Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είδα μια δημοσίευση 2-3 threads πιο κάτω με μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το στήσιμο ενός μουσικού pc και θα ήθελα καμία γνώμη και για αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω εγώ.

 

Θα έχει μέσα μόνο cubase studio5 και Κοντακτ4 (αυθεντικά όλα). Ουτε internet ούτε antivirus ούτε word ούτε τίποτα, μόνο τα 2 αυτά προγράμματα και άντε κανα pdf reader..

Έχω ψάξει πολύ να βρώ όσο το δυνατόν αθόρυβα μέρη, η ψύκτρα θεωρείται από τις πιο αθόρυβες (φοβαμαι μόνο μήπως δεν χοράει στο κουτί), το κουτί έχει επένδυση και ο ένας δίσκος είναι SSD, ελπίζω να μην κάνει σαν τρένο γιατί ο θόρυβος είναι το no1 πράγμα που θέλω να αποφύγω..

 

pc2010.jpg

 

Πως σας φαίνεται;

καμιά παρατήρηση, πρόταση?

 

 

Υγ. Κάρτα ήχου: RME FF400.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προφανώς έχεις δει και το δικό μου θέμα που είναι σχεδόν παρόμοιο

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176342.0

Αυτό που θα σου έλεγα είναι ότι στα ίδια λεφτά με τον ssd που προτείνεις υπάρχει ο velociraptor με 150GB(βέβαια εξαρτάται πόσο silent το θλεις).Επίσης η zalman έχει ένα μικρό νταβατζιλίκι από ό,τι έχω δει με τα τροφοδοτικά της.Υπάρχουν και άλλες το ίδιο αξιόλογες εταιρίες(nesteq,corsair,thermaltake,η fractal κλπ) με την ίδια ποιότητα(έτσι νομίζω δηλ).

Τσέκαρε και τα site που παραθέτω στην αρχή του δικού μου θέματος και κάνε ένα googlaρισμα για silent pc.Θα βρεις τόνους υλικού, reviews...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε αν θες και τα εξής parts και σύγκρινε:

 

ψύχτρα: http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=31&lng=en

εξαιρετική silent, με 2 φουρφούρια (ανεμιστήρες δώρο ) και ροοστάτες αθόρυβης λειτουργίας {highly silent recommended}

από εδώ http://www.checkmate.gr/products.php?cid=6

 

ssd σκληρός: ο intel postville 80άρης έχει κάποια ευρώ παραπάνω, παραπάνω giga και είναι και ο καλύτερος ssd αυτή τη στιγμή.

http://www.skroutz.gr/s/83790/Intel-X25-M-80GB-SSD-Postville-MLC-34nm.html?keyphrase=postville+80

 

απλός σκληρός: Samsung Spinpoint F3  1TB

http://www.skroutz.gr/c/88/esoterikoi-sklhroi-diskoi.html?keyphrase=Samsung+Spinpoint+F3++1TB

λέγεται ότι είναι καλύτερος {και μεγαλύτερος} από τον black, δες συγκριτικά και αποφάσισε, αφού πάντως είναι για αποθηκευτικό χώρο, ελέω ssd, και ο wd green είναι στις επιλογές σου, αφού λόγω μειωμένης κατανάλωσης είναι και πιο ήσυχος.

 

Ελπίζω να βοηθάω, καλά στησίματα  ;)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον στήσεις μόνος σου ή σε κάποιο κατάστημα?

Σε ρωτάω γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ.Είναι άλλωστε και πολλά τα λεφτά για να εμπιστευτείς τον οποιονδήποτε που στήνει 30 pc τη μέρα και δεν τον πολυνοιάζει.

Από την άλλη όμως μπορεί να μην εμπιστεύεσαι και τον εαυτό σου όπως εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλές οι επιλογές κατά τη γνώμη μου με τις ακόλουθες προτάσεις/ερωτήσεις:

 

1. cpu: i7-860 (s1156) & ανάλογη m/b: χαμηλότερη τιμή, χαμηλότερη κατανάλωση (συνήθως = χαμηλότερες θερμοκρασίες), ουσιαστικά ίδιες επιδόσεις για το 90% των εφαρμογών.

 

2. psu: high efficiency στα 450W για έτσι όπως το έχεις τώρα. Τα 660W ειναι λίγο overkill ΙΜΗΟ, εκτός εαν ακολουθήσεις το #3.

 

3. HDDs: τι γίνεται με τα backup σου; Προσωπικά θα δούλευα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με ενα mirror για τον κάθε σκληρό, αυτό όμως ανεβάζει το κόστος. Αν πας για mirror, τότε τους caviar θα τους άλλαζα για WD Raid Edition 3.

 

4. Έχεις ups για το σύστημα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θες για σπιτι η για δουλεια; Θα το μετακινεις;

Βαλε μεγαλο κουτι.

Τροφοδοτικο δες και το Thermaltake Pitbull. Στοιχιζει κατι παραπανω ΑΛΛΑ τα εχουμε στη δουλεια, σκυλια αταιστα.

Δες και Scythe Ninja II, χωρις 12ρη ανεμιστηρα ειναι αθορυβη, με 12ρη που εχω εγω και παλι πολυ χαμηλη θορυβο εχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα σου έλεγα είναι ότι στα ίδια λεφτά με τον ssd που προτείνεις υπάρχει ο velociraptor με 150GB(βέβαια εξαρτάται πόσο silent το θλεις).

O θόρυβος είναι το πιο σημαντικό πράγμα για εμένα, το χρειάζομαι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο!

Ψάξε αν θες και τα εξής parts και σύγκρινε:

ψύχτρα: http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=31&lng=en

εξαιρετική silent, με 2 φουρφούρια (ανεμιστήρες δώρο ) και ροοστάτες αθόρυβης λειτουργίας {highly silent recommended}

έχω την εντύπωση ότι η δική μου είναι πιο αθόρυβη αλλά σε περίπτωση που δεν χωράει στο κουτί θα έχω την δική σου υπόψην.

ssd σκληρός: ο intel postville 80άρης έχει κάποια ευρώ παραπάνω, παραπάνω giga και είναι και ο καλύτερος ssd αυτή τη στιγμή.

http://www.skroutz.gr/s/83790/Intel-X25-M-80GB-SSD-Postville-MLC-34nm.html?keyphrase=postville+80

μμμ… αυτό με ενδιαφέρει!

απλός σκληρός: Samsung Spinpoint F3  1TB

http://www.skroutz.gr/c/88/esoterikoi-sklhroi-diskoi.html?keyphrase=Samsung+Spinpoint+F3++1TB

λέγεται ότι είναι καλύτερος {και μεγαλύτερος} από τον black, δες συγκριτικά και αποφάσισε, αφού πάντως είναι για αποθηκευτικό χώρο, ελέω ssd, και ο wd green είναι στις επιλογές σου, αφού λόγω μειωμένης κατανάλωσης είναι και πιο ήσυχος.

Thanks, θα το τσεκάρω αυτό

Θα τον στήσεις μόνος σου ή σε κάποιο κατάστημα?

Σε ρωτάω γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ.Είναι άλλωστε και πολλά τα λεφτά για να εμπιστευτείς τον οποιονδήποτε που στήνει 30 pc τη μέρα και δεν τον πολυνοιάζει.

Από την άλλη όμως μπορεί να μην εμπιστεύεσαι και τον εαυτό σου όπως εγώ...

Τι εννοείς? Θες να το στήσεις εσύ; Δεν ξέρω, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, το έχω ξανακάνει. Αν αντιμετωπίσω πρόβλημα τότε βλέπουμε.

2. psu: high efficiency στα 450W για έτσι όπως το έχεις τώρα. Τα 660W ειναι λίγο overkill ΙΜΗΟ, εκτός εαν ακολουθήσεις το #3.

Σωστά.. δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο..

3. HDDs: τι γίνεται με τα backup σου; Προσωπικά θα δούλευα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με ενα mirror για τον κάθε σκληρό, αυτό όμως ανεβάζει το κόστος. Αν πας για mirror, τότε τους caviar θα τους άλλαζα για WD Raid Edition 3.

Το πολύ να βάλω άλλον ένα σκληρό, το θέλω αθόρυβο εντελώς… Θα βρω κάποιο τρόπο να κάνω backup..

4. Έχεις ups για το σύστημα;

No…

Το θες για σπιτι η για δουλεια; Θα το μετακινεις;

Βαλε μεγαλο κουτι.

Τροφοδοτικο δες και το Thermaltake Pitbull. Στοιχιζει κατι παραπανω ΑΛΛΑ τα εχουμε στη δουλεια, σκυλια αταιστα.

Δες και Scythe Ninja II, χωρις 12ρη ανεμιστηρα ειναι αθορυβη, με 12ρη που εχω εγω και παλι πολυ χαμηλη θορυβο εχει.

Σπίτι θα είναι πάντα.

Το κουτί θα το ήθελα κι εγώ πιο μεγάλο αλλά προσπαθώ να κρατήσω το κόστος χαμηλά… αυτό που βρήκα υποτίθεται ότι κάνει για μουσικό pc…

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς? Θες να το στήσεις εσύ; Δεν ξέρω, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, το έχω ξανακάνει. Αν αντιμετωπίσω πρόβλημα τότε βλέπουμε.

Αυτό στο είπα γιατί εγώ δεν το έχω ξανακάνει.Εδώ που τα λέμε δεν έχω και τη διάθεση να χάσω το χρόνο μου ενώ θα μπορούσα να έπαιζα κιθάρα, ας πούμε.Για αυτό ήθελα, αν ήξερες, να μου προτείνεις κάποιο trusted μαγαζί να το στήσω.

Για κάρτα γραφικών δεν έγραψες τίποτα αλλά φαντάζομαι το αυτονόητο:fanless

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανεβασεις το κοστος στο κουτι μπορεις να κοιταξεις για το haf 932 της coolermaster. Ειμαι κατοχος του εδω και λιγες μερες και ειναι πραγματικα αθορυβο + οτι ειναι και αρκετα μεγαλο για να φιλοξενησει οποια ψυκτρα θες.

 

1152130.JPG

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό στο είπα γιατί εγώ δεν το έχω ξανακάνει.Εδώ που τα λέμε δεν έχω και τη διάθεση να χάσω το χρόνο μου ενώ θα μπορούσα να έπαιζα κιθάρα, ας πούμε.Για αυτό ήθελα, αν ήξερες, να μου προτείνεις κάποιο trusted μαγαζί να το στήσω.

Για κάρτα γραφικών δεν έγραψες τίποτα αλλά φαντάζομαι το αυτονόητο:fanless

 

 

ααααα.. σόρρυ παρεξήγηση.

Μπα δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί δεν ξέρω.

Εγώ σιγά σιγά και με τη βοήθεια ενός φίλου μου (στην τοποθέτηση του επεξεργαστή) νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

 

Κάρτα γραφικών εννοείται fanless και καμιά φθηνή γιατί δεν νομίζω ότι είναι κάτι το αναγκαίο.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου