Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά για δες εδώ θάψιμο που πέφτει....

http://www.bit-tech.net/hardware/2010/01/15/fractal-design-r2-case-review/3

 

... χμμμ ....  :-\

Όπως έχω υποστηρίξει εδώ : http://www.noiz.gr/index.php?topic=4664.msg64041#msg64041

χρειάζεται μια ισορροπία στα συστήματά μας ... είναι απόλυτα φυσιολογικό για ένα κουτί που έχει σαν πρωταρχικό σκοπό να μειώσει τον ήχο , να παρουσιάζει κακη (χειρότερη από άλλα κουτιά) θερμική συμπεριφορά ... όπως και οι ψύκτρες ... όσο πιο αθόρυβες είναι, τόσο λιγότερο αποτελεσματικές είναι ...  ::)

Η ερώτηση είναι τι σύστημα θέλουμε να πετύχουμε (η αν θέλετε σε ποιά σημεία θα ανεχτούμε συμβιβασμούς).

Έχω ένα σύστημα διπλά μονωμένο (σκληρό ricofon στο case και μαλακό στο εξωτερικό κουτί - όλα φταγμένα με τα χεράκια μου), σχετικά αθόρυβη ψύκτρα και τροφοδοτικό και fanless VGA ήδη από το 2005. Η προσωπική μου εμπειρία όλα αυτά τα χρόνια μου λέει ότι ποτέ δεν παρουσιάστηκαν προβλήματα (PC-)θορύβου στις ηχογραφήσεις μου και ποτέ δεν αντιμετώπισα περίεργα κολλήματα (εξ' αιτίας της θερμοκρασίας) ...

Αν ποτέ άλλαζα το σύστημά μου, .... πάλι ricofon θα έβαζα ...  ;D

Τα συμπεράσματα δικά σας ...

 

/nEwBiE  8)

 

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To μόνο σίγουρο στη σύνθεση pc είναι οτι υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις ακόμα και όταν συγκλίνουν οι εφαρμογές.

 

Για να εξηγήσω το δικό μου σκεπτικό ολίγον τι, σίγουρα ενα κτήνος i7-9XX με triple channel RΑΜ και SSD για το OS αποτελεί τη σίγουρη λύση (και σχετικά οικονομική για αυτά που προσφέρει) για τις πλέον βαρβάτες δουλειές.

 

Από την άλλη όμως, προσπαθώ να είμαι προσεκτικός να μην κάνω overspec την εφαρμογή μου. Για μένα ο παραπάνω συνδυασμός είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ και δεδομένου οτι στο budget δεν είχαν υπολογιστεί λύσεις για backup και ups που εγώ θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι ενός τέτοιου συστήματος εργασίας, πρότεινα το "down-grading" cpu+m/b (το οποίο εδώ που τα λέμε πλησιάζει πάρα πολύ σε απόδοση) έτσι ώστε να εξοικονομηθούν χρήματα για backup+ups.

 

Από την άλλη το γεγονός ότι έχει χαμηλότερες απαιτήσεις σε watt είναι κάτι που "γαργαλάει" την πρακτική μειωμένης κατανάλωσης ενέργειας που έχω εδώ και κάποια χρόνια σ'αυτά που κάνω.

 

Όσον αφορά το θόρυβο και τους ανεμιστήρες να πω 2 πράγματα.

Ο θόρυβος ενός ανεμιστήρα, εκτός από το μηχανικό θόρυβο λόγω κατασκευής, οφείλεται ουσιαστικά στη μετάδοση του μηχανικού αυτού θορύβου μέσω δονήσεων στο σασί το οποίο πολλές φορές λειτουργεί σαν ηχείο ανάλογα με το mounting και την κατασκευή του καθώς και από το λεγόμενο "σκίσιμο" του αέρα καθώς περνά από οποιοδήποτε εμπόδιο όπως είναι το fan grill.

Επειδή όλα τα ανεμιστηράκια και τα κουτιά δεν είναι ίδια, δεν μπορούμε να κάνουμε γενικεύσεις.

 

Στο κεφάλαιο που λέγεται θερμοκρασίες, τείνω να προτιμώ την παθητική απαγωγή της θερμότητας σαν ιδέα αλλά είμαι και από αυτούς που προτιμούν για το ονόρε της υπόθεσης να μειώνω το thermal fatigue των εξαρτημάτων μου όσο πιο πολύ μπορώ μέσα σε λογικά πλαίσια. Απ'τη στιγμή που μπορεί κανείς να έχει 2 x 12mm fans να λειτουργούν με απίστευτα χαμηλό επίπεδο θορύβου και το κουτί δεν λειτουργεί σαν ηχείο, δεν βλέπω το λόγο να μην επωφεληθώ από τα added benefits της ροής αέρα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις γνώμες και για την βοήθεια.

Ανεβάζω μια ανανεωμένη λίστα με τις αλλαγές που προτείνατε και με τις οποίες συμφωνώ.

(Τα μπλε γράμματα είναι οι νέες προσθήκες).

 

pc22010.jpg

 

Για το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμα είναι το κουτί... μου φαίνεται πολύ ακριβό το coolermaster αν και έχει πολύ καλές κριτικές στο θέμα θορύβου και είναι και ευρύχωρο...

σαν εμφάνιση όμως προτιμώ το black pearl γιατί είναι πιο λιτό...

 

Τι έχετε να πείτε για αυτή τη σύνθεση...;

 

ΥΓ. Δεν έχω προσθέσει ακόμα κάρτα γραφικών, θα βάλω λογικά κάποια passive γύρω στα 100 ευρώ.

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την είδα χθες, thanks, απλά θα πρέπει να ψάχνω παλι reviews για το κάθε part...

Kάτσε να την ξαναμελετήσω...

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την είδα χθες, thanks, απλά θα πρέπει να ψάχνω παλι reviews για το κάθε part...

Kάτσε να την ξαναμελετήσω...

Έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες.Από ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν 2 προσεγγίσεις.

Η το κουτί είναι πολύ κλειστό, με διάφορα ηχομονωτικά για να μην ακούγονται οι ανεμιστήρες που γυρίζουν μέσα ή ΄΄μπάζει΄΄ από παντού χρησιμοποιώντας τεράστιους ανεμιστήρες σε πολύ χαμηλές στροφές.Το περίεργο είναι ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο μόνο που στη δεύτερη περίπτωση έχεις καλύτερη ψύξη.

Και κάτι άσχετο:Τα watt του ups δεν πρέπει να είναι τα ίδια ή και περισσότερα από αυτά του τροφοδοτικού?

 

 

 

Ακούστε, δείτε και διαπιστώστε…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις γνώμες και για την βοήθεια.

Ανεβάζω μια ανανεωμένη λίστα με τις αλλαγές που προτείνατε και με τις οποίες συμφωνώ.

(Τα μπλε γράμματα είναι οι νέες προσθήκες).

 

pc22010.jpg

 

Για το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμα είναι το κουτί... μου φαίνεται πολύ ακριβό το coolermaster αν και έχει πολύ καλές κριτικές στο θέμα θορύβου και είναι και ευρύχωρο...

σαν εμφάνιση όμως προτιμώ το black pearl γιατί είναι πιο λιτό...

 

Τι έχετε να πείτε για αυτή τη σύνθεση...;

 

ΥΓ. Δεν έχω προσθέσει ακόμα κάρτα γραφικών, θα βάλω λογικά κάποια passive γύρω στα 100 ευρώ.

 

 

το τροφοδοτικό είναι πολύ καλη επιλογή και είναι και τύπου ''cable management'' πολύ σημαντικό κατεμε...

 

για το cpu cooler επιμένω ότι δε χρειάζεται...αν είναι τουλάχιστον να βαλεις fanless αυτό που εχεις βαλει εχει ανεμιστηρακι και εσυ θες να περιορίσεις το θόρυβο

 

για το κουτί μη τα ξαναλέμε...το coolermaster παει πολλά...το fractal φαίνεται σουπερ!

οι μνήμες σου δεν θα δουλευουν στα 1600, νομίζω πρέπει να πας στα 1333 ή 1066 αλλιώς θα πρέπει να κανεις overclocking στη cpu, σαν επιλογή μαρκας πάντως είναι πολύ καλες

 

οι sata3 δεν αξιοποιουνται στο bandwidth τους. εχει συζητηθει και σε αλλο ποστ και απότι κατάλαβα για να αξιοποηθει το πρωτόκολλο sata3 πρεπει να ειναι ssd, αν κανω λαθος ας διορθωσει κάποιος!

 

τη στιγμή που θα δουλεύεις σε raid οι επιδόσεις εκτοξεύονται οπότε προτείνω αφησεις και τον ssd και να πας σε 3 σκληρους σε raid 3 ή raid 5 και συγκεκριμενα τους western digital re (3x500gb) αν σου χαλασει ο ενας δε τρεχει τίποτα, απλα τον βγαζεις βάζεις εναν αλλο και ξεμπερδεψες

 

καρτα γραφικών δε θα βάλεις....?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νιώθω και νομίζω όσα πιο πολλά ακούς τόσο περισότερο μπερδεύεσαι, αλλά γι' αυτό ρωτάς και γι' αυτό προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε.

 

2 ερωτήσεις - ενστάσεις  - παρατηρήσεις:

 

α) έχεις υπόψιν σου τον όγκο του cosmos έτσι; Στο δικό μου δε χωράει, στο δικό σου κολυμπάει ;  ;D ;D ;D

 

β) σημαντικό για εμένα, ίσως σε βάλει σε νέες σκέψεις και εκ νέου καταρτισμό σύνθεσης αλλα:

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ s1366 πλατφόρμα;

ΈΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΜΟΤΗΤΑ (πρόκειται να δέχεται τους μελλοντικούς high-end aka πανακριβους επεξεργαστές της intel)

ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ (ελαχιστη) ΜΕ s1156 ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ;

Κερδίζεις ΑΡΚΕΤΑ από επεξεργαστή, μητρική και μνήμες...

 

Η αύξηση ταχύτητας που θα δεις με τον SSD θα σε καταπληξει , μη και δεν τον βάλεις.

 

Πάντα με διάθεση να βοηθήσω

 

P.S. ναι φώναζα

P.S 2: επίκειται η διάθεση των νέων intel και των νέων amd , με περισότερους πυρήνες, άρα και μέιωση τιμών, αν σε παίρνει περίμενε λίγο

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι τα έχουμε γράψει στο θρεντ, τα έχουμε γράψει.

 

Αν πάντως έχει κάψα για i7-9XX δεν μπορώ να πω οτι τον κατηγορώ  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ποιος εχει ασχοληθει με raid? δεν θα εχει εχισου καλές επιδόσεις (σχεδον) με ssd εφόσον κάνει σοιστιχία raid?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου