Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, σκέφτηκα μια δεύτερη λύση καθώς πολλοί μου είπατε ότι θα χαλάσω πολλά λεφτά χωρίς λόγο και πολλοί μου προτείνατε socket  1156.. Οπότε έκανα μια δεύτερη σύνθεση.

Δεν έβαλα κουτί (μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό μου (lian-li) και πρόσθεσα και κάρτα γραφικών.

Για πείτε…

 

pc32010.jpg

 

*μου είπε ένα φιλαράκι ότι αν το εξωτερικό τον έχει κλειστό για 6 μήνες (οποιασδηποτε εταιριας) οταν ανοιξει σβήνονται τα πάντα κάτι σαν ''φτου και πάλι απο την αρχη''. την πατησε ενας φίλος του και εψαξε και έμαθε ότι κάτι τέτοιο παίζει, γιαυτό παιδιά προσοχή!

T εννοείς; ότι αν έχεις τον εξωτερικό σκληρό πολύ καιρό κλειστό μπορεί να "χαλάσει";

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

T εννοείς; ότι αν έχεις τον εξωτερικό σκληρό πολύ καιρό κλειστό μπορεί να "χαλάσει";

 

όχι δε χαλάει απλά γίνεται αυτόματα κάτι σαν factory reset - format και χανεις τα παντα

 

jazz δεν εισαι προσεκτικος στις επιλογες σου...εχεις διαλεξει s1156 cpu/mobo με ddr2 μνημες...

 

και επειδη εχεις πελαγώσει αποτι φαίνεται θα σου πω το εξής...όταν αποφασίσεις να τον πάρεις τοτε να ξαναποστάρεις και να μας πεις ''παιδια εχω τα φραγκα παω να τον παρω'' και τοτε να το ξανασυζυτησουμε γιατί τωρα δε βγαίνει ακρη...

 

θα πας κατεμε σε s775 και συναμα πιο οικονομικό. αν θες να τα σκασεις πήγαινε σε s1366 και όχι s1156 γιατί οι διαφορές που θα έχεις θα είναι 50-60 ευρω στο mobo και τιποτε αλλο...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου! ναι.. κάτσε να αλλάξω και την κάρτα γραφικων, να βάλω μια GIGABYTE GF 9800GT 1024MB

 

ρε συ εχεις τρελλαθεί...?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ δεν είπες ότι ειναι καλύτερα να είναι της ίδιας εταιρείας η κάρτα? τι μ@λ@κία έκανα πάλι?

 

pc32010.jpg

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ δεν είπες ότι ειναι καλύτερα να είναι της ίδιας εταιρείας η κάρτα? τι μ@λ@κία έκανα πάλι?

 

οχι, είπα ότι είναι προσωπική εκτίμηση και ότι δεν είμαι σίγουρος...

δες και στο attachement αλλο ενα με 835 που φυσάει...1060 ευρώ ρε άνθρωπε για 2 προγράμματα...?

Screen_shot_2010-04-21_at_1_01.59_PM.png.0d66a0de66861b9696cc2794ac67310a.png

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ εχεις τρελλαθεί...?

Όταν λέω εγώ ότι θα το κάψουμε στο τέλος...

Πάντως το s1156 και εμένα μου φαίνεται βλακεία.Από ό,τι έχω δει σε αυτό το socket οι περισσότερες Motherboard έχουν 4 ram slots.Δηλαδή θα έχεις cpu που υποστηρίζει triple channel αλλά στην πράξη δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αφού θα έχεις μόνο 4 ram slots. ???

Άρα ποιός ο λόγος να μην πας σε s775 αν θα ακολουθήσεις dual channel λογική?

Εγώ, που είμαι σε χειρότερη κατάσταση, θα περιμένω 2-3 μήνες ακόμα αφού αν κοιτάξεις λίγο τι γίνεται με το 64bit software σε daws και plugins θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις υδρόψυξη στον εγκέφαλο για να μην φλιπάρεις...

Μάλιστα το cubase 5 που αναφέρεις ότι θέλεις να τρέχεις, όλος ο κόσμος τρέχει την 32bit version σε 64 bit OS λόγω διάφορων προβλημάτων με plugins κλπ

Στο τέλος θα πάρουμε τη Ferrrari και θα ψάχνουμε να βρούμε κάθισμα και τιμόνι για να την οδηγήσουμε  :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις υδρόψυξη στον εγκέφαλο για να μην φλιπάρεις...

Μάλιστα το cubase 5 που αναφέρεις ότι θέλεις να τρέχεις, όλος ο κόσμος τρέχει την 32bit version σε 64 bit OS λόγω διάφορων προβλημάτων με plugins κλπ

Στο τέλος θα πάρουμε τη Ferrrari και θα ψάχνουμε να βρούμε κάθισμα και τιμόνι για να την οδηγήσουμε  :'(

 

χαχαχαχαχα, έτσι είναι..

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις μου είναι 3 και τελεσίδικες...

 

Λοιπόν καταρχήν και τα 3 μηχανήματα έχουν ίδιο σασί/τροφοδοτικό, καρτα γραφικών, dvd-rec και σκληρούς.

 

Q9400 s775............... 835 ευρώ

 

Q9550 s775............... 920 ευρώ

Core i7 s1366............ 1120 ευρώ

το Q9400 με το Q9550 ή μονη διαφορά που έχουν είναι η CPU

 

το Core i7 έχει άλλη MOBO, CPU, RAM (+ RAM Fan Cooler)

 

Αν θες να ''χαλάσεις'' τα λεφτά σου για 2-3 εφαρμογές πήγαινε στην πλατφόρμα Core i7

 

Αν θες ενα δυνατό μηχάνημα πήγαινε στην πλατφόρμα Q9550

 

Αν θες να πάρεις το πιο VFM και αυτό που σου χρειάζεται πήγαινε στην πλατφόρμα Q9400

 

Για AMD δεν το συζητάω καν...δε πα να βγάλει και 12πύρηνα

 

 

Q9400.png.7d40823b80e20611d92bdc344a6a2520.png

Q9550.png.700230c81e4d3c5ec8e4f59e6857fd80.png

Core_i7.png.db3961536a47784998f23043f5a7d942.png

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,

thanks re Beeros05 που κάθεσαι και ψάχνεις, θα κάτσω να τα μελετήσω και λίγο σε σχέση με το θέμα του θορύβου και θα δω τι θα κάνω.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου