Προς το περιεχόμενο

The jazz bass turns 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μόλις παρέλαβα το bassplayer magazine του Μαΐου, διάβασα ένα πολύ ωραίο άρθρο για τα 50στα γεννέθλια του Fender jazz bass. Δεδομένης της συμπάθειάς μου προς το συγκεκριμένο όργανο, είπα να μοιραστώ μερικές από τις πληροφορίες που διάβασα. Περίμενα πως θα έβρισκα έστω ένα πιο σύντομο αρθράκι από το bass player online, αλλά τζίφος. Όπως και να χει, το όργανο αυτό το έχουν τιμήσει μερικοί από τους πιο εξαιρετικούς παίκτες, όπως John Paul Jones, Larry Graham, Geddy Lee, Marcus Miller, Jaco Pastorius αλλά και άλλα τρανταχτά ονόματα.

 

Το jazz bass εξελίχθηκε από το 60 μέχρι σήμερα, με ιδιαίτερη εποχή αναφοράς τη δεκαετία του 70.

Ιδιαίτερες αλλαγές φυσικά δεν προέκυψαν στο όργανο μέχρι κ πολύ πρόσφατα όπου κυκλοφόρησαν τα πρώτα ακτιβ μοντέλα (από το 90 κ πέρα) ή πιο προοδευτικά όργανα 5 χορδα 6χορδα, 24 τάστα κ άλλα τρελά.

 

Η Fender πάντως κυκλοφορεί ένα συλλεκτικό μπασάκι για τα 50 χρόνια

50th anniversary Fender Jazz bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χρόνια του πόλλα λοιπόν!Τόσα και άλλα τόσα να υπάρχει να το χαιρόμαστε!!!Ασχημούλι πάντως εξωτερικά το Anniversary model, ε?'Εχει τις ρετρό υπερβολές των τότε δεκαετιών!Βέβαια ,περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να να χιλιασουμε

 

Χωρις το pickguard ειναι τρελο ρε αυτο εδω

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0196600821

 

Αρχιζω να αλλαζω γνωμη για την ασχήμια των φεντεροπικαρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fender εβγαλε κια ενα Anniversary Jazz Bass για να γιορταση τα 50στα γενεθλια απο την δημιουργια του πρωτου μπασου απο τον leo fender !!!

Το μπασο μπορειτε να δειτε στο εξης βιντεο:

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jazz bass εξελίχθηκε από το 60 μέχρι σήμερα, με ιδιαίτερη εποχή αναφοράς τη δεκαετία του 70

 

η εποχη αναφορας για τα jazz bass ειναι απο το 1960-1965 τα 70s jazz basses δεν ειναι και τοσο πολυ...οργανα αναφορας ;)

 

Η fender εβγαλε κια ενα Anniversary Jazz Bass για να γιορταση τα 50στα γενεθλια απο την δημιουργια του πρωτου μπασου απο τον leo fender !!!

 

απο την εποχη που ο Fender εβγαλε στην αγορα το πρωτο μπασο εχουν περασει 59 χρονια (το πρωτο ηλ.μπασο ηταν το Precision Bass το 1951) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακά μου αρέσει, καλό σκηνικό το βαμμένο headstock. Δε ξέρω για το thumbrest και δεν έχω παίξει ποτέ με thumbrest για να ξέρω πόσο βολεύει και να κρίνω, είναι το μόνο που εμφανισιακά με χαλάει! :D

 

Ηχητικά από το βίντεο πάντως μια χαρά ακούστηκε :)

 

η εποχη αναφορας για τα jazz bass ειναι απο το 1960-1965 τα 70s jazz basses δεν ειναι και τοσο πολυ...οργανα αναφορας ;)

Χμ... τότε ίσως οι μπασίστες του 70 είναι αναφοράς;

 

Εντιτ: Σύμφωνα με αυτά που διάβασα γενικά έγινε και η μετακίνηση του bridge μαγνήτη πιο κοντά στη γέφυρα, με αποτέλεσμα να καθοριστεί πιο συγκεκριμένα ο ήχος του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εποχη αναφορας για τα jazz bass ειναι απο το 1960-1965 τα 70s jazz basses δεν ειναι και τοσο πολυ...οργανα αναφορας ;)

 

απο την εποχη που ο Fender εβγαλε στην αγορα το πρωτο μπασο εχουν περασει 59 χρονια (το πρωτο ηλ.μπασο ηταν το Precision Bass το 1951) ;)

Α ρε SF δεν αφηνεις κουβεντα να πεσει κατω,και καλα κανεις δηλαδη για να μαθαινουμαι και εμεις οι νεοτεροι  :D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για το thumbrest και δεν έχω παίξει ποτέ με thumbrest για να ξέρω πόσο βολεύει και να κρίνω, είναι το μόνο που εμφανισιακά με χαλάει! :D

 

 

+1

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε SF δεν αφηνεις κουβεντα να πεσει κατω,και καλα κανεις δηλαδη για να μαθαινουμαι και εμεις οι νεοτεροι

 

με την ιστορια της Φεντερ δεν παιζουμε νεαρε μου...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για το thumbrest και δεν έχω παίξει ποτέ με thumbrest για να ξέρω πόσο βολεύει και να κρίνω, είναι το μόνο που εμφανισιακά με χαλάει!

Eγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο μπροστά. Για να παίζει κανείς τόσο μπροστά χωρίς

να τρίζει το σύμπαν ή θα πρέπει απλά να χαιδεύει τις χορδές ή να έχει αρκετά χοντρές

χορδές (αν τις αντέχει το μπράτσο) ή αρκετά ψηλό action ή οποιονδήποτε συνδυασμό

των παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου