Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις κάνει λάθος επιλογη RAM. H ουσία της νεότερης αρχιτεκτονικής (ι3,ι5,ι7) είναι ΚΑΙ η υποστήριξη triple channel ddr3. Εσύ επέλεξες μια απλή μνήμη να την πας στα 8gb και μάλιστα στα 1333mhz, ταχύτητα που δεν υποστηρίζει η CPU που προτεινεις, η οποία είναι στα 1066mhz. Θα ήταν καλύτερα να πέσεις στα 6GB me  2 σετάκια απο τριπλο-κάναλλες παρά αυτά που έχεις επιλέξει τώρα..

Επίσης θα ήταν καλύτερα κι ένας καλύτερος χρονισμός απο τη CPU αλλά στο συγκεκριμένο socket που επέλεξες, μέχρι εκεί είναι αν δεν κάνω λάθος.. Πάνω σε αυτό το θέμα (χρονισμού-cache-ram-επιδόσεων) είχαμε προσφατα μια (συζήτηση-διαφωνία) με ένα φίλο συμφορουμίτη σε ένα άλλο thread, αλλά δε βρήκα χρόνο να ξαναποστάρω..

Καλύτερη η σειρά 9 των i7 αλλά με χαμηλότερους χρονισμούς στα triple channel. Που κατά τη γνώμη μου, συντελεί στην λιγότερη αξιοποίηση των διαθέσιμων πόρων...

Με απλά λόγια... Μια χαρά θα πηγαίνει, αλλά κομμάτια του Hardware που επέλεξες θα μπορουσαν κ καλύτερα, με άλλους "συνεργάτες"..

 

@beeros05 θυμάμαι ότι δεσμεύτηκα απέναντι σου για μια απάντηση σε άλλο thread, πάνω στο θέμα της cache, άλλα τρέχω τελευταία, γιατί παρουσιάζομαι φαντάρος σε λίγες μέρες και δεν έχω προλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1ον το κουτί δεν κάνει θόρυβο εκτός αν το χτυπήσεις  ;D

 

εεε? το κουτί ΔΕΝ κανει θόρυβο...που εβγαλες το συμπερασμα οτι κανει θορυβο αν το χτυπησεις?

 

μόλις χτυπησα το δικό μου και δεν εγινε τιποτα...

 

Αυτό που με νοιάζει είναι να είναι αθόρυβο το μηχάνημα,

 

το τροφοδοτικό αυτό υποτίθεται ότι είναι καλό σε αυτόν τον τομέα, ίσως να έπαιρνα το ίδιο σε λιγότερα W;

 

Επίσης επειδή με μπέρδεψε ο beeros05..., ψύκτρα δεν χρειάζεται?  Όλοι οι επεξεργαστές δεν παίρνουν αναγκαστικά ψύκτρα? Αυτή που έχω βρει είναι η πιο αθόρυβη που υπάρχει.. απλά είναι τεράστια...

 

που μας παει στο θέμα του κουτιού..

Χρειάζομαι ένα κουτι πάλι με γνώμονα το πόσο θόρυβο κάνει... αυτο που έχω βάλει στη λίστα, διάβασα σε ένα review ότι ενώ τα πάει πολύ καλά σε θέμα ήχου, είναι απαράδεκτο σε θέμα θερμοκρασίας.. οπότε είμαι πάλι στο ψάξιμο για κάτι ΑΘΟΡΥΒΟ!!!

 

όχι, να μην παρεις το ιδιο σε λιγοτερα watt γιατι και παλι ακριβο θα σου βγει (imho)

 

ψυκτρα εχουν ολοι οι επεξεργαστες (του κουτιου) και η μαμισια ψυκτρα κανει ΜΙΑ ΧΑΡΑ δουλεια

 

το κουτι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ, θορυβο κανουν οι ανεμιστηρες και ότι ειναι μεσα στο κουτι που μπορει να προκαλεσουν θόρυβο το κουτι απο μονο του λίγο δυσκολο να βγαλει θορυβο...

 

φιλε να σου πω κατι κανε οτι θες...ειλικρινα, αλλα ειναι κριμα να ΠΕΤΑΞΕΙΣ 300 ευρω...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση περίπου στα 1.500 ευρώ

 

iMac Intel Core 2 Duo 21.5'' 3.06GHz = 1.200 euro (εγγυημενα αθόρυβο pc. δεν ακούγεται τιποτα)

ή

macbook (φορητο studio)=950 ευρω

 

mbox2= 300 euro (περιλαμβάνει τα pro tools LE)

 

και ένα ζευγάρι ηχεία

 

απλά τα βάζεις στην πρίζα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ουσία της νεότερης αρχιτεκτονικής (ι3,ι5,ι7) είναι ΚΑΙ η υποστήριξη triple channel ddr3.

 

οι i5, i3 και i7 s1156 δεν υποστηρίζουν triple chanell, ειναι θεμα chipset βασικα μόνο τα X48 - X58 υποστηρίζουν triple

 

@beeros05 θυμάμαι ότι δεσμεύτηκα απέναντι σου για μια απάντηση σε άλλο thread, πάνω στο θέμα της cache, άλλα τρέχω τελευταία, γιατί παρουσιάζομαι φαντάρος σε λίγες μέρες και δεν έχω προλάβει..

 

δε πειραζει ρε μαν με την ησυχια σου...

ΝΕΟΙ! προσό-χη! ημίσια κλίση επί δε-ξια! θεσεις για καμψεις λα-βαααα-τε!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις κάνει λάθος επιλογη RAM. H ουσία της νεότερης αρχιτεκτονικής (ι3,ι5,ι7) είναι ΚΑΙ η υποστήριξη triple channel ddr3. Εσύ επέλεξες μια απλή μνήμη να την πας στα 8gb και μάλιστα στα 1333mhz, ταχύτητα που δεν υποστηρίζει η CPU που προτεινεις, η οποία είναι στα 1066mhz. Θα ήταν καλύτερα να πέσεις στα 6GB me  2 σετάκια απο τριπλο-κάναλλες παρά αυτά που έχεις επιλέξει τώρα..

Επειδή δεν είμαι πολύ ειδικός με τα της τεχνολογίας, αυτό που λες δεν το είχα καταλάβει και θεωρώ ότι είναι σημαντικό θέμα… θα πρέπει να διορθώσω τότε τις  μνήμες… Αυτές που έβαλα τις διάλεξα από τη λίστα υποστηριζόμενων μνημών στο site της motherboard

Το board είναι Χ58 http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-GA-X58A-UD3R-s1366-X58-DDR3-GAX58AUD3R-00-G.htm

Αυτές είναι καλύτερη επιλογή?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552601&u=KINGSTON-KHX1600C9D3K3/6GX-DDR3-6GB-3X2GB-PC12800-1600MHZ-HYPERX-TRIPLE-CHANNEL-KIT

 

 

εεε? το κουτί ΔΕΝ κανει θόρυβο...που εβγαλες το συμπερασμα οτι κανει θορυβο αν το χτυπησεις?

μόλις χτυπησα το δικό μου και δεν εγινε τιποτα...

όχι, να μην παρεις το ιδιο σε λιγοτερα watt γιατι και παλι ακριβο θα σου βγει (imho)

ψυκτρα εχουν ολοι οι επεξεργαστες (του κουτιου) και η μαμισια ψυκτρα κανει ΜΙΑ ΧΑΡΑ δουλεια

το κουτι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ, θορυβο κανουν οι ανεμιστηρες και ότι ειναι μεσα στο κουτι που μπορει να προκαλεσουν θόρυβο το κουτι απο μονο του λίγο δυσκολο να βγαλει θορυβο...

φιλε να σου πω κατι κανε οτι θες...ειλικρινα, αλλα ειναι κριμα να ΠΕΤΑΞΕΙΣ 300 ευρω...

Ρε παιδιά έλεος με αυτό το πράγμα… φυσικά και εννοώ τους ανεμιστήρες του κουτιού και όχι το κουτί το ίδιο (βασικά εννοώ την σχέση αυτών των δύο στοιχείων)… Στα reviews των cases, στις μετρήσεις που κάνουν εκτός από την θερμοκρασία μετρούν και τον θόρυβο, δεν λένε όμως ότι τα ανεμιστηράκια κάνουν τον τάδε θόρυβο γιατί η μέτρηση πάει πάντα σε συνάρτηση με το κουτί το ίδιο, το πώς είναι φτιαγμένο παίζει ρόλο… δηλαδή σοβαρά πιστεύατε ότι εννοούσα το κουτί από μόνο του?  Ήμαρτον…

 

Για τα υπόλοιπα τώρα..

Η ψύκτρα της μαμάς του cpu ξέρεις τι θόρυβο θα βγάζει; Θεωρώ πολύ, ξαναλέω ότι θέλω να είναι αθόρυβο.. το ίδιο ισχύει και για το τροφοδοτικό, Αυτό που πρότεινε ο nEwBie φαίνεται καλό και είναι και πιο φθηνό.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-M600-600W-PSU-RS-600-AMBA-D3.htm

Όπως επίσης και η ψύκτρα του φαίνεται καλή αν και δεν είναι τόσο αθόρυβη όσο θα ήθελα..

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Scythe-Shuriken-Rev-B-CPU-Cooler.htm

 

 

Μια πρόταση περίπου στα 1.500 ευρώ

iMac Intel Core 2 Duo 21.5'' 3.06GHz = 1.200 euro (εγγυημενα αθόρυβο pc. δεν ακούγεται τιποτα)

ή macbook (φορητο studio)=950 ευρω

mbox2= 300 euro (περιλαμβάνει τα pro tools LE)

και ένα ζευγάρι ηχεία

απλά τα βάζεις στην πρίζα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο

 

Φιλέ αυτό σκεφτόμουν να κάνω εξαρχής αλλά η apple θεωρώ ότι είναι απαράδεκτη σε κάποια πράγματα… Θα παραβλέψω το γεγονός ότι το νέο macbook pro 15’  i7 έχει 2.300 ευρώ (ΕΛΕΟΣ!!!!!!)  γιατί εκτός από αυτό δεν έχει xpress card και το firewire chip Agere που έχει δεν λειτουργεί σωστά με σοβαρό audio hardware π.χ. την RME fireface 400 που έχω. Συν ότι το να βάλω έξτρα μνήμες και 7200 σκληρό (ή SSD) θα ανεβάσει το κόστος απίστευτα…

Αν ήταν πιο φθηνό, είχε Texas Instruments firewire chip για να δουλεύει η κάρτα ήχου μου, είχε xpress card για να βάλω έναν γρήγορο εξωτερικό σκληρό με τα samples μου, και έπαιζε και το cubase σωστά (νομίζω ότι δεν έχει βγει 64bit version για mac και γενικώς δεν διαβάζω ενθαρρυντικά σχόλια για cubase + mac ή cubase σε mac με windows) τότε θα το αγόραζα σίγουρα… Το ίδιο ισχύει και για το imac.

 

To μηχάνημα που θα φτιάξω θα έχει τα μισά χρήματα και τις διπλάσιες δυνατότητες.. ελπίζω τουλάχιστον..

 

Λοιπόν μισό λεπτό να κάνω μια αναβαθμισμένη λίστα με τις νέες προσθήκες και συνεχίζουμε…

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εγω εχω pentium d και δεν κανει θόρυβο

 

αν θες κατί εντελώς αθόρυβο τότε πας σε fanless ψυκτρες ή ακόμα καλύτερα στηνεις ενα υδρόψυκτο σύστημα και καθαρισες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι i5, i3 και i7 s1156 δεν υποστηρίζουν triple chanell, ειναι θεμα chipset βασικα μόνο τα X48 - X58 υποστηρίζουν triple

 

Γι'αυτο είπα ΚΑΙ το triple channel

 

Εχεις κάνει λάθος επιλογη RAM. H ουσία της νεότερης αρχιτεκτονικής (ι3,ι5,ι7) είναι ΚΑΙ η υποστήριξη triple channel ddr3.

 

Βέβαια θα μου πείς οτι είναι άλλο socket "όπως και είπες" κι έχεις δίκιο.. Αλλά λόγω του προχωρημένου της ώρας που το εγραψα, η ικανοτητα συνταξης κειμένου που είχα, ήταν εξαιρετικά μειωμένη και το μυαλό υπολειτουργούσε.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλη επιλογή επίσης το FRACTAL DESIGN - Define R2, Black Pearl. Δεν ήξερα τη συγκεκριμένη μάρκα, και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα ... (τα εσωτερικά ricofon είναι όλα τα λεφτά ...)

 

Ναι αλλά για δες εδώ θάψιμο που πέφτει....

http://www.bit-tech.net/hardware/2010/01/15/fractal-design-r2-case-review/3

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το trιple channel μου ξέφυγε στην αρχική μου απάντηση (my apologies). Αν πας για i7 (έτσι κατάλαβα) τότε σίγουρα ακολουθείς την προηγούμενη σχετική συμβουλή. Το μόνο θέμα ειναι οτι ουσιαστικά θα δεις διαφορά οταν αρχίσουν να αξιοποιούν στον κώδικά τους τη δυνατότητα αυτή όλο και περισσότεροι software vendors.

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου