι 3*2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beeros05 κι εγώ έχω ένα μηχάνημα με AMD athlon64 4000+ και με 2G ram και στο cubase μου βγάζει την παναγία...

 

αγορι μου σου βγαζει τη παναγια 1)γιατί ειναι AMD, 2)γιατί είναι Single Core αλλα ας μην το κανουμε Intel VS AMD...το γυρναω στο σοβαρο...το μηχανημα που εχεις εχει μονοπύρηνο επεξεργαστη τί θες να κανει δηλ...να φυσάει?

 

και ΑΝ δεν κανω λάθος οι μνήμες σου δεν είναι καν DDR2...

 

οπότε ΑΛΛΟ dual core αρχιτεκτονική με 2 gb DDR2 @ 800, 1066 και ΑΛΛΟ single core αρχιτεκτονική με DDR1 @ 400...

 

μιλάμε πάντα για 2πύρηνο συστημα τουλάχιστον

 

λοιπόν νομίζω ότι το έχουμε γ....σει το θέμα...5 σελίδες για ενα ''μουσικό'' PC...δεν υπάρχει λόγος!

 

κανε ότι νομίζεις αλλά ακολούθα μια γραμμή...πχ πάρε ενα αξιοπρεπές κουτί αλλα όχι πάνω από 100 ευρω, παρε καλό τροφοδοτικό αλλά πάλι όχι πανω από 500-600 watt και προς θεου όχι πανω από 100 ευρω

 

βαλέ εναν SSD για το OS σου βάλε 2x500GB Sata II (ή όσα GB κρινεις ότι χρειάζεσαι) αν θες να κάνεις RAID για τα δεδομένα σου

 

τώρα όσον αφορά το συνδυασμό CPU, Mobo, RAM σου είπα μια γνωμη...s775 και άγιος ο θεος

 

αν θες ΑΘΟΡΥΒΟ σύστημα άσε τα i7, Sata 3, DDR3 @ 1600 και δε συμμαζεύται και επένδυσε αυτά τα λεφτά ή και λίγα παραπάνω σε πιο ''απλό'' σύστημα (s775) με ΥΔΡΟΨΥΞΗ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beeros05 κι εγώ έχω ένα μηχάνημα με AMD athlon64 4000+ και με 2G ram και στο cubase μου βγάζει την παναγία... Θέλω κάτι καινούριο για να μην ξαναασχοληθώ για αρκετό καιρό. Ίσως αργότερα του βάλω κάποιον καλύτερο επεξεργαστή όταν θα έχουν πέσει οι τιμές.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την μνήμη?

Τι να βάλω για να εκμεταλλευτώ στο έπακρο αυτό το setup?

 

cpu: Intel Core i7 930 (s1366, 2.80GHz)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i7-930-s1366-2-80GHz-BX80601930.htm

 

board: Gigabyte GA-X58A-UD3R (s1366, DDR3, X58)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-GA-X58A-UD3R-s1366-X58-DDR3-GAX58AUD3R-00-G.htm

 

Σορρυ αλλά δεν προλαβαίνω να σου προτείνω κάτι ΑΛΛΑ:

 

στο σημείο με bold πρέπει να ξέρεις οτι ακόμα δεν υπάρχουν software που αξιοποιούν πλήρως τις δυνατότητες του triple channel, δηλ. πάρ'το να το έχεις αλλά μην περιμένεις να δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά τώρα αλλά στην επόμενη έκδοση του DAW σου (ελπίζω δηλαδή).

 

Παρε ένα mac να βρεις την υγειά σου!!! 8)

 

Κάποια μέρα θα πρέπει να βάλουμε Bill Gates και Steve Jobs στο MTV Celebrity Deathmatch να καταλήξουμε στο τι είναι καλύτερο μια και καλή!  ;D

 

ΥΔΡΟΨΥΞΗ

 

Και ο θόρυβος απ'τον κομπρέσσορα της υδρόψυξης;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει μέσα μόνο cubase studio5 και Κοντακτ4 (αυθεντικά όλα). Ουτε internet ούτε antivirus ούτε word ούτε τίποτα, μόνο τα 2 αυτά προγράμματα και άντε κανα pdf reader..

 

δηλαδή θες 1400 για αυτά τα 2..? ρε jazz δε στο παίζω εξυπνάκιας ρε φίλε αλλά πραγματικά πολλα φράγκα βάζεις...

 

τέσπα σου ξαναλέω εχω ''στήσει'' 22 μηχανήματα για απαιτητικές εφαρμογές τύπου Cubase, Photoshop, Premier, Autocad, 3ds Max. Δουλειά γίνεται και με Core2Duo και με Core2Quad και με i5, i7 (s1156) και με i7 (s1366).

 

Τα πιο VFM ήταν ο συνδυασμός C2D/C2Q και συγκεκριμένα οι Ε8400 και Q9400, Q9550 με μια Mobo Gigabyte (ειναι προσωπική προτίμηση οι Gigabyte γιατί εχω μάθει καλά και το BIOS τους) των 70-100 ευρω και DDR2 μνημες @ 800 ή1066

 

οι εφάρμογες ΔΕΝ αξιοποιουν ακόμα πλήρως τις καινουργιες αρχιτεκτονικες CPU, ουτε τα triple channels, μην παιδεύεις το κεφάλι σου και την τσέπη σου!

 

Και ο θόρυβος απ'τον κομπρέσσορα της υδρόψυξης;

 

αυτό δεν το ξέρω...τέσπα επενδυσε τα λεφτά σου αλλου!

 

jazz οι ρυθμοι με τους οποίους κυκλοφορούν οι καινουργιες τεχνολογίες CPU κτλ είναι τόσο μα τόσο ταχύτατες που δεν προλαβαίνουν οι εταιρίες λογισμικού να στήσουν ανάλογα το software...ενδεικτικά θα σου πω ότι το Photoshop CS4 είναι ''σχεδιασμένο'' για να τρέχει καλύτερα με τους Core 2 Duo

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1  Στον beeros05

Γενικά όλα αυτά που λέμε, είναι για να συζητιούνται σε φορουμ με καμμένους κομπιουτεράδες..

Γενικά ναι όλα έχουν κ θα έχουν διαφορές, αλλά είναι σαν να συγκρίνουμε Ferrari και Porsche.

Δηλαδή την δουλειά σου την κάνεις με το παραπάνω με πολύ φθηνότερο εξοπλισμό..

Όλο αυτό το κυνήγι της τελειότητας στα PC ποτέ δεν είχε νόημα, γιατί οι τιμές πέφτουν σε χρόνο απίστευτο κ αυτό που τώρα ειναι cutting edge, σε μισό-ένα χρόνο  είναι απαρχαιομένο, έχουν αλλάξει οι απαιτήσεις, κλπ κλπ... Όλα θέμα μάρκετιγκ για να συνεχίζει να κινείται η αγορά..

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν πήγαινα για το καλύτερο της εκάστοτε χρονικής στιγμής, γιατί οι διαφορές στις τιμές είναι πολύ δυσανάλογες.. Δηλαδή δεν ισχύει σε καμία περίπτωση: διπλάσια τιμή = διπλάσια απόδοση.  Κ αυτό που σήμερα κάνει την μισή τιμή από το Cutting edge, έκανε την διπλάσια πριν μερικούς μήνες, όταν ήταν cutting edge..

http://en.wikipedia.org/wiki/Moore%27s_law

Συνεπώς προτιμώ να μη ξοδεύω άπειρα χρήματα, κάνοντας συχνότερες σχετικά, αλλά ριζικότερες αναβαθμίσεις.

 

ps Σήμερα έχω ενα Core 2 duo PC με ένα κουτί 8+ ετών εντελώς αθόρυβο και με Windows experience index=5.9  με μέγιστο το 7.9. Με κρατάνε πίσω οι Δίσκοι κ τα γραφικά μου.. Αλλά δουλέυω Απαιτητικές εφαρμογές Τέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όλα αυτά που λέμε, είναι για να συζητιούνται σε φορουμ με καμμένους κομπιουτεράδες..

Γενικά ναι όλα έχουν κ θα έχουν διαφορές, αλλά είναι σαν να συγκρίνουμε Ferrari και Porsche.

 

πεστα ρε άσπρε γιατί εγω έχω αρχίσει να κοκκινίζω!  :D, εδω είμαστε καμμενοι μουσικοι όχι κομπιουτεράδες-gamers

 

Δηλαδή την δουλειά σου την κάνεις με το παραπάνω με πολύ φθηνότερο εξοπλισμό..

Όλο αυτό το κυνήγι της τελειότητας στα PC ποτέ δεν είχε νόημα

 

+1

 

ps Σήμερα έχω ενα Core 2 duo PC με ένα κουτί 8+ ετών εντελώς αθόρυβο και με Windows experience index=5.9  με μέγιστο το 7.9. Με κρατάνε πίσω οι Δίσκοι κ τα γραφικά μου.. Αλλά δουλέυω Απαιτητικές εφαρμογές Τέλεια!

 

ξαναλέω με καμάρι...έχω Pentium Dual Core @ 2.8 2MB L2 (όχι C2D) 2GB DDR2 800 8400GS 512 και 2 σκληρους Sata II 16MB Cache στον ενα Win και στον άλλον Snow OSx86

 

Τρέχουν ΟΛΑ μια χαρα και φορτώνω και VST τίγκα μαζί με Audio Tracks κτλ

 

Κόστος...300 ευρώ ;D με κινεζικο τροφοδοτικό, μαμίσια ψύκτρα και ΔΕΝ κάνει θόρυβο! οι ανεμιστήρες ακούγονται ελάχιστα αλλα και πάλι έδωσα 300 όχι 1400...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δίκιο θα έχετε ρε παιδιά, εγώ ασχολούμε με το πισί κάθε 5-6 χρόνια που το αλλάζω και γενικά δεν έχω επαφή.. το όλο σκεπτικό είναι να φτιάξω κάτι που θα πετάει και θα κρατήσει στο χρόνο έτσι ώστε να ασχοληθώ καθαρά με την μουσική..

 

Όντως το κόστος θα προτιμούσα να είναι μικρότερο... ίσως θα πρέπει να πάω ένα βήμα πίσω και όχι στα τελευταία μοντέλα...

 

Σε κανα δυο μήνες θα το πάρω μαλλον, οπότε έχω χρόνο να το σκεφτώ ακόμα..

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου