Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To τόπικ μου θυμίζει τον πατέρα μου που μου λέει: "Μπουζούκι είναι μόνο το τρίχορδο" κι παίζει με τετράχορδο......... (από το 1957 μπουζούκι - κιθάρα και τραγούδι)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για μενα καλυτερος παιχτης ειναι ο galleti ;D ;D ;D.περιμενω εξελιξεις του οργανου και γω.ασ αφησουμε τις φιλοσοφιες.περιμενω επισης απαντησεις για το ηλεκτρικο που ειχε καποιος σε μια φωτο.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα τον Γκαλλέτι  Ξερει μπαλα αυτος; ;D (ετσι για αντιδραση... )

 

Σου απαντησα και προηγουμενως αλλα δε το είδες

 

γραψε στο google αηχο μπουζουκι.... (ο θεος να το κανει)

Θα σου βγαλει αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τόπικ μου θυμίζει τον πατέρα μου που μου λέει: "Μπουζούκι είναι μόνο το τρίχορδο" κι παίζει με τετράχορδο......... (από το 1957 μπουζούκι - κιθάρα και τραγούδι)

Ο πατέρας σου είναι μέγιστος!!!! Respect :D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω ασχετοσυνη που γεμισε το ποστ. Τι να πει κανεις

 

 

Επειδη φαινεσαι σχετικος θελω να σε ρωτησω μερικα πραγματακια .

Εχω 2 εξαχορδα και ενα οχταχορδο celtic μπουζουκι.Το ενα παιζει "καραντουζενι μαυρο" ,το αλλο "αραμπιεν" και το celtic "ιταλικο".Χρησιμοποιω και για τα τρια D'addario j97 αφου δεν βρισκω αλλες ποιοτικες loop end χορδες.

 

Ταιριαζουν λοιπον αυτες οι χορδες με αυτα τα κουρδισματα?

 

Αφου εσεις οι κατασκευαστες ακολουθειτε τις παραδοσεις πιστα γιατι δεν φτιαχνετε μονο εξαχορδα ρε-ρε-ρε (πρωτογενες "ανοιχτο") οργανα χωρις φιγουρες (πληρωνουν καλα οι φιγουρες ετσι?)?

 

Γιατι εν ετει 2010 δεν βαζετε ball end χορδιερες για να βρισκουμε οτι χορδες γουσταρουμε ?

 

Φιλικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγινε σε μενα η ερωτηση αλλα σε ότι ξερω μπορω να απαντήσω.   (αν και η ερωτηση εγινε οχι επειδη υπαρχει απορια  ::) )

 

Οι φιγουρες είναι για να προστατευουν το ξύλο στην περιοχή την πενας. Βεβαια γιατί γεμισε το μπουζούκι με παρθενωνες κλπ δε δικαιολογειται. Αν και δε νομίζω ότι φταινε οι κατασκευαστες, αλλα αυτοι που τα παραγγελνουν.

 

Για να γελασετε δείτε τι "κυκλοφορεί" στην αγορα...  ;D  ???  ;D

 

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?21851-τα-πιο-αποκρουστικά-μπουζούκια&highlight=%E1%F0%EF%EA%F1%EF%F5%F3%F4%E9%EA%DC

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειμαι αετος χωρις φτερα.

Ναι αλλά ο Ζαμπέτας το δεύτερο μέρος τής εισαγωγής το παίζει μια οκτάβα πάνω.

Τέλος πάντων...δεν είμαι στο πνεύμα αυτής "κόντρας",δεν μ' ενδιαφέρει άλλωστε.Το παράδειγμα με το συγκεκριμένο κομμάτι το έφερα για ν' αποδείξω ότι ένα κι ένα κάνουν δύο,απλό είναι.

 

Ο μπουζουξής με τον οποίο συνεργάζομαι,τρίχορδο παίζει και είναι ένας καταπληκτικός μουσικός και παίχτης.Αυτό έχει σημασία. :)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη φαινεσαι σχετικος θελω να σε ρωτησω μερικα πραγματακια .

Εχω 2 εξαχορδα και ενα οχταχορδο celtic μπουζουκι.Το ενα παιζει "καραντουζενι μαυρο" ,το αλλο "αραμπιεν" και το celtic "ιταλικο".Χρησιμοποιω και για τα τρια D'addario j97 αφου δεν βρισκω αλλες ποιοτικες loop end χορδες.

 

Ταιριαζουν λοιπον αυτες οι χορδες με αυτα τα κουρδισματα?

 

Αφου εσεις οι κατασκευαστες ακολουθειτε τις παραδοσεις πιστα γιατι δεν φτιαχνετε μονο εξαχορδα ρε-ρε-ρε (πρωτογενες "ανοιχτο") οργανα χωρις φιγουρες (πληρωνουν καλα οι φιγουρες ετσι?)?

 

Γιατι εν ετει 2010 δεν βαζετε ball end χορδιερες για να βρισκουμε οτι χορδες γουσταρουμε ?

 

Φιλικα

 

 

Δεν εχω δουλεψει αυτες τις χορδες και επι αυτου δεν μπορω να σου απαντησω.

 

Ποιο μπουζουκι κουρδιζεται ρε ρε ρε κανονικα? Αυτο ειναι custom κουρδισμα που κανει οποιος θελει για να παιξει με τα ντουζενια. Απο τον βαμβακαρη ξεκινησε αυτο το ειδος κουρδισματος και εγινε ευρεως γνωστο στην ελλαδα αλλα το κουρδισμα με παραλλαγες πολλες χανεται στα βαθη του χρονου.

 

Οι φιγουρες ειναι κατι το οποιο ειναι πολυπλοκο και δυσκολο στο να σου παραγγειλει κανεις οτι θελει και να του το βγαλεις. Γι αυτο το λογο εχουν σε αξια και την μιση τιμη του οργανου πολλες φορες. Εχω φτιαξει μπουζουκι για καποιον που μονο το καπακι και η φιγουρες του κοστισαν 900 ευρω!! Ηθελε κατι special και ξεχωριστο οποτε οποιος θελει κατι τετοιο θα το πλήρωσει καλα. Διοτι η εργασια αμοιβεται αναλογα!

Τωρα οσον αφορα τις χορδιερες για να μπει ball end συστημα πρεπει να ειναι και η μορφολογια του οργανου τετοια(οπως η κιθαρα) που συμφωνα με το καβαλαρη και την σχεδιαστικη γραμμη της επιδεχεται κατι τετοιο. Στο μπουζουκι η χορδιερα μπαινει στο τελος με καμπη στο καπακι. Αν εφευρεθουν ball end χορδιερες σε τετοιο μεγεθος και με κληση που θα ταιριαζει για μπουζουκι θα το μαθεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως υστερα απο υποδειξη του φιλου ggeorge μπηκα στο site του αλεξη ροτσκου και ειδα αυτο το περιεργο μπουζουκακι χωρις σκαφος.το ονομαζεi silent kαι εχει 4-5 κατηγοριες.ενδιαφερον φενεται και φτηνο(500ε).εξαλου με ενα καλο ενισχυτη ακουγεται μια χαρα.οπως φενεται και στην παρουσιαση του με βιντεακια.μακαρι να ερθει και στην αθηνα να κανουμε μια δοκιμη.η να φτιαξουνε και δω οι μαστορες τετοια.πιστευω ειναι αξιοπρεπες οργανακι για καποιον που παιζει σπιτι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου