Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον το μπουζουκι σου κανει 20 ευρω και ειναι γενικα αδύνατο :P

Μαλλον βιαζεσαι να μιλησεις.... ::)

Διαβασε και λιγο...

 

Η θες να δεις δικο μου μπουζουκι,που ομως δεν θα μπορεσεις ΠΟΤΕ να αποκτησεις? ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η θες να δεις δικο μου μπουζουκι,που ομως δεν θα μπορεσεις ΠΟΤΕ να αποκτησεις? ;D

Φίλος, όλα έχουν τη τιμή τους...πές μας τη δικιά σου να τελειώνουμε...έχουμε και κρίση!!!!

 

Προσεχε το νούμερο που θα πείς, μην πάθουμε και κανένα έμφραγμα ;D

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, όλα έχουν τη τιμή τους...πές μας τη δικιά σου να τελειώνουμε...έχουμε και κρίση!!!!

 

Προσεχε το νούμερο που θα πείς, μην πάθουμε και κανένα έμφραγμα ;D

 

Iσως και να'μαι ο μονος στον πλανητη που δεν εξαγοραζεται...

 

Αν δε σε γουσταρω,

οργανο απο μενα δεν παιρνεις,

οσα και αν μου δωσεις,οσο και αν πειναω,οσο και αν διψαω...

 

Αυτος ειναι και ο λογος που ο τυπος παραπανω δεν θα παρει ποτε οργανο μου,

οχι ο οικονομικος! ;)

 

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα μπω στην αγορα του μπουζουκιου,

θα ειμαι αναγκασμενος να δουλευω με τυπους που δε γουσταρω,

και να ειμαι φυσικα υποκριτης,οπως και εκεινοι..... ::)

 

Αυτος ειναι και ο λογος (εκτος της κρισης),

που δεν με βλεπω να ανοιγω ποτε για το κοινο... ;)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

πως και μου ξεφυγε αυτο το θεμα εμενα, λοιπων εγω ασχολουμε πανω απο δεκαετια με το όργανο και εχω κανει και καποιες προσπαθειες οργανοκατασκευης  εχω  φτιαξει και δικα μου οργανα και το εχω μελετησει αρκετα το οργανο θα ελεγα.

αυτο που λες για το αδυνατο σημειο του οργανου θα ελεγα οτι ειναι η υγρασία  ακομη και ενα καλο οργανο επηρεάζεται αρκετα απο νοτιαδες , γενικα  το τριχορδο ειναι λειψο οργανο θα ελεγα αλλα ποιο αρμονικο  , παρολαυτα  ειναι παρα πολυ δυσκολο  οργανο να βγαλεις  μαλακο ηχο  αλλα και παρα πολυ δυσκολο στο σεταρισμα καθως  εχει πολλα mid και ποτε δε μπορεσα να το σεταρω σωστα με ενα πυκνοτικο που προσπαθω..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

νεκρανασταινω το θεμα, γιατι επεσα πανω σε μια συνεντευξη του βαρλα που λεει αυτο ακριβως το οποιο εθεσε ο γιαν στα αρχικα του ποστς!

αρχικα (οταν ειχε ανοιχτει το θεμα) νομιζα πως ολο αυτο ηταν μια παραξενια του γιαν σε σχεση με το οργανο, αλλα βλεπω οτι σαν ζητημα απασχολει και αλλους κατασκευαστες!

την επομενη φορα που θα βρεθει σοβαρο μπουζουκι στα χερια μου θα κοιταξω αν μπορω να καταλαβω αυτη τη διαφορα στις δυο χορδες!

 

Έχεις υπολογίσει πόσα μπουζούκια φτιάχνεις κατά μέσο όρο -ας πούμε- το τρίμηνο;

Όχι, γιατί δεν είναι κάτι σταθερό. Άμα δεν έχω διάθεση δεν μπορώ να δουλέψω και μερικοί που λένε πως αργώ μπορεί να χουν και δίκιο, αλλά το «δε με βρίσκουν» είναι παραμύθι». Μόνο όσοι μου χρωστάνε δε με βρίσκουν. Όσοι θέλουν, με βρίσκουν. Το ότι καθυστερώ είναι άλλο θέμα. Έχει να κάνει με τη λεπτομέρεια και τις ανάγκες της κατασκευής. Ένα κοκαλάκι του καβαλάρη μπορεί να το φτιάξω σε δύο λεπτά, αλλά μπορεί να μου πάρει και μια μέρα άμα δε με ικανοποιεί. Μέσα στη δουλειά είναι και οι μικροεπισκευές που μου τρώνε χρόνο, αλλά δεν μπορώ και να μην τις κάνω γιατί ο άλλος που 'ρχεται με το όργανο, μπορεί να 'ναι επαγγελματίας, να βγάζει το μεροκάματο και δεν μπορείς να μην του επισκευάσεις αμέσως το όργανο.

Καθυστερώ γιατί θέλω να την «ψάχνω» συνέχεια τη δουλειά. Θα σου πω ένα πράγμα για παράδειγμα: Τα τελευταία 8-9 χρόνια έχω βρει τον τρόπο να συμφωνούν οι χορδές ρε και λα μεταξύ τους σε όλη την έκταση του μπουζουκιού. Και να μην υπάρχει διαφορά στον ήχο. Πριν κανένας μπουζουξής δεν είχε παίξει χωρίς να 'χει το πρόβλημα της διαφοράς του ήχου των χορδών. Όποιος μου αποδείξει ότι κάνω λάθος θα του χαρίσω εγώ δέκα μπουζούκια. Ε... αυτά τα «ψαξίματα» απαιτούν χρόνο.

 

ολοκληρη η συνεντευξη εδω!

http://www.klika.gr/cms/index.php/ar8rografia/synentefkseis/232-panagiotis-varlas.html

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου