Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω μου έχετε τσακίσει την ψυχολογία!  ;D

 

λοιπον θα μείνω στο 1366 έστω και αν περιμένω λίγο όπως είπε ο gamanos να πέσουν οι τιμές,,,

 

το cosmos δεν το έχω δει από κοντά.. τόσο τέρας είναι?

 

beeros05 δεν το καταλαβαίνω... οι σκληροί γράφουν SATA III (η motherboard υποστιρίζει SATA III) αλλά στην ουσία δεν είναι?

 

Για τις μνήμες παλι μπερδεύτηκα.. Αυτές που διάλεξα (όπως και τις πρώτες που είχα βάλει) τις πήρα από την λίστα προτεινώμενων μνημών στο site της motherboard...

 

με βάση αυτό το board/cpu, ποιες να βάλω επιτέλους? στείλτε κανα link γιατί ότι εχω βρει εγώ δεν κάνει τελικά... Μια ιδανική (δυνατή) λύση χωρίς overclocking...

 

Για το Raid-0 που λέτε... δεν είναι καλή λύση να έχω τον SSD για το λειτουργικό και τους Raid για τα audio, samples κ.α.?

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πω πω μου έχετε τσακίσει την ψυχολογία!  ;D

 

λοιπον θα μείνω στο 1366 έστω και αν περιμένω λίγο όπως είπε ο gamanos να πέσουν οι τιμές,,,

 

το cosmos δεν το έχω δει από κοντά.. τόσο τέρας είναι?

 

beeros05 δεν το καταλαβαίνω... οι σκληροί γράφουν SATA III (η motherboard υποστιρίζει SATA III) αλλά στην ουσία δεν είναι?

 

Για τις μνήμες παλι μπερδεύτηκα.. Αυτές που διάλεξα (όπως και τις πρώτες που είχα βάλει) τις πήρα από την λίστα προτεινώμενων μνημών στο site της motherboard...

 

με βάση αυτό το board/cpu, ποιες να βάλω επιτέλους? στείλτε κανα link γιατί ότι εχω βρει εγώ δεν κάνει τελικά... Μια ιδανική (δυνατή) λύση χωρίς overclocking...

 

Για το Raid-0 που λέτε... δεν είναι καλή λύση να έχω τον SSD για το λειτουργικό και τους Raid για τα audio, samples κ.α.?

 

βασικα και πάλι οτι cpu και να βαλεις τη δουλεια σου θα την κάνεις και με ενα core 2 duo ΑΝΕΤΑ, εγω σου είπα τη πρόταση μου...

Q9550, mobo με τα μισα λεφτά και DDR2 RAM @ 1066 τωρα αν εχεις ''κολλήσει'' με τον i7 δικαίωμα σου...για μενα ΔΕΝ αξίζει ο συνδυασμος i7(280 euro) mobo (200 euro) ddr3 ram (που δεν αξιοποιείται το bandwidth) και απότι κατάλαβα δεν το θες για επαγγελματίκη χρήση

 

σου ξαναλέω κανω ΜΙΑ ΧΑΡΑ δουλεια με pentium d και 2gb ram

 

για το θεμα RAID δεν γνωριζω και πολλά, αλλά από θέμα ασφάλειας πετάει

 

όσον αφορά τους sata III http://www.noiz.gr/index.php?topic=175905.0

 

να σου πω...μαζεψε λίγα λεφτά ακόμα και φτίαξε κάτι τέτοιο.... ;D

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ποιος εχει ασχοληθει με raid? δεν θα εχει εχισου καλές επιδόσεις (σχεδον) με ssd εφόσον κάνει σοιστιχία raid?

 

Δεν υπάρχει σύγκριση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Επειδή κι εμένα μ' ενδιαφέρει το θέμα ... μήπως έχουμε κανα link με reviews ή tests αυτών των τεχνολογιών ?

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σύγκριση.

 

πολυ γενική απάντηση...τί σημαίνει αυτό? οι ssd είναι καλύτεροι ή οι hdd σε raid?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρόχειρα πρακτικά ψάξτε στο youtube για ssd tests. Θα δείτε να μπουτάρουν τα OS μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα δίπλα σε ίδια μηχανήματα όπου παίρνει 30-45 δεύτερα να μπουτάρει με SATA2. Και 50% να κόψει ενα strip raid απ'το χρόνο (ανέφικτο) πάλι μιλάμε για μινιμουμ 15 δεύτερα σε σχέση με τα 4-5 του ssd.

 

Άμεση προσπέλαση ελλείψη κινούμενων μερών, ελάχιστη κατανάλωση, ελάχιστες θερμικές απώλειες.

 

Για ειδικά θα βρείτε στο google αναλύσεις των τεχνολογιών, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο link εύκαιρο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beeros05 κι εγώ έχω ένα μηχάνημα με AMD athlon64 4000+ και με 2G ram και στο cubase μου βγάζει την παναγία... Θέλω κάτι καινούριο για να μην ξαναασχοληθώ για αρκετό καιρό. Ίσως αργότερα του βάλω κάποιον καλύτερο επεξεργαστή όταν θα έχουν πέσει οι τιμές.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την μνήμη?

Τι να βάλω για να εκμεταλλευτώ στο έπακρο αυτό το setup?

 

cpu: Intel Core i7 930 (s1366, 2.80GHz)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i7-930-s1366-2-80GHz-BX80601930.htm

 

board: Gigabyte GA-X58A-UD3R (s1366, DDR3, X58)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-GA-X58A-UD3R-s1366-X58-DDR3-GAX58AUD3R-00-G.htm

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Raid επισυνάπτω ένα PDF.. Είναι αρκετά συνοπτικό, ίσα να πάρετε μια γεύση..

Επίσης και ένα online Raid Calculator..!!!

http://www.z-a-recovery.com/art-raid-estimator.htm

Διαφωνώ για τη χρήση Raid σε κλασσικούς HDD, συμφωνώ για Raid 0 σε 2 SSD..! ;D

Πλάκα θα έχει... Γενικά ενα ρέηντ θα σου διπλασιάσει την ταχύτητα των συμβατικών σκληρών, αλλά έχει κ αρνητικά.. (Βλέπε PDF)

Εκτός κι αν σκοπεύεις να πάρεις 3-4 HDD κ να κάνεις ψαγμένα RAIDs αλλά μετά φεύγεις, κ από απαιτήσεις ψύξης, τροφοδοσίας και απο Θόρυβο..

 

Link για SSD vs HDD

 

RAID.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την μνήμη?

Τι να βάλω για να εκμεταλλευτώ στο έπακρο αυτό το setup?

 

2 σετάκια απο αυτές, πιστεύω είναι τζάμι!!

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Ddr3-3Gb-Kit-3P1333Lv3Gk-3P1333LV3GK.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου