Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κοψεις τις χορδες θα χασεις οκταβες. Στο τριχορδο δε χανεις παρα ΜΙΑ νοτα.

 

 

Και ετσι αλλαζεις χορδη, πας στις μπουργανες και ακουγεται το αισχος που ακουγεται... Το προβλημα που είπε ο φίλος που ανοιξε το θεμα. Και φυσικα θεμα ταχυτητας που δεν μπορεις να καταλαβεις γιατί ισως παιζεις κιθαρα (μη με παρεξηγησεις δεν εννοω τετραχορδο) και δεν εχεις δοκιμασει και ΣΥΝΗΘIΣΕΙ.

 

 

ακριβως για το λογο που λεω δυο γραμμες παραπανω. Απολυτο δικαιο εχεις. Ετσι θα επρεπε αλλα δε ξερω αν γίνεται... Και στο τριχορδο προσπαθουμε να αποφυγουμε την μπουργανα

 

Το προβλημα με τη σημερινη εποχη ειναι οτι προσπαθουμε να είμαστε γρηγοροι χωρις να βγαζουμε ήχο.

 

 

 

+1000

 

Αμα εχεις @ντιδι@ ειτε τον δρομο του τριχορδου παρεις ειτε του τετραχορδου

κι εσυ θα ταξιδεψεις και θα κανεις και τους αλλους να ταξιδεψουν μαζι σου.

 

Ομως ο απαραμιλος ηχος και η φτιαξια του τριχορδου για ντουζενια το θετουν εκτος συναγωνισμου.

Ειναι ενα καραβι που ερχεται απο πολυ μακρια , απ'τα καταβαθα σκοτεινα πελαγα του χρονου και της λησμονιας , με μαυρα σκισμενα πανια , στραπατσαρισμενη μα αγερωχη πλωρη και καπετανιο εχει συνηθως καποιον εκστασιασμενο μισοτρελο ή μεθυσο αναρχικο.

 

Τι ψαχνεις να βρεις ...

Δε βαρεθηκες να ξεθωριαζεις μεσα στις κλιμακες τα διαστηματα και τους υπολογισμους ;

Απλα ακου και νιωσε .

Ριξε και κανα ματι σε καμια αληθινη ρεμπετουα ιστορια

κι υστερα ολα ερχονται μονα τους και φανερωνονται ως δια μαγειας.

 

 

Εις υγειαν  ;)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε govanmaniac  προτιμας το τετραχορδο επειδη παιζεις κιθαρα χωρις να εχεις δοκιμασει τις εναλλακτικες. Σου φαινεται πιο ευκολο γιατι κουρδιζεται σαν κιθαρα.

 

Φανταζομαι ότι δεν εχεις παιξει με τριχορδο (τουλαχιστον αρκετα) αφου δεν ηξερες το κουρδισμα. Οποτε παιξε και θα με θυμηθεις...

 

Και εγω τετραχορδο επαιζα 15 χρόνια...   ;)

 

..μα το θέμα μου δεν είναι να παίξω αφού δεν έχω πιάσει ποτέ μου μπουζούκι και φυσικά δεν ήξερα το κούρδισμα του 3χορδου, κάτι που δεν έκρυψα φυσικά... ;D ;D

 

Όταν λέω ότι προτιμώ το 4χορδο από το 3χορδο εννοώ φυσικά ότι όλα τα ηχογραφημένα τραγούδια που μου αρέσουν και όλοι οι μουσικοί που μου αρέσουν παίζουν/έπαιζαν με 4χορδο.. (Χιώτης-Λεμονόπουλος-Παλαιολόγου-Σαραντίνης...).

 

αυτά τα ολίγα...

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί δεν μου απαντάει κανείς...;

Γιατι ειναι (σχεδον  ;D) το ιδιο με ηλ/κη κιθαρα,και ξεκινανε "μαχες".. ;D ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα έβαζα έναν 89άρι για να τον splittάρω......

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Και φυσικά κι εδώ τα ξύλα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yann αν εσυ το παιζεις τρελος επιστημονας να πας  σε χωρα που δεν ξερουν πως ειναι το μπουζουκι και να τους παρουσιασεις αυτη τη σαχλαμαρα που ετοιμαζεις και να σε αποθεωσουν. Εδω το μπουζουκι ειναι αυτο που μαθαμε και πηραμε απο τους προκατοχους μας. Οι μαστορες με @@δια ειναι λιγοι  και αυθεντικοι.

 

Το κλεινω εδω απο μερους μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο ξύλο για μάνικο είναι το σφενδάμι, η φτελιά και η καρυδιά.

Η πλάκα που κάθεται πάνω στο μάνικο και σ' αυτήν σφηνώνονται τα συρμάτινα τάστα πρέπει να είναι πολύ σκληρό, συμπαγές, ανθεκτικό ξύλο αλλά και όμορφο. Τα καλύτερα για αυτή τη θέση είναι ο έβενος, ο παλίσανδρος, το πυξάρι και η τριανταφυλιά, ανάλογα με το χρώμα που θέλουμε να έχει η ταστιέρα (ο έβενος μαύρο, ο παλίσανδρος κοκκινιάρικο σκούρο, η τριανταφυλλιά καστανοκόκκινο με όμορφα νερά και το πυξάρι ανοιχτόχρωμο).

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%B9

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς yann:

Τι scale ειναι το μπουζουκι που ετοιμαζεις?

Δεν το ετοιμαζω ακομα! ;D..Καποια στιγμη στη ζωη μου!

Πρεπει πρωτα να τελειωσω το μπασσο μου...

Το σιγουρο ειναι οτι θα'ναι 68αρι για κερδος σε ευρος συχνοτητων (μεγαλυτερος παλμος),και πιο ανετα διαστηματα στις "ψηλες" νοτες.

Τα αλλα,οποτε γινει... ;D

Yann αν εσυ το παιζεις τρελος επιστημονας να πας  σε χωρα που δεν ξερουν πως ειναι το μπουζουκι και να τους παρουσιασεις αυτη τη σαχλαμαρα που ετοιμαζεις και να σε αποθεωσουν. Εδω το μπουζουκι ειναι αυτο που μαθαμε και πηραμε απο τους προκατοχους μας. Οι μαστορες με @@δια ειναι λιγοι   και αυθεντικοι.

 

Το κλεινω εδω απο μερους μου

 

Εσυ κοιτα να μη "σταζεις φαρμακι" γιατι γινεσαι ρεζιλι,

 

και να απαντησεις στις ερωτησεις που σου εθεσα.

 

Αντε τωρα μη δημιουργησω κα'να υιο και ψοφησει η ανθρωποτητα...

 

Τρελλος επιστημων ειμαι,οτι γουσταρω κανω! ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου